Archive | Softball

Kickball Tournament set for Sept. 23 at Marshfield Fairgrounds

Posted on 01 September 2017 by paul

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – The Marshfield Softball Association will be hosting a Kickball Tournament on Saturday, Sept. 23, at the Marshfield Fairgrounds.

Proceeds from the tournament will go toward the Marshfield Fast Pitch ages 16-and-up team and the high school team’s spring training trip to Florida.

The entry fee is $80 per team. There will also be a 50/50 raffle, and food and beverages will be available.

If there is enough interest, a Bean Bag Tournament will also be held, with a $20 entry fee for two-person teams.

For more information or to sign up a team for either tournament, call Ryan Jakobi at 715-384-7948 or Cory Strasser at 715-305-2146.

Comments Off on Kickball Tournament set for Sept. 23 at Marshfield Fairgrounds

Marshfield well-represented on 2017 All-Wisconsin Valley Conference softball and baseball teams

Posted on 20 June 2017 by paul

Marshfield junior pitcher Megan Donahue was a unanimous first-team selection to the 2017 All-Wisconsin Valley Conference Softball Team. Donahue was one of three Tigers selected to the first team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield senior Braden Bohman was one of three Tigers picked to the second team of the 2017 All-Wisconsin Valley Conference Baseball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Victory Apparel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

The Wisconsin Valley Conference recently announced its all-conference teams for baseball and softball.

SOFTBALL
Marshfield was well-represented on the 2017 All-Wisconsin Valley Conference Softball Team with three first-team selections and six players overall on the squad.

Junior pitcher Megan Donahue was a unanimous first-team pick after throwing every game in conference play for the Tigers. She finished 9-3 to help Marshfield to a second-place tie in the conference standings with D.C. Everest.

Donahue had a 2.09 earned-run average with 107 strikeouts in 77 innings pitched. She also was a force offensively, hitting .452 (14-for-31) with a conference-high five home runs. She finished fourth in runs scored with 13, fifth in RBIs with 15, and first in both walks (12) and on-base percentage (.605).

Joining Donahue on the first team for Marshfield were junior catcher Emily Draeger and sophomore center fielder Jenna Jakobi.

Draeger was also a unanimous pick to the first team after hitting .378 with 13 runs scored and 10 RBIs.

Jakobi batted .364 with nine runs scored and five stolen bases.

Junior infielder Morgan Nordbeck and sophomore right fielder Rhiannon Corozollla were second-team selections for Marshfield.

Nordbeck, who played both second base and shortstop during the season, hit .324 with 12 runs scored and four RBIs in WVC play.

Corozolla was eighth in hitting with a .429 average (15-for-35) with three home runs and eight RBIs.

Senior Melissa Roberts, who mostly played at third base for the Tigers, was the team’s lone honorable mention selection after hitting .237 with 14 RBIs.

D.C. Everest senior pitcher Miranda Gajewski was named the conference’ Player of the Year. She hit .455 with three home runs and 14 RBIs, and also was 9-3 pitching with a 1.84 ERA and 107 strikeouts in 83 2/3 innings pitched.

Tom Drohner of conference-champion Stevens Point was selected as Coach of the Year.

2017 All-Wisconsin Valley Conference Softball
First Team
(* denotes unanimous selection)
Infielders:
*Maggie Plaza, sr., D.C. Everest; Patience Pyan, jr., Merrill; *Maddix Bonnell, jr., Merrill; *Brittany Flugaur, sr., Stevens Point.
Outfielders: Jenna Jakobi, so., Marshfield; Kelsie Belfiori, so., Merrill; *Ally Miklesh, jr., Stevens Point.
Pitchers: *Miranda Gajewski, sr., D.C. Everest; *Megan Donahue, jr., Marshfield.
Catcher: *Emily Draeger, jr., Marshfield.
Utility: *Aubrey Drohner, sr., Stevens Point.
Second Team
Infielders:
Morgan Nordbeck, jr., Marshfield; Kayla Lass, so., Stevens Point; Brooke Tuszka, sr., Stevens Point; Chaela West, jr., Wisconsin Rapids.
Outfielders: Rhiannon Corozolla, so., Marshfield; Halle Pavelski, jr., Stevens Point; Alicia Pfiffner, jr., Wausau West.
Pitchers: Taylor Krueger, jr., Merrill; Andrea Cherney, jr., Stevens Point.
Catcher: Rachel Plautz, jr., D.C. Everest.
Utility: Sydney Schwantes, jr., D.C. Everest.
Honorable Mention
Infielders:
Madalyn Peterson, jr., D.C. Everest; Sami Brown, sr., Wausau West; Taylor Mancl, fr., Wisconsin Rapids.
Outfielders: Lauren Witucki, so., D.C. Everest; Lexie Higgins, jr., D.C. Everest; Brianna Mancl, jr., Wisconsin Rapids.
Pitcher: Emily Gwidt, sr., Wausau West.
Catchers: Calli Oberg, jr., Merrill; Rachel Sullivan, jr., Stevens Point; Taylor Treu, sr., Wausau West.
Utility: Melissa Roberts, sr., Marshfield; Gabby Braatz, fr., Wausau East; Shaelyn Tailey, so., Wausau West.
Coach of the Year: Tom Drohner, Stevens Point.
Player of the Year: Miranda Gajewski, D.C. Everest.

BASEBALL
After a finishing 6-6 and in a tie for fourth place in the conference standings, Marshfield landed four players on the 2017 All-Wisconsin Valley Conference Baseball Team.

Senior outfielder Braden Bohman, senior pitcher Jake Brueggen, and junior catcher Paul Maguire were second-team selections, and senior first baseman Jared Klein was an honorable mention choice.

Bohman led the Tigers in batting, hitting .351 (13-for-37) with 10 runs scored, one home run, nine RBIs and six stolen bases.

Despite posting a solid 1.48 ERA, Brueggen was just 2-3 with one save. In seven games, he threw 28 1/3 innings and also batting .313 as he also played outfield when not pitching.

Maguire hit .257 with six RBIs and five runs scored, and Klein batted .262 with six RBIs for the Tigers.

Senior outfielder Payton Nelson of Wausau West was named Player of the Year after helping the Warriors to the conference title. He hit .477 with seven doubles, four home runs, 15 RBIs and 19 runs scored in 12 Valley games.

2017 All-Wisconsin Valley Conference Baseball Team
First Team
(* denotes unanimous selection)
Infielders:
Brett Her, sr., Stevens Point; *Logan Grunenwald, sr., Wausau West; Zach Raeder, sr., Wausau West; Nate Jackan, jr., Wisconsin Rapids.
Outfielders: *Gus Turner-Zick, sr., Stevens Point; *Payton Nelson, sr., Wausau West; Jacob Wokatsch, sr., Wausau West.
Pitchers: John Breske, jr., D.C. Everest; Chandler Fochs, jr., Wausau West.
Catcher: Shawn O’Connell, sr., Wisconsin Rapids.
Utility: Zach Pearson, sr., Wausau West.
Second Team
Infielders:
Connor Langbehn, jr., D.C. Everest; J.J. Berdal, jr., D.C. Everest; Joe Strigel, sr., Stevens Point; Carter Prey, jr., Wausau East.
Outfielders: Nathan Jagodzinski, jr., D.C. Everest; Braden Bohman, sr., Marshfield; Caleb Krommenakker, jr., Wisconsin Rapids.
Pitchers: Jake Brueggen, sr., Marshfield; Donovan Brandl, so., Wisconsin Rapids.
Catcher: Paul Maguire, sr., Marshfield.
Utility: Ryan Brock, sr., Wisconsin Rapids.
Honorable Mention
Infielders:
Sam Nielsen, jr., D.C. Everest; Jared Klein, sr., Marshfield; Ryan Golisch, sr., Merrill; Cole Wright, jr., Stevens Point; Forrest Kronberger, so., Wausau East; Grant Hill, jr., Wausau West.
Outfielders: Ty Belfiori, sr., Merrill; Dan Duginski, sr., Merrill; Wyatt Rottier, jr., Wausau East; Josh Zwicke, so., Wisconsin Rapids.
Pitchers: Legend Kieliszewski, jr., Stevens Point; Dylan Trigg, so., Stevens Point; Logan Grunenwald, sr., Wausau West.
Catchers: Andrew Baranowski, jr., D.C. Everest; Trevor Cunningham, sr., Wausau West.
Player of the Year: Payton Nelson, Wausau West.

Comments Off on Marshfield well-represented on 2017 All-Wisconsin Valley Conference softball and baseball teams

College roundup: Updates on Wirtz, Dupee

Posted on 16 June 2017 by paul

This story is sponsored by: the Marshfield Chaparrals Baseball Club

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

A number of former local high school athletes have moved on to the next level and are playing sports collegiately across the country.

Periodically, MarshfieldAreaSports.com will publish a College Sports Roundup updating readers of some of those local athletes’ exploits at the collegiate level.

Luke Wirtz

Wirtz wraps up career at Concordia
Luke Wirtz, a 2013 Marshfield High School graduate, finished his career on the Concordia University baseball team.

Wirtz, a backup catcher, was 6-for-25 for a .240 batting average with six RBIs this season. He played in 55 games in his four-year career, batting .264 (28 of 106) with five doubles, one home run and 13 RBIs.

Concordia, an NCAA Division III school in Mequon, finished the season 28-13 overall and 15-5 in the Northern Athletics Collegiate Conference.

Lexi Dupee

Dupee plays at UW-River Falls
Lexi Dupee, a 2016 Marshfield High School graduate, recently finished her freshman season on the University of Wisconsin-River Falls softball team.

Dupee played in 32 of the team’s 33 games, with 31 starts at third base. She hit .330 (37 of 112) with 20 runs scored, 10 RBIs and eight doubles. She also had a .960 fielding percentage, with just four errors all season.

Dupee had 10 multi-hit games for the Falcons, including going 4-for-4 with two doubles and an RBI against Susquehanna University (Pa.) on March 13 at Clermont, Fla.

Comments Off on College roundup: Updates on Wirtz, Dupee

Marshfield softball falls to Stevens Point in extra innings in WIAA Division 1 sectional semifinal

Posted on 30 May 2017 by paul

Megan Donahue (22) meets up with her Marshfield teammates at home plate after hitting a solo home run in the third inning of the Tigers’ loss to Stevens Point in a WIAA Division 1 sectional semifinal Tuesday at Fire Pro Field in Plover. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield’s Melissa Roberts slides safely into second base after colliding with Stevens Point shortstop Aubrey Drohner on a stolen base attempt during Tuesday’s WIAA Division 1 sectional semifinal softball game at Fire Pro Field in Plover. The Tigers lost 5-4 in 8 innings. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Forward Financial Bank

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

PLOVER – The Marshfield softball team jumped on Stevens Point starting pitcher Aubrey Drohner early and had the Panthers on the ropes to the bitter end, but couldn’t hold on for the upset and dropped a 5-4 decision in 8 innings in a WIAA Division 1 softball sectional semifinal Tuesday at Fire Pro Field at the Woyak Sports Complex.

Emily Draeger drilled a two-run home run and Maddie Mews knocked in Megan Donahue with a single to put the Tigers up 3-0 after one-half inning.

The Tigers led for much of the game, but defending state champion Stevens Point slowly chipped away.

Ally Miklesh walked with the bases loaded in the second to make it 3-1 before Donahue got it back quickly with a home run of her own to deep left-center, putting Marshfield back on top by three at 4-1.

Marshfield would only get one more hit after Drohner and reliever Andrea Cherney, and Stevens Point was able to get back in it.

“We’ve hit (Drohner) her pretty well in all of the games we faced her going back to last year,” Marshfield coach Dan Costa said. “It’s kind of been our M.O., we jump out first, second inning and then the bats die down. (Cherney) is a good pitcher as well. She came in and shut us down.”

Cherney’s sacrifice fly plated pinch runner Jenna Bohanski in the third, Brittney Flugar had an RBI double in the fourth, and Drohner crushed a two-out home run in the sixth to tie the game.

After a scoreless seventh, Point was able to get the winning run across when Miklesh was hit by a pitch with one out and scored all the way from first on a double by Flugar down the left-field line.

Stevens Point (21-6) moves on to a sectional final at Chippewa Falls (20-6) on Thursday. Chippewa Falls beat D.C. Everest 2-0 in the other semifinal Tuesday.

Marshfield’s season ends with an 18-6 record.

“I know my girls are heartbroken right now, but they will look back and they did some good things this year,” Costa said. “Hopefully we’ll reload and see what they have going next year.”

Panthers 5, Tigers 4 (8 inn.)
Marshfield 301 000 00 – 4 6 0
Stevens Point 011 101 01 – 5 11 0
WP:
Andrea Cherney. LP: Megan Donahue.
SO: Donahue 8; Aubrey Drohner (4 inn.) 1, Cherney (4 inn.) 3. BB: Donahue 5; Drohner 2, Cherney 0.
Top hitters: M, Emily Draeger HR, 2 RBIs; Donahue HR, RBI; Melissa Roberts 2×4. SP, Ally Miklesh 1×3, 2 runs, RBI; Brittney Flugar 2×5, 2 2Bs, 2 RBIs; Drohner 1×3, HR, RBI, 2 runs; Sam Saloun 2×4, 2B.
Records: Marshfield 18-6; Stevens Point 21-6.

Comments Off on Marshfield softball falls to Stevens Point in extra innings in WIAA Division 1 sectional semifinal

2017 WIAA softball playoffs, sectional scores

Posted on 29 May 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

The 2017 WIAA softball playoffs continued Thursday, June 1, with sectional finals in five divisions across Wisconsin.

The field is now set for the 2017 WIAA State Softball Tournament at Goodman Fields in Madison on June 8-10.

Here is a look at the sectional scores:

2017 WIAA Softball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Stevens Point 5, No. 5 Marshfield 4 (8 inn.)
No. 2 Chippewa Falls 2, No. 3 D.C. Everest 0
Championship, June 1
No. 1 Stevens Point 5, No. 2 Chippewa Falls 4
Sectional 3
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Sun Prairie 9, No. 4 La Crosse Central 1
No. 3 Holmen 7, No. 2 DeForest 5 ( 9 inn.)
Championship, June 1
No. 1 Sun Prairie 10, No. 3 Holmen 5
Sectional 2
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Kaukauna 2, No. 4 Green Bay Preble 1
No. 3 Pulaski 7, No. 2 Bay Port 4
Championship, June 1
No. 1 Kaukauna 2, No. 3 Pulaski 0
Sectional 4
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Oshkosh North 15, No. 5 West Bend West 0
No. 2 Watertown 5, No. 6 Oshkosh West 3
Championship, June 1
No. 1 Oshkosh North 8, No. 2 Watertown 0
Sectional 5
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Westosha Central 5, No. 4 Fort Atkinson 1
No. 2 Wilmot 11, No. 3 Janesville Craig 8
Championship, June 1
No. 2 Wilmot 11, No. 1 Westosha Central 9
Sectional 7
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Germantown 16, No. 5 Whitefish Bay 4
No. 2 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 4, No. 3 Mequon Homestead 3
Championship, June 1
No. 1 Germantown 10, No. 2 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 0
Sectional 6
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Kettle Moraine 11, No. 5 Waukesha West 1
No. 2 Menomonee Falls 9, No. 3 Hartland Arrowhead 1
Championship, June 1
No. 2 Menomonee Falls 3, No. 1 Kettle Moraine 2 (13 inn.0
Sectional 8
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Oak Creek 5, No. 5 Muskego 1
No. 2 Kenosha Bradford/Reuther 8, No. 3 Greenfield 2
Championship, June 1
No. 1 Oak Creek 7, No. 2 Kenosha Bradford/Reuther 2
Division 2
Sectional 1
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Baldwin-Woodville 3, No. 2 Onalaska 2
No. 1 Rice Lake 12, No. 3 Mosinee 4
Championship, June 1
No. 1 Rice Lake 11, No. 1 Baldwin-Woodville 2
Sectional 4
Sectional semifinals, May 30

No. 3 Kewaskum 2, No. 1 Grafton 0
No. 2 Whitnall 4, No. 1 New Berlin West 3
Championship, June 1
No. 3 Kewaskum 4, No. 2 Whitnall 0
Sectional 2
Sectional semifinals, May 30

No. 2 New London 3, No. 1 Freedom 2 (9 inn.)
No. 3 Denmark 6, No. 4 Shawano 3
Championship, June 1
No. 2 New London 7, No. 3 Denmark 4
Sectional 3
Sectional semifinals, May 30

No. 2 Evansville 3, No. 1 McFarland 0
No. 1 Beloit Turner 9, No. 2 Delavan-Darien 0
Championship, June 1
No. 1 Beloit Turner 3, No. 2 Evansville 0
Division 3
Sectional 1
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Northwestern 14, No. 3 Cameron 9
No. 1 Bloomer 16, No. 2 Altoona 1
Championship, June 1
No. 1 Bloomer 11, No. 1 Northwestern 3
Sectional 4
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Laconia 6, No. 3 Campbellsport 2
No. 2 Random Lake 1, No. 4 Kettle Moraine Lutheran 0
Championship, June 1
No. 1 Laconia 9, No. 2 Random Lake 0
Sectional 2
Sectional semifinals, May 30

No. 2 Weyauwega-Fremont 4, No. 1 Oconto 0
No. 3 Southern Door 2, No. 4 Kewaunee 0
Championship, June 1
No. 2 Weyauwega-Fremont 6, No. 3 Southern Door 5
Sectional 3
Sectional semifinals, May 30

No. 2 Arcadia 2, No. 1 La Crosse Aquinas 0
No. 2 Marshall 5, No. 1 Columbus 2
Championship, June 1
No. 2 Marshall 11, No. 2 Arcadia 8 (9 inn.)
Division 4
Sectional 1
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Phillips 8, No. 3 Grantsburg 7 (8 inn.)
No. 2 Marathon 11, No. 4 Thorp 1
Championship, June 1
No. 1 Phillips 6, No. 2 Marathon 5
Sectional 4
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Iowa-Grant 13, No. 2 Wisconsin Heights 3
No. 1 Juda/Albany 2, No. 2 Parkview 0
Championship, June 1
No. 1 Juda/Albany 6, No. 1 Iowa-Grant 1
Sectional 2
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Shiocton 5, No. 2 Coleman 1
No. 1 Oshkosh Lourdes 5, No. 3 Algoma 3
Championship, June 1
No. 1 Shiocton 6, No. 1 Oshkosh Lourdes 4
Sectional 3
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Cochrane-Fountain City 3, No. 2 Onalaska Luther 0
No. 2 Stevens Point Pacelli 3, No. 1 Horicon 0
Championship, June 1
No. 2 Stevens Point Pacelli 8, No. 1 Cochrane-Fountain City 6
Division 5
Sectional 1
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Chippewa Falls McDonell 3, No. 3 Gilman 2 (13 inn.)
No. 4 Birchwood 8, No. 3 Bruce 4
Championship, June 1
No. 1 Chippewa Falls McDonell 10, No. 4 Birchwood 0
Sectional 4
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Belmont 3, No. 2 Southwestern 1
No. 3 Black Hawk 7, No. 1 Johnson Creek 6
Championship, June 1
No. 1 Belmont 13, No. 3 Black Hawk 0
Sectional 2
Sectional semifinals, May 30

No. 1 Wausaukee 5, No. 3 St. Thomas Aquinas/Lena 4 (8 inn.)
No. 3 Elkhart Lake-Glenbeulah 7, No. 1 Oakfield 2
Championship, June 1
No. 1 Wausaukee 7, No. 3 Elkhart Lake-Glenbeulah 5
Sectional 3
Sectional semifinals, May 30

No. 2 Blair-Taylor 3, No. 1 Wisconsin Rapids Assumption 0
No. 4 Cashton 13, No. 2 Bangor 5
Championship, June 1
No. 2 Blair-Taylor 7, No. 4 Cashton 3

Comments Off on 2017 WIAA softball playoffs, sectional scores

Marshfield softball blanks Superior to win WIAA Division 1 regional final

Posted on 26 May 2017 by paul

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

MarshfieldAreaSports.com

SUPERIOR – Megan Donahue tossed a five-hit shutout and Rhiannon Corozolla knocked in a pair of runs to lift the Marshfield softball team to a 4-0 win over Superior in a WIAA Division 1 regional final Friday.

Marshfield scored single tallies in the first, fourth, fifth and sixth innings to chip away at the Spartans (16-4).

Emily Draeger had a pair of doubles and drove in a run, and Jenna Jakobi also had a hit and an RBI for the Tigers.

Marshfield (18-5) moves on to a Division 1 sectional semifinal at Wisconsin Valley Conference rival Stevens Point (20-6) on Tuesday. The game, at Fire Pro Field in Plover, will begin at 4:30 p.m. Stevens Point beat Wisconsin Rapids 10-0 in a regional final Friday.

Tigers 4, Spartans 0
Marshfield 100 111 0 – 4 7 2
Superior 000 000 0 – 0 5 1
WP:
Megan Donahue. LP: Goldberg.
SO: Donahue 5; Brandie Goldberg (6 inn.) 8, Stariha (1 inn.) 1. BB: Donahue 1; Goldberg 0, Stariha 0.
Top hitters: M, Jenna Jakobi 1×3, run, RBI; Emily Draeger 2×3, 2 2Bs, run, RBI; Donahue 1×3, run; Rhiannon Corozolla 1×3, 2 RBIs. S, Erin Thompson 2×3; Olson 2B.
Records: Marshfield 18-5; Superior 16-4.

Comments Off on Marshfield softball blanks Superior to win WIAA Division 1 regional final

Marshfield softball whips New Richmond in WIAA Division 1 regional semifinal

Posted on 23 May 2017 by paul

Marshfield third baseman Melissa Roberts fires a throw to first for an out during the Tigers’ WIAA Division 1 regional semifinal win over New Richmond on Tuesday at the Marshfield Fairgrounds. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield shortstop Megan Nordbeck fields a ball and makes a throw to first for an out during the Tigers’ WIAA Division 1 regional semifinal playoff win Tuesday at the Marshfield Fairgrounds. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – The Marshfield softball team’s bats were hot early and it proved to be more than enough for junior pitching standout Megan Donahue.

Marshfield scored five runs in the bottom of the first inning and Donahue tossed a two-hit shutout as the Tigers won 8-0 in a WIAA Division 1 softball regional semifinal Tuesday at the Marshfield Fairgrounds.

Marshfield (17-5) moves on to a regional final Friday against the winner of Wednesday’s game between Superior (14-3) and Wausau East (1-17). Unless East pulls off a major upset, the game will be at Superior.

The first four Marshfield batters reached in the first inning against New Richmond (11-11) pitcher Erin Peterson. Donahue’s RBI single made it 1-0, Melissa Roberts had an RBI fielder’s choice, Kate Konrardy had a deep sacrifice fly, Donahue scored on a wild pitch, and Jordan Pretsch delivered an RBI single to put the Tigers up 5-0.

“We were enthusiastic before the game and I knew we were going to come out and do well,” Marshfield coach Dan Costa said. “The girls were fired up to play this game. After the first inning, we got a little too anxious at the plate. That’s the danger of coming out with so much aggression at first.”

Donahue pounded the strike zone, rarely falling behind. She struck out 11 and didn’t walk a batter. The Marshfield defense was solid behind her with no errors, and singles by Dani Reali in the third and Bailey Williams in the fifth were New Richmond’s only two baserunners of the game.

“She’s not walking people, hammering the strike zone, just a different player this year than she was last year,” Costa said about Donahue. “Not that she wasn’t fantastic last year, but she’s more consistent, she’s enjoying herself and having fun. I think she’s left all of this about where’s she going to college, where she’s not going to college, and just going out and having fun.

Emily Draeger and Roberts had RBI singles in the fourth, and Morgan Nordbeck knocked in another run in the fifth to provide Marshfield with some added insurance.

Jenna Jakobi and Nordbeck each finished 3-for-4, and Draeger, Donahue, and Roberts each had two hits for Marshfield, which had 13 in all.

Marshfield 8, New Richmond 0
New Richmond 000 000 0 – 0 2 2
Marshfield 500 210 x – 8 13 0
WP:
Megan Donahue. LP: Erin Peterson.
SO: Peterson 4; Donahue 11. BB: Peterson 2; Donahue 0.
Top hitters: M, Jenna Jakobi 3×4, 2 runs; Morgan Nordbeck 3×4, 2 RBIs, run; Emily Draeger 2×4, RBI, run; Donahue 2×4, run, RBI; Melissa Roberts 2×4, run, 2 RBIs.
Records: New Richmond 11-11; Marshfield 17-5.

Comments Off on Marshfield softball whips New Richmond in WIAA Division 1 regional semifinal

Marshfield softball sweeps doubleheader from Wausau East

Posted on 19 May 2017 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

WAUSAU – Megan Donahue allowed just one hit and no walks in eight innings pitched to lead the Marshfield softball team to a dominating doubleheader sweep of Wausau East on Friday at East High School.

The Tigers won 15-0 in three innings and 16-0 in five innings to wrap up their regular-season and Wisconsin Valley Conference schedule.

Marshfield is now 16-5 overall and ends up 9-3 and in a tie for second place in the Wisconsin Valley Conference. East drops to 1-17 and finishes 0-12 in the Valley.

In Game 1, Donahue threw a perfect three innings as the Tigers won via the 15-run rule. She also went 2-for-2 with a double and two RBIs. Emily Draeger added two triples and four RBIs, and Melissa Roberts drove in two for Marshfield.

In the second game, Donahue struck out 10 in five innings for the Tigers. She had a double, a triple and three RBIs at the plate.

Roberts added three RBIs, Kaitlyn Konrardy hit a home run and drove in three, and Ashtin Zunker had three hits and scored twice for Marshfield.

The Tigers host New Richmond in a WIAA Division 1 regional semifinal Wednesday at the Marshfield Fairgrounds.

Game 1
Marshfield 177 – 15 9 0
Wausau East 000 – 0 0 5
WP:
Megan Doanhue. LP: Gabby Braatz.
SO: Donahue 8; Braatz (2 1/3 inn.) 2, Emily Brubaker (2/3 inn.) 1. BB: Donahue 0; Braatz 2, Brubaker 1.
Top hitters: M, Morgan Nordbeck 2 runs; Emily Draeger 2×2, 2 3Bs, 3 runs, 4 RBIs; Donahue 2×2, 2B, 2 runs, 2 RBIs; Melissa Roberts 2B, 2 RBIs; Rhiannon Corozolla 2 2B, 2 runs; Madelyn Mews 2 runs.

Game 2
Marshfield 280 42 – 16 15 0
Wausau East 000 00 – 0 1 5
WP:
Donahue. LP: Brubaker.
SO: Donahue 10; Brubaker 4. BB: Donahue 0; Brubaker 4.
Top hitters: M, Jenna Jakobi 2×2, 2B, 2 runs, 2 RBIs; Kaitlyn Konrardy HR, 3 RBIs; Nordbeck 2 runs; Donahue 2×3, 2B, 3B, 2 runs, 3 RBIs; Roberts 3 RBIs; Draeger 2B, RBI; Madison Derus 2×3, 2 runs; Ashtin Zunker 3×3, 2 runs, RBI; Casey Aschebrook 2 runs.
Records: Marshfield 16-5, 9-3 Wisconsin Valley Conference; Wausau East 1-17, 0-12 WVC.

Comments Off on Marshfield softball sweeps doubleheader from Wausau East

Marshfield softball shuts out Wausau West

Posted on 18 May 2017 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

WAUSAU – Megan Donahue twirled a six-hit shutout as the Marshfield softball team survived with a 1-0 victory at Wausau West on Thursday.

Donahue also had a pair of hits, including a double, and scored the only run of the game on a single by Rhiannon Corozolla in the fourth innings.

Marshfield is now 14-5 overall and 7-3 in the Wisconsin Valley Conference. The Tigers play a doubleheader at Wausau East on Friday to finish its WVC schedule. With a sweep, Marshfield would tie D.C. Everest for second place in the conference standings.

Donahue did not walk a batter and struck out six in the victory.

Wausau West drops to 8-13 and finishes 4-8 in the WVC.

Tigers 1, Warriors 0
Marshfield 000 100 0 – 1 6 0
Wausau West 000 000 0 – 0 6 0
WP:
Megan Donahue. LP: Shaelyn Talley.
SO: Donahue 6; Talley 3. BB: Donahue 0; Talley 1.
Top hitters: M, Donahue 2×3, 2B, run; Rhiannon Corozolla 2×3, RBI. WW, Olivia Mrotek 2×3; Taylor Treu 2×3.
Records: Marshfield 14-5, 7-3 Wisconsin Valley Conference; Wausau West 8-13, 4-8 WVC.

Comments Off on Marshfield softball shuts out Wausau West

2017 WIAA state softball playoffs, regional scores

Posted on 17 May 2017 by paul

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

Sectionals are nearly set after most regional finals in the 2017 WIAA state softball playoffs were played across Wisconsin on Friday, May 26.

Regional play will wrap up with the remainder of the regional finals scheduled for Saturday, May 27.

Sectional semifinals are scheduled for Tuesday, May 30, and sectional finals will be on Thursday, June 1. Survivors qualify for the WIAA State Softball Tournament at Goodman Fields in Madison on June 8-10.

Here is a look at all of the WIAA softball regional scores:

2017 WIAA State Softball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Regional semifinals, May 23

No. 5 Marshfield 8, No. 12 New Richmond 0
Regional semifinals, May 24
No. 9 Wisconsin Rapids 5, No. 8 Wausau West 0
No. 4 Superior 12, No. 13 Wausau East 0
No. 3 D.C. Everest 5, No. 14 River Falls 1
No. 6 Eau Claire Memorial 5, No. 11 Eau Claire North 1
No. 7 Hudson 4, No. 10 Menomonie 0
Regional finals, May 26
No. 1 Stevens Point 10, No. 9 Wisconsin Rapids 0
No. 5 Marshfield 4, No. 4 Superior 0
No. 3 D.C. Everest 8, No. 6 Eau Claire Memorial 3
No. 2 Chippewa Falls 14, No. 7 Hudson 4
Sectional 3
Regional semifinals, May 23

No. 3 Holmen 4, No. 14 Madison West 0
Regional semifinals, May 24
No. 9 Madison East 10, No. 8 Monona Grove 3
No. 5 Verona 16, No. 12 Madison Memorial 1
No. 4 La Crosse Central 8, No. 13 Madison La Follette 0
No. 6 Middleton 12, No. 11 Tomah 2
No. 7 Waunakee 4, No. 10 Baraboo 3
Regional finals, May 26
No. 1 Sun Prairie 15, No. 9 Madison East 0
No. 4 La Crosse Central 7, No. 5 Verona 6
No. 3 Holmen 6, No. 6 Middleton 2
No. 2 DeForest 4, No. 7 Waunakee 1
Sectional 2
Regional semifinals, May 24

No. 8 De Pere 6, No. 9 Appleton North 5
No. 5 Hortonville 7, No. 12 Green Bay East 0
No. 4 Green Bay Preble 10, No. 13 Menasha 5
No. 3 Pulaski 7, No. 14 Green Bay Southwest 1
No. 6 Ashwaubenon 6, No. 11 Appleton West 0
No. 7 Kimberly 15, No. 10 Appleton East 6
Regional finals, May 26
No. 1 Kaukauna 10, No. 8 De Pere 0
No. 4 Green Bay Preble 4, No. 5 Hortonville 2
No. 3 Pulaski 2, No. 6 Ashwaubenon 1 (9 inn.)
No. 2 Bay Port 3, No. 7 Kimberly 1
Sectional 4
Regional semifinals, May 24

No. 9 Sheboygan North 13, No. 8 Sheboygan South 3
No. 5 West Bend West 4, No. 12 Manitowoc 0
No. 4 Slinger 2, No. 13 Oconomowoc 0
No. 14 Hartford 7, No. 3 Beaver Dam 3
No. 6 Oshkosh West 16, No. 11 Fond du Lac 1
No. 10 Neenah 7, No. 7 West Bend East 6
Regional finals, May 26
No. 1 Oshkosh North 17, No. 9 Sheboygan North 0
No. 5 West Bend West 3, No. 4 Slinger 2
No. 6 Oshkosh West 10, No. 14 Hartford 1
No. 2 Watertown 6, No. 10 Neenah 0
Sectional 5
Regional semifinals, May 24

No. 9 Burlington 4, No. 8 Oregon 3
No. 5 Beloit Memorial 11, No. 12 Janesville Parker 1
No. 4 Fort Atkinson 4, No. 13 Stoughton 2
No. 3 Janesville Craig 10, No. 14 Milton 2
No. 11 Waterford 5, No. 6 Elkhorn 2
No. 7 Union Grove 8, No. 10 Lake Geneva Badger 3
Regional finals, May 26
No. 1 Westosha Central 5, No. 9 Burlington 3
No. 4 Fort Atkinson 5, No. 5 Beloit Memorial 4
No. 3 Janesville Craig 5, No. 11 Waterford 1
No. 2 Wilmot 2, No. 7 Union Grove 1
Sectional 7
Regional semifinals, May 24

No. 9 Brookfield East 13, No. 8 Brookfield Central 8
No. 5 Whitefish Bay 25, No. 12 Milwaukee Washington 0
No. 4 Cedarburg 1, No. 13 Milwaukee Vincent 0 (forfeit)
No. 3 Mequon Homestead 1, No. 14 Milwaukee Madison 0 (forfeit)
No. 6 Greendale Nicolet 15, No. 11 Milwaukee Riverside/Golda Meir 0
No. 7 Milwaukee King 16, No. 10 Milwaukee Bradley 6
Regional finals, May 26
No. 1 Germantown 15, No. 9 Brookfield East 0
No. 5 Whitefish Bay 14, No. 4 Cedarburg 8
No. 3 Mequon Homestead 5, No. 6 Greendale Nicolet 0
No. 2 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 15, No. 7 Milwaukee King 0
Sectional 6
Regional semifinals, May 23

No. 3 Hartland Arrowhead 15, No. 14 Milwaukee Pulaski/Arts/Carmen South/Juneau 0
Regional semifinals, May 24
No. 8 Sussex Hamilton 9, No. 9 Wauwatosa East 5
No. 5 Waukesha West 12, No. 12 West Allis Central 0
No. 4 West Allis Hale 24, No. 13 Milwaukee Hamilton 0
No. 6 Waukesha North 14, No. 11 Waukesha South 3
No. 7 Wauwatosa West 3, No. 10 Mukwonago 1
Regional finals, May 26
No. 1 Kettle Moraine 9, No. 8 Sussex Hamilton 4
No. 5 Waukesha West 7, No. 4 West Allis Hale 1
No. 3 Hartland Arrowhead 5, No. 6 Waukesha North 4
No. 2 Menomonee Falls 8, No. 7 Wauwatosa West 7
Sectional 8
Regional semifinals, May 24

No. 8 South Milwaukee 4, No. 9 Greendale 2
No. 5 Muskego 10, No. 12 Racine Park 0
No. 4 Franklin 10, No. 13 Milwaukee Reagan 0
No. 3 Greenfield 16, No. 14 Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 0
No. 6 Kenosha Indian Trail 3, No. 11 Racine Horlick 2
No. 10 Kenosha Tremper 5, No. 7 Racine Case 3
Regional finals, May 26
No. 1 Oak Creek 6, No. 8 South Milwaukee 0
No. 5 Muskego 13, No. 4 Franklin 10
No. 3 Greenfield 10, No. 6 Kenosha Indian Trail 2
Regional finals, May 27
No. 2 Kenosha Bradford/Reuther 15, No. 10 Kenosha Tremper 14
Division 2
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Amery 11, No. 9 Black River Falls 0
No. 8 Hayward 13, No. 9 Ashland 9
No. 7 Lakeland 23, No. 10 Colby/Abbotsford 11
Regional quarterfinals, May 24
No. 7 La Crosse Logan 12, No. 10 Sparta 2
Regional semifinals, May 24
No. 1 Baldwin-Woodville 10, No. 8 Amery 0
No. 4 Osceola 1, No. 5 West Salem 0
No. 3 Ellsworth 5, No. 6 Somerset 1
No. 1 Rice Lake 12, No. 8 Hayward 0
No. 4 Rhinelander 2, No. 5 Merrill 1
No. 3 Mosinee 11, No. 6 Medford 2
No. 2 Antigo/White Lake 3, No. 7 Lakeland 0
Regional semifinals, May 25
No. 2 Onalaska 10, No. 7 La Crosse Logan 0
Regional finals, May 26
No. 1 Baldwin-Woodville 9, No. 4 Osceola 1
No. 2 Onalaska 10, No. 3 Ellsworth 5
No. 1 Rice Lake 11, No. 4 Rhinelander 1
No. 3 Mosinee 8, No. 2 Antigo/White Lake 6 (9 inn.)
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Ripon 7, No. 8 Milwaukee Lutheran 1
No. 8 Milwaukee School of Languages 17, No. 9 Milwaukee Pius XI Catholic 10
No. 7 St. Francis 18, No. 10 Milwaukee St. Anthony 2
Regional quarterfinals, May 24
No. 7 Brown Deer 15, No. 10 Shorewood 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Grafton 10, No. 9 Ripon 0
No. 4 Port Washington 10, No. 5 Plymouth 1
No. 3 Kewaskum 6, No. 6 Sheboygan Falls/Kohler 1
No. 1 New Berlin West 15, No. 8 Milwaukee School of Languages 0
No. 4 New Berlin Eisenhower 8, No. 5 Milwaukee St. Thomas More 0
No. 6 Wisconsin Lutheran 9, No. 3 Cudahy 6
No. 2 Whitnall 18, No. 7 St. Francis 1
Regional semifinals, May 25
No. 2 Waupun 13, No. 7 Brown Deer 0
Regional finals, May 26
No. 1 Grafton 7, No. 4 Port Washington 0
No. 3 Kewaskum 5, No. 2 Waupun 2
No. 1 New Berlin West 10, No. 4 New Berlin Eisenhower 0
No. 2 Whitnall 10, No. 6 Wisconsin Lutheran 0
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Waupaca 12, No. 9 Appleton Xavier 3
No. 9 Green Bay Notre Dame 10, No. 8 Clintonville 6
No. 7 Two Rivers 10, No. 10 Green Bay West 2
Regional quarterfinals, May 25
No. 7 Little Chute 12, No. 10 Berlin 2
Regional semifinals, May 23
No. 3 Denmark 13, No. 6 Oconto Falls 1
Regional semifinals, May 24
No. 1 Freedom 5, No. 8 Waupaca 1
No. 4 Shawano 12, No. 5 Marinette 2
Regional semifinals, May 25
No. 4 Winneconne 4, No. 5 Fox Valley Lutheran 3
No. 3 Wrightstown 3, No. 6 West De Pere 2 (12 inn.)
No. 2 New London 3, No. 7 Little Chute 1
No. 1 Seymour 15, No. 9 Green Bay Notre Dame 0
No. 2 Luxemburg-Casco 10, No. 7 Two Rivers 0
Regional finals, May 26
No. 1 Freedom 2, No. 4 Winneconne 1
No. 2 New London 8, No. 3 Wrightstown 3
No. 4 Shawano 13, No. 1 Seymour 10 (8 inn.)
No. 3 Denmark 4, No. 2 Luxemburg-Casco 0
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Madison Edgewood 6, No. 8 Reedsburg 2
No. 7 Mount Horeb 16, No. 10 Lodi 6
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Whitewater 5, No. 9 Pewaukee 4
No. 7 East Troy 6, No. 10 Big Foot 5
Regional semifinals, May 23
No. 3 Portage 7, No. 6 Mauston 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 McFarland 6, No. 9 Madison Edgewood 0
No. 4 Sauk Prairie 4, No. 5 Adams-Friendship 1
No. 2 Evansville 7, No. 7 Mount Horeb 0
No. 5 Monroe 6, No. 4 Jefferson 4
No. 3 Edgerton 13, No. 6 Waukesha Catholic Memorial 3
Regional semifinals, May 25
No. 1 Beloit Turner 1, No. 8 Whitewater 0
No. 2 Delavan-Darien 12, No. 7 East Troy 0
Regional finals, May 26
No. 1 McFarland 5, No. 4 Sauk Prairie 0
Regional finals, May 27
No. 2 Evansville 2, No. 3 Portage 0
No. 1 Beloit Turner 4, No. 5 Monroe 1
No. 2 Delavan-Darien 5, No. 3 Edgerton 2
Division 3
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Frederic/Luck 4, No. 8 Unity 1
No. 7 Ladysmith 15, No. 10 Webster/Siren 0
No. 8 Neillsville/Granton 8, No. 9 St. Croix Central 1
No. 7 Stanley-Boyd 21, No. 10 Nekoosa 10
Regional semifinals, May 24
No. 1 Northwestern 9, No. 9 Frederic/Luck 1
No. 5 St. Croix Falls 8, No. 4 Cumberland 3
No. 3 Cameron 11, No. 6 Barron 0
No. 2 Spooner 9, No. 7 Ladysmith 0
No. 1 Bloomer 5, No. 8 Neillsville/Granton 1
No. 4 Prescott 4, No. 5 Stratford 0
No. 3 Elk Mound 5, No. 6 Durand 3
No. 2 Altoona 8, No. 7 Stanley-Boyd 0
Regional final, May 25
No. 1 Northwestern 12, No. 5 St. Croix Falls 0
Regional finals, May 26
No. 3 Cameron 5, No. 2 Spooner 0
No. 1 Bloomer 2, No. 4 Prescott 0
No. 2 Altoona 5, No. 3 Elk Mound 3
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Wisconsin Dells 9, No. 8 Wautoma 2
No. 7 Cedar Grove-Belgium 16, No. 10 Racine St. Catherine’s 6
Regional quarterfinals, May 24
No. 10 Winnebago Lutheran 3, No. 7 North Fond du Lac 1
No. 9 Oostburg 5, No. 8 Whitefish Bay Dominican 3
Regional semifinals, May 24
No. 1 Laconia 20, No. 9 Wisconsin Dells 0
No. 4 Mayville 4, No. 5 Lomira 2
No. 3 Campbellsport 12, No. 6 Westfield 2
No. 2 Random Lake 6, No. 7 Cedar Grove-Belgium 1
Regional semifinals, May 25
No. 2 Poynette 12, No. 10 Winnebago Lutheran 2
No. 1 Shoreland Lutheran 15, No. 9 Oostburg 0
No. 4 Kettle Moraine Lutheran 8, No. 5 Watertown Luther Prep 2
No. 3 Glendale Martin Luther 9, No. 6 Kenosha St. Joseph 5
Regional finals, May 26
No. 1 Laconia 8, No. 4 Mayville 0
No. 3 Campbellsport 8, No. 2 Poynette 2
No. 2 Random Lake 10, No. 3 Glendale Martin Luther 0
Regional finals, May 27
No. 4 Kettle Moraine Lutheran 12, No. 1 Shoreland Lutheran 5
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Wittenberg-Birnamwood 5, No. 8 Gillett/Suring 3
No. 7 Amherst 16, No. 10 Northland Pines 0
Regional semifinals, May 23
No. 3 Tomahawk 12, No. 6 Omro 0
No. 3 Southern Door 4, No. 6 New Holstein 1
Regional quarterfinals, May 24
No. 7 Manitowoc Roncalli 5, No. 10 Kiel 2
Regional semifinals, May 24
No. 1 Oconto 11, No. 9 Wittenberg-Birnamwood 1
No. 4 Peshtigo 3, No. 5 Bonduel 2
No. 2 Weyauwega-Fremont 5, No. 7 Amherst 0
Regional quarterfinals, May 25
No. 8 Howards Grove 6, No. 9 Sturgeon Bay 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Brillion 5, No. 8 Howards Grove 1
No. 4 Kewaunee 4, No. 5 Valders 1
No. 2 Chilton 6, No. 7 Manitowoc Roncalli 0
Regional finals, May 26
No. 1 Oconto 6, No. 4 Peshtigo 4
No. 2 Weyauwega-Fremont 2, No. 3 Tomahawk 0
No. 4 Kewaunee 5, No. 1 Brillion 2
No. 3 Southern Door 10, No. 2 Chilton 0
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Platteville 10, No. 9 Richland Center 0
No. 7 Lancaster 8, No. 10 Prairie du Chien 7
No. 10 Clinton at No. 7 Belleville
Regional quarterfinals, May 24
No. 9 Lake Mills 4, No. 8 Waterloo 1
Regional semifinals, May 24
No. 1 La Crosse Aquinas 3, No. 8 Platteville 0
No. 4 Gale-Ettrick-Trempealeau 6, No. 5 Westby 5
No. 3 Dodgeville 1, No. 6 Viroqua 0
No. 2 Arcadia 4, No. 7 Lancaster 3
No. 5 Palmyra-Eagle 11, No. 4 Brodhead 1
No. 6 Lakeside Lutheran 11, No. 3 River Valley 7
Regional semifinals, May 25
No. 1 Columbus 7, No. 9 Lake Mills 2
No. 2 Marshall 5, No. 10 Clinton 0
Regional finals, May 26
No. 1 La Crosse Aquinas 2, No. 4 Gale-Ettrick-Trempealeau 1
No. 2 Arcadia 2, No. 3 Dodgeville 1
No. 1 Columbus 11, No. 5 Palmyra-Eagle 1
No. 2 Marshall 1, No. 6 Lakeside Lutheran 0
Division 4
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Boyceville 9, No. 9 Chetek-Weyerhaeuser 1
No. 7 Glenwood City 15, No. 10 Cornell/Lake Holcombe 0
No. 8 Cadott 24, No. 9 Spring Valley 14
No. 7 Fall Creek 15, No. 10 Edgar 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Phillips 8, No. 8 Boyceville 0
No. 4 Flambeau 7, No. 5 Chequamegon 3
No. 3 Grantsburg 8, No. 6 Shell Lake 3
No. 2 Clayton/Turtle Lake 15, No. 7 Glenwood City 4
No. 1 Spencer 2, No. 8 Cadott 1 (8 inn.)
No. 4 Thorp 10, No. 5 Eau Claire Regis 2
No. 3 Athens 12, No. 6 Colfax 2
No. 2 Marathon 10, No. 7 Fall Creek 0
Regional finals, May 25
No. 4 Thorp 7, No. 1 Spencer 6
Regional finals, May 26
No. 1 Phillips 16, No. 4 Flambeau 6
No. 3 Grantsburg 7, No. 2 Clayton/Turtle Lake 1
No. 2 Marathon 5, No. 3 Athens 0
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Darlington 7, No. 8 River Ridge/Cassville 4
No. 10 Benton/Shullsburg 10, No. 7 New Glarus 3
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Pardeeville 16, No. 9 Kenosha Christian Life 6
Regional semifinals, May 24
No. 1 Iowa-Grant 10, No. 9 Darlington 0
No. 4 Boscobel 6, No. 5 Fennimore 0
No. 3 Mineral Point 5, No. 6 Cuba City 4
No. 2 Wisconsin Heights 10, No. 10 Benton/Shullsburg 3
No. 4 Racine Lutheran 5, No. 5 Cambridge 2
No. 3 Deerfield 2, No. 6 Lake Country Lutheran 1
No. 2 Parkview 10, No. 7 Dodgeland 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Juda/Albany 15, No. 8 Pardeeville 2
Regional finals, May 26
No. 1 Iowa-Grant 2, No. 4 Boscobel 1
No. 2 Wisconsin Heights 11, No. 3 Mineral Point 7
No. 1 Juda/Abany 10, No. 4 Racine Lutheran 0
No. 2 Parkview 9, No. 3 Deerfield 0
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Crandon 8, No. 9 Crivitz 6
No. 7 Laona/Wabeno 16, No. 10 Menominee Indian 1
Regional semifinals, May 23
No. 3 Algoma 5, No. 6 Neenah St. Mary Catholic 1
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Gibraltar/Washington Island 15, No. 9 Stockbridge/Hilbert 5
No. 7 Fond du Lac St. Mary’s Springs 13, No. 10 Sheboygan Area Lutheran 2
Regional semifinals, May 24
No. 4 Iola-Scandinavia 1, No. 5 Phelps/Three Lakes 0 (8 inn.)
No. 6 Manawa 15, No. 3 Rosholt 0
No. 2 Coleman 10, No. 7 Laona/Wabeno 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Shiocton 11, No. 8 Crandon 1
No. 1 Oshkosh Lourdes 10, No. 8 Gibraltar/Washington Island 0
No. 5 Manitowoc Roncalli 9, No. 4 Reedsville 3
No. 2 Mishicot 13, No. 7 Fond du Lac St. Mary’s Springs 1
Regional finals, May 26
No. 1 Shiocton 3, No. 4 Iola-Scandinavia 2 (9 inn.)
No. 2 Coleman 7, No. 6 Manawa 2
No. 1 Oshkosh Lourdes 12, No. 5 Manitowoc Lutheran 10
No. 3 Algoma 6, No. 2 Mishicot 0
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Melrose-Mindoro 10, No. 8 Whitehall 7
No. 8 Princeton/Green Lake 17, No. 9 Wayland Academy 2
No. 7 Montello 16, No. 10 Pittsville 1
Regional semifinals, May 23
No. 2 Onalaska Luther 18, No. 7 Eleva-Strum 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Cochrane-Fountain City 8, No. 9 Melrose-Mindoro 0
No. 5 Mondovi 7, No. 4 Brookwood 1
No. 3 Independence/Gilmanton 19, No. 6 Osseo-Fairchild 11
No. 1 Horicon 15, No. 8 Princeton/Green Lake 0
No. 4 Tri-County 4, No. 5 Necedah 3 (8 inn.)
No. 6 Auburndale 7, No. 3 Markesan 1
No. 2 Stevens Point Pacelli 10, No. 7 Montello 0
Regional finals, May 26
No. 1 Cochrane-Fountain City 11, No. 5 Mondovi 2
No. 2 Onalaska Luther 4, No. 3 Independence/Gilmanton 2
No. 1 Horicon 10, No. 4 Tri-County 0
No. 2 Stevens Point Pacelli 11, No. 6 Auburndale 3
Division 5
Sectional 1
Regional quarterfinals, May 23

No. 8 Prentice 6, No. 9 Elmwood 5
No. 7 Clear Lake 9, No. 10 Rib Lake 2
No. 8 Mellen 17, No. 9 Bayfield 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Chippewa Falls McDonell 12, No. 8 Prentice 1
No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 4, No. 5 Prairie Farm 1
No. 3 Gilman 9, No. 6 Plum City 2
No. 2 Pepin/Alma 13, No. 7 Clear Lake 1
No. 1 Hurley 15, No. 8 Mellen 0
No. 4 Birchwood 4, No. 5 Northwood 0
No. 3 Bruce 11, No. 6 Solon Springs 2
No. 2 Drummond 18, No. 7 Butternut/Mercer 3
Regional finals, May 26
No. 1 Chippewa Falls McDonell 15, No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 0
No. 3 Gilman 15, No. 2 Pepin/Alma 12
No. 4 Birchwood 4, No. 1 Hurley 2
No. 3 Bruce 6, No. 2 Drummond 1
Sectional 4
Regional quarterfinals, May 23

No. 7 Potosi 15, No. 10 Pecatonica 0
No. 8 Monticello 18, No. 9 Faith Christian 2
Regional quarterfinals, May 24
No. 8 Riverdale 7, No. 9 North Crawford 6
Regional semifinals, May 24
No. 4 Barneveld 6, No. 5 Seneca 1
No. 6 Highland 4, No. 3 Wauzeka-Steuben 3
No. 2 Southwestern 11, No. 7 Potosi 4
No. 4 Argyle 2, No. 5 Burlington Catholic Central 1
No. 3 Black Hawk 8, No. 6 Fall River 7
No. 2 Williams Bay 5, No. 7 Hustisford 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Belmont 18, No. 8 Riverdale 3
No. 1 Johnson Creek 15, No. 8 Monticello 0
Regional finals, May 26
No. 1 Belmont 4, No. 4 Barneveld 2
No. 2 Southwestern 7, No. 6 Highland 2
No. 1 Johnson Creek 17, No. 4 Argyle 2
No. 3 Black Hawk 6, No. 2 Williams Bay 5
Sectional 2
Regional quarterfinals, May 23

No. 9 Tigerton 17, No. 8 Florence 5
No. 7 Marion 17, No. 10 Pembine/Goodman 2
No. 9 Sevastopol 17, No. 8 Living Word Lutheran 6
No. 7 Green Bay NEW Lutheran 10, No. 10 Rio 0
Regional semifinals, May 24
No. 1 Wausaukee 15, No. 9 Tigerton 0
No. 5 Bowler 9, No. 4 Niagara 1
No. 3 St. Thomas Aquinas/Lena 3, No. 6 Elcho 2
No. 7 Marion 3, No. 2 Gresham 2
No. 4 Cambria-Friesland 16, No. 5 Wild Rose 6
No. 3 Elkhart Lake-Glenbeulah 6, No. 6 Randolph 3
No. 2 Almond-Bancroft 5, No. 7 Green Bay NEW Lutheran 0
Regional semifinals, May 25
No. 1 Oakfield 11, No. 9 Sevastopol 1
Regional finals, May 26
No. 1 Wausaukee 8, No. 5 Bowler 6
No. 3 St. Thomas Aquinas/Lena 4, No. 7 Marion 1
No. 4 Cambria-Friesland at No. 1 Oakfield
No. 3 Elkhart Lake-Glenbeulah 5, No. 2 Almond-Bancroft 2
Sectional 3
Regional quarterfinals, May 22

No. 10 Owen-Withee 17, No. 7 Port Edwards 4
Regional quarterfinals, May 23
No. 8 Marshfield Columbus Catholic 5, No. 9 Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran 1
Regional semifinals, May 23
No. 3 Greenwood 16, No. 6 Wausau Newman Catholic 1
Regional quarterfinals, May 24
No. 9 Royall 14, No. 8 Wonewoc-Center 3
No. 6 Hillsboro 6, No. 11 Kickapoo 5
No. 7 La Farge 7, No. 10 Weston 3
Regional semifinals, May 24
No. 1 Wisconsin Rapids Assumption 16, No. 8 Marshfield Columbus Catholic 1
No. 4 Augusta 4, No. 5 Loyal 2
No. 2 Blair-Taylor 14, No. 10 Owen-Withee 0
No. 4 Cashton 12, No. 5 New Lisbon 2
Regional semifinals, May 25
No. 1 De Soto 16, No. 9 Royall 1
No. 3 Ithaca 10, No. 6 Hillsboro 0
No. 2 Bangor 13, No. 7 La Farge 0
Regional finals, May 25
No. 2 Blair-Taylor 6, No. 3 Greenwood 1
Regional finals, May 26
No. 1 Wisconsin Rapids Assumption 9, No. 4 Augusta 0
No. 4 Cashton 4, No. 1 De Soto 1
No. 2 Bangor 4, No. 3 Ithaca 1

Comments Off on 2017 WIAA state softball playoffs, regional scores

American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
Business Sponsors
High Street Salon, Spa & Travel
thirty-one
Marshfield Tigers Booster Club
Hub City Times
Victory Apparel
Marshfield Alumni
All Insurance
Total Electric
Forward Financial Bank
WDLB/WOSQ Radio