Archive | Girls Basketball

Spencer girls basketball beats Granton in season opener

Posted on 17 November 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

SPENCER – The Spencer girls basketball team opened its 2017-18 season with a 53-39 victory over Granton on Friday night in a Cloverbelt Conference East Division game at Spencer High School.

Lexi Baehr scored 27 points, Aryiah Schuh added eight, and Kaily Northup had seven for Spencer.

Complete results were not provided.

Spencer is off until Nov. 28 when it plays a nonconference game at Athens.

Rockets 53, Bulldogs 39
GRANTON (39):
Statistics not provided. Record: 0-1 overall and Cloverbelt Conference East Division.
SPENCER (53): Lexi Baehr 27, Aryiah Schuh 8, Kaily Northup 7, McKenna Brecht 4, Faith Miller 3, Taylor Hall 2, Kathryn Hall 2. Record: 1-0 overall and Cloverbelt Conference East Division.

Comments Off on Spencer girls basketball beats Granton in season opener

Shot clock coming to Wisconsin high school basketball

Posted on 29 June 2017 by paul

Marshfield High School girls basketball coach Heidi Michaelis said she is in favor of the WIAA’s decision to implement a 35-second shot clock for varsity games beginning in the 2019-20 season. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Victory Apparel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

STEVENS POINT – The Wisconsin Interscholastic Athletic Association (WIAA) Board of Control voted at its meeting on June 22 to implement a 35-second shot clock for varsity high school basketball games beginning in the 2019-20 season.

Wisconsin will become the ninth state to have a shot clock for high school basketball.

While the reaction has been mixed from fans on social media, Marshfield High School girls basketball coach Heidi Michaelis said she was in favor of the change.

“I think it’s good for the game,” said Michaelis, who has a 293-90 record in 16 seasons at the helm. “It doesn’t really change my philosophy, although I have been known to grind out long possessions at the end of the game. It takes that ability away, but I think it keeps the game moving and exciting.

“Most of the time, I like playing faster anyway, so it doesn’t change much. Realistically, turnovers occur anyway during long possessions.”

Marshfield High School Athletic Director Nathan Delany said the process began with a recommendation by the Wisconsin Basketball Coaches Association to implement the shot clock beginning in the 2018-19 season. The idea first went to the Coaches committee, which voted in favor of it unanimously, then went to a pair of advisory boards that voted against it. The Board of Control has the final say and voted 6-4 for it during last week’s annual June meeting.

The implementation was pushed back a year, to 2019-20, to give member schools more time to find funds for the new equipment and to adequately train staff to run the clock.

The placement of the clocks has yet to be finalized, and Delany said he did not know if it would be required to be in a certain spot at all gyms.

Delany said his early estimate for the cost is approximately $3,500, and he would like to have everything in place by the end of the 2018-19 season so that the Marshfield teams and coaches can have access to it during the summer of 2019.

“Some smaller schools have expressed concerns with the cost and having to have another person trained at the scoring table, which is an ongoing cost,” Delany said. “I think it will both help and hurt the game. It should make for more fluid games and better basketball. I don’t necessarily disagree with some of that. It should bring more flow to games. But some teams, based on talent, have to play a certain way (more deliberate).

“I think there will be more blowouts and eliminate teams that are methodical and want to slow it down. I thought a 45-second clock would have been perfect, allowing teams to work through the clock if that’s the way they play.”

The addition of the shot clock will be the second major change to the game in Wisconsin, as high school games went to 18-minute halves, rather than 8-minute quarters, beginning in the 2015-16 season. That rule change was designed to improve the flow of the game and eliminate teams holding on to the ball for long periods at the end of quarters. The shot clock will no doubt do that as well, changing strategy for a lot of teams.

Marshfield varsity boys basketball coach Scott Scheuer said he doesn’t see it being a problem for the way he coaches, stating that by looking at some tape from last season, the Tigers typically averaged between 24 and 26 seconds to put up a shot.

“That varies from year to year, depending on who is playing, and who you are playing,” said Scheuer, who led the Tigers to a 30-18 combined record the past two seasons, including an appearance in the WIAA Division 1 sectional semifinals last year. “We’ve (coaches) been talking about it for a while. I don’t know if it improves the game. Teams that aren’t as talented are at a disadvantage and I think there will be more lopsided games. The quality coaches will still be quality coaches and will figure it out.”

Other decisions made by the WIAA Board of Control concerning winter sports included: seeding the boys and girls basketball, boys hockey, and team wrestling state tournaments by the participating coaches beginning in the 2017-18 season; and to further discussion on a basketball tournament placement model that would categorize teams into “city”, “suburban”, “town”, and “rural” that could shake up placements in Divisions 3-5; a two-year experiment for having two divisions for the boys hockey playoffs and state tournament beginning in 2020.

Comments Off on Shot clock coming to Wisconsin high school basketball

Spencer’s Baehr earns first-team honors on 2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team

Posted on 20 March 2017 by paul

Spencer junior guard Lexi Baehr was one of six players picked to the first team of the 2016-17 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Victory Apparel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Spencer junior Lexi Baehr was among the six players to earn first-team honors on the 2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team.

Baehr averaged 17.7 points per game in conference play for the Rockets, who finished 5-11 and in sixth place in the Cloverbelt East standings and 8-15 overall.

Conference co-champions Loyal and Neillsville had a combined three named to the first team.

Loyal seniors Karsyn Rueth and Morgan Reinwand, and Neillsville senior Kayla Lis joins Baehr, Owen-Withee sophomore Jennifer Wendler and Colby sophomore Ashley Streveler on the first team.

Rueth, a three-time first-team Cloverbelt East selection, and Wendler shared the Cloverbelt East Player of the Year honor.

“Lexi was out leading scorer and continually went against the other team’s best defender, and continued to find a way to score,” Spencer coach Brian Abel said. “On the defensive end, she has a knack for finding the ball and was one of our leaders in steals. She has a very high basketball IQ and continues to be a student of the game.”

Marshfield Columbus Catholic junior Morgan Albrecht was among the six second-team selections.

Albrecht led the Dons in scoring at 10.4 points per game and in 3-pointers made with 32 this season.

Seniors Natalie Pospyhalla and Kendra Baierl were honorable mention picks for Columbus Catholic, and senior Liz Endreas earned the same accolades for Spencer.

Pospyhalla averaged 8 points and 4.2 rebounds, and Baierl averaged 6.7 points and a team-best 8.1 rebounds per game for the Dons.

Endreas scored at 6.6 points per game clip for Spencer.

“Liz was always tasked with guarding the other team’s post,” Abel said. “Though she was normally out-sized, she always battled to defend them and make it difficult for them to score.”

2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team
First team:
Ashley Streveler, so., Colby; Karsyn Rueth, sr., Loyal; Morgan Reinwand, sr., Loyal; Kayla Lis, sr., Neillsville; Jennifer Wendler, so., Owen-Withee; Lexi Baehr, jr., Spencer.
Second team: Vanessa Lopez, so., Colby; Morgan Albrecht, jr., Marshfield Columbus Catholic; Kassidy Lamovec, sr., Greenwood; Remi Geiger, fr., Loyal; Mindy Schoengarth, sr., Neillsville; Brianna Simington, fr., Owen-Withee.
Honorable mention: Carly Elmhorst, jr., Colby; Natalie Pospyhalla, sr., Marshfield Columbus Catholic; Kendra Baierl, sr., Marshfield Columbus Catholic; Cooper Sherfield, jr., Gilman; Grace Gurnseth, fr., Gilman; Taylor Hendricks, sr., Gilman; Hailey Rueth, so., Loyal; Morgan Hauge, sr., Neillsville; Lauren Mesar, jr., Neillsville; Samantha Cappadora, so., Neillsville; Brittany Schwark, sr., Owen-Withee; Liz Endreas, sr., Spencer.
Co-Players of the Year: Jennifer Wendler, Owen-Withee, and Karsyn Rueth, Loyal.

Comments Off on Spencer’s Baehr earns first-team honors on 2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team

2017 WIAA girls basketball playoffs, regional scores

Posted on 25 February 2017 by paul

=

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

MarshfieldAreaSports.com

Click here for the 2017 WIAA girls basketball sectional schedule

The sectional field has been set as 2017 WIAA girls basketball playoffs continued Monday night with the remainder of regional finals across five divisions.

A winter storm that stretched through the northern half of the state last week caused a number of postponements moving some games from Friday to Thursday and a handful of others from Friday to Saturday. The remainder of the unplayed regional finals were played Feb. 27.

Sectionals will be Thursday, March 2, and Saturday, March 4, with the 20 sectional champions qualifying for the 2017 WIAA State Girls Basketball Tournament on Resch Center in Green Bay on March 9-11.

Here is a look at all of the regional scores:

2017 WIAA State Girls Basketball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Regional semifinals, Feb. 23

No. 4 Chippewa Falls 67, No. 5 Marshfield 65
No. 3 D.C. Everest 78, No. 6 Wausau West 64
No. 2 Eau Claire North 38, No. 7 Eau Claire Memorial 35
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Appleton North 70, No. 8 Oshkosh West 33
No. 4 Oshkosh North 51, No. 5 Appleton East 45
No. 1 Hudson 68, No. 8 Superior 31
Regional semifinals, Feb. 25
No. 6 Stevens Point 69, No. 3 Neenah 61
No. 2 Appleton West 53, No. 7 Wisconsin Rapids 49
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Appleton North 62, No. 4 Oshkosh North 47
No. 4 Chippewa Falls 50, No. 1 Hudson 42
No. 3 D.C. Everest 44, No. 2 Eau Claire North 31
Regional finals, Feb. 27
No. 2 Appleton West 55, No. 6 Stevens Point 42
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 16 West Allis Central 70, No. 17 Milwaukee Hamilton/Audubon 26
No. 14 Milwaukee Reagan 84, No. 19 Milwaukee South 52
No. 15 Milwaukee Pulaski/Arts/Carmen South 58, No. 18 Milwaukee Bradley 47
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Milwaukee King 74, No. 16 West Allis Central 37
No. 9 Milwaukee Vincent 62, No. 8 Racine Horlick 57
No. 5 Franklin 54, No. 12 Racine Park 49
No. 4 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 57, No. 13 Racine Case 33
No. 3 Brookfield Central 76, No. 14 Milwaukee Reagan 35
No. 6 Brookfield East 61, No. 11 Milwaukee Riverside 52
No. 7 West Allis Hale 53, No. 10 Greenfield 31
No. 2 Oak Creek 74, No. 15 Milwaukee Pulaski/Arts/Carmen South 14
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Milwaukee King 77, No. 9 Milwaukee Vincent 54
No. 4 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 49, No. 5 Franklin 46 (OT)
No. 3 Brookfield Central 45, No. 6 Brookfield East 43
No. 2 Oak Creek 64, No. 7 West Allis Hale 47
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 16 Manitowoc 66, No. 17 Green Bay East 55
No. 15 Green Bay Preble 75, No. 18 Sheboygan South 39
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Germantown 75, No. 16 Manitowoc 47
No. 8 Kimberly 38, No. 9 Kettle Moraine 36
No. 5 Sussex Hamilton 54, No. 12 Menomonee Falls 37
No. 4 Bay Port 76, No. 13 Waukesha South 53
No. 3 Hartland Arrowhead 68, No. 14 Hartford 44
No. 6 Sheboygan North 50, No. 11 Waukesha West 46 (OT)
No. 7 Mequon Homestead 54, No. 10 Fond du Lac 49
No. 2 De Pere 59, No. 15 Green Bay Preble 44
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Germantown 73, No. 8 Kimberly 70
No. 5 Sussex Hamilton 38, No. 4 Bay Port 37
No. 6 Sheboygan North 52, No. 3 Hartland Arrowhead 48
No. 2 De Pere 71, No. 7 Mequon Homestead 49
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 17 Kenosha Bradford 51, No. 16 Madison West 48
No. 15 Kenosha Indian Trail 75, No. 18 Beloit Memorial 65
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Mukwonago 60, No. 17 Kenosha Bradford 46
No. 9 Oconomowoc 47, No. 8 Kenosha Tremper 44
No. 5 Verona 53, No. 12 Janesville Parker 50 (OT)
No. 4 Middleton 67, No. 13 Madison La Follette 35
No. 3 Madison East 46, No. 14 Madison Memorial 41
No. 6 Watertown 60, No. 11 Lake Geneva Badger 46
No. 7 Muskego 49, No. 10 Janesville Craig 30
No. 2 Sun Prairie 70, No. 15 Kenosha Indian Trail 29
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Mukwonago 49, No. 9 Oconomowoc 37
No. 4 Middleton 63, No. 5 Verona 53
No. 3 Madison East 69, No. 6 Watertown 52
No. 2 Sun Prairie 65, No. 7 Muskego 38
Division 2
Sectional 1
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 La Crosse Central 52, No. 9 Sparta 38
No. 6 River Falls 35, No. 11 New Richmond 28
No. 7 La Crosse Logan 56, No. 10 Ashland 52 (OT)
No. 8 Rhinelander 53, No. 9 Antigo 45
No. 6 Shawano 79, No. 11 Wausau East 73
No. 7 Mosinee 50, No. 10 Waupaca 43
Regional semifinals, Feb. 23
No. 4 Rice Lake 55, No. 5 Tomah 35
No. 3 Holmen 59, No. 6 River Falls 34
No. 2 Menomonie 72, No. 7 La Crosse Logan 45
No. 1 Hortonville 75, No. 8 Rhinelander 54
No. 3 New London 61, No. 6 Shawano 29
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Onalaska 56, No. 8 La Crosse Central 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Merrill 43, No. 5 Medford 34
No. 2 Lakeland 65, No. 7 Mosinee 47
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Onalaska 61, No. 4 Rice Lake 58
No. 2 Menomonie 56, No. 3 Holmen 55
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Hortonville 56, No. 4 Merrill 53
No. 3 New London 53, No. 2 Lakeland 44
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Waukesha North 40, No. 8 Greendale 37
No. 6 Waukesha Catholic Memorial 74, No. 11 Milwaukee St. Anthony 2
No. 7 South Milwaukee 68, No. 10 Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 53
No. 8 Milwaukee Lutheran 77, No. 9 Milwaukee Madison 49
No. 5 Wisconsin Lutheran 68, No. 12 Milwaukee Morse-Marshall 22
No. 6 Wauwatosa West 53, No. 11 Milwaukee Messmer 49
No. 7 Milwaukee Washington 72, No. 10 Milwaukee North 19
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 New Berlin West 56, No. 9 Waukesha North 30
No. 4 Cudahy 61, No. 5 Whitnall 17
No. 3 New Berlin Eisenhower 50, No. 6 Waukesha Catholic Memorial 25
No. 2 Pewaukee 74, No. 7 South Milwaukee 43
No. 1 Milwaukee Pius XI Catholic 66, No. 8 Milwaukee Lutheran 33
No. 4 Shorewood 53, No. 5 Wisconsin Lutheran 28
No. 3 Whitefish Bay 56, No. 6 Wauwatosa West 40
No. 2 Wauwatosa East 76, No. 7 Milwaukee Washington 57
Regional finals, Feb. 25
No. 4 Cudahy 58, No. 1 New Berlin West 55
No. 3 New Berlin Eisenhower 58, No. 2 Pewaukee 53
No. 4 Shorewood 49, No. 1 Milwaukee Pius XI Catholic 40
No. 2 Wauwatosa East 43, No. 3 Whitefish Bay 35
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Kaukauna 65, No. 8 Green Bay West 47
No. 6 Ashwaubenon 67, No. 11 Marinette 44
No. 7 Green Bay Southwest 58, No. 10 Menasha 28
No. 8 Port Washington 62, No. 9 Brown Deer 43
No. 6 West Bend West 56, No. 11 Glendale Nicolet 32
No. 7 Kewaskum 52, No. 10 West Bend East 43
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 West De Pere 64, No. 9 Kaukauna 21
No. 5 Green Bay Notre Dame 57, No. 4 Pulaski 43
No. 3 Seymour 58, No. 6 Ashwaubenon 45
No. 7 Green Bay Southwest 61, No. 2 Luxemburg-Casco 57
No. 1 Beaver Dam 85, No. 8 Port Washington 46
No. 4 Slinger 42, No. 5 Grafton 30
No. 3 Cedarburg 58, No. 6 West Bend West 54
No. 2 Plymouth 59, No. 7 Kewaskum 40
Regional finals, Feb. 25
No. 1 West De Pere 55, No. 5 Green Bay Notre Dame 44
No. 3 Seymour 53, No. 7 Green Bay Southwest 51
No. 1 Beaver Dam 67, No. 4 Slinger 46
No. 3 Cedarburg 62, No. 2 Plymouth 44
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Baraboo 54, No. 9 Reedsburg 45 (2 OT)
No. 6 Monona Grove 69, No. 11 Sauk Prairie 66
No. 10 Oregon 50, No. 7 Portage 37
No. 8 Delavan-Darien 64, No. 9 Fort Atkinson 57
No. 6 Waterford 67, No. 11 Elkhorn 35
No. 7 Jefferson 49, No. 10 Westosha Central 41
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Stoughton 70, No. 8 Baraboo 38
No. 4 Waunakee 52, No. 5 Mount Horeb 48
No. 3 DeForest 69, No. 6 Monona Grove 57
No. 2 Monroe 66, No. 10 Oregon 49
No. 1 Union Grove 76, No. 8 Delavan-Darien 47
No. 5 Milton 54, No. 4 Burlington 50
No. 3 McFarland 58, No. 6 Waterford 45
No. 2 Wilmot 56, No. 7 Jefferson 49
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Stoughton 68, No. 4 Waunakee 40
No. 2 Monroe 60, No. 3 DeForest 38
No. 5 Milton 70, No. 1 Union Grove 60
No. 2 Wilmot 64, No. 3 McFarland 59
Division 3
Sectional 1
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Osceola 49, No. 9 Barron 46
No. 6 Baldwin-Woodville 63, No. 11 Ellsworth 31
No. 7 Prescott 66, No. 10 Spooner 41
No. 8 Black River Falls 63, No. 9 Viroqua 45
No. 7 Arcadia 69, No. 10 Mauston 51
Regional semifinals, Feb. 23
No. 3 St. Croix Central 47, No. 6 Baldwin-Woodville 40
No. 5 Bloomer 63, No. 4 Altoona 42
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Hayward 72, No. 8 Osceola 29
No. 5 Northwestern 49, No. 4 Amery 37
No. 2 Somerset 65, No. 7 Prescott 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 Gale-Ettrick-Trempealeau 49, No. 8 Black River Falls 30
No. 6 Westby 52, No. 3 West Salem 42
No. 2 Elk Mound 53, No. 7 Arcadia 39
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Hayward 38, No. 5 Northwestern 35
No. 2 Somerset 58, No. 3 St. Croix Central 43
Regional finals, Feb. 27
No. 5 Bloomer 57, No. 1 Gale-Ettrick-Trempealeau 47
No. 2 Elk Mound 43, No. 6 Westby 23
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Watertown Luther Prep 50, No. 9 Omro 46
No. 5 Mayville 54, No. 12 Ripon 35
No. 6 Columbus 69, No. 11 Berlin 49
No. 10 North Fond du Lac 52, No. 7 Campbellsport 46
No. 8 Racine St. Catherine’s 57, No. 9 Milwaukee Carmen 12
No. 6 Milwaukee St. Thomas More 61, No. 11 Milwaukee Obama SCTE 14
No. 7 University School of Milwaukee 67, No. 10 St. Francis 4
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Waupun 64, No. 8 Watertown Luther Prep 47
No. 4 Lomira 52, No. 5 Mayville 49
No. 10 North Fond du Lac 53, No. 2 Winneconne 44
No. 1 Greendale Martin Luther 56, No. 8 Racine St. Catherine’s 25
No. 4 Kettle Moraine Lutheran 45, No. 5 Milwaukee School of Languages 32
No. 3 Brookfield Academy 68, No. 6 Milwaukee St. Thomas More 60
No. 2 Whitefish Bay Dominican 82, No. 7 University School of Milwaukee 42
Regional semifinals, Feb. 25
No. 6 Columbus 50, No. 3 Poynette 35
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Waupun 54, No. 4 Lomira 42
No. 1 Greendale Martin Luther 58, No. 4 Kettle Moraine Lutheran 43
No. 3 Brookfield Academy 57, No. 2 Whitefish Bay Dominican 54
Regional finals, Feb. 27
No. 6 Columbus 57, No. 10 North Fond du Lac 43
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Oconto 59, No. 9 Oconto Falls 49
No. 6 Appleton Xavier 64, No. 11 Tomahawk 34
No. 7 Northland Pines 62, No. 10 Clintonville 33
No. 8 Denmark 55, No. 9 Chilton 33
No. 5 Southern Door 57, No. 12 Two Rivers 48
No. 4 Kiel 56, No. 13 Sturgeon Bay 17
No. 3 Kewaunee 72, No. 14 New Holstein 36
No. 6 Oostburg 47, No. 11 Cedar Grove-Belgium 37
No. 10 Sheboygan Falls 66, No. 7 Brillion 61
Regional semifinals, Feb. 24
No. 5 Fox Valley Lutheran 52, No. 4 Little Chute 45
No. 1 Wrightstown 73, No. 8 Denmark 48
No. 2 Valders 42, No. 10 Sheboygan Falls 33
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 Freedom 80, No. 8 Oconto 34
No. 6 Appleton Xavier 60, No. 3 Peshtigo 59
No. 2 Amherst 64, No. 7 Northland Pines 43
No. 5 Southern Door 47, No. 4 Kiel 41
No. 3 Kewaunee 55, No. 6 Oostburg 36
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Freedom 54, No. 5 Fox Valley Lutheran 39
No. 2 Amherst 60, No. 6 Appleton Xavier 47
No. 1 Wrightstown 59, No. 5 Southern Door 53
No. 3 Kewaunee 53, No. 2 Valders 41
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Lodi 44, No. 9 Adams-Friendship 41
No. 6 Nekoosa 54, No. 11 Westfield 22
No. 7 River Valley 48, No. 10 Prairie du Chien 25
No. 9 Brodhead 58, No. 8 East Troy 41
No. 5 Clinton 48, No. 12 Lake Mills 34
No. 4 Marshall 73, No. 13 Evansville 26
No. 6 Big Foot 71, No. 11 Palmyra-Eagle 45
No. 7 Lakeside Lutheran 54, No. 10 Beloit Turner 38
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Whitewater 64, No. 9 Brodhead 33
No. 4 Marshall 76, No. 5 Clinton 51
No. 3 Edgerton 61, No. 6 Big Foot 41
No. 2 Madison Edgewood 75, No. 7 Lakeside Lutheran 49
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 Wisconsin Dells 56, No. 8 Lodi 53
No. 4 Wautoma 65, No. 5 Dodgeville 51
No. 3 Richland Center 89, No. 6 Nekoosa 49
No. 2 Platteville 63, No. 7 River Valley 46
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Whitewater 52, No. 4 Marshall 33
No. 2 Madison Edgewood 69, No. 3 Edgerton 31
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Wisconsin Dells 53, No. 4 Wautoma 35
No. 2 Platteville 60, No. 3 Richland Center 44
Division 4
Sectional 1
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Unity 71, No. 9 Phillips 69
No. 5 Abbotsford 67, No. 12 Chequamegon 18
No. 4 Grantsburg 61, No. 13 Cumberland 32
No. 6 Colby 59, No. 11 Chetek-Weyerhaeuser 34
No. 7 Ladysmith 61, No. 10 Athens 50
No. 8 Spring Valley 46, No. 9 Plum City/Elmwood 31
No. 5 Boyceville 72, No. 12 Cadott 48
No. 6 Mondovi 42, No. 11 Stanley-Boyd 29
No. 7 Fall Creek 54, No. 10 Glenwood City 36
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 St. Croix Falls 45, No. 8 Unity 32
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Grantsburg 47, No. 5 Abbotsford 34
No. 6 Colby 68, No. 3 Washburn 65
No. 2 Cameron 74, No. 7 Ladysmith 38
No. 1 Durand 63, No. 8 Spring Valley 20
No. 4 Osseo-Fairchild 47, No. 5 Boyceville 41
No. 3 Colfax 63, No. 6 Mondovi 36
No. 2 Eau Claire Regis 53, No. 7 Fall Creek 34
Regional finals, Feb. 27
No. 1 St. Croix Falls 57, No. 4 Grantsburg 39
No. 2 Cameron 61, No. 6 Colby 58 (OT)
No. 1 Durand 63, No. 4 Osseo-Fairchild 50
No. 3 Colfax 64, No. 2 Eau Claire Regis 49
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Kohler 55, No. 8 Winnebago Lutheran 48
No. 5 Fond du Lac St. Mary’s Springs 62, No. 12 Dodgeland 27
No. 4 Ozaukee 61, No. 13 Wayland Academy 11
No. 6 Markesan 44, No. 11 Random Lake 37
No. 7 Horicon 55, No. 10 Princeton/Green Lake 47
No. 8 Milwaukee Hope Christian 57, No. 9 Milwaukee Destiny 20
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Oshkosh Lourdes 65, No. 9 Kohler 23
No. 5 Fond du Lac St. Mary’s Springs 69, No. 4 Ozaukee 51
No. 3 Laconia 44, No. 6 Markesan 36
No. 2 Howards Grove 60, No. 7 Horicon 25
No. 1 Kenosha St. Joseph 74, No. 8 Milwaukee Hope Christian 27
No. 4 Lake Country Lutheran 66, No. 5 Milwaukee Golda Meir 60
No. 3 Racine Lutheran 60, No. 6 Racine The Prairie School 46
No. 2 Shoreland Lutheran 46, No. 7 Kenosha Christian Life 29
Regional finals, Feb. 25
No. 5 Fond du Lac St. Mary’s Springs 58, No. 1 Oshkosh Lourdes 56
No. 2 Howards Grove 50, No. 3 Laconia 47
No. 1 Kenosha St. Joseph 57, No. 4 Lake Country Lutheran 43
No. 3 Racine Lutheran 67, No. 2 Shoreland Lutheran 42
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Auburndale 33, No. 8 Crandon 27
No. 5 Bonduel 69, No. 12 Wabeno/Laona 27
No. 4 Stratford 50, No. 13 Coleman 25
No. 6 Crivitz 57, No. 11 Spencer 51
No. 7 Edgar 65, No. 10 Menominee Indian 40
No. 9 Neenah St. Mary Central 42, No. 8 Iola-Scandinavia 34 (OT)
No. 12 Manawa 53, No. 5 Manitowoc Roncalli 47
No. 6 Gibraltar 50, No. 11 Stevens Point Pacelli 49 (2 OT)
No. 7 Algoma 55, No. 10 Weyauwega-Fremont 20
Regional semifinals, Feb. 23
No. 1 Wittenberg-Birnamwood 61, No. 9 Auburndale 23
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Manitowoc Lutheran 67, No. 9 Neenah St. Mary Central 41
No. 4 Mishicot 74, No. 12 Manawa 49
No. 2 Reedsville 49, No. 7 Algoma 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Stratford 47, No. 5 Bonduel 24
No. 3 Marathon 63, No. 6 Crivitz 37
No. 2 Neillsville 45, No. 7 Edgar 39
No. 3 Shiocton 57, No. 6 Gibraltar 44
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Manitowoc Lutheran 48, No. 4 Mishicot 45
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Wittenberg-Birnamwood 40, No. 4 Stratford 33
No. 2 Neillsville 51, No. 3 Marathon 39
No. 3 Shiocton 58, No. 2 Reedsville 42
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 9 Fennimore 55, No. 8 Montello 45
No. 6 Necedah 60, No. 11 Whitehall 23
No. 7 Boscobel 55, No. 10 Onalaska Luther 46
No. 8 Lancaster 46, No. 9 New Glarus 41
No. 5 Belleville 60, No. 12 Parkview 36
No. 6 Cambridge 77, No. 11 Iowa-Grant 36
No. 10 Waterloo 48, No. 7 Deerfield 30
Regional semifinals, Feb. 24
No. 4 Darlington 83, No. 5 Belleville 65
No. 3 Cuba City 49, No. 6 Cambridge 38
No. 2 Mineral Point 68, No. 10 Waterloo 47
Regional semifinals, Feb. 25
No. 1 La Crosse Aquinas 83, No. 9 Fennimore 22
No. 4 Pardeeville 52, No. 5 Brookwood 49
No. 3 Cochrane-Fountain City 65, No. 6 Necedah 32
No. 2 Melrose-Mindoro 75, No. 7 Boscobel 43
No. 1 Wisconsin Heights 59, No. 8 Lancaster 48
Regional finals, Feb. 25
No. 2 Mineral Point 64, No. 3 Cuba City 59
Regional finals, Feb. 27
No. 1 La Crosse Aquinas 83, No. 4 Pardeeville 30
No. 2 Melrose-Mindoro 45, No. 3 Cochrane-Fountain City 42
No. 4 Darlington 54, No. 1 Wisconsin Heights 47
Division 5
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Shell Lake 54, No. 9 Butternut 35
No. 5 Luck 62, No. 12 Frederic 34
No. 4 Northwood 52, No. 13 Webster 31
No. 3 Bayfield 88, No. 14 Winter 54
No. 6 Siren 54, No. 11 Drummond 36
No. 10 Solon Springs 39, No. 7 Hurley 32
No. 2 Mercer 67, No. 15 Mellen 41
No. 1 Clayton 77, No. 16 New Auburn 15
No. 8 Prairie Farm 49, No. 9 Bruce 47
No. 5 Owen-Withee 69, No. 12 Turtle Lake 39
No. 4 Prentice 64, No. 13 Birchwood 20
No. 3 Flambeau 65, No. 14 Lake Holcombe 27
No. 6 Clear Lake 46, No. 11 Thorp 39
No. 7 Rib Lake 46, No. 10 Gilman 33
No. 2 Chippewa Falls McDonell 67, No. 15 Cornell 20
Regional semifinals, Feb. 23
No. 3 Flambeau 49, No. 6 Clear Lake 40
No. 2 Chippewa Falls McDonell 42, No. 7 Rib Lake 36
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 South Shore 61, No. 8 Shell Lake 51
No. 5 Luck 38, No. 4 Northwood 25
No. 3 Bayfield 71, No. 6 Siren 60
No. 2 Mercer 68, No. 10 Solon Springs 52
No. 1 Clayton 65, No. 8 Prairie Farm 28
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Prentice 54, No. 5 Owen-Withee 44
Regional finals, Feb. 25
No. 1 South Shore 37, No. 5 Luck 33
No. 2 Mercer 70, No. 3 Bayfield 63
No. 2 Chippewa Falls McDonell 47, No. 3 Flambeau 45
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Clayton 53, No. 4 Prentice 50
Sectional 4
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 8 Argyle 49, No. 9 Randolph 34
No. 5 Oakfield 54, No. 12 Johnson Creek 29
No. 4 Fall River 65, No. 13 Cambria-Friesland 38
No. 3 Rio 66, No. 14 Pecatonica 13
No. 6 Central Wisconsin Christian 63, No. 11 Madison Abundant Life Christian/St. Ambrose 34
No. 7 Juda 66, No. 10 Albany 54
No. 2 Barneveld 85, No. 15 Madison Country Day 10
No. 8 Williams Bay 52, No. 9 University Lake/Trinity Academy 30
No. 5 Milwaukee Heritage Christian 54, No. 12 Faith Christian 23
No. 4 Hilbert 55, No. 13 Milwaukee Salam 10
No. 6 Sheboygan Lutheran 33, No. 11 Elkhart Lake-Glenbeulah 30
No. 7 Burlington Catholic Central 54, No. 10 Sheboygan County Christian 35
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Black Hawk 57, No. 8 Argyle 22
No. 4 Fall River 69, No. 5 Oakfield 51
No. 3 Rio 51, No. 6 Central Wisconsin Christian 50
No. 2 Barneveld 52, No. 7 Juda 34
No. 1 Living Word Lutheran 61, No. 8 Williams Bay 34
No. 4 Hilbert 67, No. 5 Milwaukee Heritage Christian 54 (OT)
No. 6 Sheboygan Lutheran 48, No. 3 Hustisford 31
No. 2 Milwaukee Academy of Science 70, No. 7 Burlington Catholic Central 56
Regional finals, Feb. 25
No. 4 Fall River 67, No. 1 Black Hawk 62
No. 2 Barneveld 72, No. 3 Rio 60
No. 4 Hilbert 55, No. 1 Living Word Lutheran 49
No. 2 Milwaukee Academy of Science 75, No. 6 Sheboygan Lutheran 65
Sectional 2
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 1 Tri-County 58, No. 16 Pittsville 24
No. 9 Almond-Bancroft 40, No. 8 Port Edwards 37
No. 5 Wisconsin Rapids Assumption 61, No. 12 Tigerton 49
No. 4 Wild Rose 48, No. 13 Northland Lutheran 36
No. 3 Wausau Newman Catholic 70, No. 14 Greenwood 59
No. 6 Marshfield Columbus Catholic 57, No. 11 Marion 23
No. 10 Rosholt 64, No. 7 Bowler 56
No. 2 Loyal 77, No. 15 Wisconsin Valley Lutheran 29
No. 8 Suring 51, No. 9 Lena 33
No. 5 Gillett 61, No. 12 Florence 23
No. 4 Green Bay NEW Lutheran 61, No. 13 Sevastopol 31
No. 3 Three Lakes 72, No. 14 Goodman/Pembine 33
No. 6 Niagara 45, No. 11 Oneida Nation 36
No. 10 Gresham 55, No. 7 Phelps 43
No. 2 Elcho 64, No. 15 Marinette St. Thomas Aquinas 31
Regional semifinals, Feb. 23
No. 3 Wausau Newman Catholic 49, No. 6 Marshfield Columbus Catholic 38
No. 2 Loyal 63, No. 10 Rosholt 21
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Tri-County 67, No. 9 Almond-Bancroft 35
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Wild Rose 57, No. 5 Wisconsin Rapids Assumption 53 (OT)
No. 1 Wausaukee 51, No. 8 Suring 35
No. 4 Green Bay NEW Lutheran 61, No. 5 Gillett 49
No. 3 Three Lakes 59, No. 6 Niagara 44
No. 2 Elcho 72, No. 10 Gresham 51
Regional finals, Feb. 25
No. 2 Loyal 55, No. 3 Wausau Newman Catholic 41
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Tri-County 54, No. 4 Wild Rose 52
No. 4 Green Bay NEW Lutheran 60, No. 1 Wausaukee 52
No. 2 Elcho 63, No. 3 Three Lakes 54
Sectional 3
Regional quarterfinals, Feb. 21

No. 1 Bangor 91, No. 16 Weston 13
No. 8 Eleva-Strum 46, No. 9 Eau Claire Immanuel Lutheran 41
No. 5 Independence 55, No. 12 Alma/Pepin 27
No. 4 Augusta 59, No. 13 Gilmanton 24
No. 3 Blair-Taylor 49, No. 14 Granton 12
No. 6 Cashton 40, No. 11 Royall 29
No. 7 Lincoln 64, No. 10 New Lisbon 53
No. 2 Hillsboro 57, No. 15 Wonewoc-Center 18
No. 1 Shullsburg 53, No. 16 Southwestern 12
No. 8 Potosi 56, No. 9 Ithaca 49
No. 5 River Ridge 50, No. 12 Kickapoo 28
No. 4 Benton 59, No. 13 Highland 39
No. 3 Seneca 54, No. 14 La Farge 39
No. 6 Belmont 60, No. 11 De Soto 55 (OT)
No. 7 Wauzeka-Steuben 63, No. 10 Cassville 53
No. 2 Riverdale 71, No. 15 North Crawford 27
Regional semifinals, Feb. 23
No. 1 Bangor 68, No. 8 Eleva-Strum 40
Regional semifinals, Feb. 24
No. 1 Shullsburg 59, No. 8 Potosi 43
No. 4 Benton 37, No. 5 River Ridge 29
No. 2 Riverdale 65, No. 7 Wauzeka-Steuben 43
Regional semifinals, Feb. 25
No. 4 Augusta 48, No. 5 Independence 36
No. 3 Blair-Taylor 65, No. 6 Cashton 53
No. 2 Hillsboro 47, No. 7 Lincoln 34
No. 3 Seneca 59, No. 6 Belmont 46
Regional finals, Feb. 25
No. 1 Shullsburg 55, No. 4 Benton 40
Regional finals, Feb. 27
No. 1 Bangor 74, No. 4 Augusta 25
No. 2 Hillsboro 57, No. 3 Blair-Taylor 35
No. 2 Riverdale 55, No. 3 Seneca 36

Comments Off on 2017 WIAA girls basketball playoffs, regional scores

Spencer girls basketball drops WIAA Division 4 regional quarterfinal at Crivitz

Posted on 21 February 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

CRIVITZ – The Spencer girls basketball team had its season come to an end after suffering a 57-51 loss at Crivitz in a WIAA Division 4 regional quarterfinal on Tuesday night.

Spencer finishes the season with an 8-15 record, losing nine of its final 10 games.

Crivitz (18-5) plays at Marathon (18-3) in a regional semifinal on Friday night.

Lexi Baehr scored 15 points and Liz Endreas added 12 for the Rockets.

Wolverines 57, Rockets 51
Spencer 18 33 – 51
Crivitz 29 28 – 57
SPENCER (51):
Lexi Baehr 3-11 6-7 15, Liz Endreas 5-9 2-2 12, Courtney Buss 3-9 3-4 10, Jessica Becker 2-6 3-6 7, Kaily Northup 2-5 0-0 4, Sabrina Vircks 1-3 1-2 3, McKenna Brecht 0-2 0-0 0. FG: 16-45. FT: 15-21. 3-pointers: 4-15 (Baehr 3-8, Buss 1-5, Becker 0-2). Rebounds: 20 (Baehr 4). Turnovers: 20. Fouls: 18. Fouled out: none. Record: 8-15.
CRIVITZ (57): Chloe Gruszynski 8-16 4-5 22, Taylor Bemis 5-6 2-2 17, Emalee Johnsen 2-4 2-3 6, Lexi Oyer 1-5 2-3 4, Talor Long 2-4 0-0 4, Cecelia Johnsen 1-1 0-0 2, Morgan Van Lanen 1-1 0-0 2, Annabelle Kosmecki 0-0 0-0 0, Aliya Leslie 0-3 0-2 0, Sianna Guns 0-0 0-0 0. FG: 20-40. FT: 10-15. 3-pointers: 7-13 (Bemis 5-6, Gruszynski 2-3, Leslie 0-1, Oyer 0-3). Rebounds: 33 (Long 6). Turnovers: 31. Fouls: 19. Fouled out: none. Record: 18-5.

Comments Off on Spencer girls basketball drops WIAA Division 4 regional quarterfinal at Crivitz

Spencer girls basketball tips Thorp in overtime to win Cloverbelt crossover

Posted on 16 February 2017 by paul

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

MarshfieldAreaSports.com

SPENCER – Courtney Buss scored 22 points to lead the Spencer girls basketball team to a 47-44 victory in overtime over Thorp in the Cloverbelt Conference East-West Crossover sixth-place game on Thursday night at Spencer High School.

Buss made 9 of 12 shots from the floor as Spencer (8-14) shot 44 percent overall (18 of 41) and made 3 of 5 from 3-point range in the victory.

The game was tied 41-41 at the end of regulation and Spencer outscored the Cardinals 6-3 in the extra period.

Aeysha Paskert led Thorp (7-15) with 25 points.

Spencer plays at Crivitz in a WIAA Division 4 regional quarterfinal Tuesday.

Rockets 47, Cardinals 44 (OT)
Thorp 13 28 3 – 44
Spencer 15 26 6 – 47
THORP (44):
Aeysha Paskert 10-14 5-7 25, Brianne Hallin 3-6 0-1 8, Amanda Osborn 2-19 0-0 5, Cassidy Stronski 2-5 0-0 4, Elektra Zurakowski 1-3 0-0 2, Madison Greschner 0-0 0-1 0, Madison Wicks 0-4 0-0 0. FG: 18-51. FT: 5-9. 3-pointers: 3-19 (Hallin 2-5, Osborn 1-6, Zurakowski 0-1, Paskert 0-1, Stroinski 0-2, Wicks 0-4). Rebounds: 30 (Osborn 7). Turnovers: 22. Fouls: 15. Fouled out: none. Record: 7-15.
SPENCER (47): Courtney Buss 9-12 3-4 22, Lexi Baehr 3-8 0-0 8, McKenna Brecht 3-3 0-0 6, Liz Endreas 2-8 1-2 5, Jessica Becker 1-5 2-2 4, Sabrina Vircks 0-2 2-4 2, Kaily Northup 0-1 0-0 0, Shaelee Neitzel 0-2 0-0 0. FG: 18-41. FT: 8-12. 3-pointers: 3-5 (Baehr 2-4, Buss 1-1). Rebounds: 31 (Vircks 7). Turnvoers: 29. Fouls: 14. Fouled out: none. Record: 8-14.

Comments Off on Spencer girls basketball tips Thorp in overtime to win Cloverbelt crossover

Spencer girls basketball drops Cloverbelt East finale at Colby

Posted on 10 February 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

COLBY – Colby held Spencer to 24 percent shooting and cruised to a 67-38 victory in a Cloverbelt Conference East Division girls basketball game Thursday night at Colby High School.

Colby raced out to a 40-19 lead by halftime and held on from there.

Colby (11-9, 9-6 Cloverbelt East) held a 51-36 rebounding advantage and forced the Rockets (7-14, 5-11 Cloverbelt East) into 20 turnovers.

Spencer was just 12 of 49 from the field and 9 of 27 at the free throw line.

Lexi Baehr scored 22 points and had six rebounds for the Rockets, who were playing their Cloverbelt East season-finale.

Spencer will play in a Cloverbelt Conference crossover game against an opponent to be determined on Feb. 16.

Hornets 67, Rockets 38
Spencer 19 19 – 38
Colby 40 27 – 67
SPENCER (38):
Lexi Baehr 7-15 3-5 22, Liz Endreas 2-4 0-0 4, Courtney Buss 0-6 3-4 3, Shaelee Neitzel 1-4 1-5 3, Sabrina Vircks 1-2 0-0 2, Jessica Becker 1-3 0-4 2, Megan Burt 0-0 1-2 1, McKenna Brecht 0-3 1-3 1, Kaily Northup 0-0 0-2 0, Chloe Drews 0-0 0-2 0, Ariyha Schuh 0-1 0-0 0. FG: 12-49. FT: 9-27. 3-pointers: 5-12 (Baehr 5-9, Buss 0-1, Becker 0-1, Brecht 0-1). Rebounds: 36 (Vircks 7). Turnovers: 20. Fouls: 17. Fouled out: none. Record: 7-14, 5-11 Cloverbelt Conference East Division.
COLBY (67): Vanessa Lopez 8-14 4-5 20, Ashley Streveler 5-10 4-4 15, Hailey Voelker 2-2 6-8 10, Carley Elmhorst 3-6 1-2 7, Morgan Geiger 2-3 1-2 5, Mackenzie Seemann 2-8 0-0 4, Alyssa Underwood 1-2 0-0 2, Rachel Schmidt 1-1 0-2 2, Heather Lynn 1-3 0-1 2, Hailey Gutenberger 0-5 0-0 0, Josie Jakel 0-4 0-0 0, Megan Underwood 0-2 0-0 0. FG: 25-60. FT: 16-24. 3-pointers: 1-15 (Streveler 1-5, Lopez 0-1, Elmhorst 0-1, Geiger 0-1, Seemann 0-2, Gutenberger 0-2, Jakel 0-3). Rebounds: 51 (Seemann 11). Turnovers: 16. Fouls: 25. Fouled out: M. Underwood. Record: 11-9, 9-6 Cloverbelt Conference East Division.

Comments Off on Spencer girls basketball drops Cloverbelt East finale at Colby

Neillsville cruises past Spencer girls basketball

Posted on 03 February 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

SPENCER – Neillsville held Spencer to just six made field goals and forced 26 turnovers in a 66-17 victory over the Rockets in a Cloverbelt Conference East Division game Friday night at Spencer High School.

Neillsville shot 56 percent (27 of 48) and made six 3-pointers in the victory as it improves to 16-1 overall and 12-1 in the Cloverbelt East, one-half game behind Loyal in the conference standings.

The loss is Spencer’s seventh straight and it drops to 7-13 overall and 5-10 in the Cloverbelt East. Spencer plays at Colby in its conference final Thursday.

Lexi Baehr led the Rockets with 11 points. No other Spencer player made more than one basket in the loss.

Warriors 66, Rockets 17
Neillsville 43 23 – 66
Spencer 6 11 – 17
NEILLSVILLE (66):
Kayla Lis 8-14 1-1 21, Mindy Schoengarth 4-7 0-0 9, Samantha Cappadora 3-6 2-4 8, Grace King 3-3 1-1 7, Michelle Kyle 3-3 0-1 6, Lexi Opelt 1-4 2-2 4, Lauren Mesar 2-2 0-1 4, Ashlee Diestler 1-5 0-0 3, Emily Voight 1-2 0-0 2, Allie Schoengarth 1-1 0-0 2, Makayla Knuth 0-0 0-0 0, Olivia Hanson 0-0 0-0 0, Morgan Hauge 0-1 0-0 0. FG: 27-48. FT: 6-10. 3-pointers: 6-16 (Lis 4-8, M. Schoengarth 1-3, Diestler 1-3, Opelt 0-1, Hauge 0-1). Rebounds: 32 (Mesar 8). Turnovers: 14. Fouls: 8. Fouled out: none. Record: 16-1, 12-1 Cloverbelt Conference East Division.
SPENCER (17): Lexi Baehr 4-12 2-4 11, McKenna Brecht 1-2 0-0 3, Jessica Becker 1-2 0-0 2, Hannah Zastrow 0-1 1-2 1, Shaelee Neitzel 0-2 0-0 0, Kathryn Hall 0-1 0-0 0, Chloe Drews 0-0 0-0 0, Megan Burt 0-0 0-0 0, Courtney Buss 0-3 0-0 0, Kaily Northup 0-1 0-0 0, Liz Endreas 0-6 0-0 0, Sabrina Vircks 0-4 0-0 0. FG: 6-34. FT: 3-6. 3-pointers: 2-8 (Brecht 1-1, Baehr 1-5). Rebounds: 21 (Endreas 4). Turnovers: 26. Fouls: 13. Fouled out: none. Record: 7-13, 5-10 Cloverbelt Conference East Division.

Comments Off on Neillsville cruises past Spencer girls basketball

Owen-Withee thumps Spencer girls basketball

Posted on 02 February 2017 by paul

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

MarshfieldAreaSports.com

SPENCER – The Spencer girls basketball team was held to 14 percent shooting and dropped a 66-26 decision to Owen-Withee in a Cloverbelt Conference East Division game Thursday night at Spencer High School.

The Rockets made just 7 of 50 shots from the field and missed all nine of their 3-point attempts in the loss, their sixth defeat in a row.

Owen-Withee (13-4, 9-4 Cloverbelt East) raced out to a 42-12 lead by halftime to put the game away early.

Jennifer Wendler had 25 points and 12 rebounds in the victory for the Blackhawks.

Lexi Baehr had half of Spencer’s points, scoring 13 on 3 of 15 shooting.

Spencer (7-12, 5-9 Cloverbelt East) hosts Neillsville on Friday for Senior Night in its final conference home game.

Blackhawks 66, Rockets 26
Owen-Withee 42 24 – 66
Spencer 12 14 – 26
OWEN-WITHEE (66):
Jennifer Wendler 11-22 3-5 25, Kylie Arndt 4-10 0-0 10, Brittany Schwark 3-3 3-3 9, Holly Hatlestad 3-4 0-0 9, Sierra Renderman 3-5 0-0 6, Megan Simington 2-5 0-0 4, Brianna Simington 1-5 1-2 3, Bailey Purgett 0-4 0-0 0, Ana Capetillo 0-0 0-0 0, Funk 0-1 0-0 0, Kallie Falteisek 0-2 0-2 0FG: 27-62. FT: 7-12. 3-pointers: 5-19 (Hatlestad 3-4, Arndt 2-6, Purgett 0-1, Funk 0-1, B. Simington 0-2, M. Simington 0-3). Rebounds: 51 (Wendler 12). Turnovers: 11. Fouls: 14. Fouled out: none. Record: 13-4, 9-4 Cloverbelt Conference East Division.
SPENCER (26): Lexi Baehr 3-15 7-10 13, Liz Endreas 2-10 1-2 5, Courtney Buss 1-4 2-2 4, Megan Burt 1-3 0-0 2, Kaily Northup 0-3 2-4 2, Jessica Becker 0-6 0-0 0, McKenna Brecht 0-3 0-0 0, Chloe Drews 0-2 0-0 0, Shaelee Neitzel 0-1 0-0 0, Sabrina Vircks 0-3 0-0 0, Kathryn Hall 0-0 0-0 0. FG: 7-50. FT: 12-18. 3-pointers: 0-9 (Endreas 0-1, Northup 0-1, Brecht 0-2, Baehr 0-5). Rebounds: 31 (Vircks 6). Turnovers: 12. Fouls: 9. Fouled out: none. Record: 7-12, 5-9 Cloverbelt Conference East Division.

Comments Off on Owen-Withee thumps Spencer girls basketball

First-place Loyal handles Spencer girls basketball

Posted on 31 January 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

LOYAL – Loyal dominated the first half and did more than enough the rest of the way to beat Spencer 63-36 in a Cloverbelt Conference East Division girls basketball game Tuesday night at Loyal High School.

Loyal remains one-half game ahead of Neillsville for first place in the Cloverbelt East as it improves to 12-1 in the conference at 15-3 overall.

Loyal led 35-17 at halftime and held Spencer to 19 points in the second half to finish off the win.

Morgan Reinwand had 19 points, and Karsyn Rueth had 17 points and nine rebounds for the Greyhounds.

Liz Endreas topped Spencer (7-11, 5-8 Cloverbelt East) with 17 points. No other Rocket had more than six points.

Spencer hosts Owen-Withee on Thursday.

Greyhounds 63, Rockets 36
Spencer 17 19 – 36
Loyal 35 28 – 63
SPENCER (36):
Liz Endreas 8-12 1-2 17, Liz Baehr 3-15 0-0 6, Jessica Becker 1-5 2-2 4, Sabrina Vircks 1-2 0-0 2, McKenna Brecht 1-1 0-0 2, Hannah Zastrow 0-0 2-4 2, Courtney Buss 1-5 0-0 2, Shaelee Neitzel 0-1 1-2 1, Kathryn Hall 0-0 0-0 0, Kaily Northup 0-2 0-0 0. FG: 15-43. FT: 6-10. 3-pointers: 0-6 (Baehr 0-5, Buss 0-1). Rebounds: 31 (Baehr 8). Turnovers: 29. Fouls: 14. Fouled out: none. Record: 7-11, 5-8 Cloverbelt Conference East Division.
LOYAL (63): Morgan Reinwand 9-15 1-1 19, Karsyn Rueth 7-14 2-2 17, Remi Geiger 4-10 0-0 9, Hailey Rueth 4-5 1-2 9, Amanda Krasselt 3-7 1-2 7, Bryanna Rayhorn 1-7 0-0 2, Emily Goodbrand 0-0 0-0 0, Hannah Peroshek 0-1 0-0 0, Montana Acker 0-1 0-0 0. FG: 28-60. FT: 5-7. 3-pointers: 2-11 (Geiger 1-3, K. Rueth 1-5, Krasselt 0-1, Rayhorn 0-2). Rebounds: 33 (K. Rueth 9). Turnovers: 17. Fouls: 12. Fouled out: none. Record: 15-3, 12-1 Cloverbelt Conference East Division.

Comments Off on First-place Loyal handles Spencer girls basketball

American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
Marshfield Tigers Booster Club
Business Sponsors
Hub City Times
Individual Sponsors Wall
thirty-one
Marshfield Alumni
WDLB/WOSQ Radio
All Insurance
Total Electric
High Street Salon, Spa & Travel
Forward Financial Bank
Victory Apparel