Archive | Boys Swimming

Marshfield boys swimming beats Wausau East for first WVC win in two seasons

Posted on 16 January 2018 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Marshfield won eight of the 11 events and earned its first Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet victory in the past two seasons as it downed Wausau East 100-70 on Tuesday in its final home meet of the season.

Myles Jensen and Ethan Dagit each won two events, and Dagit was part of two more wins in relays for Marshfield (1-6 WVC).

Jensen won the 200-yard freestyle in 2:04.02 and the 500 freestyle relay in 5:37.26, while Dagit took first in the 50 freestyle (25.12 seconds) and the 100 freestyle (56.66).

Jeffery Berres, Nathan Albanito, Jacob Dick and Dagit won the 200 medley relay in 1:53.92, and Berres, Albanito, Dagit and Jensen took first in the 400 freestyle relay in 3:50.08 for the Tigers.

Albanito won the 100 butterfly in 1:03.74 and Dick finished first in the breaststroke in 1:11.37 for Marshfield’s other two wins.

Dick was second in the 200 individual medley (2:24.15) and Berres took second in the 100 freestyle (57.37) as well for Marshfield.

Marshfield wraps up its Wisconsin Valley Conference dual meet schedule at D.C. Everest on Jan. 25 and the conference meet will be held at the University of Wisconsin-Stevens Point on Feb. 1.

Varsity
Marshfield 100, Wausau East 70
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Marshfield (Jeffery Berres, Jacob Dick, Nathan Albanito, Ethan Dagit) 1:53.92; 3. Marshfield (Justin Kang, Scott Thompson, Alec Brenner, Eli Swansen) 1:59.75; 5. Marshfield (Brandon Koran, Kyle Schultz, Isaac Eberl, Alex Wehrman) 2:13.74.
200 freestyle: 1. Myles Jensen (MAR) 2:04.02; 3. Connor Berres (MAR) 2:19.76; 4. Brock Hamm (MAR) 2:20.67.
200 IM: 1. Jordan Straub (WE) 2:19.27; 2. Dick (MAR) 2:24.15; 3. Thompson (MAR) 2:38.00; 5. Swansen (MAR) 2:47.47; 6. Schultz (MAR) 2:54.23.
50 freestyle: 1. Dagit (MAR) 25.12; 4. Albanito (MAR) 25.43; 6. Jarreth Schaefer (MAR) 27.40.
100 butterfly: 1. Albanito (MAR) 1:03.74; 3. Brenner (MAR) 1:07.57; 5. Hamm (MAR) 1:15.26.
100 freestyle: 1. Dagit (MAR) 56.66; 2. J. Berres (MAR) 57.37; 4. Kang (MAR) 58.20.
500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:37.26; 3. C. Berres (MAR) 6:29.05; 5. Eberl (MAR) 6:52.51; 6. Gage Plechaty (MAR) 7:39.22.
200 freestyle relay: 1. Wausau East (Vincent Schmitt, Caleb Gruszynski, Max Romang, Straub) 1:40.67; 2. Marshfield (Thompson, Kang, Dick, Jensen) 1:43.16; 3. Marshfield (Schaefer, Alex Wuethrich, Calvin Lawler, Hamm) 1:50.67; 4. Marshfield (Koran, Craig Paulman, Adam Elhendy-Gunnarsson, C. Berres) 1:53.86.
100 backstroke: 1. Straub (WE) 1:03.84; 3. J. Berres (MAR) 1:07.74; 4. Kang (MAR) 1:12.84; 5. Brenner (MAR) 1:15.84.
100 breaststroke: 1. Dick (MAR) 1:11.37; 3. Thompson (MAR) 1:17.31; 6. Wehrman (MAR) 1:22.74.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (J. Berres, Albanito, Dagit, Jensen) 3:50.08; 3. Marshfield (Brenner, Swansen,. Hamm, Lawler) 4:07.01; 4. Marshfield (Elhendy-Gunnarsson, Cole Hanson, C. Berres, Schaefer) 4:31.89.
JV
No team scores
Winners and Marshfield finishers
200 freestyle:
1. Wuethrich (MAR) 2:31.37; 2. Hanson (MAR) 2:35.84; 3. Plechaty (MAR) 2:41.44.
50 freestyle: 1. Elhendy-Gunnarsson (MAR) 26.43; 2. Lawler (MAR) 27.14; 3. Dane Tollefson (MAR) 29.09; 4. Koran (MAR) 29.48; 5. Rison LaBrec (MAR) 31.64; 6. Adrian Mayagoitia (MAR) 35.63; 7. Howard Hang (MAR) 37.56.
100 freestyle: 1. Lawler (MAR) 1:07.22; 2. Wehrman (MAR) 1:07.29; 3. Elhendy-Gunnarsson (MAR) 1:08.32; 4. Paulman (MAR) 1:11.38; 5. Wuethrich (MAR) 1;12.64; 6. Ryan North (MAR) 1:18.23.
200 freestyle relay: 1. Marshfield (Wehrman, Tollefson, LaBrec, Schultz) 1:57.64.
100 backstroke: 1. Hanson (MAR) 1:26.65; 2. Koran (MAR) 1:29.05; 3. Schaefer (MAR) 1:31.97; 4. Mayagoitia (MAR) 1:32.46; 5. Eberl (MAR) 1:37.02.
100 breaststroke: 1. Swansen (MAR) 1:25.18; 2. Schultz (MAR) 1:29.21; 3. North (MAR) 1:33.19. 4. Paulman (MAR) 1:36.91.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (Wuethrich, LaBrec, Eberl, North) 5:16.73; 2. Marshfield (Plechaty, Mayagoitia, Hong, Tollefson) 5:27.68.

Comments Off on Marshfield boys swimming beats Wausau East for first WVC win in two seasons

Marshfield boys swimming fifth at Sheboygan South Invitational

Posted on 14 January 2018 by paul

The Marshfield boys swimming 200-yard freestyle relay team of Jacob Dick, Myles Jensen, Scott Thompson, and Justin Kang placed seventh at the Redwing Invitational at Sheboygan South on Saturday. (Submitted photo)

The Marshfield boys swim team’s 400 freestyle relay team of Jeffery Berres (front), and back from left Ethan Dagit, Myles Jensen and Nathan Albanito, finished sixth at the Redwing Invitational on Saturday at Sheboygan South High School. (Submitted photo)

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

SHEBOYGAN – Marshfield has eight individual top-10 finishes and all three of its top relays also finished in the top 10 as the Tigers boys swimming team finished fifth among 10 teams at the Redwing Invitational on Saturday at Sheboygan South High School.

Marshfield finished with 202 points to take fifth. Green Bay United, with the help of seven first-place finishes, won the team title with 490 points.

Myles Jensen was sixth in the 200-yard freestyle (2:02.49) and Ethan Dagit took sixth in the 50 freestyle (24.85) for Marshfield’s top individual performances.

Jensen was also seventh in the 500 freestyle (5:39.16), Nathan Albanito was seventh in the 50 freestyle (25.11), Jacob Dick took eighth in the 100 breaststroke (1:09.85) and 10th in the 200 IM (2:20.40), and Jeffery Berres (1:08.45) and Justin Kang (1:09.16) finished ninth and 10th, respectively, in the 100 backstroke for Marshfield.

Berres, Albanito, Dagit and Jensen were sixth in the 400 freestyle relay in 3:46.90 and the Tigers’ 200 freestyle relay team of Scott Thompson, Kang, Dick and Jensen took seventh (1:43.78).

Marshfield’s 200 medley relay team of Berres, Dick, Albanito and Dagit were 10th in 1:55.54.

Marshfield hosts Wausau East in its final home meet of the season Tuesday at 5:30 p.m.

2018 Redwing Boys Swimming Invitational
Jan. 13, at Sheboygan South High School
Team scores:
1. Green Bay United 490; 2. Sheboygan North 361; 3. Plymouth 324; 4. Wauwatosa 313; 5. Marshfield 202; 6. Sheboygan South 194; 7. Pulaski 146; 8. Sturgeon Bay 135; 9. Racine Park 102; 10. Racine Horlick 35.
Winners and Marshfield finishers
Diving:
1. Brock Kovacic (SS) 379.65.
200 medley relay: 1. Green Bay United (John Gahnz, Kaiser Neverman, Benedict Janowski, Kaen Baxter) 1:40.94; 10. Marshfield (Jeffery Berres, Jacob Dick, Nathan Albanito, Ethan Dagit) 1:55.54; 14. Marshfield (Justin Kang, Scott Thompson, Alec Brenner, Eli Swansen) 2:00.60.
200 freestyle: 1. Ben Bouchard (PUL) 1:51.33; 6. Myles Jensen (MAR) 2:02.49; 19. Connor Berres (MAR) 2:19.79; 21. Brock Hamm (MAR) 2:25.18.
200 IM: 1. Gahnz (GB) 2:03.64; 10. Dick (MAR) 2:20.40; 14. Thompson (MAR) 2:33.67; 19. Swansen (MAR) 2:45.09.
50 freestyle: 1. Baxter (GB) 23.82; 6. Dagit (MAR) 24.85; 7. Albanito (MAR) 25.11; 21. Jarreth Schaefer (MAR) 27.44; 22. Alex Wuethrich (MAR) 27.71; 24. Calvin Lawler (MAR) 28.16.
100 butterfly: 1. Neverman (GB) 51.92; 11. Albanito (MAR) 1:04.02; 12. Brenner (MAR) 1:07.14; 18. Hamm (MAR) 1:16.57.
100 freestyle: 1. Ben Muelemans (WAU) 51.74; 12. Dagit (MAR) 56.52; 14. J. Berres (MAR) 57.82; 16. Kang (MAR) 58.36.
500 freestyle: 1. Bouchard (PUL) 5:08.44; 7. Jensen (MAR) 5:39.16; 15. C. Berres (MAR) 6:27.96.
200 freestyle relay: 1. Pulaski (Dawson Smith, Keegan Gaffney, Derek Holec, Jaxsen Schermacher) 1:38.42; 7. Marshfield (Thompson, Kang, Dick, Jensen) 1:43.78; 13. Marshfield (C. Berres, Schaefer, Wuethrich, Lawler) 1:55.89.
100 backstroke: 1. Gahnz (GB) 55.39; 9. J. Berres (MAR) 1:08.45; 10. Kang (MAR) 1:09.16; 16. Lawler (MAR) 1:16.46; 17. Brenner (MAR) 1:17.41; 19. Schaefer (MAR) 1:21.77.
100 breaststroke: 1. Neverman (GB) 59.86; 8. Dick (MAR) 1:09.85; 13. Thompson (MAR) 1:15.95; 22. Swansen (MAR) 1:27.01.
400 freestyle relay: 1. Green Bay United (Baxter, Janowski, Gahnz, Neverman) 3:23.17; 6. Marshfield (J. Berres, Albanito, Dagit, Jensen) 3:46.90; 12. Marshfield (Brenner, Swansen, C. Berres, Wuethrich) 4:22.09.

Comments Off on Marshfield boys swimming fifth at Sheboygan South Invitational

Stevens Point wins all 11 events in victory over Marshfield boys swimming

Posted on 04 January 2018 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

STEVENS POINT – Stevens Point won all 11 events to defeat Marshfield 101-68 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet Thursday at Stevens Point Area Senior High.

All three Marshfield relay teams finished second, as did three individuals in four events.

Jacob Dick was second in the 500-yard freestyle (5:57.96) and the 100 breaststroke (1:10.08), Jeffrey Berres was second in the 100 backstroke (1:10.91), and Calvin Lawler took second in the 100 freestyle (1:07.79) for Marshfield’s top individual performances.

Jeffrey Berres, Dick, Nathan Albanito and Ethan Dagit were second in the 200 medley relay (1:57.05); Alec Brenner, Connor Berres, Jarreth Schaefer and Scott Thompson were second in the 200 freestyle relay (1:54.63); and Jeffrey Berres, Albanito, Dick and Dagit took second in the 400 freestyle relay (4:04.81) for the Tigers.

Marshfield’s next meet is Jan. 11 at La Crosse.

Stevens Point 101, Marshfield 68
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Stevens Point (Chad Franz, Drew Harris, Jared Kortt, Ryan Guay), 1:56.18; 2. Marshfield (Jeffrey Berres, Jacob Dick, Nathan Albanito, Ethan Dagit), 1:57.05; 3. Marshfield (Jarreth Schaefer, Scott Thompson, Alec Brenner, Connor Berres), 2:12.10; 4. Marshfield (Cole Hanson, Craig Paulman, Eli Swansen, Alex Wehrman), 2:26.48.
200 freestyle: 1. Koppany Bodor (SP) 1:57.26; 3. C. Berres (MAR) 2:19.82; 5. Isaac Eberl (MAR) 2:32.83; 6. Hanson (MAR) 2:37.35.
200 IM: 1. Kort (SP) 2:24.95; 3. Brenner (MAR) 2:48.02; 4. Swansen (MAR) 2:51.83; 5. Kyle Schultz (MAR) 3:01.16.
50 freestyle: 1. Franz (SP) 23.30; 3. Dagit (MAR) 24.78; 4. C. Berres (MAR) 30.93.
100 butterfly: 1. Bodor (SP) 59.42; 3. Albanito (MAR) 1:05.38; 4. Thompson (MAR) 1:09.02; 6. Brenner (MAR) 1:10.19.
100 freestyle: 1. Marco Kurzynski (SP) 55.89; 2. Calvin Lawler (MAR) 1:07.79; 3. Hanson (MAR) 1:08.43; 5. Paulman (MAR) 1:11.54.
500 freestyle: 1. Harris (SP) 5:02.79; 2. Dick (MAR) 5:57.96; 3. J. Berres (MAR) 6:05.75; 5. Gage Plechaty (MAR) 8:32.39.
200 freestyle relay: 1. Stevens Point (Bodor, Hugh Gundersen, Kort, Kurzynski) 1:41.38; 2. Marshfield (Brenner, C. Berres, Schaefer, Thompson) 1:54.63; 3. Marshfield (Schultz, Swansen, Paulman, Lawler) 1:57.27; 5. Marshfield (Eberl, Adrian Mayagoitia, Ryan North, Plechaty) 2:14.04.
100 backstroke: 1. Franz (SP) 1:05.51; 2. J. Berres (MAR) 1:10.91; 3. Dagit (MAR) 1:12.24; 4. Albanito (MAR) 1:12.39.
100 breaststroke: 1. Harris (SP) 1:08.62; 2. Dick (MAR) 1:10.08; 4. Thompson (MAR) 1:20.27; 5. Swansen (MAR) 1:27.75.
400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Harris, Kurzynski, Bodor, Franz) 3:33.81; 2. Marshfield (J. Berres, Albanito, Dick, Dagit) 4:04.81; 4. Marshfield (Eberl, Hanson, Lawler, Wehrman) 4:46.58; 5. Marshfield (Mayagoitia, North, Plechaty, Schultz) 5:22.20.

Comments Off on Stevens Point wins all 11 events in victory over Marshfield boys swimming

Marshfield boys swimming wins four events in loss to Wisconsin Rapids

Posted on 18 December 2017 by paul

Marshfield’s Jacob Dick dives in the pool during the 200-yard freestyle relay at the Tigers’ meet against Wisconsin Rapids on Monday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield’s Nathan Albanito swims in the 200-yard IM relay at the Tigers’ meet against Wisconsin Rapids on Monday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Marshfield freshman Myles Jensen won a pair of events and was a member of a winning relay team, but the Tigers fell short of a team win, losing a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet to Wisconsin Rapids 91-79 at Marshfield High School on Monday.

The meet was a home meet for Wisconsin Rapids, which is in the midst of remodeling its pool at Lincoln High School.

Jensen won the 200-yard freestyle in 2:03.96 and the 500 freestyle in 5:33.93. He also teamed with Jacob Dick, Nathan Albanito and Ethan Dagit to win the 200 medley relay in 1:57.03.

Dagit had Marshfield’s other race win, taking first in the 100 freestyle in 57.17 seconds.

Wisconsin Rapids won the final four races to pull out the team win after Marshfield had taken the lead following Jensen’s win in the 500.

Finn Wolf won the 200 IM (2:19.43) and the 100 breaststroke (1:09.31), and was part of the 200 freestyle relay team that won in 1:42.77 to lead the Raiders.

Marshfield is off until Jan. 4 when it travels to Stevens Point.

Varsity
Wisconsin Rapids 91, Marshfield 79
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Marshfield (Myles Jensen, Jacob Dick, Nathan Albanito, Ethan Dagit) 1:57.03; 3. Marshfield (Calvin Lawler, Scott Thompson, Alec Brenner, Jarreth Schaefer) 2:04.40; 5. Marshfield (Brandon Koran, Eli Swansen, Kyle Schultz, Rison LaBrec) 2:20.68.
200 freestyle: 1. Jensen (MAR) 2:03.96; 4. Connor Berres (MAR) 2:19.23; 6. Alex Wuethrich (MAR) 2:32.96.
200 IM: 1. Finn Wolf (WR) 2:19.43; 2. Thompson (MAR) 2:31.73; 3. Brenner (MAR) 2:42.59.
50 freestyle: 1. Dylan Engelbright (WR) 24.37; 3. Dagit (MAR) 25.02; 4. Albanito (MAR) 25.25; 6. Schaefer (MAR) 27.45.
100 butterfly: 1. Nathan Scheunemann (WR) 1:03.38; 2. Albanito (MAR) 1:07.13; 3. Brenner (MAR) 1:11.94; 4. Brock Hamm (MAR) 1:21.14.
100 freestyle: 1. Dagit (MAR) 57.17; 3. Jeffery Berres (MAR) 57.72; 4. Justin Kang (MAR) 1:00.02.
500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:33.93; 4. C. Berres (MAR) 6:25.57; 6. Hamm (MAR) 7:30.72.
200 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Scheunemann, Wolf, Jackson Benda, Engelbright) 1:42.77; 2. Marshfield (J. Berres, Dick, Kang, Thompson) 1:43.93; 4. Marshfield (Brenner, C. Berres, Schaefer, Hamm) 1:57.47; 5. Marshfield (Cole Hanson, Dane Tolifson, Isaac Eberl, Swansen) 2:01.90.
100 backstroke: 1. Benda (WR) 1:07.69; 3. J. Berres (MAR) 1:10.33; 5. Kang (MAR) 1:14.53; 6. Lawler (MAR) 1:15.67.
100 breaststroke: 1. Wolf (WR) 1:09.31; 2. Dick (MAR) 1:09.87; 3. Thompson (MAR) 1:17.52; 6. Swansen (MAR) 1:26.67.
400 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Scheunemann, Adam Price, Benda, Engelbright) 3:49.56; 2. Marshfield (Jensen, J. Berres, Albanito, Dagit) 3:53.15; 3. Marshfield (Lawler, Hamm, Kang, Koran) 4:19.45; 5. Marshfield (Alex Wehrman, Craig Paulman, Eberl, C. Berres) 4:33.28.
JV
No team scores.
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Wisconsin Rapids (Tyler Schultz, Ethan Wilhorn, Ethan Hess, Charlie Price) 2:25.63; 2. Marshfield (Hanson, Wehrman, Ryan North, Gaven Ronning) 2:30.11.
200 freestyle: 1. Eberl (MAR) 2:46.93; 2. Gage Plechaty (MAR) 2:46.95.
200 IM: 1. Swansen (MAR) 2:54.06; 2. Schultz (MAR) 2:58.67; 3. North (MAR) 3:25.75; 4. Wehrman (MAR) 3:25.76.
50 freestyle: 1. Koran (MAR) 28.83; 2. Wuethrich (MAR) 29.55; 3. LaBrec (MAR) 30.97; 6. Howard Hong (MAR) 37.04.
100 freestyle: 1. Hanson (MAR) 1:10.19; 2. Paulman (MAR) 1:11.46; 3. Lawler (MAR) 1:13.11.
500 freestyle: 1. Eberl (MAR) 7:25.65; 2. Plechaty (MAR) 7:45.33.
200 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (E. Hess, Schultz, C. Price, Trevor Vechinski) 2:04.29; 2. Marshfield (Plechaty, LaBrec, Hong, Paulman) 2:06.70.
100 backstroke: 1. Hanson (MAR) 1:31.18; 2. Koran (MAR) 1:37.40.
100 breaststroke: 1. Schultz (MAR) 1:29.99; 2. Wehrman (MAR) 1:30.15; 3. North (MAR) 1:41.15; 4. Paulman (MAR) 1:45.55.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (North, Hong, Tolifson, Schultz) 5:34.48.

Comments Off on Marshfield boys swimming wins four events in loss to Wisconsin Rapids

Marshfield boys swimming eighth at Eau Claire Memorial Santa Invite

Posted on 17 December 2017 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

EAU CLAIRE – Marshfield had eight top-10 finishes and ended up eighth in the team standings at the 11-team Santa Claus Boys Swimming Invitational on Saturday at Eau Claire Memorial High School.

Eau Claire Memorial/North won the team title with 310 points, well ahead of second-place D.C. Everest, which had 177 points. Marshfield was eighth with 79 points.

Myles Jensen and Jacob Dick each had a pair top-10 finishes for the Tigers. Jensen was third in the 500-yard freestyle (5:32.25) and seventh in the 200 freestyle (2:03.28), while Dick took sixth in the 200 IM (2:23.96) and seventh in the 100 breaststroke (1:10.78).

Ethan Dagit had Marshfield’s only other individual top-10 finish as he was 10th in the 50 freestyle, swimming in 24.61 seconds.

Marshfield’s three relay teams all finished in the top nine.

Marshfield hosts Wisconsin Rapids for a Wisconsin Valley Conference dual meet Monday.

Santa Claus Invitational
Dec. 16, at Eau Claire Memorial High School
Varsity
Team scores:
1. Eau Claire Memorial/North 310; 2. D.C. Everest 177; 3. River Falls 165; 4. Stevens Point 144.5; 5. Minneapolis Tigers-Millers-Ted 123.5; 6. Onalaska-Holmen-Aquinas 111; 7. Chippewa Falls 83; 8. Marshfield 79; 9. Wisconsin Rapids 67; 10. Wausau East 63; 11. Superior 51.
Winners and Marshfield finishers
1-meter diving:
1. Noah Schultz (EC) 427.60.
200 medley relay: 1. D.C. Everest (Brennan Neitzel, Payton Rudeen, Ben Halambeck, Lance Chandler) 1:44.35; 9. Marshfield (Myles Jensen, Jacob Dick, Nathan Albanito, Ethan Dagit) 1:57.38.
200 freestyle: 1. Sam Hower (EC) 1:52.25; 7. Jensen (MAR) 2:03.28; 19. Connor Berres (MAR) 2:19.69; 25. Alex Wuethrich (MAR) 2:32.30.
200 IM: 1. Rudeen (DC) 2:07.32; 6. Dick (MAR) 2:23.96; 12. Scott Thompson (MAR) 2:34.50.
50 freestyle: 1. Neitzel (DC) 22.25; 10. Dagit (MAR) 24.61; 12. Albanito (MAR) 25.17.
100 butterfly: 1. Hower (DC) 56.47; 12. Albanito (MAR) 1:10.17; 14. Alec Brenner (MAR) 1:10.86; 18. Brock Hamm (MAR) 1:22.80.
100 freestyle: 1. Dutch Franko-Dynes (MN) 50.69; 13. Dagit (MAR) 57.33; 17. Jeffery Berres (MAR) 57.97; 20. Justin Kang (MAR) 59.44; 32. Calvin Lawler (MAR) 1:04.32.
500 freestyle: 1. Drew Harris (SP) 5:11.75; 3. Jensen (MAR) 5:32.25; 14. C. Berres (MAR) 6:26.74.
200 freestyle relay: 1. Eau Claire Memorial/North (Jack Merkatoris, Hower, Lucas Peterson, Garrett Secker) 1:34.29; 6. Marshfield (J. Berres, Dick, Kang, Thompson) 1:43.72.
100 backstroke: 1. Neitzel (DC) 54.79; 13. J. Berres (MAR) 1:12.15; 15. Lawler (MAR) 1:17.64; 16. Brenner (MAR) 1:18.00.
100 breaststroke: 1. Tristan Vieth (EC) 1:05.17; 7. Dick (MAR) 1:10.78; 11. Thompson (MAR) 1:16.77.
400 freestyle relay: 1. D.C. Everest (Neitzel, Chandler, Halambeck, Rudeen) 3:25.67; 8. Marshfield (Albanito, J. Berres, Dagit, Jensen) 3:46.78.
JV
No team scores.
1-meter diving:
1. Parker Peterschmidt (RF) 143.25.
200 medley relay: 1. Eau Claire Memorial/North 1:50.56; 6. Marshfield (Lawler, Thompson, Benner, Brandon Koran) 2:06.00; 10. Marshfield (Jarreth Schaefer, Kyle Schultz, Hamm, Cole Hanson) 2:18.38.
200 freestyle: 1. Sean Miller (EC) 2:04.41; 11. Eli Swansen (MAR) 2:30.43; 13. Gage Plechaty (MAR) 2:46.35.
200 IM: 1. Aidan O’Neil (MN) 2:39.62; 3. Hamm (MAR) 2:55.61; 4. Schultz (MAR) 2:55.76.
50 freestyle: 1. Calvin Dean (EC) and Eli Hoffman (WE) 27.03; 5. Schaefer (MAR) 27.84; 7. Koran (MAR) 28.13; 10. Wuethrich (MAR) 30.09; 23. Ryan North (MAR) 32.69; 27. Howard Hong (MAR) 34.39.
100 butterfly: 1. Jackson Reinke (EC) 1:05.16.
100 freestyle: 1. Nick Post (OHA) 57.63; 8. Craig Paulman (MAR) 1:08.67; 9. Hanson (MAR) 1:08.74.
500 freestyle: 1. Alec Augustyn (EC) 5:38.95; 8. Plechaty (MAR) 7:35.11.
200 freestyle relay: 1. Eau Claire Memorial/North 1:44.86; 4. Marshfield (Koran, Hamm, Lawler, Wuethrich) 1:52.12; 7. Marshfield (Schaefer, Swansen, Hanson, C. Berres) 1:57.75; 12. Marshfield (Paulman, Rison LaBrec, Wehrman, Hong) 2:05.88.
100 backstroke: 1. Harry Chumas (EC) 1:03.20; 3. Kang (MAR) 1:12.63; 5. Koran (MAR) 1:24.05; 7. Schaefer (MAR) 1:27.30; 8. Hanson (MAR) 1:27.75; 9. Adrian Mayagoitia (MAR) 1:30.24.
100 breaststroke: 1. Christopher Mettler (EC) 1:09.52; 3. Swansen (MAR) 1:28.47; 4. Schultz (MAR) 1:28.70; 5. Wehrman (MAR) 1:29.38; 6. North (MAR) 1:29.43; 7. Paulman (MAR) 1:35.43; 8. Hong (MAR) 1:50.99.
400 freestyle relay: 1. Eau Claire Memorial/North 3:47.07; 7. Marshfield (Brenner, C. Berres, Kang, Paulman) 4:19.73; 11. Marshfield (Wuethrich, Schultz, Swansen, North) 4:43.91; 15. Marshfield (Wehrman, Mayagoitia, Plechaty, Hong) 5:13.42.

Comments Off on Marshfield boys swimming eighth at Eau Claire Memorial Santa Invite

Marshfield boys swimming grabs one win in loss to D.C. Everest

Posted on 12 December 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – D.C. Everest won 10 of the 11 events to defeat Marshfield 99-71 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet Tuesday at Marshfield High School.

Marshfield’s lone win came in the 500-yard freestyle as freshman Myles Jensen won the race in 5:33.57.

The Tigers had a number of second-place finishes, including two each from Jeffery Berres and Jacob Dick.

Berres was second in the 100 freestyle in 57.89 seconds and in the 100 backstroke in 1:11.61. Dick was second in the 200 IM (2:23.72) and the 100 breaststroke (1:10.17), missing out on first in the latter by less than one-half second.

Ethan Dagit was second in the 50 freestyle (25.17 seconds) and Jensen finished second in the 200 freestyle (2:02.33) for Marshfield.

All three Marshfield relays also finished second.

Marshfield will compete at the Eau Claire North Invitational on Saturday.

Varsity
D.C. Everest 99, Marshfield 71
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. D.C. Everest (Brennan Neitzel, Payton Rudeen, Ben Halambeck, Lance Chandler) 1:48.94; 2. Marshfield (Myles Jensen, Jacob Dick, Nathan Albanito, Ethan Dagit) 1:57.34; 4. Marshfield (Jeffery Berres, Scott Thompson, Alec Brenner, Calvin Lawler) 2:04.30.
200 freestyle: 1. Rudeen (DC) 2:00.59; 2. Jensen (MAR) 2:02.33; 4. Connor Berres (MAR) 2:19.49; 6. Isaac Eberl (MAR) 2:40.54.
200 IM: 1. Halambeck (DC) 2:11.70; 2. Dick (MAR) 2:23.72; 5. Thompson (MAR) 2:39.60; 6. Eli Swansen (MAR) 2:56.24.
50 freestyle: 1. Neitzel (DC) 23.18; 2. Dagit (MAR) 25.17; 3. Albanito (MAR) 25.46; 6. Brandon Koran (MAR) 28.63.
100 butterfly: 1. Neitzel (DC) 57.39; 3. Albanito (MAR) 1:09.87; 4. Brenner (MAR) 1:13.48; 5. Brock Hamm (MAR) 1:20.83.
100 freestyle: 1. Rudeen (DC) 54.59; 2. J. Berres (MAR) 57.89; 3. Dagit (MAR) 57.90; 5. Justin Kang (MAR) 1:01.15.
500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:33.57; 4. C. Berres (MAR) 6:23.21; 6. Ebertl (MAR0 7:29.84.
200 freestyle relay: 1. D.C. Everest (Rudeen, Gutherie Hunter, Hunter Ouimette, Chandler) 1:44.78; 2. Marshfield (Dick, Brenner, Koran, Thompson) 1:50.25; 3. Marshfield (Kang, Alex Wuethrich, Hamm, C. Berres) 1:53.98; 5. Marshfield (Cole Hanson, Kyle Schultz, Craig Paulman, Swansen) 1:57.43.
100 backstroke: 1. Jack Tegart (DC) 1:05.45; 2. J. Berres (MAR) 1:11.61; 3. Lawler (MAR) 1:13.36; 5. Brenner (MAR) 1:17.78.
100 breaststroke: 1. Halambeck (DC) 1:09.87; 2. Dick (MAR) 1:10.17; 3. Thompson (MAR) 1:15.88; 6. Swansen (MAR) 1:29.68.
400 freestyle relay: 1. D.C. Everest (Hunter, Zach Erickson, Halambeck, Neitzel) 3:44.01; 2. Marshfield (Jensen, Dagit, J. Berres, Albanito) 3:50.58; 3. Marshfield (Lawler, Hamm, C. Berres, Kang) 4:19.25; 4. Marshfield (Wuethrich, Koran, Eberl, Paulman) 4:31.29.
JV
No team scores
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Marshfield (Jarreth Schaefer, Ryan North, Gage Plechaty, Rison LaBrec) 2;37.98.
200 freestyle: 1. Wuethrich (MAR) 2:36.40; 2. Plechaty (MAR) 2:57.18.
50 freestyle: 1. Schultz (MAR) 31.03; 2. Wuethrich (MAR) 31.05; 3. Schaefer (MAR) 32.75; (no place) LaBrec (MAR0 30.34; Howard Hong (MAR) 33.02; Adrian Mayagoitia (MAR) 38.92.
100 butterfly: 1. John Jokela (DC) 1:35.01.
100 freestyle: 1. Erickson (DC) 1:00.72; 2. Hanson (MAR) 1:08.64; 3. Lawler (MAR) 1:08.87; 4. Paulman (MAR) 1:09.38; 5. Gaven Ronning (MAR) 1:09.40.
500 freestyle: 1. Plechaty (MAR) 7:35.98.
200 freestyle relay: 1. Marshfield (Wehrman, North, LaBrec, Schaefer) 2:04.04.
100 backstroke: 1. Koran (MAR) 1:26.52; 2. Hanson (MAR) 1:29.07; 3. Schaefer (MAR) 1:31.33; 4. Mayagoitia (MAR) 1:35.59.
100 breaststroke: 1. Tristan Ruston (DC) 1:30.99; 2. Schultz (MAR) 1:31.33; 3. North (MAR) 1:33.71; (no place) Wehrman (MAR) 1:32.34; Paulman (MAR) 1:39.45; Hong (MAR) 1:47.65.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (Ronning, Mayagoitia, Hong, Wehrman) 5:24.01.

Comments Off on Marshfield boys swimming grabs one win in loss to D.C. Everest

Marshfield boys swimming finishes in three-way tie for first at Hodag Relays

Posted on 09 December 2017 by paul

Marshfield’s 400-yard freestyle relay team celebrates its second-place finish on the podium at the Hodag Relays on Saturday at Rhinelander High School. Team members for Marshfield were Myles Jensen, Nathan Albanito, Jeffery Berres and Ethan Dagit. (Submitted photo)

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

RHINELANDER – The Marshfield boys swim team placed second in six of the 11 events and finished in a three-way tie for first place at the Hodag Relays on Saturday at Rhinelander High School.

Marshfield tied with Lakeland and Rhinelander for first place with 84 points, with Tomahawk just two points behind in fourth place. It is Marshfield’s first team invite win since 2008.

“The boys knew I was definitely not in a good mood after our loss Thursday night at East and they know it takes a lot to put me there so Friday’s practice was all seriousness in preparation for Saturday,” Marshfield coach Jason Karrels said. “We went back to the fundamentals of breath control to work on those things that cost us Thursday. It’s a good thing we did since that is what gave us our piece of the crown on Saturday.

“It was great to compete against some of the northern schools who we typically stack up better against than our own conference powerhouses. I was really impressed with the change in demeanor that we had Thursday to Saturday and the dedication that the boys put in.”

The Tigers did not win an event but placed second in six events and third in two others.

Second-place relay teams for Marshfield were: the 200 medley team of Calvin Lawler, Scott Thompson, Alec Brenner, and Ethan Dagit (2:03.85); the 800 freestyle relay team of Isaac Eberl, Brock Hamm, Connor Berres, and Myles Jensen (9:27.80); the 200 freestyle relay team of Hamm, Connor Berres, Eli Swansen and Adam Elhendy-Gunnarsson (1:54.31); the 500 decrescendo relay team of Jensen, Connor Berres, Justin Kang and Dagit (5:15.22); the 3×50 mixer relay team of Jacob Dick, Jeffrey Berres and Nathan Albanito (1:43.97); and the 400 freestyle relay team of Albanito, Jeffrey Berres, Dagit and Jensen (3:50.69).

“The Berres brothers continue to surprise me every day with what they can do. earning four medals between the two of them,” Karrels said. “Nathan Albanito had some great swims, along with my two freshmen Myles Jensen and Ethan Dagit, who both medalled in all three of their events. As a coach I couldn’t be happier with my guys from this weekend.”

Marshfield hosts D.C. Everest in a Wisconsin Valley Conference dual meet Tuesday at 5:30 p.m.

Hodag Relays
Dec. 9, at Rhinelander High School
Team scores:
1. Rhinelander, Marshfield and Lakeland 84; 4. Tomahawk 82; 5. Shawano 60; 6. Superior 38.
Winners and Marshfield results
200 medley relay:
1. Shawano (James Kreuger, Peter Fuller, Chase Lhotka, Jeffrey Green) 1:56.48; 2. Marshfield (Calvin Lawler, Scott Thompson, Alec Brenner, Ethan Dagit) 2:03.85; (no place) Marshfield (Cole Hanson, Kyle Schultz, Adam Elhendy-Gunnarsson, Ryan North) 2:22.58.
800 freestyle relay: 1. Tomahawk (Brandon Boh, Tyler Teichmiller, Alex Tucker, Jack Garcia) 8:03.30; 2. Marshfield (Isaac Eberl, Brock Hamm, Connor Berres, Myles Jensen) 9:27.80.
400 medley relay: 1. Rhinelander (David King, Martin Hoger, Joseph Heck, Russell Benoy) 4:15.33; 3. Marshfield (Eli Swansen, Lawler, Thompson, Jacob Dick) 4:48.59.
200 freestyle relay: 1. Shawano (Lhotka, Krueger, Collin Buerman, Green) 1:37.99; 2. Marshfield (Hamm, C. Berres, Swansen, Elhendy-Gunnarsson) 1:54.31.
3×100 butterfly relay: 1. Tomahawk (Garcia, Boh, Tucker) 3:04.62; 5. Marshfield (Jeffery Berres, Brenner, Nathan Albanito) 3:37.61.
500 decrescendo relay: 1. Rhinelander (J. Heck, Russell Benoy, Devon Gaher, Isaiah Piosalan) 5:06.07; 2. Marshfield (Myles Jensen, C. Berres, Justin Kang, Dagit) 5:15.22.
3×100 backstroke relay: 1. Tomahawk (Kole Swacina, Keaton Jed, Travis Phillips) 3:08.60; 4. Marshfield (Lawler, Hamm, Brenner) 3:46.36; (no place) Marshfield (Craig Paulman, Hanson, Brandon Koran) 4:17.72.
3×50 mixer relay: 1. Rhinelander (Taddeus Heck, Benoy, Hoger) 1:22.52; 2. Marshfield (Dick, J. Berres, Albanito) 1:24.63; (no place) Marshfield (Paulman, Hanson, Schultz) 1:43.97.
3×100 breaststroke: 1. Rhinelander (T. Heck, J. Heck, Benoy) 3:31.99; 3. Marshfield (Kang, Thompson, Dick) 3:48.36; (no place) Marshfield (North, Schultz, Swansen) 4:36.18.
400 freestyle relay: 1. Tomahawk (Boh, Gibson, Teichmiller, Garcia) 3:35.21; 2. Marshfield (Albanito, J. Berres, Dagit, Jensen) 3:50.69.

Comments Off on Marshfield boys swimming finishes in three-way tie for first at Hodag Relays

Marshfield boys swimming falls two points short at Wausau East

Posted on 07 December 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

WAUSAU – The Marshfield boys swim team won four events but came up just short of its first Wisconsin Valley Conference dual meet victory, falling to Wausau East 86-84 on Thursday at Horace Mann Middle School.

Freshman Myles Jensen won the 200-yard freestyle in 2:05 and the 500 freestyle in 5:40.37, and Jacob Dick took first in the 100 breastroke in 1:12.51 for Marshfield’s three individual victories.

Marshfield’s other win came in the final race, the 400 freestyle relay, as the team of Jeffery Berres, Nathan Albanito, Ethan Dagit, and Jensen won in 3:56.93.

Connor Berres was second in the 200 freestyle (2:23.61), Dick took second in the 200 IM (2:23.96), Jeffery Berres was runner-up in the 100 backstroke (1:11.59), and Scott Thompson was second in the 100 breaststroke (1:18.11) for Marshfield.

The Tigers’ 200 medley relay and 200 freestyle relay teams also placed second.

Marshfield will compete at the Rhinelander Invitational on Saturday.

Varsity
Wausau East 86, Marshfield 84
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Wausau East (Jordan Straub, Keegan Trevillian, Caleb Gruszynski, Max Romang) 1:550.30; 2. Marshfield (Calvin Lawler, Jacob Dick, Nathan Albanito, Jeffery Berres) 2:00.87; 3. Marshfield (Myles Jensen, Scott Thompson, Alec Brenner, Ethan Dagit) 2:01.57; 5. Marshfield (Cole Hanson, Justin Kang, Isaac Eberl, Craig Paulman) 2:22.56.
200 freestyle: 1. Jensen (MAR) 2:05; 2. Connor Berres (MAR) 2:23.61; 5. Eberl (MAR) 2:37.00.
200 IM: 1. Straub (WE) 2:18.87; 2. Dick (MAR) 2:23.96; 3. Thompson (MAR) 2:40.68; 5. Eli Swansen (MAR) 2:55.70.
50 freestyle: 1. Romang (WE) 24.85; 3. Albanito (MAR) 25.41; 4. Dagit (MAR) 25.94; 6. Lawler (MAR) 27.81.
100 butterfly: 1. Romang (WE) 1:05.65; 3. Albanito (MAR) 1:09.62; 4. Brenner (MAR) 1:09.95; 5. J. Berres (MAR) 1:12.02.
100 freestyle: 1. Straub (WE) 53.89; 3. Dagit (MAR) 59.94; 4. Kang (MAR) 1:00.43; 5. Brock Hamm (MAR) 1:04.29.
500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:40.37; 3. C. Berres (MAR) 6:30.75; 5. Eberl (MAR) 7:31.39.
200 freestyle relay: 1. Wausau East (Vincent Schmitt, Gruszynski, Romang, Straub) 1:41.17; 2. Marshfield (Thompson, Dick, Hamm, Brenner) 1:49.94; 4. Marshfield (Brandon Koran, C. Berres, Lawler, Alex Wuethrich) 1:56.72; 5. Marshfield (Jarreth Schaefer, Swansen, Paulman, Alex Wehrman) 1:56.90.
100 backstroke: 1. Isaac Geurink (WE) 1:08.19; 2. J. Berres (MAR) 1:11.59; 4. Lawler (MAR) 1:17.83; 5. Brenner (MAR) 1:18.88.
100 breaststroke: 1. Dick (MAR) 1:12.51; 2. Thompson (MAR) 1:18.11; 5. Kang (MAR) 1:23.45.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (J. Berres, Albanito, Dagit, Jensen) 3:56.93; 3. Marshfield (Kang, Hanson, Koran, Hamm) 4:39.95; 4. Marshfield (Schaefer, C. Berres, Swansen, Wehrman) 4:43.44; 6. Marshfield (Eberl, Gage Plechaty, Ryan North, Adrian Mayagoitia) 5:15.57.
JV
No team scores
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Marshfield (Wuethrich, North, Adam Elhendy-Gunnarsson, Gaven Ronning) 2:25.18; 2. Marshfield (Mayagoitia, Howard Hong, Kyle Schultz, Rison LaBrec) 2:41.19.
200 freestyle: 1. Hanson (MAR) 2:46.11; 2. Plechaty (MAR) 2:49.01; 3. Ronning (MAR) 2:53.47.
200 IM: 1. Hamm (MAR) 2:52.85; 2. Schultz (MAR) 3:01.66; 3. Paulman (MAR) 3;20.81.
50 freestyle: 1. Elehendy-Gunnarsson (MAR) 27.68; 2. Koran (MAR) 28.14; 3. Wuethrich (MAR) 28.42; 7. LaBrec (MAR) 31.92.
100 freestyle: 1. Elhendy-Gunnarsson (MAR) 1:09.79; 2. Wehrman (MAR) 1:10.59; 4. Ronning (MAR) 1:12.35; 7. North (MAR) 1:16.53.
500 freestyle: 1. Plechaty (MAR) 7:33.16; 2. Wuethrich (MAR) 7:49.12; 3. Schaefer (MAR) 8:40.12.
200 freestyle relay: 1. Marshfield (Schultz, Ronning, Elhendy-Gunnarsson, Plechaty) 2:01.81.
100 backstroke: 1. Koran (MAR) 1:25.08; 2. Hanson (MAR) 1:27.18; 3. Mayagoitia (MAR) 1:30.82.
100 breaststroke: 1. Schultz (MAR) 1:30.54; 2. North (MAR) 1:32.97; 3. Paulman (MAR) 1:43.23.

Comments Off on Marshfield boys swimming falls two points short at Wausau East

Marshfield boys swimming third at Chippewa Falls Invitational

Posted on 02 December 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

CHIPPEWA FALLS – The Marshfield boys swim team had a strong showing by placing third at the Chippewa Falls Sprint Invitational on Saturday.

Marshfield totaled 287 points, just four behind second-place Chippewa Falls and 14 in back of meet champion Wisconsin Rapids.

Marshfield had nine individual top-10 finishes, including two each from Connor Berres, Nathan Albanito and Ethan Dagit.

Myles Jensen had Marshfield’s top finish, taking second in the 500-yard freestyle in 5:39.27.

Albanito took fourth in the 50 butterfly (28.12) and fifth in the 50 freestyle (25.30), Dagit was sixth in the 50 free (25.74) and seventh in the 100 free (59.27), and Berres took eighth in the 500 (6:29.23) and ninth in the 200 freestyle (2:22.70).

Scott Thompson took seventh in the 50 breaststroke (35.03) and Justin Kang was ninth in the 50 backstroke (32.78) for the Tigers’ other top-10 finishes.

Marshfield swims at Wausau East on Thursday.

Chippewa Falls Boys Swimming Sprint Invitational
Dec. 2, at Chippewa Falls High School
Team scores:
1. Wisconsin Rapids 301; 2. Chippewa Falls 291; 3. Marshfield 287; 4. Onalaska/Holmen/Aquinas 287; 5. River Falls 240; 6. Wausau East 236; 7. La Crosse Central/Logan 183; 8. Menomonie 166; 9. Rice Lake 150.
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Onalaska/Holmen/Aquinas (William Ranis, Isaac Killiles, Garrett Wise, Eddie Hale) 1:48.45; 9. Marshfield (Alec Brenner, Scott Thompson, Nathan Albanito, Jeffrey Berres) 2:02.84; 12. Marshfield (Calvin Lawler, Justin Kang, Myles Jensen, Ethan Dagit) 2:06.97.
200 freestyle: 1. Logan McLaughlin (RF) 1:56.32; 3. Jensen (MAR) 2:04.28; 9. Connor Berres (MAR) 2:22.70; 11. Craig Paulman (MAR) 2:39.26.
100 IM: 1. John Augustine (RF) 1:01.61; 12. Thompson (MAR) 1:10.34; 14. Lawler (MAR) 1:16.22; 15. Brock Hamm (MAR) 1:17.17; 18. Eli Swansen (MAR) 1:19.48.
50 freestyle: 1. Dylan Engelbright (WR) 23.29; 5. Albanito (MAR) 25.30; 6. Dagit (MAR) 25.74; 11. J. Berres (MAR) 26.31; 19. Brandon Koran (MAR) 28.19; 50. Adrian Mayagoitia (MAR) 37.48.
50 butterfly: 1. Wise (OHA) 25.14; 4. Albanito (MAR) 28.12; 11. Brenner (MAR) 29.50; 15. J. Berres (MAR) 30.97; 18. Hamm (MAR) 32.00.
100 freestyle: 1. Wise (OHA) 50.89; 7. Dagit (MAR) 59.27; 9. Kang (MAR) 1:03.01; 15. Cole Hanson (MAR) 1:07.39; 18. Gage Plechaty (MAR) 1:12.00; 23. Alex Wehrman (MAR) 1:17.33.
500 freestyle: 1. Zach Topitzhofer (CF) 5:22.56; 2. Jensen (MAR) 5:39.27; 8. C. Berres (MAR) 6:29.23; 11. Plechaty (MAR) 8:03.33.
200 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Nathan Scheunamann, Jackson Benda, Finn Wolf, Engelbright) 1:35.76; 10. Marshfield (Hamm, Paulman, Koran, C. Berres) 1:57.14; 13. Marshfield (Hanson, Mayagoitia, Plechaty, Swansen) 2:09.54.
50 backstroke: 1. Ranis (OHA) 28.88; 9. Kang (MAR) 32.78; 14. Brenner (MAR) 34.09; 20. Koran (MAR) 37.03; 21. Hanson (MAR) 38.89; 29. Mayagoitia (MAR) 42.28.
50 breaststroke: 1. Ian Olson (CF) 30.36; 7. Thompson (MAR) 35.03; 16. Lawler (MAR) 37.65; 23. Swansen (MAR) 41.26; 25. Wehrman (MAR) 42.09; 29. Paulman (MAR) 43.93.
8×50 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Scheunamann, Benda, Keaton Danula, Josh Niedblaski, Simon O’Day, Adam Price, Wolf, Engelbright) 3:22.02; 4. Marshfield (Albanito, Jensen, Brenner, C. Berres, Dagit, Kang, Thompson, J. Berres) 3:34.78; 8. Marshfield (Hamm, Hanson, Wehrman, Plechaty, Swansen, Paulman, Koran, Lawler) 3:59.59.

Comments Off on Marshfield boys swimming third at Chippewa Falls Invitational

Marshfield boys swimming drops home dual to Stevens Point

Posted on 30 November 2017 by paul

Marshfield’s Jacob Dick finishes second in the 200-yard IM during the Tigers’ dual meet against Stevens Point on Thursday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Stevens Point won 10 of the 11 events to outlast Marshfield 97-72 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet Thursday at Marshfield High School.

Marshfield’s lone win came from Jacob Dick, who took first in the 100-yard breaststroke in a time of 1:11.73. Scott Thompson was second in the event in 1:19.06 for one of the Tigers’ seven second-place finishes.

Dick was second in the 200 IM in 2:25.14, Nathan Albanito finished second in the 100 butterfly in 1:08.96, and Myles Jensen was second in the 500 freestyle in 5:43.39.

All three of Marshfield’s relay teams also finished second.

Marshfield will compete at the Chippewa Falls Invitational on Saturday.

Varsity
Stevens Point 97, Marshfield 72
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Stevens Point (Chad Franz, Drew Harris, Parker Soik, Koppany Bodor) 1:53.92; 2. Marshfield (Alec Brenner, Jacob Dick, Nathan Albanito, Jeffery Berres) 2:02.41; 4. Marshfield (Calvin Lawler, Scott Thompson, Myles Jensen, Ethan Dagit) 2:04.08; 5. Marshfield (Jarreth Schaefer, Craig Paulman, Isaac Eberl, Justin Kang) 2:21.57.
200 freestyle: 1. Franz (SP) 1:57.76; 3. Jensen (M) 2:04.36; 4. Connor Berres (M) 2:25.98; 5. Brock Hamm (M) 2:30.38.
200 IM: 1. Harris (SP) 2:10.40; 2. Dick (M) 2:25.14; 4. Thompson (M) 2:39.71; 5. Eli Swansen (M) 2:55.74.
50 freestyle: 1. Marco Kurzynski (SP) 24.09; 3. Albanito (M) 25.21; 5. Dagit (M) 25.70; 6. Brandon Koran (M) 28.45.
100 butterfly: 1. Jared Kort (SP) 1:02.82; 2. Albanito (M) 1:08.96; 4. Brenner (M) 1:12.86; 5. J. Berres (M) 1:15.06.
100 freestyle: 1. Bodor (SP) 54.32; 3. Dagit (M) 59.00; 4. Hamm (M) 1:04.76; 5. Paulman (M) 1:08.58.
500 freestyle: 1. Harris (SP) 5:04.83; 2. Jensen (M) 5:43.39; 3. C. Berres (M) 6:37.86; 4. Eberl (M) 7:24.73; 5. Gage Plechaty (M) 8:21.83.
200 freestyle relay: 1. Stevens Point (Kurzynski, Soik, Ward, Kort) 1:44.95; 2. Marshfield (Brenner, Dick, Lawler, Thompson) 1:48.48; 3. Marshfield (C. Berres, Hamm, Swansen, Koran) 1:58.98; 4. Marshfield (Wehrman, Schultz, Schaefer, Cole Hanson) 2:01.44.
100 backstroke: 1. Franz (SP) 1:01.03; 3. J. Berres (M) 1:12.45; 4. Brenner (M) 1:21.02; 5. Koran (M) 1:26.06.
100 breaststroke: 1. Dick (M) 1:11.73; 2. Thompson (M) 1:19.06; 5. Paulman (M) 1:38.74.
400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Harris, Kort, Bodor, Franz) 3:47.78; 2. Marshfield (Jensen, Dagit, Albanito, J. Berres) 3:57.00; 3. Marshfield (C. Berres, Swansen, Hamm, Koran) 4:35.71; 5. Marshfield (Eberl, Paulman, North, Hanson) 4:58.77.
JV
No team scores.
Winners and Marshfield finishers
200 freestyle:
1. Alex Wuethrich (M) 2:37.59; 2. Gaven Ronning (M) 2:51.46; 3. Adam Elhendy-Gunnarsson (M) 3:03.39.
200 IM: 1. Kyle Schultz (M) 3:09.33.
50 freestyle: 1. Lawler (M) 28.29; 2. Schaefer (M) 28.91; 3. Wuethrich (M) 28.96; 5. Cole Hanson (M) 30.34; 6. Ryan North (M) 33.02; 9. Adrian Mayagoitia (M) 39.33.
100 freestyle: 1. Kang (M) 1:00.54; 2. Plechaty (M) 1:11.34; 3. Elhendy-Gunnarsson (M) 1:11.43; 4. Wehrman (M) 1:14.20.
200 freestyle relay: 1. Marshfield (Elhendy-Gunnarsson, Ronning, Howard Hong, North) 2:04.93.
100 backstroke: 1. Kang (M) 1:16.54; 2. Hanson (M) 1:31.71; 3. Mayagoitia (M) 1:40.95.
100 breaststroke: 1. North (M) 1:29.62; 2. Swansen (M) 1:31.68; 3. Lawler (M) 1:29.12; 4. Schultz (M) 1:32.66; 5. Wehrman (M) 1:36.50; 6. Hong (M) 1:52.95.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (Elhendy-Gunnarsson, Kang, Schultz, Wehrman) 5:14.57; 2. Marshfield (Mayagoitia, Plechaty, Hong, Ronning) 5:48.95.

Comments Off on Marshfield boys swimming drops home dual to Stevens Point

All Insurance
Business Sponsors
Forward Financial Bank
thirty-one
Marshfield Alumni
WDLB/WOSQ Radio
High Street Salon, Spa & Travel
Victory Apparel
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
Hub City Times
Individual Sponsors Wall
Marshfield Tigers Booster Club
Total Electric