Archive | Girls Basketball

Stratford’s Zuelke, Griesbach named to first team of 2016-17 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team

Posted on 23 March 2017 by paul

Stratford senior Andie Zuelke was one of two Tigers selected to the first team of the 2016-17 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Forward Financial Bank

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Stratford seniors Sammy Griesbach and Andie Zuelke were among the four unanimous first-team selections to the 2016-17 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team.

Zuelke led the Marawood South in rebounding at 8.3 per game, and was fourth in scoring at 12.4 points per game for the Tigers, who finished 8-4 (17-8 overall) and in third place in the conference standings.

Griesbach led the conference in assists (4.8 per game), was second in steals (3.1 per game), third in free throw percentage (63.3 percent), and ninth in scoring (8.9 ppg) for Stratford.

Wausau Newman Catholic senior Lauren Fech, a repeat first-team all-conference performer, was named Marawood South Player of the Year, as she scored 13 points and grabbed 6.3 rebounds per game to also earn unanimous first-team honors.

Marathon’s Amanda Kind was the fourth unanimous first-team pick and Newman Catholic’s Signe Fronek rounded out the first team. Fronek led the conference in scoring at 13.8 points per game and in 3-pointers made with 21 in conference play.

Auburndale sophomore Mackenzie Raab was a second-team pick after scoring 6.4 points per game for the Apaches, who finished in fifth place at 5-7 in the conference (12-12 overall).

“Mackenzie is our best ball handler and is always guarding the other team’s best perimeter player,” Auburndale coach Mike Gehrke said. “It took a while, but by season’s end, she had become more aggressive on offense and started looking for her shot more.”

Fellow sophomore Marissa Ponshock and junior Hannah Bolder were honorable mention choices for Auburndale. Ponshock averaged 5.8 points per game and was second in the conference in field goal percentage (57.4 percent). Bolder scored 6.6 points per game and was the team’s top rebounder at 5.4 per contest.

“Marissa started half of our games and was our best post player until she was slowed by injury,” Gehrke said. “When Marissa was slowed by injury, Hannah was there to pick up the slack on the inside both offensively and defensively.”

Stratford also had a pair of honorable mention selections in juniors Kaylee Hollatz and Taya Nett. Hollatz averaged 5.8 points and 5.3 rebounds a game, while Nett scored 7.6 points per game and had a team-best 12 3-pointers in conference play.

2016-17 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team
First team:
*Lauren Fech, sr., Wausau Newman Catholic; *Amanda Kind, sr., Marathon; *Andie Zuelke, sr., Stratford; *Sammy Griesbach, sr., Stratford; Signe Fronek, jr., Wausau Newman Catholic. (* denotes unanimous selection
Second team: Stephanie Draeger, jr., Marathon; Gracie Wendels, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Alysha Stieber, jr., Marathon; Kari Kreklau, fr., Northland Lutheran; Mackenzie Raab, so., Auburndale.
Honorable mention: Chrysten Linzmeier, jr., Wisconsin Rapids Assumption; Erin Sullivan, jr., Wisconsin Rapids Assumption; Hannah Bolder, jr., Auburndale; Marissa Ponshock, so., Auburndale; Brooke Balz, jr., Marathon; Karley Fischer, jr., Marathon; Julia Seidel, fr., Wausau Newman Catholic; Makayla Slaby, sr., Wausau Newman Catholic; Sidney Moore, jr., Northland Lutheran; Erin Gast, sr., Northland Lutheran; Skye Klein, sr., Pittsville; Anastasia Klein, so., Pittsville; Kaylee Hollatz, jr., Stratford; Taya Nett, jr., Stratford.
Player of the Year: Lauren Fech, Wausau Newman Catholic
Coach of the Year: Jason Vanden Elzen, Wausau Newman Catholic.

Comments Off on Stratford’s Zuelke, Griesbach named to first team of 2016-17 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team

2017 WIAA girls basketball playoffs, regional scores

Posted on 25 February 2017 by paul

=

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

MarshfieldAreaSports.com

Click here for the 2017 WIAA girls basketball sectional schedule

The sectional field has been set as 2017 WIAA girls basketball playoffs continued Monday night with the remainder of regional finals across five divisions.

A winter storm that stretched through the northern half of the state last week caused a number of postponements moving some games from Friday to Thursday and a handful of others from Friday to Saturday. The remainder of the unplayed regional finals were played Feb. 27.

Sectionals will be Thursday, March 2, and Saturday, March 4, with the 20 sectional champions qualifying for the 2017 WIAA State Girls Basketball Tournament on Resch Center in Green Bay on March 9-11.

Here is a look at all of the regional scores:

2017 WIAA State Girls Basketball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Regional semifinals, Feb. 23

No. 4 Chippewa Falls 67, No. 5 Marshfield 65
No. 3 D.C. Everest 78, No. 6 Wausau West 64
No. 2 Eau Claire North 38, No. 7 Eau Claire Memorial 35
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Appleton North 70, No. 8 Oshkosh West 33
No. 4 Oshkosh North 51, No. 5 Appleton East 45
No. 1 Hudson 68, No. 8 Superior 31
Regional semifinals, Feb. 25
No. 6 Stevens Point 69, No. 3 Neenah 61
No. 2 Appleton West 53, No. 7 Wisconsin Rapids 49
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Appleton North 62, No. 4 Oshkosh North 47
No. 4 Chippewa Falls 50, No. 1 Hudson 42
No. 3 D.C. Everest 44, No. 2 Eau Claire North 31
Regional finals, Feb. 27
No. 2 Appleton West 55, No. 6 Stevens Point 42
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 16 West Allis Central 70, No. 17 Milwaukee Hamilton/Audubon 26
No. 14 Milwaukee Reagan 84, No. 19 Milwaukee South 52
No. 15 Milwaukee Pulaski/Arts/Carmen South 58, No. 18 Milwaukee Bradley 47
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Milwaukee King 74, No. 16 West Allis Central 37
No. 9 Milwaukee Vincent 62, No. 8 Racine Horlick 57
No. 5 Franklin 54, No. 12 Racine Park 49
No. 4 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 57, No. 13 Racine Case 33
No. 3 Brookfield Central 76, No. 14 Milwaukee Reagan 35
No. 6 Brookfield East 61, No. 11 Milwaukee Riverside 52
No. 7 West Allis Hale 53, No. 10 Greenfield 31
No. 2 Oak Creek 74, No. 15 Milwaukee Pulaski/Arts/Carmen South 14
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Milwaukee King 77, No. 9 Milwaukee Vincent 54
No. 4 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 49, No. 5 Franklin 46 (OT)
No. 3 Brookfield Central 45, No. 6 Brookfield East 43
No. 2 Oak Creek 64, No. 7 West Allis Hale 47
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 16 Manitowoc 66, No. 17 Green Bay East 55
No. 15 Green Bay Preble 75, No. 18 Sheboygan South 39
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Germantown 75, No. 16 Manitowoc 47
No. 8 Kimberly 38, No. 9 Kettle Moraine 36
No. 5 Sussex Hamilton 54, No. 12 Menomonee Falls 37
No. 4 Bay Port 76, No. 13 Waukesha South 53
No. 3 Hartland Arrowhead 68, No. 14 Hartford 44
No. 6 Sheboygan North 50, No. 11 Waukesha West 46 (OT)
No. 7 Mequon Homestead 54, No. 10 Fond du Lac 49
No. 2 De Pere 59, No. 15 Green Bay Preble 44
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Germantown 73, No. 8 Kimberly 70
No. 5 Sussex Hamilton 38, No. 4 Bay Port 37
No. 6 Sheboygan North 52, No. 3 Hartland Arrowhead 48
No. 2 De Pere 71, No. 7 Mequon Homestead 49
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 17 Kenosha Bradford 51, No. 16 Madison West 48
No. 15 Kenosha Indian Trail 75, No. 18 Beloit Memorial 65
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Mukwonago 60, No. 17 Kenosha Bradford 46
No. 9 Oconomowoc 47, No. 8 Kenosha Tremper 44
No. 5 Verona 53, No. 12 Janesville Parker 50 (OT)
No. 4 Middleton 67, No. 13 Madison La Follette 35
No. 3 Madison East 46, No. 14 Madison Memorial 41
No. 6 Watertown 60, No. 11 Lake Geneva Badger 46
No. 7 Muskego 49, No. 10 Janesville Craig 30
No. 2 Sun Prairie 70, No. 15 Kenosha Indian Trail 29
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Mukwonago 49, No. 9 Oconomowoc 37
No. 4 Middleton 63, No. 5 Verona 53
No. 3 Madison East 69, No. 6 Watertown 52
No. 2 Sun Prairie 65, No. 7 Muskego 38
Division 2
Sectional 1
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 La Crosse Central 52, No. 9 Sparta 38
No. 6 River Falls 35, No. 11 New Richmond 28
No. 7 La Crosse Logan 56, No. 10 Ashland 52 (OT)
No. 8 Rhinelander 53, No. 9 Antigo 45
No. 6 Shawano 79, No. 11 Wausau East 73
No. 7 Mosinee 50, No. 10 Waupaca 43
Regional semifinals, Feb. 23
No. 4 Rice Lake 55, No. 5 Tomah 35
No. 3 Holmen 59, No. 6 River Falls 34
No. 2 Menomonie 72, No. 7 La Crosse Logan 45
No. 1 Hortonville 75, No. 8 Rhinelander 54
No. 3 New London 61, No. 6 Shawano 29
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Onalaska 56, No. 8 La Crosse Central 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Merrill 43, No. 5 Medford 34
No. 2 Lakeland 65, No. 7 Mosinee 47
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Onalaska 61, No. 4 Rice Lake 58
No. 2 Menomonie 56, No. 3 Holmen 55
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Hortonville 56, No. 4 Merrill 53
No. 3 New London 53, No. 2 Lakeland 44
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Waukesha North 40, No. 8 Greendale 37
No. 6 Waukesha Catholic Memorial 74, No. 11 Milwaukee St. Anthony 2
No. 7 South Milwaukee 68, No. 10 Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 53
No. 8 Milwaukee Lutheran 77, No. 9 Milwaukee Madison 49
No. 5 Wisconsin Lutheran 68, No. 12 Milwaukee Morse-Marshall 22
No. 6 Wauwatosa West 53, No. 11 Milwaukee Messmer 49
No. 7 Milwaukee Washington 72, No. 10 Milwaukee North 19
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 New Berlin West 56, No. 9 Waukesha North 30
No. 4 Cudahy 61, No. 5 Whitnall 17
No. 3 New Berlin Eisenhower 50, No. 6 Waukesha Catholic Memorial 25
No. 2 Pewaukee 74, No. 7 South Milwaukee 43
No. 1 Milwaukee Pius XI Catholic 66, No. 8 Milwaukee Lutheran 33
No. 4 Shorewood 53, No. 5 Wisconsin Lutheran 28
No. 3 Whitefish Bay 56, No. 6 Wauwatosa West 40
No. 2 Wauwatosa East 76, No. 7 Milwaukee Washington 57
Regional finals, Feb. 25
No. 4 Cudahy 58, No. 1 New Berlin West 55
No. 3 New Berlin Eisenhower 58, No. 2 Pewaukee 53
No. 4 Shorewood 49, No. 1 Milwaukee Pius XI Catholic 40
No. 2 Wauwatosa East 43, No. 3 Whitefish Bay 35
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Kaukauna 65, No. 8 Green Bay West 47
No. 6 Ashwaubenon 67, No. 11 Marinette 44
No. 7 Green Bay Southwest 58, No. 10 Menasha 28
No. 8 Port Washington 62, No. 9 Brown Deer 43
No. 6 West Bend West 56, No. 11 Glendale Nicolet 32
No. 7 Kewaskum 52, No. 10 West Bend East 43
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 West De Pere 64, No. 9 Kaukauna 21
No. 5 Green Bay Notre Dame 57, No. 4 Pulaski 43
No. 3 Seymour 58, No. 6 Ashwaubenon 45
No. 7 Green Bay Southwest 61, No. 2 Luxemburg-Casco 57
No. 1 Beaver Dam 85, No. 8 Port Washington 46
No. 4 Slinger 42, No. 5 Grafton 30
No. 3 Cedarburg 58, No. 6 West Bend West 54
No. 2 Plymouth 59, No. 7 Kewaskum 40
Regional finals, Feb. 25
No. 1 West De Pere 55, No. 5 Green Bay Notre Dame 44
No. 3 Seymour 53, No. 7 Green Bay Southwest 51
No. 1 Beaver Dam 67, No. 4 Slinger 46
No. 3 Cedarburg 62, No. 2 Plymouth 44
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Baraboo 54, No. 9 Reedsburg 45 (2 OT)
No. 6 Monona Grove 69, No. 11 Sauk Prairie 66
No. 10 Oregon 50, No. 7 Portage 37
No. 8 Delavan-Darien 64, No. 9 Fort Atkinson 57
No. 6 Waterford 67, No. 11 Elkhorn 35
No. 7 Jefferson 49, No. 10 Westosha Central 41
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Stoughton 70, No. 8 Baraboo 38
No. 4 Waunakee 52, No. 5 Mount Horeb 48
No. 3 DeForest 69, No. 6 Monona Grove 57
No. 2 Monroe 66, No. 10 Oregon 49
No. 1 Union Grove 76, No. 8 Delavan-Darien 47
No. 5 Milton 54, No. 4 Burlington 50
No. 3 McFarland 58, No. 6 Waterford 45
No. 2 Wilmot 56, No. 7 Jefferson 49
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Stoughton 68, No. 4 Waunakee 40
No. 2 Monroe 60, No. 3 DeForest 38
No. 5 Milton 70, No. 1 Union Grove 60
No. 2 Wilmot 64, No. 3 McFarland 59
Division 3
Sectional 1
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Osceola 49, No. 9 Barron 46
No. 6 Baldwin-Woodville 63, No. 11 Ellsworth 31
No. 7 Prescott 66, No. 10 Spooner 41
No. 8 Black River Falls 63, No. 9 Viroqua 45
No. 7 Arcadia 69, No. 10 Mauston 51
Regional semifinals, Feb. 23
No. 3 St. Croix Central 47, No. 6 Baldwin-Woodville 40
No. 5 Bloomer 63, No. 4 Altoona 42
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Hayward 72, No. 8 Osceola 29
No. 5 Northwestern 49, No. 4 Amery 37
No. 2 Somerset 65, No. 7 Prescott 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 Gale-Ettrick-Trempealeau 49, No. 8 Black River Falls 30
No. 6 Westby 52, No. 3 West Salem 42
No. 2 Elk Mound 53, No. 7 Arcadia 39
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Hayward 38, No. 5 Northwestern 35
No. 2 Somerset 58, No. 3 St. Croix Central 43
Regional finals, Feb. 27
No. 5 Bloomer 57, No. 1 Gale-Ettrick-Trempealeau 47
No. 2 Elk Mound 43, No. 6 Westby 23
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Watertown Luther Prep 50, No. 9 Omro 46
No. 5 Mayville 54, No. 12 Ripon 35
No. 6 Columbus 69, No. 11 Berlin 49
No. 10 North Fond du Lac 52, No. 7 Campbellsport 46
No. 8 Racine St. Catherine’s 57, No. 9 Milwaukee Carmen 12
No. 6 Milwaukee St. Thomas More 61, No. 11 Milwaukee Obama SCTE 14
No. 7 University School of Milwaukee 67, No. 10 St. Francis 4
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Waupun 64, No. 8 Watertown Luther Prep 47
No. 4 Lomira 52, No. 5 Mayville 49
No. 10 North Fond du Lac 53, No. 2 Winneconne 44
No. 1 Greendale Martin Luther 56, No. 8 Racine St. Catherine’s 25
No. 4 Kettle Moraine Lutheran 45, No. 5 Milwaukee School of Languages 32
No. 3 Brookfield Academy 68, No. 6 Milwaukee St. Thomas More 60
No. 2 Whitefish Bay Dominican 82, No. 7 University School of Milwaukee 42
Regional semifinals, Feb. 25
No. 6 Columbus 50, No. 3 Poynette 35
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Waupun 54, No. 4 Lomira 42
No. 1 Greendale Martin Luther 58, No. 4 Kettle Moraine Lutheran 43
No. 3 Brookfield Academy 57, No. 2 Whitefish Bay Dominican 54
Regional finals, Feb. 27
No. 6 Columbus 57, No. 10 North Fond du Lac 43
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Oconto 59, No. 9 Oconto Falls 49
No. 6 Appleton Xavier 64, No. 11 Tomahawk 34
No. 7 Northland Pines 62, No. 10 Clintonville 33
No. 8 Denmark 55, No. 9 Chilton 33
No. 5 Southern Door 57, No. 12 Two Rivers 48
No. 4 Kiel 56, No. 13 Sturgeon Bay 17
No. 3 Kewaunee 72, No. 14 New Holstein 36
No. 6 Oostburg 47, No. 11 Cedar Grove-Belgium 37
No. 10 Sheboygan Falls 66, No. 7 Brillion 61
Regional semifinals, Feb. 24
No. 5 Fox Valley Lutheran 52, No. 4 Little Chute 45
No. 1 Wrightstown 73, No. 8 Denmark 48
No. 2 Valders 42, No. 10 Sheboygan Falls 33
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 Freedom 80, No. 8 Oconto 34
No. 6 Appleton Xavier 60, No. 3 Peshtigo 59
No. 2 Amherst 64, No. 7 Northland Pines 43
No. 5 Southern Door 47, No. 4 Kiel 41
No. 3 Kewaunee 55, No. 6 Oostburg 36
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Freedom 54, No. 5 Fox Valley Lutheran 39
No. 2 Amherst 60, No. 6 Appleton Xavier 47
No. 1 Wrightstown 59, No. 5 Southern Door 53
No. 3 Kewaunee 53, No. 2 Valders 41
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Lodi 44, No. 9 Adams-Friendship 41
No. 6 Nekoosa 54, No. 11 Westfield 22
No. 7 River Valley 48, No. 10 Prairie du Chien 25
No. 9 Brodhead 58, No. 8 East Troy 41
No. 5 Clinton 48, No. 12 Lake Mills 34
No. 4 Marshall 73, No. 13 Evansville 26
No. 6 Big Foot 71, No. 11 Palmyra-Eagle 45
No. 7 Lakeside Lutheran 54, No. 10 Beloit Turner 38
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Whitewater 64, No. 9 Brodhead 33
No. 4 Marshall 76, No. 5 Clinton 51
No. 3 Edgerton 61, No. 6 Big Foot 41
No. 2 Madison Edgewood 75, No. 7 Lakeside Lutheran 49
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 Wisconsin Dells 56, No. 8 Lodi 53
No. 4 Wautoma 65, No. 5 Dodgeville 51
No. 3 Richland Center 89, No. 6 Nekoosa 49
No. 2 Platteville 63, No. 7 River Valley 46
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Whitewater 52, No. 4 Marshall 33
No. 2 Madison Edgewood 69, No. 3 Edgerton 31
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Wisconsin Dells 53, No. 4 Wautoma 35
No. 2 Platteville 60, No. 3 Richland Center 44
Division 4
Sectional 1
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Unity 71, No. 9 Phillips 69
No. 5 Abbotsford 67, No. 12 Chequamegon 18
No. 4 Grantsburg 61, No. 13 Cumberland 32
No. 6 Colby 59, No. 11 Chetek-Weyerhaeuser 34
No. 7 Ladysmith 61, No. 10 Athens 50
No. 8 Spring Valley 46, No. 9 Plum City/Elmwood 31
No. 5 Boyceville 72, No. 12 Cadott 48
No. 6 Mondovi 42, No. 11 Stanley-Boyd 29
No. 7 Fall Creek 54, No. 10 Glenwood City 36
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 St. Croix Falls 45, No. 8 Unity 32
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Grantsburg 47, No. 5 Abbotsford 34
No. 6 Colby 68, No. 3 Washburn 65
No. 2 Cameron 74, No. 7 Ladysmith 38
No. 1 Durand 63, No. 8 Spring Valley 20
No. 4 Osseo-Fairchild 47, No. 5 Boyceville 41
No. 3 Colfax 63, No. 6 Mondovi 36
No. 2 Eau Claire Regis 53, No. 7 Fall Creek 34
Regional finals, Feb. 27
No. 1 St. Croix Falls 57, No. 4 Grantsburg 39
No. 2 Cameron 61, No. 6 Colby 58 (OT)
No. 1 Durand 63, No. 4 Osseo-Fairchild 50
No. 3 Colfax 64, No. 2 Eau Claire Regis 49
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Kohler 55, No. 8 Winnebago Lutheran 48
No. 5 Fond du Lac St. Mary’s Springs 62, No. 12 Dodgeland 27
No. 4 Ozaukee 61, No. 13 Wayland Academy 11
No. 6 Markesan 44, No. 11 Random Lake 37
No. 7 Horicon 55, No. 10 Princeton/Green Lake 47
No. 8 Milwaukee Hope Christian 57, No. 9 Milwaukee Destiny 20
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Oshkosh Lourdes 65, No. 9 Kohler 23
No. 5 Fond du Lac St. Mary’s Springs 69, No. 4 Ozaukee 51
No. 3 Laconia 44, No. 6 Markesan 36
No. 2 Howards Grove 60, No. 7 Horicon 25
No. 1 Kenosha St. Joseph 74, No. 8 Milwaukee Hope Christian 27
No. 4 Lake Country Lutheran 66, No. 5 Milwaukee Golda Meir 60
No. 3 Racine Lutheran 60, No. 6 Racine The Prairie School 46
No. 2 Shoreland Lutheran 46, No. 7 Kenosha Christian Life 29
Regional finals, Feb. 25
No. 5 Fond du Lac St. Mary’s Springs 58, No. 1 Oshkosh Lourdes 56
No. 2 Howards Grove 50, No. 3 Laconia 47
No. 1 Kenosha St. Joseph 57, No. 4 Lake Country Lutheran 43
No. 3 Racine Lutheran 67, No. 2 Shoreland Lutheran 42
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Auburndale 33, No. 8 Crandon 27
No. 5 Bonduel 69, No. 12 Wabeno/Laona 27
No. 4 Stratford 50, No. 13 Coleman 25
No. 6 Crivitz 57, No. 11 Spencer 51
No. 7 Edgar 65, No. 10 Menominee Indian 40
No. 9 Neenah St. Mary Central 42, No. 8 Iola-Scandinavia 34 (OT)
No. 12 Manawa 53, No. 5 Manitowoc Roncalli 47
No. 6 Gibraltar 50, No. 11 Stevens Point Pacelli 49 (2 OT)
No. 7 Algoma 55, No. 10 Weyauwega-Fremont 20
Regional semifinals, Feb. 23
No. 1 Wittenberg-Birnamwood 61, No. 9 Auburndale 23
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Manitowoc Lutheran 67, No. 9 Neenah St. Mary Central 41
No. 4 Mishicot 74, No. 12 Manawa 49
No. 2 Reedsville 49, No. 7 Algoma 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Stratford 47, No. 5 Bonduel 24
No. 3 Marathon 63, No. 6 Crivitz 37
No. 2 Neillsville 45, No. 7 Edgar 39
No. 3 Shiocton 57, No. 6 Gibraltar 44
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Manitowoc Lutheran 48, No. 4 Mishicot 45
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Wittenberg-Birnamwood 40, No. 4 Stratford 33
No. 2 Neillsville 51, No. 3 Marathon 39
No. 3 Shiocton 58, No. 2 Reedsville 42
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Fennimore 55, No. 8 Montello 45
No. 6 Necedah 60, No. 11 Whitehall 23
No. 7 Boscobel 55, No. 10 Onalaska Luther 46
No. 8 Lancaster 46, No. 9 New Glarus 41
No. 5 Belleville 60, No. 12 Parkview 36
No. 6 Cambridge 77, No. 11 Iowa-Grant 36
No. 10 Waterloo 48, No. 7 Deerfield 30
Regional semifinals, Feb. 24
No. 4 Darlington 83, No. 5 Belleville 65
No. 3 Cuba City 49, No. 6 Cambridge 38
No. 2 Mineral Point 68, No. 10 Waterloo 47
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 La Crosse Aquinas 83, No. 9 Fennimore 22
No. 4 Pardeeville 52, No. 5 Brookwood 49
No. 3 Cochrane-Fountain City 65, No. 6 Necedah 32
No. 2 Melrose-Mindoro 75, No. 7 Boscobel 43
No. 1 Wisconsin Heights 59, No. 8 Lancaster 48
Regional finals, Feb. 25
No. 2 Mineral Point 64, No. 3 Cuba City 59
Regional finals, Feb. 27
No. 1 La Crosse Aquinas 83, No. 4 Pardeeville 30
No. 2 Melrose-Mindoro 45, No. 3 Cochrane-Fountain City 42
No. 4 Darlington 54, No. 1 Wisconsin Heights 47
Division 5
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Shell Lake 54, No. 9 Butternut 35
No. 5 Luck 62, No. 12 Frederic 34
No. 4 Northwood 52, No. 13 Webster 31
No. 3 Bayfield 88, No. 14 Winter 54
No. 6 Siren 54, No. 11 Drummond 36
No. 10 Solon Springs 39, No. 7 Hurley 32
No. 2 Mercer 67, No. 15 Mellen 41
No. 1 Clayton 77, No. 16 New Auburn 15
No. 8 Prairie Farm 49, No. 9 Bruce 47
No. 5 Owen-Withee 69, No. 12 Turtle Lake 39
No. 4 Prentice 64, No. 13 Birchwood 20
No. 3 Flambeau 65, No. 14 Lake Holcombe 27
No. 6 Clear Lake 46, No. 11 Thorp 39
No. 7 Rib Lake 46, No. 10 Gilman 33
No. 2 Chippewa Falls McDonell 67, No. 15 Cornell 20
Regional semifinals, Feb. 23
No. 3 Flambeau 49, No. 6 Clear Lake 40
No. 2 Chippewa Falls McDonell 42, No. 7 Rib Lake 36
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 South Shore 61, No. 8 Shell Lake 51
No. 5 Luck 38, No. 4 Northwood 25
No. 3 Bayfield 71, No. 6 Siren 60
No. 2 Mercer 68, No. 10 Solon Springs 52
No. 1 Clayton 65, No. 8 Prairie Farm 28
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Prentice 54, No. 5 Owen-Withee 44
Regional finals, Feb. 25
No. 1 South Shore 37, No. 5 Luck 33
No. 2 Mercer 70, No. 3 Bayfield 63
No. 2 Chippewa Falls McDonell 47, No. 3 Flambeau 45
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Clayton 53, No. 4 Prentice 50
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Argyle 49, No. 9 Randolph 34
No. 5 Oakfield 54, No. 12 Johnson Creek 29
No. 4 Fall River 65, No. 13 Cambria-Friesland 38
No. 3 Rio 66, No. 14 Pecatonica 13
No. 6 Central Wisconsin Christian 63, No. 11 Madison Abundant Life Christian/St. Ambrose 34
No. 7 Juda 66, No. 10 Albany 54
No. 2 Barneveld 85, No. 15 Madison Country Day 10
No. 8 Williams Bay 52, No. 9 University Lake/Trinity Academy 30
No. 5 Milwaukee Heritage Christian 54, No. 12 Faith Christian 23
No. 4 Hilbert 55, No. 13 Milwaukee Salam 10
No. 6 Sheboygan Lutheran 33, No. 11 Elkhart Lake-Glenbeulah 30
No. 7 Burlington Catholic Central 54, No. 10 Sheboygan County Christian 35
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Black Hawk 57, No. 8 Argyle 22
No. 4 Fall River 69, No. 5 Oakfield 51
No. 3 Rio 51, No. 6 Central Wisconsin Christian 50
No. 2 Barneveld 52, No. 7 Juda 34
No. 1 Living Word Lutheran 61, No. 8 Williams Bay 34
No. 4 Hilbert 67, No. 5 Milwaukee Heritage Christian 54 (OT)
No. 6 Sheboygan Lutheran 48, No. 3 Hustisford 31
No. 2 Milwaukee Academy of Science 70, No. 7 Burlington Catholic Central 56
Regional finals, Feb. 25
No. 4 Fall River 67, No. 1 Black Hawk 62
No. 2 Barneveld 72, No. 3 Rio 60
No. 4 Hilbert 55, No. 1 Living Word Lutheran 49
No. 2 Milwaukee Academy of Science 75, No. 6 Sheboygan Lutheran 65
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 1 Tri-County 58, No. 16 Pittsville 24
No. 9 Almond-Bancroft 40, No. 8 Port Edwards 37
No. 5 Wisconsin Rapids Assumption 61, No. 12 Tigerton 49
No. 4 Wild Rose 48, No. 13 Northland Lutheran 36
No. 3 Wausau Newman Catholic 70, No. 14 Greenwood 59
No. 6 Marshfield Columbus Catholic 57, No. 11 Marion 23
No. 10 Rosholt 64, No. 7 Bowler 56
No. 2 Loyal 77, No. 15 Wisconsin Valley Lutheran 29
No. 8 Suring 51, No. 9 Lena 33
No. 5 Gillett 61, No. 12 Florence 23
No. 4 Green Bay NEW Lutheran 61, No. 13 Sevastopol 31
No. 3 Three Lakes 72, No. 14 Goodman/Pembine 33
No. 6 Niagara 45, No. 11 Oneida Nation 36
No. 10 Gresham 55, No. 7 Phelps 43
No. 2 Elcho 64, No. 15 Marinette St. Thomas Aquinas 31
Regional semifinals, Feb. 23
No. 3 Wausau Newman Catholic 49, No. 6 Marshfield Columbus Catholic 38
No. 2 Loyal 63, No. 10 Rosholt 21
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Tri-County 67, No. 9 Almond-Bancroft 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Wild Rose 57, No. 5 Wisconsin Rapids Assumption 53 (OT)
No. 1 Wausaukee 51, No. 8 Suring 35
No. 4 Green Bay NEW Lutheran 61, No. 5 Gillett 49
No. 3 Three Lakes 59, No. 6 Niagara 44
No. 2 Elcho 72, No. 10 Gresham 51
Regional finals, Feb. 25
No. 2 Loyal 55, No. 3 Wausau Newman Catholic 41
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Tri-County 54, No. 4 Wild Rose 52
No. 4 Green Bay NEW Lutheran 60, No. 1 Wausaukee 52
No. 2 Elcho 63, No. 3 Three Lakes 54
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 1 Bangor 91, No. 16 Weston 13
No. 8 Eleva-Strum 46, No. 9 Eau Claire Immanuel Lutheran 41
No. 5 Independence 55, No. 12 Alma/Pepin 27
No. 4 Augusta 59, No. 13 Gilmanton 24
No. 3 Blair-Taylor 49, No. 14 Granton 12
No. 6 Cashton 40, No. 11 Royall 29
No. 7 Lincoln 64, No. 10 New Lisbon 53
No. 2 Hillsboro 57, No. 15 Wonewoc-Center 18
No. 1 Shullsburg 53, No. 16 Southwestern 12
No. 8 Potosi 56, No. 9 Ithaca 49
No. 5 River Ridge 50, No. 12 Kickapoo 28
No. 4 Benton 59, No. 13 Highland 39
No. 3 Seneca 54, No. 14 La Farge 39
No. 6 Belmont 60, No. 11 De Soto 55 (OT)
No. 7 Wauzeka-Steuben 63, No. 10 Cassville 53
No. 2 Riverdale 71, No. 15 North Crawford 27
Regional semifinals, Feb. 23
No. 1 Bangor 68, No. 8 Eleva-Strum 40
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Shullsburg 59, No. 8 Potosi 43
No. 4 Benton 37, No. 5 River Ridge 29
No. 2 Riverdale 65, No. 7 Wauzeka-Steuben 43
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Augusta 48, No. 5 Independence 36
No. 3 Blair-Taylor 65, No. 6 Cashton 53
No. 2 Hillsboro 47, No. 7 Lincoln 34
No. 3 Seneca 59, No. 6 Belmont 46
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Shullsburg 55, No. 4 Benton 40
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Bangor 74, No. 4 Augusta 25
No. 2 Hillsboro 57, No. 3 Blair-Taylor 35
No. 2 Riverdale 55, No. 3 Seneca 36

Comments Off on 2017 WIAA girls basketball playoffs, regional scores

Top-seed Wittenberg-Birnamwood ends Auburndale girls basketball team’s season in WIAA Division 4 regional semifinal

Posted on 24 February 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

WITTENBERG – No. 1-seed Wittenberg-Birnamwood proved too much for Auburndale to handle as the Apaches dropped a 61-23 decision in a WIAA Division 4 girls basketball regional semifinal Thursday night at Wittenberg-Birnamwood High School.

The Chargers (22-1) will host Stratford (17-7) in a regional final at 7 p.m. Monday.

Auburndale finishes its season with a 12-12 record.

Wittenberg-Birnamwood led 28-3 after a dominating first half, overwhelming the Apaches from the start.

Kirsten Clark scored 12 points to lead the Chargers.

Marissa Ponshock topped Auburndale with eight points.

Chargers 61, Apaches 23
Auburndale 3 20 – 23
Wittenberg-Birnamwood 28 33 – 61
AUBURNDALE (23):
Mackenzie Raab 3, Maggie Willfahrt 5, Izzy Hilber 2, Marissa Ponshock 8, Natalie Aue 2, Hannah Bolder 3. Record: 12-12.
WITTENBERG-BIRNAMWOOD (61): Makayla Verkuilen 0, Chloe King 0, Pagie Norrbom 11, Kirsten Clark 12, Alexis Balliett 0, Maddy Pietz 4, Samantha Kasprak 4, Emily Norrbom 10, Vicky Dombeck 2, Taylor Nier 7, Megan Konkol 3, Erica Wendler 0, Olivia Curley 4, Corrissa Konkol 4. Record: 22-1.

Comments Off on Top-seed Wittenberg-Birnamwood ends Auburndale girls basketball team’s season in WIAA Division 4 regional semifinal

Auburndale girls basketball slips past Crandon in WIAA Division 4 regional quarterfinal

Posted on 21 February 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

CRANDON – The Auburndale girls basketball team pulled out a hard-fought 33-27 victory at Crandon in a WIAA Division 4 regional quarterfinal Tuesday night.

The ninth-seeded Apaches (12-11) move on to a Division 4 regional semifinal Friday night at No. 1 seed Wittenberg-Birnamwood (21-1).

Crandon ends its season with a 13-9 record.

This story will be updated when statistics are made available.

Comments Off on Auburndale girls basketball slips past Crandon in WIAA Division 4 regional quarterfinal

Auburndale girls basketball rips Athens in Marawood crossover

Posted on 18 February 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

ATHENS – Auburndale had 11 different players score in a balanced attack as it knocked off Athens 62-37 in the fifth-place game of the Marawood Conference girls basketball crossovers on Friday night at Athens High School.

Auburndale led by 11 at halftime and pushed its lead to 25 by the end to finish its regular-season schedule with an 11-11 record. Athens ends up 8-14.

Marissa Ponshock had 10 points, Rachael Bolder added nine, and Brooke Anderson scored eight for the Apaches.

Auburndale will play at Crandon in a WIAA Division 4 regional quarterfinal on Tuesday.

Apaches 62, Bluejays 37
Auburndale 31 31 – 62
Athens 20 17 – 37
AUBURNDALE (62):
Mackenzie Raab 2, Brooke Anderson 8, Rachel Gronemeyer 4, Maggie Willfahrt 4, Izzy Hilber 2, Rachael Bolder 9, Lauren Dillinger 4, Marissa Ponshock 10, Kali Karl 6, Natalie Aue 6, Hannah Bolder 7. Record: 11-11.
ATHENS (37): Kierra Penney 2, Emily Frick 6, Berenice Lira 2, Kenadi Diedrich 12, Gabby Janke 7, Paige Denzine 5, Mariah Zinkowich 3. Record: 8-14.

Comments Off on Auburndale girls basketball rips Athens in Marawood crossover

Auburndale girls basketball pushes past Athens

Posted on 15 February 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – Four Auburndale players scored nine points or more as the Apaches beat Athens 51-37 in a nonconference girls basketball game Tuesday at Auburndale High School.

Natalie Aue scored 10 points, and Hannah Bolder, Marissa Ponshock and Rachel Gronemeyer each added nine points for Auburndale in its home victory.

Auburndale (10-11) ran out to a 35-22 lead by halftime and held on the rest of the way.

Auburndale will play Athens again, this time in a Marawood Conference North-South crossover game, on Friday. The game will be at Athens.

Apaches 51, Bluejays 37
Athens 22 15 – 37
Auburndale 35 16 – 51
ATHENS (37):
Kaylyn Schreiner 1 0-0 2, Kierra Penney 3 0-0 6, Emily Frick 0 0-0 0, Berenice Lira 0 0-0 0, Kenadi Diedrich 7 1-4 18, Gabby Janke 1 0-0 2, Courtney Murkowski 0 0-0 0, Carley Lipinski 1 0-0 2, Paige Denzine 2 1-2 5, Mariah Zinkowich 0 0-0 0, Lira 1 0-0 2. FG: 16. FT: 2-6. 3-pointers: 3 (Diedrich 3). Record: 8-13.
AUBURNDALE (51): Mackenzie Raab 1-5 0-0 2, Brooke Anderson 1-6 0-0 2, Rachel Gronemeyer 3-4 1-2 9, Maggie Willfahrt 0-5 1-2 1, Izzy Hilber 1-3 0-0 2, Rachael Bolder 1-1 1-2 3, Lauren Dillinger 0-0 0-0 0, Marissa Ponshock 3-5 3-4 9, Kali Karl 1-6 2-4 4, Natalie Aue 4-5 2-2 10, Hannah Bolder 3-7 3-3 9. FG: 18-47. FT: 13-19. 3-pointers: 2-3 (Gronemeyer 2-2, Anderson 0-1). Rebounds: 29 (Ponshock 8). Assists: 12 (Anderson 5). Record: 10-11.

Comments Off on Auburndale girls basketball pushes past Athens

Stratford girls basketball wraps up Marawood South season with big win at Auburndale

Posted on 11 February 2017 by paul

Stratford’s Taya Nett drives to the basket for a hoop during the Tigers’ win over Auburndale on Saturday night at Auburndale High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Auburndale’s Rachael Bolder goes up for a shot during Saturday’s game against Stratford. Stratford won 47-26. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

UWMarshfield

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – The opening possession of Saturday night’s girls basketball game between Stratford and Auburndale forecasted what was to come.

The Tigers chewed up 45 seconds, patiently passing the ball around Auburndale’s zone before Taya Nett drilled a 3-pointer. Stratford never trailed and cruised to a 47-26 victory in the Marawood Conference South Division contest at Auburndale High School.

Stratford is now 15-6 and finishes the Marawood South season with an 8-4 record. Auburndale drops to 9-11 and ends up 5-7 in conference play.

Two free throws by Brooke Anderson brought Auburndale to within 12-8 before Stratford turned up the defensive pressure.

The Apaches didn’t score for nearly 7 minutes as Stratford built a 19-8 lead after another 3 from Nett.

The two teams traded baskets and Stratford led 21-10 at halftime and led by double digits the rest of the way.

“I feel like we’re maturing,” Stratford coach Tammie Christopherson said. “Taya Nett played just awesome tonight. We’re starting to get scoring from all over the place, where before Sammy (Griesbach) and Andie (Zuelke) kind of carried the bulk of the scoring. We’ve had almost a different leading scorer every night these last few weeks. That’s the hardest team to beat. Everybody is doing their job and we’re maturing and getting in the right groove.”

Stratford had an 11-3 run to start the second half and the game was never in doubt from there. The Tigers shot 58 percent overall, making 18 of 31 shots from the field.

Zuelke scored on a pair of jumpers, made a free throw, and hit inside to help push the Tigers’ lead to 41-19 with 5 minutes to go. She finished with 14 points and Nett added 13 for Stratford.

With Auburndale sinking two or three players on Zuelke underneath the hoop, she stepped out to the free throw line area and was able to hit a few shots that opened up the inside for others. The Tigers also made 4 of 6 shots from 3-point range, something that was uncommon during the first half of the season.

“All season it took us to get confidence to shoot from the outside,” Christopherson said. “In the last three games, we’ve been hitting from the outside. They’ve been clogging Andie with three people on now she’s hitting from the outside. Kaylee, Taya, Sammy is even looking from at the basket. If they’re going to clog us underneath, we have to find a different way to score.”

Stratford will play in the third-place game and Auburndale the fifth-place game in the Marawood North-South crossovers next Friday. Stratford will be at Abbotsford and Auburndale will play at Athens.

WIAA playoff pairings are set to come out late Sunday.

Tigers 47, Apaches 26
Stratford 21 26 – 47
Auburndale 10 16 – 26
STRATFORD (47):
Olympia Garrigan 0-0 0-0 0, Taya Nett 4-6 3-5 13, Blaire Lindner 0-0 0-0 0, Samantha Griesbach 3-5 2-3 8, Brooke Peterson 0-0 0-0 0, Olivia Burrows 0-0 0-0 0, Mariah Zawislan 0-0 0-0 0, Chelsey Gliniecki 2-5 0-0 4, Kaylee Hollatz 3-6 0-0 8, Andie Zuelke 6-9 2-7 14, Callie Lehman 0-0 0-0 0. FG: 18-31. FT: 7-15. 3-pointers: 4-6 (Nett 2-2, Hollatz 2-3, Zuelke 0-1). Rebounds: 24 (Zuelke 9). Turnovers: 11. Fouls: 12. Fouled out: none. Record: 15-6, 8-4 Marawood Conference South Division.
AUBURNDALE (26): Mackenzie Raab 3-7 1-2 7, Brooke Anderson 2-6 3-3 7, Rachel Gronemeyer 0-3 2-2 2, Maggie Willfahrt 0-0 0-0 0, Izzy Hilber 1-4 0-0 2, Rachael Bolder 1-5 0-0 2, Lauren Dillinger 0-0 0-0 0, Marissa Ponshock 0-2 0-0 0, Taylor Stanton 0-0 0-1 0, Kali Karl 0-3 1-4 0-0 1, Natalie Aue 2-3 0-0 4, Hannah Bolder 0-1 1-2 1. FG: 9-34. FT: 8-14. 3-pointers: 0-2 (Karl 0-2). Rebounds: 22 (R. Bolder 6). Turnovers: 12. Fouls: 14. Fouled out: none. Record: 9-11, 5-7 Marawood Conference South Division.

Comments Off on Stratford girls basketball wraps up Marawood South season with big win at Auburndale

Newman Catholic outlasts Auburndale girls basketball

Posted on 09 February 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – Wausau Newman Catholic outscored Auburndale by 10 in the second half to pull away for a 33-25 victory in a low-scoring Marawood Conference South Division girls basketball game Thursday at Auburndale High School.

Auburndale led 13-11 at halftime before the Cardinals pulled away over the final 18 minutes.

The Apaches (9-10, 5-6 Marawood South) were just 10 of 34 from the field in the loss.

Mackenzie Raab and Marissa Ponshock each had six points to lead Auburndale.

Julia Seidel had 12 points, including the game’s only two 3-pointers, for Newman Catholic (15-4, 10-2 Marawood South).

Auburndale finishes its Marawood South season Saturday at home against Stratford. Game time is set for 7:15 p.m.

Cardinals 33, Apaches 25
Newman Catholic 11 22 – 33
Auburndale 13 12 – 25
NEWMAN CATHOLIC (33):
Lauren Fech 1 3-6 5, Signe Fronek 3 3-5 9, Mackenzie Krach 1 1-2 3, Jaida Heinz 0 0-0 0, Makayla Slaby 0 0-0 0, Lauren Schields 0 0-0 0 0, Kate David 0 0-0 0 0, Jadelyn Ganski 1 2-2 4, Julia Seidel 3 2-2 12, Lilly Nowinski 0 0-0 0 0. FG: 10. FT: 11-17. 3-pointers: 2 (Seidel 2). Fouls: 7. Fouled out: none. Record: 15-4, 10-2 Marawood South.
AUBURNDALE (25): Mackenzie Raab 3-5 0-0 6, Brooke Anderson 1-6 2-2 4, Rachael Gronemeyer 0-4 0-0 0, Maggie Willfahrt 0-0 2-2 2, Izzy Hilber 0-2 0-0 0, Rachael Bolder 1-4 0-0 2, Marissa Ponshock 3-6 0-0 6, Kali Karl 0-1 1-2 1, Natalie Aue 1-2 0-0 2, Hannah Bolder 1-4 0-0 2. FG: 10-34. FT: 5-6. 3-pointers: 0-2 (Hilber 0-1, Gronemeyer 0-1). Rebounds: 16 (R. Bolder 4). Assists: 10 (Ponshock 3). Record: 9-10, 5-6 Marawood South.

Comments Off on Newman Catholic outlasts Auburndale girls basketball

Auburndale girls basketball edges Northland Lutheran

Posted on 03 February 2017 by paul

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – Marissa Ponshock had a season-high 14 points to lead the Auburndale girls basketball team to a narrow 42-39 victory over Northland Lutheran in a Marawood Conference South Division game Friday night at Auburndale High School.

The Apaches are now 9-8 overall and 5-5 in the Marawood South. Northland Lutheran drops to 4-14 and 1-9 in the conference.

Ponshock made 7 of 10 shots from the field and added a team-high seven rebounds for Auburndale.

The Apaches survived despite shooting just 18 of 53 from the field and 6 of 15 at the free throw line.

Kari Kreklau and Sidney Moore each had 12 points for Northland Lutheran.

Auburndale plays a nonconference game at Adams-Friendship on Tuesday.

Apaches 42, Wildcats 39
Northland Lutheran 23 16 – 39
Auburndale 21 21 – 42
NORTHLAND LUTHERAN (39):
Kari Kreklau 5 2-3 12, Mesa Haag 3 0-0 7, Mikayla Obsuzt 0 0-0 0, Sidney Moore 4 4-5 12, Hailey Eggebrecht 2 0-0 4, Erin Gast 1 2-2 4. FG: 15. FT: 8-10. 3-pointers: 1 (Haag 1). Record: 4-14, 1-9 Marawood Conference South Division.
AUBURNDALE (42): Mackenzie Raab 1-7 2-5 4, Brooke Anderson 3-8 0-0 6, Rachael Gronemeyer 0-5 0-2 0, Maggie Willfahrt 0-0 2-2 2, Izzy Hilber 0-2 0-1 0, Rachael Bolder 2-3 0-1 4, Lauren Dillinger 1-1 0-0 2, Marissa Ponshock 7-10 0-0 14, Kali Karl 0-4 0-0 0, Natalie Aue 2-5 1-2 5, Hannah Bolder 2-8 1-2 5. FG: 18-53. FT: 6-15. 3-pointers: 0-2 (Raab 0-1, Anderson 0-1). Rebounds: 36 (Ponshock 7). Assists: 8 (Anderson 2, Gronemeyer 2). Record: 9-8, 5-5 Marawood Conference South Division.

Comments Off on Auburndale girls basketball edges Northland Lutheran

Auburndale girls basketball comes up short at first-place Marathon

Posted on 31 January 2017 by paul

UWMarshfield

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

MarshfieldAreaSports.com

MARATHON – The Auburndale girls basketball team gave Marawood Conference South Division front-runner Marathon all it could handle but fell short in the end, losing 43-34 on Tuesday night at Marathon High School.

Marathon led 19-16 after a low-scoring first half and held on from there with a six-point advantage in the second half. The Raiders are now 14-3 overall and 9-1 in the Marawood South, one-half game ahead of Wausau Newman Catholic. Auburndale drops to 8-8 and 4-5 in the conference.

Mackenzie Raab scored 10 points to lead a balanced scoring attack for Auburndale, which had eight different players find the scoring column. Hannah Bolder added seven points in the loss.

Alysha Stieber had 17 points for Marathon.

Auburndale will host Northland Lutheran on Friday.

Raiders 43, Apaches 34
Auburndale 16 18 – 34
Marathon 19 24 – 43
AUBURNDALE (34):
Mackenzie Raab 5-11 0-1 10, Brooke Anderson 1-7 1-1 3, Rachael Gronemyer 0-4 0-0 0, Maggie Willfahrt 1-1 0-0 2, Izzy Hilber 1-1 2-2 4, Rachael Bolder 1-2 0-0 2, Lauren Dillinger 0-1 0-0 0 0, Marissa Ponshock 2-4 0-0 4, Kali Karl 0-3 0-0 0, Natalie Aue 1-2 0-2 2, Hannah Bolder 3-5 1-2 7. FG: 15-41. FT: 4-8. 3-pointers: 0-1 (Anderson 0-1). Rebounds: 26 (Ponshock 5). Assists: 13 (R. Bolder 4). Record: 8-8, 4-5 Marawood Conference South Division.
MARATHON (43): Stephanie Draeger 2 1-1 5, Karley Fischer 0 0-0 0, Alysha Stieber 7 1-1 17, Rhianna Swero 1 1-3 3, Elizabeth Boehm 1 0-0 2, Olivia Ziebell 0 0-0 0, Katelyn Schmidt 1 2-4 4, Brooke Balz 2 0-0 5, Amanda Kind 3 1-1 7. FG: 17. FT: 6-10. 3-pointers: 3 (Stieber 2, Balz 1). Record: 14-3, 9-1 Marawood Conference South Division.

Comments Off on Auburndale girls basketball comes up short at first-place Marathon

UW-Marshfield/Wood County
Forward Financial Bank
Total Electric
Hub City Times
Business Sponsors
thirty-one
Marshfield Tigers Booster Club
Victory Apparel
All Insurance
Marshfield Alumni
WDLB/WOSQ Radio