Archive | Softball

Spencer, Columbus Catholic combine for six first-team choices on 2017 All-Cloverbelt Conference East Division baseball, softball teams

Posted on 28 June 2017 by paul

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

The Cloverbelt Conference East Division all-conference teams for baseball and softball were released earlier this month.

Spencer pitcher Tiffany Meinders was one of four Rockets to earn first-team honors on the 2017 All-Cloverbelt Conference East Division Softball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

SOFTBALL
Conference champion Spencer had seven players selected to the 2017 All-Cloverbelt Conference East Division Softball Team, with four first-team selections.

Seniors Jenna Schober, Katie Fleischman and Cinnamin Harwood, along with sophomore pitcher Tiffany Meinders were first-team picks for Spencer, which won its third-straight Cloverbelt East championship with a perfect 14-0 record.

Schober batted .414 with 21 RBIs, Harwood had a team-high 26 runs scored while batting .455, and Meinders hit .404 with a team-best 32 RBIs and two home runs. Meinders also pitched all but 11 innings for the Rockets this season, compiling a 13-3 record with a 1.81 earned-run average and 99 strikeouts in 81 innings.

Senior Courtney Buss, and juniors Lexi Baehr and Sadie Mercier were second-team selections for the Rockets.

Mercier led the Rockets in batting with a .482 average and scored 25 runs, Baehr had one home run and 17 RBIs, and Buss hit .348 with 19 runs scored and 12 RBIs.

“We had a very good season overall,” Spencer coach Jason Gorst said. “I was really proud of all of our girls. Tiffany was certainly one of the best players in the conference. The combination of her pitching and hitting really was remarkable. Jenna, Cinnamin and Katie all really came through to have big senior seasons. This was the first time we have had four players make first team. Courtney Buss also had another great season to finish out a stellar career, and Sadie and Lexi will be back along with Tiffany to lead a promising team in 2018.”

Marshfield Columbus Catholic’s lone all-conference representative was sophomore Maren Seefluth, who was a second-team choice.

Seefluth hit .471 (16-for-34) with 11 runs scored and eight RBIs.

“I witnessed before the season got underway that Maren Seefluth acted like a very confident player in her ability,” Columbus Catholic coach Arnie Neubauer said. “I was proud of how she carried it onto the field of play for the Dons. I stressed during the season to Maren that she has the next level ability in her arsenal and she performed to that level in conference play. I’m very happy how she executed the new style I was applying to get the best out of her ability.”

Greenwood junior Kaylee Learman was named the conference’s Player of the Year after an impressive campaign in which she was named the Wisconsin Softball Coaches Association Division 5 State Player of the Year.

Learman hit a whopping .727 (48-for-66) with 16 home runs, 53 RBIs and 54 runs scored. In addition to her hit total, she was walked 30 times and had an on-base percentage of .783 and a slugging percentage of 1.742. She also went 13-6 as a pitcher with a 2.58 ERA and 158 strikeouts in 106 innings pitched.

2017 All-Cloverbelt Conference East Division Softball Team
First team:
Taylor Hendricks, sr., Gilman; Kaylee Learman, jr., Greenwood; Kassidy Lamovec, jr., Greenwood; Morgan Reinwand, sr., Loyal; Baileigh Johnson, jr., Neillsville/Granton; Brianna Roehl, jr., Neillsville/Granton; Jenna Schober, sr., Spencer; Tiffany Meinders, so., Spencer; Katie Fleischman, sr., Spencer; Cinnamin Harwood, sr., Spencer.
Second team: Maren Seefluth, so., Marshfield Columbus Catholic; Kayla Chause, sr., Gilman; Kasse Burton, jr., Gilman; Amanda Bogdonovich, fr., Greenwood; Remi Geiger, fr., Loyal; Deveni Rowley, sr., Loyal; Ashlee Diestler, sr., Neillsville/Granton; Courtney Buss, sr., Spencer; Lexi Baehr, jr., Spencer; Sadie Mercier, jr., Spencer.
Honorable mention: Grace Grunseth, fr., Gilman; McKayla Nigon, sr., Greenwood; Paetyn Schmitz, jr., Greenwood; Bryanna Rayhorn, jr., Loyal; Malory Zickert, sr., Neillsville/Granton.
Player of the Year: Kaylee Learman, Greenwood.

Spencer junior Hunter Luepke was a first-team pick to the 2017 All-Cloverbelt Conference East Division Baseball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

BASEBALL
Marshfield Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger and Spencer junior Hunter Luepke were among the 10 first-team selections to the 2017 All-Cloverbelt Conference East Division Baseball Team, as voted on by the conference coaches.

Spencer junior Caden Schillinger was a second-team selection, and both the Dons and Rockets had a pair of honorable mention selections – Bryce Fuerlinger and Charles Payant for Columbus, and Dom Wichlacz and Carson Hildebrandt for Spencer.

Tyler Fuerlinger hit. 390 and was 15-for-15 in stolen base attempts for the Dons.

Payant was the Dons’ top pitcher, going 3-3 with a 4.40 earned-run average, while Bryce Fuerlinger hit. 354.

“Tyler’s a great young man both on and off the field, and a true leader,” Columbus Catholic coach Joe Seitz said. “Charles has a good curveball and was able to keep hitters off-balance. He always has a smile on his face and never let anything bother him while he was on the mound. Bryce played centerfield and pitched, having never pitched before, but he is an excellent athlete who I knew could handle it. He gives 100 percent effort every day.”

Luepke was the Rockets’ top hitter and also picked up seven of the team’s 11 victories on the mound, helping Spencer reach the WIAA Division 3 sectional semifinals.

“Hunter is one of the best athletes around,” Spencer coach Tim Buttke said. “He did it all for us: pitched, hit for average, hit for power. He’s as mentally tough as they come and a great leader.

“Caden was big for us all year. He’s extremely talented. His bat was huge for our offense all season.”

Loyal senior Riley Geiger was named conference Player of the Year.

2017 All-Cloverbelt Conference East Division Baseball Team
First team:
Tyler Fuerlinger, sr., Marshfield Columbus Catholic; Elliot Wininger, jr., Gilman; Walker Wuethrich, sr., Greenwood; Devin Toburen, jr., Greenwood; Riley Geiger, sr., Loyal; Dawson Brock, jr., Loyal; Logan Matson, jr., Neillsville; Marshall Opelt, jr., Neillsville; Kole Karaba, sr., Owen-Withee; Hunter Luepke, jr., Spencer.
Second team: Aaron Morrow, sr., Colby; Zach Person, jr., Gilman; Brock Opelt, sr., Granton; Cole Lucas, sr., Greenwood; Trevor Serocki, sr., Greenwood; Luke Bogdonovich, jr., Loyal; David Harder, sr., Neillsville; Skylar Barth, sr., Neillsville; A.J. Ovyn, jr., Owen-Withee; Caden Schillinger, jr., Spencer.
Honorable mention: Trevor Stuttgen, sr., Colby; Bryce Fuerlinger, so., Marshfield Columbus Catholic; Charles Payant, sr., Marshfield Columbus Catholic; Chanse Rosemeyer, sr., Gilman; Gabe Gunderson, fr., Gilman; Austin Riemer, jr., Granton; Maverick Roehl, so., Loyal; Trevyn Wilke, fr., Loyal; Cole Hediger, so., Neillsville; Bo Baehr, jr., Owen-Withee; Dom Wichlacz, jr., Spencer; Carson Hildebrandt, so., Spencer.
Player of the Year: Riley Geiger, Loyal.

Comments Off on Spencer, Columbus Catholic combine for six first-team choices on 2017 All-Cloverbelt Conference East Division baseball, softball teams

Unbeaten Assumption knocks Columbus Catholic softball out of WIAA playoffs

Posted on 24 May 2017 by paul

UWMarshfield

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

MarshfieldAreaSports.com

WISCONSIN RAPIDS – The Marshfield Columbus Catholic softball team’s season came to an end with a 16-1 loss to No. 1 seed and undefeated Wisconsin Rapids Assumption in a WIAA Division 5 regional semifinal Wednesday at Robinson Park.

The Royals scored 13 runs in the first inning to make quick work of Columbus.

The Dons were held to two hits. Ella Schultz singled and scored on a single by Maddie DeSmet in the fourth inning for their only run.

Assumption (18-0) moves on to a regional final at home against Augusta on Thursday at 4:30 p.m.

Columbus Catholic ends its season with a 7-12 record.

Royals 16, Dons 1
Columbus Catholic 000 1 – 1 2 4
Assumption (13)10 2 – 16 8 0
WP:
Kendall Schill. LP: Ella Schultz.
SO: Schultz (2/3 inn.) 0, Sierra Litwaitis (2 1/3 inn.) 1; Schill (2 inn.) 3, Erin Sullivan (2 inn.) 1. BB: Schultz 5, Litwaitis 3; Schill 0, Sullivan 1.
Top hitters: C, Ella Schultz 1×2, run; Maddie DeSmet 1×2, RBI. A, Sullivan 2×3, 2B, 3 RBIs; Nelson 2×3, 2 runs; Schill HR, 3 RBIs, 3 runs.
Records: Columbus Catholic 7-12; Assumption 18-0.

Comments Off on Unbeaten Assumption knocks Columbus Catholic softball out of WIAA playoffs

Columbus Catholic tops Northland Lutheran in WIAA Division 5 softball regional quarterfinal

Posted on 23 May 2017 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Sierra Litwaitis threw a complete-game five-hitter and added three hits and two RBIs at the plate to lead the Marshfield Columbus Catholic softball team to a 5-1 win over Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran in a WIAA Division 5 regional quarterfinal Tuesday at the Marshfield Fairgrounds.

After allowing a run in the top of the first, Litwaitis threw six straight scoreless innings, striking out five and walking four for the Dons.

Columbus responded with a pair of runs in the bottom of the first, then added single tallies in the second, third and fifth innings to pull away.

Columbus Catholic (7-11) moves on to a regional semifinal Wednesday at Wisconsin Rapids Assumption (17-0). The game will start at 2 p.m. at Robinson Park.

Maren Seefluth had two doubles and scored three times, and Brooke Neider and Maddie DeSmet each added a pair of hits for the Dons.

Dons 5, Wildcats 1
Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran 100 000 0 – 1 5 5
Columbus Catholic 211 010 x – 5 10 2
WP:
Sierra Litwaitis. LP: Sara Sawyer.
SO: Sawyer 3; Litwaitis 5. BB: Sawyer 1; Litwaitis 4.
Top hitters: CC, Litwaitis 3×4, 2 RBIs; Maren Seefluth 2×3, 2 2Bs, 3 runs; Brooke Neider 2×4; Maddie DeSmet 2×3.
Records: Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran 3-10; Columbus Catholic 7-11.

Comments Off on Columbus Catholic tops Northland Lutheran in WIAA Division 5 softball regional quarterfinal

Auburndale softball rallies late to beat Columbus Catholic

Posted on 22 May 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – Auburndale scored seven runs in its final two at-bats to pull away and defeat Marshfield Columbus Catholic 11-4 in a nonconference softball game Monday at Auburndale High School.

The game was added to the schedule after Auburndale’s annual tournament scheduled for May 20 was canceled due to inclement weather.

The game was tied 4-4 through four innings before Auburndale scored three times in the fifth inning and added four more in the sixth.

Alexis Soppe earned the victory for the Apaches, throwing three hitless innings of relief with two strikeouts.

Marissa Ponshock had a double and scored twice, and Rachael Bolder and Soppe also scored a pair of runs each for Auburnadale (10-8).

Maren Seefluth had three runs scored and Maddie DeSmet had two RBIs for Columbus (6-12).

Columbus Catholic hosts a WIAA Division 5 regional quarterfinal Tuesday at 5 p.m. at the Marshfield Fairgrounds against Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran. Auburndale opens postseason play Wednesday with a Division 4 regional semifinal at Markesan.

Apaches 11, Dons 4
Columbus Catholic 120 100 0 – 4 3 3
Auburndale 310 034 x – 11 7 4
WP:
Alexis Soppe. LP: Maddie DeSmet.
SO: Sierra Litwaitis (2 inn.) 1, Ella Schultz (2 inn.) 0, DeSmet (1 inn.) 0, Addison Baierl (1 inn.) 1; Rachael Bolder (4 inn.) 3, Soppe (3 inn.) 2. BB: Litwaitis 3, Schultz 1, DeSmet 4, Baierl 1; R. Bolder 5, Soppe 1.
Top hitters: CC, Maren Seefluth 3 runs; DeSmet 2 RBIs. A, Marissa Ponshock 2×3, 2B, 2 runs; R. Bolder 2 runs; Soppe 2 runs.
Records: Columbus Catholic 6-12; Auburndale 10-8.

Comments Off on Auburndale softball rallies late to beat Columbus Catholic

Columbus Catholic softball sweeps two from Owen-Withee

Posted on 19 May 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – The Marshfield Columbus Catholic wrapped up its regular-season schedule with a doubleheader sweep of Owen-Withee on Friday at the Marshfield Fairgrounds.

The Dons won 15-4 and 15-8 to finish the regular season at 6-11 overall and 4-10 in the Cloverbelt East. Owen-Withee ends up 2-12 in the conference.

In Game 1, Columbus scored multiple runs in all five of its at-bats as Sierra Litwaitis tossed a five-hitter to earn the victory.

Brooke Neider hit a home run and scored three times, and Addison Baierl, Taylor Tolppi, and Annika Brown each had two hits for the Dons in the victory.

In the second game, the Dons trailed 5-2 after two innings before rallying to tie it after 4 ½ innings. Columbus scored one in the fifth to take the lead and opened up a big lead with a nine-run sixth.

Ella Schultz, Maddie DeSmet and Neide each had three hits, and Neider had three RBIs for the Dons.

Columbus Catholic opens up postseason play with a WIAA Division 5 regional quarterfinal at the Marshfield Fairgrounds against Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran on Tuesday.

Game 1
Dons 15, Blackhawks 4
Owen-Withee 130 01 – 4 5 3
Columbus Catholic 322 53 – 15 11 4
WP:
Sierra Litwaitis. LP: Lexi Fuentes.
SO: Fuentes 1; Litwaitis 0. BB: Fuentes 11; Litwaitis 4.
Top hitters: OW, Megan Simingeton 2×2. CC, Addison Baierl 2×3; Taylor Tolppi 2×4, 2 RBIs; Annika Brown 2×3; Brooke Neider HR, 3 runs, 2 RBIs; Sophia Mauney 2 RBIs, 3 runs.

Game 2
Dons 15, Blackhawks 8
Columbus Catholic 021 219 0 – 15 17 3
Owen-Withee 140 003 0 – 8 9 3
WP:
Maddie DeSmet. LP: Megan Funk.
SO: Ella Schultz (3 inn.) 1, DeSmet (1 inn.) 1, Ad. Baierl (1 inn.) 1, Litwaitis (2 inn.) 1; Funk 2. BB: Schultz 2, DeSmet 2, Ad. Baierl 3, Litwaitis 1; Funk 8.
Top hitters: CC, Schultz 3×3; DeSmet 3×4, 2 RBIs, 3 runs; Neider 3×3, 3B, 3 RBIs; Ad. Baierl 2×4; Mauney 2×3, 3 runs; Annie Baierl 2B. OW, Samantha Larock 2 runs.
Records: Owen-Withee 2-12 overall and Cloverbelt Conference East Division; Columbus Catholic 6-11, 4-10 Cloverbelt East.

Comments Off on Columbus Catholic softball sweeps two from Owen-Withee

Spencer softball blanks Columbus Catholic, wraps up unbeaten Cloverbelt East season

Posted on 18 May 2017 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Tiffany Meinders held Marshfield Columbus Catholic to just one hit in four innings as the Spencer softball team blanked the Dons 19-0 in a Cloverbelt Conference East Division game on Thursday at the Marshfield Fairgrounds.

Spencer finishes its Cloverbelt East schedule with a perfect 14-0 record, the third-straight season the Rockets went undefeated on its way to the conference title. Spencer has now won 17 games in a row this season (17-4 overall) and 41 straight in Cloverbelt East play.

Columbus falls 4-11 overall and 2-10 in the Cloverbelt East. The Dons host Owen-Withee for a doubleheader on Friday to wrap-up their conference schedule.

Spencer scored multiple runs in all four of its at-bats, including six in the third and seven in the fourth to end the game via the 15-run rule.

Four Columbus pitchers combined to walk 20 Spencer batters. The Rockets had eight hits, including two from Faith Bauer. Cinnamin Harwood had a hit, walked three times and scored four runs in the victory.

Zoe Stratman had Columbus’ lone hit.

Rockets 19, Dons 0
Spencer 336 7 – 19 8 1
Columbus Catholic 000 0 – 0 1 1
WP:
Tiffany Meinders. LP: Addison Baierl.
SO: Meinders 5; Baierl (1 inn.) 0, Annika Brown (1/3 inn.) 0, Maddie DeSmet (2 1/3 inn.) 1, Sophia Mauney 0. BB: Meinders 0; Baierl 5, Brown 5, DeSmet 10, Mauney 0.
Top hitters: S, Faith Bauer 2×3, 2 RBIs, run; Jenna Schober 2B, 2 runs, 4 RBIs; Courtney Buss 2 runs; Meinders 3 RBIs; Cinnamin Harwood 4 runs; Katie Fleischman 3 runs; Sadie Mercier 2 runs. C, Zoe Stratman 1×2.
Records: Spencer 17-4, 14-0 Cloverbelt East; Columbus Catholic 4-11, 2-10 Cloverbelt East.

Comments Off on Spencer softball blanks Columbus Catholic, wraps up unbeaten Cloverbelt East season

2017 WIAA state softball playoffs, regional scores

Posted on 17 May 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

Sectionals are nearly set after most regional finals in the 2017 WIAA state softball playoffs were played across Wisconsin on Friday, May 26.

Regional play will wrap up with the remainder of the regional finals scheduled for Saturday, May 27.

Sectional semifinals are scheduled for Tuesday, May 30, and sectional finals will be on Thursday, June 1. Survivors qualify for the WIAA State Softball Tournament at Goodman Fields in Madison on June 8-10.

Here is a look at all of the WIAA softball regional scores:

2017 WIAA State Softball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Regional semifinals, May 23

No. 5 Marshfield 8, No. 12 New Richmond 0
Regional semifinals, May 24
No. 9 Wisconsin Rapids 5, No. 8 Wausau West 0
No. 4 Superior 12, No. 13 Wausau East 0
No. 3 D.C. Everest 5, No. 14 River Falls 1
No. 6 Eau Claire Memorial 5, No. 11 Eau Claire North 1
No. 7 Hudson 4, No. 10 Menomonie 0
Regional finals, May 26
No. 1 Stevens Point 10, No. 9 Wisconsin Rapids 0
No. 5 Marshfield 4, No. 4 Superior 0
No. 3 D.C. Everest 8, No. 6 Eau Claire Memorial 3
No. 2 Chippewa Falls 14, No. 7 Hudson 4
Sectional 3
Regional semifinals, May 23

No. 3 Holmen 4, No. 14 Madison West 0
Regional semifinals, May 24
No. 9 Madison East 10, No. 8 Monona Grove 3
No. 5 Verona 16, No. 12 Madison Memorial 1
No. 4 La Crosse Central 8, No. 13 Madison La Follette 0
No. 6 Middleton 12, No. 11 Tomah 2
No. 7 Waunakee 4, No. 10 Baraboo 3
Regional finals, May 26
No. 1 Sun Prairie 15, No. 9 Madison East 0
No. 4 La Crosse Central 7, No. 5 Verona 6
No. 3 Holmen 6, No. 6 Middleton 2
No. 2 DeForest 4, No. 7 Waunakee 1
Sectional 2
Regional semifinals, May 24

No. 8 De Pere 6, No. 9 Appleton North 5
No. 5 Hortonville 7, No. 12 Green Bay East 0
No. 4 Green Bay Preble 10, No. 13 Menasha 5
No. 3 Pulaski 7, No. 14 Green Bay Southwest 1
No. 6 Ashwaubenon 6, No. 11 Appleton West 0
No. 7 Kimberly 15, No. 10 Appleton East 6
Regional finals, May 26
No. 1 Kaukauna 10, No. 8 De Pere 0
No. 4 Green Bay Preble 4, No. 5 Hortonville 2
No. 3 Pulaski 2, No. 6 Ashwaubenon 1 (9 inn.)
No. 2 Bay Port 3, No. 7 Kimberly 1
Sectional 4
Regional semifinals, May 24

No. 9 Sheboygan North 13, No. 8 Sheboygan South 3
No. 5 West Bend West 4, No. 12 Manitowoc 0
No. 4 Slinger 2, No. 13 Oconomowoc 0
No. 14 Hartford 7, No. 3 Beaver Dam 3
No. 6 Oshkosh West 16, No. 11 Fond du Lac 1
No. 10 Neenah 7, No. 7 West Bend East 6
Regional finals, May 26
No. 1 Oshkosh North 17, No. 9 Sheboygan North 0
No. 5 West Bend West 3, No. 4 Slinger 2
No. 6 Oshkosh West 10, No. 14 Hartford 1
No. 2 Watertown 6, No. 10 Neenah 0
Sectional 5
Regional semifinals, May 24

No. 9 Burlington 4, No. 8 Oregon 3
No. 5 Beloit Memorial 11, No. 12 Janesville Parker 1
No. 4 Fort Atkinson 4, No. 13 Stoughton 2
No. 3 Janesville Craig 10, No. 14 Milton 2
No. 11 Waterford 5, No. 6 Elkhorn 2
No. 7 Union Grove 8, No. 10 Lake Geneva Badger 3
Regional finals, May 26
No. 1 Westosha Central 5, No. 9 Burlington 3
No. 4 Fort Atkinson 5, No. 5 Beloit Memorial 4
No. 3 Janesville Craig 5, No. 11 Waterford 1
No. 2 Wilmot 2, No. 7 Union Grove 1
Sectional 7
Regional semifinals, May 24

No. 9 Brookfield East 13, No. 8 Brookfield Central 8
No. 5 Whitefish Bay 25, No. 12 Milwaukee Washington 0
No. 4 Cedarburg 1, No. 13 Milwaukee Vincent 0 (forfeit)
No. 3 Mequon Homestead 1, No. 14 Milwaukee Madison 0 (forfeit)
No. 6 Greendale Nicolet 15, No. 11 Milwaukee Riverside/Golda Meir 0
No. 7 Milwaukee King 16, No. 10 Milwaukee Bradley 6
Regional finals, May 26
No. 1 Germantown 15, No. 9 Brookfield East 0
No. 5 Whitefish Bay 14, No. 4 Cedarburg 8
No. 3 Mequon Homestead 5, No. 6 Greendale Nicolet 0
No. 2 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 15, No. 7 Milwaukee King 0
Sectional 6
Regional semifinals, May 23

No. 3 Hartland Arrowhead 15, No. 14 Milwaukee Pulaski/Arts/Carmen South/Juneau 0
Regional semifinals, May 24
No. 8 Sussex Hamilton 9, No. 9 Wauwatosa East 5
No. 5 Waukesha West 12, No. 12 West Allis Central 0
No. 4 West Allis Hale 24, No. 13 Milwaukee Hamilton 0
No. 6 Waukesha North 14, No. 11 Waukesha South 3
No. 7 Wauwatosa West 3, No. 10 Mukwonago 1
Regional finals, May 26
No. 1 Kettle Moraine 9, No. 8 Sussex Hamilton 4
No. 5 Waukesha West 7, No. 4 West Allis Hale 1
No. 3 Hartland Arrowhead 5, No. 6 Waukesha North 4
No. 2 Menomonee Falls 8, No. 7 Wauwatosa West 7
Sectional 8
Regional semifinals, May 24

No. 8 South Milwaukee 4, No. 9 Greendale 2
No. 5 Muskego 10, No. 12 Racine Park 0
No. 4 Franklin 10, No. 13 Milwaukee Reagan 0
No. 3 Greenfield 16, No. 14 Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 0
No. 6 Kenosha Indian Trail 3, No. 11 Racine Horlick 2
No. 10 Kenosha Tremper 5, No. 7 Racine Case 3
Regional finals, May 26
No. 1 Oak Creek 6, No. 8 South Milwaukee 0
No. 5 Muskego 13, No. 4 Franklin 10
No. 3 Greenfield 10, No. 6 Kenosha Indian Trail 2
Regional finals, May 27
No. 2 Kenosha Bradford/Reuther 15, No. 10 Kenosha Tremper 14
Division 2
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Amery 11, No. 9 Black River Falls 0
No. 8 Hayward 13, No. 9 Ashland 9
No. 7 Lakeland 23, No. 10 Colby/Abbotsford 11
Regional quarterfinals, May 24
No. 7 La Crosse Logan 12, No. 10 Sparta 2
Regional semifinals, May 24
No. 1 Baldwin-Woodville 10, No. 8 Amery 0
No. 4 Osceola 1, No. 5 West Salem 0
No. 3 Ellsworth 5, No. 6 Somerset 1
No. 1 Rice Lake 12, No. 8 Hayward 0
No. 4 Rhinelander 2, No. 5 Merrill 1
No. 3 Mosinee 11, No. 6 Medford 2
No. 2 Antigo/White Lake 3, No. 7 Lakeland 0
Regional semifinals, May 25
No. 2 Onalaska 10, No. 7 La Crosse Logan 0
Regional finals, May 26
No. 1 Baldwin-Woodville 9, No. 4 Osceola 1
No. 2 Onalaska 10, No. 3 Ellsworth 5
No. 1 Rice Lake 11, No. 4 Rhinelander 1
No. 3 Mosinee 8, No. 2 Antigo/White Lake 6 (9 inn.)
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Ripon 7, No. 8 Milwaukee Lutheran 1
No. 8 Milwaukee School of Languages 17, No. 9 Milwaukee Pius XI Catholic 10
No. 7 St. Francis 18, No. 10 Milwaukee St. Anthony 2
Regional quarterfinals, May 24
No. 7 Brown Deer 15, No. 10 Shorewood 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Grafton 10, No. 9 Ripon 0
No. 4 Port Washington 10, No. 5 Plymouth 1
No. 3 Kewaskum 6, No. 6 Sheboygan Falls/Kohler 1
No. 1 New Berlin West 15, No. 8 Milwaukee School of Languages 0
No. 4 New Berlin Eisenhower 8, No. 5 Milwaukee St. Thomas More 0
No. 6 Wisconsin Lutheran 9, No. 3 Cudahy 6
No. 2 Whitnall 18, No. 7 St. Francis 1
Regional semifinals, May 25
No. 2 Waupun 13, No. 7 Brown Deer 0
Regional finals, May 26
No. 1 Grafton 7, No. 4 Port Washington 0
No. 3 Kewaskum 5, No. 2 Waupun 2
No. 1 New Berlin West 10, No. 4 New Berlin Eisenhower 0
No. 2 Whitnall 10, No. 6 Wisconsin Lutheran 0
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Waupaca 12, No. 9 Appleton Xavier 3
No. 9 Green Bay Notre Dame 10, No. 8 Clintonville 6
No. 7 Two Rivers 10, No. 10 Green Bay West 2
Regional quarterfinals, May 25
No. 7 Little Chute 12, No. 10 Berlin 2
Regional semifinals, May 23
No. 3 Denmark 13, No. 6 Oconto Falls 1
Regional semifinals, May 24
No. 1 Freedom 5, No. 8 Waupaca 1
No. 4 Shawano 12, No. 5 Marinette 2
Regional semifinals, May 25
No. 4 Winneconne 4, No. 5 Fox Valley Lutheran 3
No. 3 Wrightstown 3, No. 6 West De Pere 2 (12 inn.)
No. 2 New London 3, No. 7 Little Chute 1
No. 1 Seymour 15, No. 9 Green Bay Notre Dame 0
No. 2 Luxemburg-Casco 10, No. 7 Two Rivers 0
Regional finals, May 26
No. 1 Freedom 2, No. 4 Winneconne 1
No. 2 New London 8, No. 3 Wrightstown 3
No. 4 Shawano 13, No. 1 Seymour 10 (8 inn.)
No. 3 Denmark 4, No. 2 Luxemburg-Casco 0
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Madison Edgewood 6, No. 8 Reedsburg 2
No. 7 Mount Horeb 16, No. 10 Lodi 6
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Whitewater 5, No. 9 Pewaukee 4
No. 7 East Troy 6, No. 10 Big Foot 5
Regional semifinals, May 23
No. 3 Portage 7, No. 6 Mauston 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 McFarland 6, No. 9 Madison Edgewood 0
No. 4 Sauk Prairie 4, No. 5 Adams-Friendship 1
No. 2 Evansville 7, No. 7 Mount Horeb 0
No. 5 Monroe 6, No. 4 Jefferson 4
No. 3 Edgerton 13, No. 6 Waukesha Catholic Memorial 3
Regional semifinals, May 25
No. 1 Beloit Turner 1, No. 8 Whitewater 0
No. 2 Delavan-Darien 12, No. 7 East Troy 0
Regional finals, May 26
No. 1 McFarland 5, No. 4 Sauk Prairie 0
Regional finals, May 27
No. 2 Evansville 2, No. 3 Portage 0
No. 1 Beloit Turner 4, No. 5 Monroe 1
No. 2 Delavan-Darien 5, No. 3 Edgerton 2
Division 3
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Frederic/Luck 4, No. 8 Unity 1
No. 7 Ladysmith 15, No. 10 Webster/Siren 0
No. 8 Neillsville/Granton 8, No. 9 St. Croix Central 1
No. 7 Stanley-Boyd 21, No. 10 Nekoosa 10
Regional semifinals, May 24
No. 1 Northwestern 9, No. 9 Frederic/Luck 1
No. 5 St. Croix Falls 8, No. 4 Cumberland 3
No. 3 Cameron 11, No. 6 Barron 0
No. 2 Spooner 9, No. 7 Ladysmith 0
No. 1 Bloomer 5, No. 8 Neillsville/Granton 1
No. 4 Prescott 4, No. 5 Stratford 0
No. 3 Elk Mound 5, No. 6 Durand 3
No. 2 Altoona 8, No. 7 Stanley-Boyd 0
Regional final, May 25
No. 1 Northwestern 12, No. 5 St. Croix Falls 0
Regional finals, May 26
No. 3 Cameron 5, No. 2 Spooner 0
No. 1 Bloomer 2, No. 4 Prescott 0
No. 2 Altoona 5, No. 3 Elk Mound 3
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Wisconsin Dells 9, No. 8 Wautoma 2
No. 7 Cedar Grove-Belgium 16, No. 10 Racine St. Catherine’s 6
Regional quarterfinals, May 24
No. 10 Winnebago Lutheran 3, No. 7 North Fond du Lac 1
No. 9 Oostburg 5, No. 8 Whitefish Bay Dominican 3
Regional semifinals, May 24
No. 1 Laconia 20, No. 9 Wisconsin Dells 0
No. 4 Mayville 4, No. 5 Lomira 2
No. 3 Campbellsport 12, No. 6 Westfield 2
No. 2 Random Lake 6, No. 7 Cedar Grove-Belgium 1
Regional semifinals, May 25
No. 2 Poynette 12, No. 10 Winnebago Lutheran 2
No. 1 Shoreland Lutheran 15, No. 9 Oostburg 0
No. 4 Kettle Moraine Lutheran 8, No. 5 Watertown Luther Prep 2
No. 3 Glendale Martin Luther 9, No. 6 Kenosha St. Joseph 5
Regional finals, May 26
No. 1 Laconia 8, No. 4 Mayville 0
No. 3 Campbellsport 8, No. 2 Poynette 2
No. 2 Random Lake 10, No. 3 Glendale Martin Luther 0
Regional finals, May 27
No. 4 Kettle Moraine Lutheran 12, No. 1 Shoreland Lutheran 5
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Wittenberg-Birnamwood 5, No. 8 Gillett/Suring 3
No. 7 Amherst 16, No. 10 Northland Pines 0
Regional semifinals, May 23
No. 3 Tomahawk 12, No. 6 Omro 0
No. 3 Southern Door 4, No. 6 New Holstein 1
Regional quarterfinals, May 24
No. 7 Manitowoc Roncalli 5, No. 10 Kiel 2
Regional semifinals, May 24
No. 1 Oconto 11, No. 9 Wittenberg-Birnamwood 1
No. 4 Peshtigo 3, No. 5 Bonduel 2
No. 2 Weyauwega-Fremont 5, No. 7 Amherst 0
Regional quarterfinals, May 25
No. 8 Howards Grove 6, No. 9 Sturgeon Bay 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Brillion 5, No. 8 Howards Grove 1
No. 4 Kewaunee 4, No. 5 Valders 1
No. 2 Chilton 6, No. 7 Manitowoc Roncalli 0
Regional finals, May 26
No. 1 Oconto 6, No. 4 Peshtigo 4
No. 2 Weyauwega-Fremont 2, No. 3 Tomahawk 0
No. 4 Kewaunee 5, No. 1 Brillion 2
No. 3 Southern Door 10, No. 2 Chilton 0
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Platteville 10, No. 9 Richland Center 0
No. 7 Lancaster 8, No. 10 Prairie du Chien 7
No. 10 Clinton at No. 7 Belleville
Regional quarterfinals, May 24
No. 9 Lake Mills 4, No. 8 Waterloo 1
Regional semifinals, May 24
No. 1 La Crosse Aquinas 3, No. 8 Platteville 0
No. 4 Gale-Ettrick-Trempealeau 6, No. 5 Westby 5
No. 3 Dodgeville 1, No. 6 Viroqua 0
No. 2 Arcadia 4, No. 7 Lancaster 3
No. 5 Palmyra-Eagle 11, No. 4 Brodhead 1
No. 6 Lakeside Lutheran 11, No. 3 River Valley 7
Regional semifinals, May 25
No. 1 Columbus 7, No. 9 Lake Mills 2
No. 2 Marshall 5, No. 10 Clinton 0
Regional finals, May 26
No. 1 La Crosse Aquinas 2, No. 4 Gale-Ettrick-Trempealeau 1
No. 2 Arcadia 2, No. 3 Dodgeville 1
No. 1 Columbus 11, No. 5 Palmyra-Eagle 1
No. 2 Marshall 1, No. 6 Lakeside Lutheran 0
Division 4
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Boyceville 9, No. 9 Chetek-Weyerhaeuser 1
No. 7 Glenwood City 15, No. 10 Cornell/Lake Holcombe 0
No. 8 Cadott 24, No. 9 Spring Valley 14
No. 7 Fall Creek 15, No. 10 Edgar 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Phillips 8, No. 8 Boyceville 0
No. 4 Flambeau 7, No. 5 Chequamegon 3
No. 3 Grantsburg 8, No. 6 Shell Lake 3
No. 2 Clayton/Turtle Lake 15, No. 7 Glenwood City 4
No. 1 Spencer 2, No. 8 Cadott 1 (8 inn.)
No. 4 Thorp 10, No. 5 Eau Claire Regis 2
No. 3 Athens 12, No. 6 Colfax 2
No. 2 Marathon 10, No. 7 Fall Creek 0
Regional finals, May 25
No. 4 Thorp 7, No. 1 Spencer 6
Regional finals, May 26
No. 1 Phillips 16, No. 4 Flambeau 6
No. 3 Grantsburg 7, No. 2 Clayton/Turtle Lake 1
No. 2 Marathon 5, No. 3 Athens 0
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Darlington 7, No. 8 River Ridge/Cassville 4
No. 10 Benton/Shullsburg 10, No. 7 New Glarus 3
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Pardeeville 16, No. 9 Kenosha Christian Life 6
Regional semifinals, May 24
No. 1 Iowa-Grant 10, No. 9 Darlington 0
No. 4 Boscobel 6, No. 5 Fennimore 0
No. 3 Mineral Point 5, No. 6 Cuba City 4
No. 2 Wisconsin Heights 10, No. 10 Benton/Shullsburg 3
No. 4 Racine Lutheran 5, No. 5 Cambridge 2
No. 3 Deerfield 2, No. 6 Lake Country Lutheran 1
No. 2 Parkview 10, No. 7 Dodgeland 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Juda/Albany 15, No. 8 Pardeeville 2
Regional finals, May 26
No. 1 Iowa-Grant 2, No. 4 Boscobel 1
No. 2 Wisconsin Heights 11, No. 3 Mineral Point 7
No. 1 Juda/Abany 10, No. 4 Racine Lutheran 0
No. 2 Parkview 9, No. 3 Deerfield 0
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Crandon 8, No. 9 Crivitz 6
No. 7 Laona/Wabeno 16, No. 10 Menominee Indian 1
Regional semifinals, May 23
No. 3 Algoma 5, No. 6 Neenah St. Mary Catholic 1
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Gibraltar/Washington Island 15, No. 9 Stockbridge/Hilbert 5
No. 7 Fond du Lac St. Mary’s Springs 13, No. 10 Sheboygan Area Lutheran 2
Regional semifinals, May 24
No. 4 Iola-Scandinavia 1, No. 5 Phelps/Three Lakes 0 (8 inn.)
No. 6 Manawa 15, No. 3 Rosholt 0
No. 2 Coleman 10, No. 7 Laona/Wabeno 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Shiocton 11, No. 8 Crandon 1
No. 1 Oshkosh Lourdes 10, No. 8 Gibraltar/Washington Island 0
No. 5 Manitowoc Roncalli 9, No. 4 Reedsville 3
No. 2 Mishicot 13, No. 7 Fond du Lac St. Mary’s Springs 1
Regional finals, May 26
No. 1 Shiocton 3, No. 4 Iola-Scandinavia 2 (9 inn.)
No. 2 Coleman 7, No. 6 Manawa 2
No. 1 Oshkosh Lourdes 12, No. 5 Manitowoc Lutheran 10
No. 3 Algoma 6, No. 2 Mishicot 0
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Melrose-Mindoro 10, No. 8 Whitehall 7
No. 8 Princeton/Green Lake 17, No. 9 Wayland Academy 2
No. 7 Montello 16, No. 10 Pittsville 1
Regional semifinals, May 23
No. 2 Onalaska Luther 18, No. 7 Eleva-Strum 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Cochrane-Fountain City 8, No. 9 Melrose-Mindoro 0
No. 5 Mondovi 7, No. 4 Brookwood 1
No. 3 Independence/Gilmanton 19, No. 6 Osseo-Fairchild 11
No. 1 Horicon 15, No. 8 Princeton/Green Lake 0
No. 4 Tri-County 4, No. 5 Necedah 3 (8 inn.)
No. 6 Auburndale 7, No. 3 Markesan 1
No. 2 Stevens Point Pacelli 10, No. 7 Montello 0
Regional finals, May 26
No. 1 Cochrane-Fountain City 11, No. 5 Mondovi 2
No. 2 Onalaska Luther 4, No. 3 Independence/Gilmanton 2
No. 1 Horicon 10, No. 4 Tri-County 0
No. 2 Stevens Point Pacelli 11, No. 6 Auburndale 3
Division 5
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Prentice 6, No. 9 Elmwood 5
No. 7 Clear Lake 9, No. 10 Rib Lake 2
No. 8 Mellen 17, No. 9 Bayfield 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Chippewa Falls McDonell 12, No. 8 Prentice 1
No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 4, No. 5 Prairie Farm 1
No. 3 Gilman 9, No. 6 Plum City 2
No. 2 Pepin/Alma 13, No. 7 Clear Lake 1
No. 1 Hurley 15, No. 8 Mellen 0
No. 4 Birchwood 4, No. 5 Northwood 0
No. 3 Bruce 11, No. 6 Solon Springs 2
No. 2 Drummond 18, No. 7 Butternut/Mercer 3
Regional finals, May 26
No. 1 Chippewa Falls McDonell 15, No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 0
No. 3 Gilman 15, No. 2 Pepin/Alma 12
No. 4 Birchwood 4, No. 1 Hurley 2
No. 3 Bruce 6, No. 2 Drummond 1
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 7 Potosi 15, No. 10 Pecatonica 0
No. 8 Monticello 18, No. 9 Faith Christian 2
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Riverdale 7, No. 9 North Crawford 6
Regional semifinals, May 24
No. 4 Barneveld 6, No. 5 Seneca 1
No. 6 Highland 4, No. 3 Wauzeka-Steuben 3
No. 2 Southwestern 11, No. 7 Potosi 4
No. 4 Argyle 2, No. 5 Burlington Catholic Central 1
No. 3 Black Hawk 8, No. 6 Fall River 7
No. 2 Williams Bay 5, No. 7 Hustisford 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Belmont 18, No. 8 Riverdale 3
No. 1 Johnson Creek 15, No. 8 Monticello 0
Regional finals, May 26
No. 1 Belmont 4, No. 4 Barneveld 2
No. 2 Southwestern 7, No. 6 Highland 2
No. 1 Johnson Creek 17, No. 4 Argyle 2
No. 3 Black Hawk 6, No. 2 Williams Bay 5
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Tigerton 17, No. 8 Florence 5
No. 7 Marion 17, No. 10 Pembine/Goodman 2
No. 9 Sevastopol 17, No. 8 Living Word Lutheran 6
No. 7 Green Bay NEW Lutheran 10, No. 10 Rio 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Wausaukee 15, No. 9 Tigerton 0
No. 5 Bowler 9, No. 4 Niagara 1
No. 3 St. Thomas Aquinas/Lena 3, No. 6 Elcho 2
No. 7 Marion 3, No. 2 Gresham 2
No. 4 Cambria-Friesland 16, No. 5 Wild Rose 6
No. 3 Elkhart Lake-Glenbeulah 6, No. 6 Randolph 3
No. 2 Almond-Bancroft 5, No. 7 Green Bay NEW Lutheran 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Oakfield 11, No. 9 Sevastopol 1
Regional finals, May 26
No. 1 Wausaukee 8, No. 5 Bowler 6
No. 3 St. Thomas Aquinas/Lena 4, No. 7 Marion 1
No. 4 Cambria-Friesland at No. 1 Oakfield
No. 3 Elkhart Lake-Glenbeulah 5, No. 2 Almond-Bancroft 2
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 22

No. 10 Owen-Withee 17, No. 7 Port Edwards 4
Regional quarterfinals, May 23
No. 8 Marshfield Columbus Catholic 5, No. 9 Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran 1
Regional semifinals, May 23
No. 3 Greenwood 16, No. 6 Wausau Newman Catholic 1
Regional quarterfinals, May 24
No. 9 Royall 14, No. 8 Wonewoc-Center 3
No. 6 Hillsboro 6, No. 11 Kickapoo 5
No. 7 La Farge 7, No. 10 Weston 3
Regional semifinals, May 24
No. 1 Wisconsin Rapids Assumption 16, No. 8 Marshfield Columbus Catholic 1
No. 4 Augusta 4, No. 5 Loyal 2
No. 2 Blair-Taylor 14, No. 10 Owen-Withee 0
No. 4 Cashton 12, No. 5 New Lisbon 2
Regional semifinals, May 25
No. 1 De Soto 16, No. 9 Royall 1
No. 3 Ithaca 10, No. 6 Hillsboro 0
No. 2 Bangor 13, No. 7 La Farge 0
Regional finals, May 25
No. 2 Blair-Taylor 6, No. 3 Greenwood 1
Regional finals, May 26
No. 1 Wisconsin Rapids Assumption 9, No. 4 Augusta 0
No. 4 Cashton 4, No. 1 De Soto 1
No. 2 Bangor 4, No. 3 Ithaca 1

Comments Off on 2017 WIAA state softball playoffs, regional scores

Columbus Catholic softball loses at Gilman

Posted on 16 May 2017 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

GILMAN – Gilman scored nine runs in the third inning to pull away and defeat Marshfield Columbus Catholic 12-2 in a Cloverbelt Conference East Division softball game Tuesday.

Gilman led 3-2 before the third-inning explosion. The game ended after five innings due to the 10-run rule.

Gilman is now 9-6 overall and 5-5 in the Cloverbelt East, while the Dons fall to 4-10 and 2-9 in the conference.

The Dons host conference champion Spencer on Thursday and Owen-Withee for a doubleheader on Friday to finish off their Cloverbelt East schedule.

Two Columbus pitchers combined for nine walks and three hit-batters in four innings. The Pirates scored their 12 runs off only five hits, including two from Amanda Wisocky.

Maren Seefluth had two hits and an RBI for the Dons.

Pirates 12, Dons 2
Columbus Catholic 110 00 – 2 4 2
Gilman 219 1x – 12 5 1
WP:
Kasee Burton. LP: Sierra Litwaitis.
SO: Litwaitis (2 1/3 inn.) 1, Ella Schultz (1 2/3 inn.) 2; Burton 7. BB: Litwaitis 6, Schultz 3; Burton 2.
Top hitters: CC, Maren Seefluth 2×3, RBI; Addison Baierl 2B. G, Amanda Wisocky 2×3, RBI; Taylor Hendricks, 2B, 2 runs, 2 RBIs.
Records: Columbus Catholic 4-10, 2-9 Cloverbelt East; Gilman 9-6, 5-5 Cloverbelt East.

Comments Off on Columbus Catholic softball loses at Gilman

Columbus Catholic softball splits two at Royal Rumble

Posted on 13 May 2017 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

WISCONSIN RAPIDS – The Marshfield Columbus Catholic softball team split a pair of games at the Wisconsin Rapids Assumption Royal Rumble on Saturday.

The Dons lost to Rosholt 7-3 and rebounded with an 11-9 victory over Barneveld. Columbus is now 4-9 this season.

In the win over Barneveld, Maren Seefluth hit for the cycle, going 4-for-5 with a single, double, triple and two –run home run. She finished with four RBIs.

Ella Schultz earned the win for the Dons, striking out four in four innings.

Columbus plays at Gilman on Tuesday.

Hornets 7, Dons 3
Columbus Catholic 000 210 0 – 3 4 2
Rosholt 003 022 x – 7 8 4
WP:
Emily Rink. LP: Sierra Litwaitis.
SO: Litwaitis 1; Rink 7. BB: Litwaitis 3; Rink 1.
Top hitters: CC, Ella Schultz run; Holly Dean run; Emily Nemitz run. R, Mackenzie Glodowski 3×4, 2B, 2 RBIs; Rink 2×4.
Records: Rosholt 10-5; Columbus Catholic 3-9.

Dons 11, Eagles 9
Columbus Catholic 220 304 0 – 11 11 4
Barneveld 100 026 0 – 9 6 2
WP:
Ella Schultz. LP: Kyla Ihm.
SO: Schultz (4 inn.) 4, Addison Baierl (1 1/3 inn.) 1, Litwaitis (1 2/3 inn.) 0; Ihm (5 inn.) 3, Nikk Leahy (2 inn.) 0. BB: Schultz 1, Baierl 3, Litwaitis 1; Ihm 0, Leahy 3.
Top hitters: CC, Maren Seefluth 4×5, 2B, 3B, HR, 4 RBIs; Baierl 2×4, 2 runs; Brooke Neider 2B. B, Brooklyn Hogan 2×3, 2 runs, 3 RBIs.
Records: Barneveld 5-4; Columbus Catholic 4-9.

Comments Off on Columbus Catholic softball splits two at Royal Rumble

Columbus Catholic softball loses at home to Greenwood

Posted on 12 May 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Greenwood took advantage of seven walks and six Marshfield Columbus Catholic errors to beat the Dons 17-1 in a Cloverbelt Conference East Division softball game Friday at the Marshfield Fairgrounds.

Greenwood scored multiple runs in all four innings of the game, which was called due to the 15-run rule.

Sophia Mauney had the Dons’ lone RBI.

Columbus Catholic drops to 3-8 and 2-8 in the Cloverbelt East, while Greenwood moves to 13-6 and 9-2 in conference play.

Columbus will play at the Wisconsin Rapids Assumption Tournament on Saturday.

Indians 17, Dons 1
Greenwood 263 6 – 17 7 0
Columbus Catholic 000 1 – 1 4 6
WP:
Kaylee Learman. LP: Ella Schultz.
SO: Learman (2 inn.) 3, Amanda Bogdonovich (2 inn.) 2; Schultz 2, Sophia Mauney 0. BB: Learman 0, Bogdonovich 2; Schultz 4, Mauney 3.
Top hitters: G, Bogdonovich 2×2, 4 RBIs; Learman HR, 2 RBIs; Schmitz 2B. C, Mauney RBI.
Records: Greenwood 13-6, 9-2 Cloverbelt East; Columbus Catholic 3-8, 2-8 Cloverbelt East.

Comments Off on Columbus Catholic softball loses at home to Greenwood

Forward Financial Bank
Total Electric
All Insurance
Victory Apparel
WDLB/WOSQ Radio
Marshfield Alumni
High Street Salon, Spa & Travel
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
Hub City Times
Marshfield Tigers Booster Club
Business Sponsors
thirty-one