Archive | Football

Four local players selected to play in Wisconsin Football Coaches Association all-star game

Posted on 03 April 2017 by paul

Stratford linebacker Kamren Bornbach (2) was one of four local players chosen to play in the Wisconsin Football Coaches Association All-Star Games. The games will be held July 15 in Oshkosh. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

UWMarshfield

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

MarshfieldAreaSports.com

Four local high school seniors have been selected to play in the 2017 Wisconsin Football Coaches Association All-Star Games, which will be held Saturday, July 15, at Titan Stadium in Oshkosh.

Spencer/Columbus Catholic running back/punter Noah Zastrow and offensive lineman Max Johnson, and Stratford offensive lineman Tanner Weinfurtner and inside linebacker Kamren Bornbach will play for the North team in the Small School game against a group of South all-stars at 2 p.m.

The Eight-Man all-star game is set for 10 a.m. and the Large School game will be at 6 p.m., all at Titan Stadium. The annual all-star games are for graduating seniors.

Zastrow and Johnson were first-team all-Cloverbelt Conference selections last fall after helping the Rockets to an 8-3 record and a 6-2 mark in the conference before they lost in Level 2 of the Division 5 playoffs to Amherst.

Zastrow, a first-team all-state selection by the WFCA as a utility player, had 1,358 yards rushing, 233 receiving and 25 total touchdowns for Spencer/Columbus in 2016.

Johnson was a key member of the Rockets’ offensive line that produced a pair of 1,000-yard rushers, that also included junior Hunter Luepke.

Weinfurtner, a 6-foot-4, 300-pound tackle, and Bornbach both recently signed letters of intent to play college football at Division II schools in Minnesota next fall after Stratford won its first outright Marawood Conference championship since 2007 and finished 9-2 overall after a loss to Durand in Level 2 of the WIAA Division 5 playoffs.

Bornbach, a St. Cloud State recruit, was the Marawood Back of the Year after leading the conference in scoring with 114 points and finishing second in rushing with 771 yards.

Weinfurtner was a first-team all-Marawood selection at offensive line after helping the Tigers to a perfect 7-0 record in the conference.

Central Wisconsin players picked to the Large School North team included Wisconsin Rapids quarterback Ben Olson, and offensive lineman Jacob Erdman, inside linebacker Grant Roth, and defensive back Joey Roth of Stevens Point.

Area players chosen to the Small School North team who will be playing with the SC and Stratford contingent, are running back Alec Hafferman and outside linebacker Tyler Matysik of Edgar, defensive end Josiah Goerlitz of Owen-Withee, outside linebacker Brock Halopka of Abbotsford, and offensive lineman Bryce Seubert of Marathon.

A full list of the state all-stars can be seen at www.wifca.org.

Comments Off on Four local players selected to play in Wisconsin Football Coaches Association all-star game

Spencer/Columbus has four named to first team of 2016 All-Cloverbelt Conference Football Team

Posted on 30 November 2016 by paul

Spencer/Columbus Catholic running back Noah Zastrow (21) was named 2016 Cloverbelt Conference co-offensive player of the year. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Spencer/Columbus Catholic running back Noah Zastrow (21) was named 2016 Cloverbelt Conference co-offensive player of the year. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Victory Apparel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Spencer/Columbus Catholic had four players named to the first team of the 2016 All-Cloverbelt Conference Football Team, which was voted on by the nine conference coaches following the regular season.

The team was released following conference champion Eau Claire Regis’ win in the WIAA Division 6 state championship game on Nov. 17.

Running backs Noah Zastrow and Hunter Luepke, offensive lineman Max Johnson, and linebacker Carson Hildebrandt were named to the first team for Spencer/Columbus, which finished 6-2 (8-3 overall) and third in the Cloverbelt standings.

Coaches are only allowed to nominated players for all-conference at one position, eliminating any both-way all-conference selections.

Sophomore Logan Zschernitz was the Rockets’ lone second-team selection at offensive line.

SC sophomore quarterback Jarred Mandel, senior offensive lineman Rylie Schmidt, senior defensive lineman Max Weber, and junior linebacker Adam Walter were among the honorable mention picks.

Zastrow was named Co-Offensive Player of the Year, along with Stanley-Boyd senior quarterback Seth Hause. Zastrow, a first-team all-state choice as a utility player by the Wisconsin Football Coaches Association, rushed for 1,358 yards and 18 touchdowns, caught six passes for 233 yards – all for touchdowns – and threw for another 207 yards and a pair of TDs overall this season for the Rockets.

Luepke ran for 1,057 and 15 touchdowns and also caught a team-high 13 passes for 226 yards and five touchdowns. He was the conference’s Offensive Player of the Year in 2015.

Hildebrandt was the Rockets’ leading tackler with 84.

Zastrow, Luepke, and Johnson were repeat first-team all-conference performers.

2016 All-Cloverbelt Conference Football Team
First Team
Offense
Quarterback:
Seth Hause, sr., Stanley-Boyd.
Running backs: Hunter Luepke, jr., Spencer/Columbus; Noah Zastrow, sr., Spencer/Columbus; Connor Klatt, sr., Altoona.
Wide receivers: Aaron Morrow, sr., Colby; Brandon Herrick, jr., Stanley-Boyd.
Linemen: Tyson Klement, sr., Colby; Max Johnson, sr., Spencer/Columbus; Nathan Scheidler, sr., Stanley-Boyd; Jered Olson, sr., Eau Claire Regis; Cole Struck, sr., Altoona.
Defense
Linemen:
Eric Hoffstatter, sr., Stanley-Boyd; Noel Ortiz, sr., Eau Claire Regis; Trent Sell, sr., Altoona; Laith Kidess, jr., Eau Claire Regis.
Linebackers: Dylan Leffel, sr., Colby; Ben Turner, jr., Stanley-Boyd; Ben Sokup, sr., Eau Claire Regis; Carson Hildebrandt, so., Spencer/Columbus.
Defensive backs: Mathew Karl, sr., Colby; Caleb Brickner, sr., Eau Claire Regis; Brandon Milas, sr., Stanley-Boyd; Zak Ingersoll, sr., Stanley-Boyd.
Specialist: Jake Prudlick, sr., Osseo-Fairchild.
Second Team
Offense
Quarterback:
Paul Petit, sr., Eau Claire Regis.
Running backs: Ethan Ritger, jr., Fall Creek; Ryan Ponick, sr., Stanley-Boyd; Jake Burns, sr., Eau Claire Regis.
Wide receivers: Sam Forden, sr., Eau Claire Regis; Dominick Grimm, sr., Cadott.
Linemen: Matt McCann, sr., Eau Claire Regis; Hunter Johnson, sr., Osseo-Fairchild; Logan Zschernitz, so., Spencer/Columbus; Jake Maenner, sr., Eau Claire Regis; Tom Vanderwyst, sr., Fall Creek.
Second Team
Defense
Linemen:
Kaden Bowman, jr., Osseo-Fairchild; Jake McInnis, sr., Fall Creek; Tanner Kurth, sr., Fall Creek; Zayne Johnson, sr., Altoona.
Linebackers: Nate Manor, sr., Fall Creek; Kolten Wright, jr., Altoona; Aaron Schneider, sr., Stanley-Boyd; Sam Stone, sr., Eau Claire Regis.
Defensive backs: Alex Rocksvold, sr., Eau Claire Regis; Mitch Adrian, jr., Altoona; Collin Meyer, jr., Stanley-Boyd; Nate Meyer, jr., Colby.
Specialists: Issac Koehler, sr., Altoona.
Honorable Mention
Offense
Quarterbacks:
Trevor Stuttgen, sr., Colby; Jarred Mandel, so., Spencer/Columbus; Mike Emery, jr., Cadott.
Running back: Kyle Sromek, sr., Osseo-Fairchild.
Wide receivers: Sam Burzynski, sr., Stanley-Boyd; Isaac Bryan, sr., Neillsville/Granton; Ethan Dahl, jr., Osseo-Fairchild.
Linemen: Rylie Schmidt, sr., Spencer/Columbus; Brock Kostka, jr., Osseo-Fairchild; Teho Chwala, jr., Stanley-Boyd; Azi Ivkovich, sr., Altoona.
Defense
Linemen:
Max Weber, sr., Spencer/Columbus; Henry Wojtczak, sr., Cadott; Alex Swim, sr., Cadott; Eric Bentler, sr., Stanley-Boyd.
Linebackers: Adam Walter, jr., Spencer/Columbus; Brandon Wright, jr., Stanley-Boyd; Bennett Bowe, jr., Cadott; Marcus Bourget, sr., Eau Claire Regis; Joe Kastel, sr., Osseo-Fairchild; Jamie Gunderson, sr., Altoona; Ryan Taitano, sr., Fall Creek.
Defensive backs: Ross Cornellisen, sr., Fall Creek; Caden Boettcher, so., Osseo-Fairchild; Matt Drilling, jr., Cadott.
Specialist: Koby Gutsch, sr., Altoona.
Head Coach of the Year: Bryant Brenner, Eau Claire Regis.
Assistant Coach of the Year: Earl Erickson, Eau Claire Regis.
Co-offensive Players of the Year: Seth Hause, Stanley-Boyd and Noah Zastrow, Spencer/Columbus.
Defensive Player of the Year: Noel Ortiz, Eau Claire Regis.

Comments Off on Spencer/Columbus has four named to first team of 2016 All-Cloverbelt Conference Football Team

Spencer/Columbus Catholic’s Noah Zastrow named to Wisconsin Football Coaches Association all-state first team

Posted on 17 November 2016 by paul

Spencer/Columbus Catholic's Noah Zastrow was named to the Wisconsin Football Coaches Association all-state first team as a utility player. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Spencer/Columbus Catholic’s Noah Zastrow was named to the Wisconsin Football Coaches Association all-state first team as a utility player. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Victory Apparel

MarshfieldAreaSports.com

Spencer/Columbus Catholic senior running back/quarterback/receiver has been named to the 2016 Wisconsin Football Coaches Association All-State Team as an offensive utility player.

Zastrow was the only local player named to the first team. Stratford defensive lineman Ethan Fabry and offensive lineman Tanner Weinfurtner, and Spencer/Columbus offensive lineman Max Johnson were honorable mention choices.

Zastrow complied 1,358 yards rushing and 233 yards receiving, and scored 25 touchdowns (18 rushing, six receiving, one on a punt return) for the Rockets, who finished third in the Cloverbelt Conference and ended the season with an 8-3 record after losing a WIAA Division 5 Level 2 playoff game to Amherst.

Zastrow also played quarterback at times throughout the season and completed 14 of 30 passes for 207 yards and two touchdowns.

Darlington senior running back Hunter Johnson was named the state Offensive Player of the Year after rushing for 2,076 yards and 40 touchdowns, on just 155 carries, prior to Thursday’s WIAA Division 6 state championship game.

Bay Port linebacker Matt Lorbeck was named state Defensive Player of the Year. He finished with 112 tackles, including 15 for loss, and seven sacks.

Caiden Haake of Pepin/Alma (fullback/tight end and defensive end), Michael Singer of Amherst (offensive and defensive line), and Matt Henningsen of Menomonee Falls (offensive and defensive line) were two-way first team all-state selections.

2016 Wisconsin Football Coaches Association All-State Team
First Team
Defense
Linemen:
Michael Buetow, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Juan Harris, sr., Janesville Parker; Matt Henningsen, sr., Menomonee Falls; Jason Culver, sr., Oakfield; Michael Singer, sr., Amherst; Aaron Vopal, sr., De Pere; Hawk Wimmer, sr., Franklin.
Ends: Caiden Haake, sr., Pepin/Alma; T.J. Hollis, sr., Verona; Logan McCormick, sr., Kimberly; Jake Powell, sr., Hartland Arrowhead; Matt Szeszol, sr., Lake Geneva Badger.
Inside linebackers: Ethan Cesarz, sr., Delavan-Darien; C.J. Goetz, jr., Waukesha Catholic Memorial; Cole Hannusch, sr., Chippewa Falls; Tanner Johnson, sr., Osceola; Preston Lane, sr., Luck; Matt Lorbeck, sr., Bay Port; Austin Mozdzen, sr., Germantown.
Outside linebackers: Jaylen Campbell, sr., Waukesha Catholic Memorial; Noah Harvey, sr., Hartland Arrowhead; Reggie Jennings, jr., Brookfield Central; Alex Mashak, sr., Lodi; Tyler Staerkel, sr., Kimberly; Marty Strey, jr., Sun Prairie.
Defensive backs: Jake Goodman, sr., Menomonie; Trent Ingalls, jr., Menasha; Andrew Johnson, sr., Omro; Tyler Mais, sr., Waunakee; Mike Oechsner, sr., Waukesha Catholic Memorial; Jake Weber, sr., Bay Port.
Punter: Anthony Hendrickson, sr., Pecatonica-Argyle.
Offense
Linemen:
Tyler Beach, sr., Port Washington; Isaac Benner, sr., Chippewa Falls; Logan Bruss, sr., Kimberly; Jacob Erdman, sr., Stevens Point; Alex Fenton, sr., Menomonie; Jordan Gallagher, sr., Racine Horlick; Jon Gruetzmacher, sr., Merrill; Matt Henningsen, sr., Menomonee Falls; Kayden Lyles, sr., Middleton; Josh Seltzner, sr., Columbus; Michael Singer, sr., Amherst; Blake Smithback, sr., Waunakee.
Running backs: Sam Altena, sr., New Richmond; Nate Ihlenfeldt, sr., Green Bay Notre Dame; Obi Iwuagwa, sr., Madison Abundant Life/St. Ambrose; Hunter Johnson, sr., Darlington; Sam Santiago-Lloyd, sr., Brookfield East; D.J. Stewart, jr., Kimberly; Seth Wilson, sr., Holmen; Ryan Zuern, sr., Hartford.
Quarterbacks: Ben Nienhuis, sr., Oconomowoc; Danny VandenBoom, sr., Kimberly; Josh Weiss, sr., Cedar Grove-Belgium.
Wide receivers: Terrell Carey, sr., Madison West; Zach Clayton, sr., Oconomowoc; Reid Hilbelink, sr., Cedar Grove-Belgium; Jalen Sample, sr., Onalaska.
Tight ends/fullbacks: Hunter Bourne, sr., Verona; Austin Goehring, sr., Kiel.
Specialists: Thomas Gibson, sr., Brookfield Central; Caiden Haake, sr., Pepin/Alma; Noah Zastrow, sr., Spencer/Columbus Catholic.
Kicker: Collin Larsh, sr., Monona Grove.
Honorable Mention
Defense
Linemen:
Seth Bickett, jr., Pewaukee; Austin Bowman, sr., Grantsburg; Ethan Fabry, sr., Stratford; Kaden Graham, sr., Cambria-Friesland; Donte Johnson, sr., Fond du Lac; Jacob Lallemont, sr., Arcadia; Quin Meinerz, sr., Hartford; Noel Ortiz, sr., Eau Claire Regis; Will Rydzewski, sr., Seymour; Bradley Sandiford, sr., Madison La Follette; Jordan Schroeder, jr., Mequon Homestead; Nathan Schultz, sr., Hartland Arrowhead; Javon Whitesell, sr., La Crosse Logan.
Ends: Blaze Beltran, sr., Pewaukee; Cole Ciochon, sr., Clinton; Josh Dorschner, sr., Neenah; Joel Durham, sr., Cedarburg; Cole Godbout, jr., Hudson; Austin Goehring, sr., Kiel; Latron Kirk-Sprewer, sr., Franklin; Noah Nordness, sr., Milwaukee Marquette; Derek Schweiger, sr., Plymouth; Trevor VandenBush, sr., Luxemburg-Casco.
Inside linebackers: John Chenal, jr., Grantsburg; Brad Dati, jr., Brookfield East; Will Donohoe, sr., Madison Abundant Life/St. Ambrose; Christopher Garrett, sr., Wisconsin Lutheran; Dalton Hahn, sr., Reedsburg; Dereck Haines, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Ezra Heinritz, sr., Lake Country Lutheran; Tyler Johnson, sr., McFarland; Zack Krings, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Devon Krzanowski, sr., Fond du Lac; Joe Ludwig, sr., Middleton; Kyle Mayfield, sr., Kimberly; Alijhen Rosado, sr., Milwaukee King; Curt Simon, sr., Hilbert/Stockbridge; Dalton Smerchek, sr., Luxemburg-Casco.
Outside linebackers: Michael Bruner, jr., Mequon Homestead; Donnell Finch, sr., Adams-Friendship; Alec Hafferman, sr., Edgar; Nathan Hepp, jr., Wisconsin Rapids; Bryce Herlache, sr., Wrightstown; Cam Krantz, sr., Mount Horeb/Barneveld; Jace Kuffel, sr., Northwood/Solon Springs; Ryan Sproul, sr., Lake Geneva Badger; Joe Swanson, sr., Osceola.
Defensive backs: Jason Bents, sr., Osceola; Xavier Cummings, sr., Hayward; Joe Duty, sr., Adams-Friendship; Patrick English, sr., Milwaukee Marquette; Gavin Falk, sr., Plymouth; Dwayne Ford, sr., Racine Case; Alec Gessert, sr., Kenosha St. Joseph; Beau Goudreau, sr., Sheboygan Falls; Jordan Jones, sr., Clinton; Chase Katzenmeyer, sr., Evansville/Albany; Michael Kirkendoll, sr., Whitefish Bay; Dane Lew, sr., Elk Mound; Jarrett Maier, sr., Monona Grove; Gerron Moss, sr., Milwaukee Riverside; Josh Nieves, sr., Appleton West; Matt Thelen, sr., Greendale.
Punters: Ryan Gersonde, sr., Milwaukee Marquette; Hunter Grams, sr., Lodi; Christian Ishag, sr., Kettle Moraine; Michael Johnston, sr., Barron; A.J. Ruiz, sr., Nekoosa.
Offense
Linemen:
Max Aslin, sr., Brookfield East; Blaze Beltran, sr., Pewaukee; Michael Buetow, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Cal Dassow, sr., Sussex Hamilton; Mohammed Elazazy, sr., Menasha; Josh Isenberger, sr., Monona Grove; Max Johnson, sr., Spencer/Columbus Catholic; Quintin Meinerz, sr., Hartford; Bruce Mesa, sr., Waukesha Catholic Memorial; Bennett Moen, sr., Eleva-Strum; Logan Muhlstein, sr., Darlington; Sam Presser, sr., Sun Prairie; Phillip Rasmussen, sr., Luxemburg-Casco; Nathan Reihle, jr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Owen Rozumalski, jr., Oak Creek; Kevin Ruechel, sr., Pulaski; Tristen Stevens, sr., Bay Port; Matt Szeszol, sr., Lake Geneva Badger; Alex Tecker, sr., Northwestern; Tanner Weinfurtner, sr., Stratford; Jordan Winegar, sr., St. Croix Central; Mike Witkowski, sr., Greendale.
Running backs: Javian Dayne, jr., Waunakee; Finton Floyd, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Evan Gates, sr., Lancaster; Joe Garcia III, jr., Racine Horlick; Dereck Haines, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Zack Heckman, jr., Brookfield Central; Bryce Herlache, sr., Wrightstown; Paris Howell, sr., Wauwatosa West; Kole Karaba, sr., Owen-Withee; Connor Klatt, sr., Altoona; Peter MacCudden, jr., Waukesha West; Tadeo Maier, jr., Oostburg; Brady Mangen, sr., Siren; Patrick Ourada, jr., Appleton West; Zayne Rodencal, jr., Fox Valley Lutheran; Shamaj Williams, sr., Racine Lutheran.
Quarterbacks: Max Alba, sr., Franklin; Rayvon Bartlett Jr.,sr., Greenfield; Davis Dawson, sr., Chetek-Weyerhaeuser; Brennan Demark, sr., Waukesha North; Jon Deprey, sr., Luxemburg-Casco; Brayton Duin, sr., Onalaska; Dylan Fagerland, jr., Watertown; Seth Hause, sr., Stanley-Boyd; Jace LaBuda, sr., Menomonie; Alec Ogden, jr., Monona Grove; Quinn Pierner, sr., Bay Port; Brock Reisler, sr., Green Bay NEW Lutheran; Michael Rhatican, so., Madison Abundant Life/St. Ambrose; Tristan Schmidtknecht, sr., Cochrane-Fountain city; Jordan Siebert, sr., Prairie Farm.
Wide receivers: Armani Carmickle, sr., Kenosha Indian Trail; Josh Cisewski, sr., Amherst; Sam DeLany, sr., Kettle Moraine; Payton Ellis, sr., Ashwaubenon; Zach Harrison, sr., Greendale; Ryan Hayden, jr., Watertown; Anthony Hendrickson, sr., Pecatonica-Argyle; Tyler Hughes, sr., Onalaska; Dylan Sumnicht, sr., Shawano; Isaiah Westfall, jr., Wisconsin Rapids; Darryl Williams, sr., Chetek-Weyerhauser.
Tight ends/fullbacks: Cole Barrington, sr., Fox Valley Lutheran; Ethan Cesarz, sr., Delavan-Darien; David Clark, sr., Ashwaubenon; Jared Davis, sr., Greenfield; Alex Kluck, sr., Cedarburg; Luke Romnek, sr., Menasha; Austin Young, sr., Waukesha Catholic Memorial; Devin Zonick-Greenwald, sr., Cochrane-Fountain City.
Utility: Ezekiel Banks, sr., Greenfield; Chris Deja, sr., Adams-Friendship; Jackson Enz, jr., Big Foot; Trevor Johnson, sr., Darlington; Justice King, sr., Milwaukee King; C.J. Siegal, jr., La Crosse Logan; Jack Werch, sr., Berlin.
Kickers: Avery Fagerberg, sr., Grantsburg; Eric Fridl, sr., Waukesha Catholic Memorial; Keyser Helterbrand, so., Hudson; Fernando Malpica, sr., Chilton; Adam Stage, sr., Kimberly.

Comments Off on Spencer/Columbus Catholic’s Noah Zastrow named to Wisconsin Football Coaches Association all-state first team

Stratford, Spencer/Columbus players earn spots on WFCA all-region football teams

Posted on 07 November 2016 by paul

Spencer/Columbus junior Hunter Luepke carries the ball during a game earlier this season against Stanley-Boyd. Luepke was named to the All-North Central Region football team at both running back and inside linebacker by the Wisconsin Football Coaches Association. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Spencer/Columbus junior Hunter Luepke carries the ball during a game earlier this season against Stanley-Boyd. Luepke was named to the All-North Central Region football team at both running back and inside linebacker by the Wisconsin Football Coaches Association. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford senior offensive lineman Tyson Kauffman was one of four Tigers named to the All-Northwest Region team by the Wisconsin Football Coaches Association. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford senior offensive lineman Tyson Kauffman was one of four Tigers named to the All-Northwest Region team by the Wisconsin Football Coaches Association. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

The Wisconsin Football Coaches Association has released its all-region teams for the 2016 season.

Spencer/Columbus Catholic and Stratford had a number of players named to the North Central and Northwest teams, respectively.

Spencer/Columbus, which finished the season with a 9-3 record after losing in Level 2 of the WIAA Division 5 playoffs to Amherst. The Rockets had three players named to the all-North Central Region team, including junior Hunter Luepke, who was picked at both inside linebacker and running back.

Senior running back/quarterback/receiver Noah Zastrow was picked as an offensive utility player, and offensive lineman Max Johnson, a senior, was named to the all-North Central Region team for the second year in a row.

Stratford had four players named to the all-Northwest Region team – senior offensive linemen Tanner Weinfurtner and Tyson Kauffman, senior defensive lineman Ethan Fabry, and senior inside linebacker Kamren Bornbach.

The WFCA all-state team will be announced next week prior to the start of the WIAA State Football Championships in Madison on Nov. 17-18.

2016 Wisconsin Football Coaches Association All-Region Teams
East Central Region
Defense

Linemen: Mat Henningsen, sr., Menomonee Falls; Jordan Schroeder, jr., Mequon Homestead; Kaden Graham, sr., Cambria-Friesland; Dan Colvin, sr., Germantown; Ben Petersen, sr., Ozaukee; Seth Roberts, jr., Johnson Creek.
Ends: Noah Nordness, sr., Milwaukee Marquette; Austin Goehring, sr., Kiel; Joel Durham, sr., Cedarburg; Kyle Krueger, jr., Hilbert/Stockbridge; Ryan Filo, jr., Sussex Hamilton.
Inside linebackers: Austin Mozdzen, sr., Germantown; Brad Dati, jr., Brookfield East; Curt Simon, sr., Hilbert/Stockbridge; Jonathan Meyer, sr., Kiel; Xander Herpel, sr., Randolph; Matt Ruppel, sr., Port Washington; Jack Tarpey, sr., Milwaukee Marquette.
Outside linebackers: Reggie Jennings, jr., Brookfield Central; Michael Bruner, jr., Mequon Homestead; Drew Wilfahrt, jr., Sheboygan Falls; Jared Zausch, sr., Ozaukee; Colton Thomas, jr., Germantown.
Defensive backs: Patrick English, sr., Milwaukee Marquette; Beau Goudreau, sr., Sheboygan Falls; Michael Kirkendoll, sr., Whitefish Bay; Reid Hilbelink, sr,. Cedar Grove-Belgium; Cameron Jemison, sr., Menomonee Falls; Tyler Zacho, sr., Cambria-Friesland; Waymon McNeal, sr., Germantown.
Punters: Ryan Gersonde, sr., Milwaukee Marquette; Brad Woldt, jr., Mequon Homestead.
Offense
Linemen:
Matt Henningsen, sr., Menomonee Falls; Tyler Beach, sr., Port Washington; Cal Dassow, sr., Sussex Hamilton; Kaden Graham, sr., Cambria-Friesland; Max Aslin, sr., Brookfield East; Anthony Rauch, sr., Ozaukee; Jack Rapala, sr., Mequon Homestead; Jack Henrichs, sr., Mequon Homestead; Jared Tenpas, sr., Sheboygan Falls; Sam Ockwood, sr., Brookfield Central; Seth Roberts, sr., Johnson Creek.
Running backs: Zach Heckman, jr., Brookfield Central; Tadeo Maier, jr., Oostburg; Anthony Jackson, sr., Milwaukee Lutheran; Sam Santiago-Lloyd, sr., Brookfield East; Brad Woldt, jr., Mequon Homestead; Matt Ruppel, sr., Port Washington; Simon Bifano, jr., Sheboygan Falls.
Quarterbacks: Josh Weiss, sr., Cedar Grove-Belgium; Cade Garcia, jr., Whitefish Bay; Dawson Kiphart, sr., Two Rivers; Drew Leszczynski, so., Brookfield Central.
Receivers: Reid Hilbelink, sr., Cedar Grove-Belgium; Alex Anthony, jr., Whitefish Bay; Drew Bernhagen, jr., Markesan; Dan Reardon, sr., Milwaukee Marquette; Dayne Friday, jr., Kiel.
Tight ends/fullbacks: Austin Goehring, sr., Kiel; Alex Kluck, sr., Cedarburg; Ethan Brochtrup, sr., Cedar Grove-Belgium.
Utility players: Thomas Gibson, sr., Brookfield Central; Michael Kirkendoll, sr., Whitefish Bay; Beau Goudreau, sr., Sheboygan Falls.
Kicker: Fernando Malpica, sr., Chilton.
North Central Region
Defense
Linemen:
Michael Singer, sr., Amherst; Will Rydzewski, sr., Seymour; Adrian Hansen, sr., Appleton West; Noel Ortiz, sr., Eau Claire Regis; Nick Rueth, sr., Loyal; Tommy Friday, jr., Wild Rose.
Ends: Logan McCormick, sr., Kimberly; Jake Karchinske, so., West De Pere; Tyson Klement, sr., Colby; Boyd Dietzen, jr., Kimberly.
Inside linebackers: Zack Krings, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Kyle Mayfield, sr., Kimberly; Hunter Luepke, jr., Spencer/Columbus Catholic; Kobe Starkey, sr., Menasha; Lucas Hackney, jr., Wild Rose; Mitch Mologne, sr., Appleton North.
Outside linebackers: Tyler Staerkel, sr., Kimberly; Brock Halopka, sr., Abbotsford; Joshua Berman, jr., Menasha; Ben Sokup, sr., Eau Claire Regis; Ben Turner, jr., Stanley-Boyd; Tanner Deist, jr., Wild Rose.
Backs: Josh Nieves, sr., Appleton West; Trent Ingalls, jr., Menasha; Zakery Ingersoll, sr., Stanley-Boyd; Derek Baumgartner, jr., Almond-Bancroft; Ben Cady, jr., Iola-Scandinavia; Alex Dumke, sr., Northern Elite.
Punter: Jacob Prudick, sr., Osseo-Fairchild.
Offense
Linemen:
Michael Singer, sr., Amherst; Logan Bruss, sr., Kimberly; Mohammed Elazazy, sr., Menasha; Max Johnson, sr., Spencer/Columbus Catholic; Reece Mullen, sr., Menasha; Justin Wundrow, sr., Owen-Withee; Ben Gosenheimer, sr., Wild Rose; Dakota Maltby, jr., Shawano; Paul Weise, sr., Wausau West; Cole Struck, sr., Altoona.
Running backs: D.J. Stewart, jr., Kimberly; Connor Klatt, sr., Altoona; Kole Karaba, sr., Owen-Withee; Patrick Ourada, jr., Appleton West; Derek Baumgartner, jr., Almond-Bancroft; Hunter Luepke, jr., Spencer/Columbus Catholic; Tyler Szews, sr., Menasha.
Quarterbacks: Danny Vanden Boom, sr., Kimberly; Seth Hause, sr., Stanley-Boyd.
Wide receivers: Dylan Sumnicht, sr., Shawano; Josh Cisewski, sr., Amherst; Joey Reader, sr., Appleton West; Addison Gibbs, so., Port Edwards; Brandon Herrick, jr., Stanley-Boyd.
Tight ends/fullbacks: Luke Romnek, sr., Menasha; Noel Ortiz, sr., Eau Claire Regis.
Utility players: Noah Zastrow, sr., Spencer/Columbus Catholic; Alec Goffard, jr., Appleton West.
Kicker: Adam Stage, sr., Kimberly.
Northeast Region
Defense
Linemen:
Aaron Vopal, sr., De Pere; Donte Johnson, sr., Fond du Lac; Zach Wilson, sr., Berlin; Nicholas McCarty, jr., Southern Door; Andrew Zipp, sr., Green Bay Notre Dame.
Ends: Trevor VandenBush, sr., Luxemburg-Casco; Derek Schweiger, sr., Plymouth; Josh Dorschner, sr., Neenah; Dylan Verheyen, sr., Green Bay Southwest; Morgan Carlson, sr., Green Bay Notre Dame.
Inside linebackers: Matt Lorbeck, sr., Bay Port; Dalton Smerchek, sr., Luxemburg-Casco; Devon Krzanowski, sr., Fond du Lac; Tory Jandrin, sr., Southern Door; Erik Ohman, sr., Plymouth; Gunnar Patz, sr., Coleman.
Outside linebackers: Nathan Hepp, jr., Wisconsin Rapids; Bryce Herlache, sr., Wrightstown; Andrew Egnarski, jr., Pulaski; John Christensen, sr., Suring.
Defensive backs: Jake Weber, sr., Bay Port; Gavin Falk, sr., Plymouth; Samuel Larson, sr., Luxemburg-Casco; Joey Roth, sr., Stevens Point; Cole Hau, sr., De Pere; Brady Hanson, sr., Kewaskum.
Punter: Johnny Santaga, sr., Green Bay Notre Dame.
Offense
Linemen:
Jacob Erdman, sr., Stevens Point; Kevin Ruechel, sr., Pulaski; Phillip Rasmussen, sr., Luxemburg-Casco; Tristen Stevens, sr., Bay Port; Derek Schweiger, sr., Plymouth; Donovan Salewski, sr., Coleman; Ben Rusch, sr., Fond du Lac; Cade Fredrick, sr., Oshkosh North; Zach Wilson, sr., Berlin; Andrew Zipp, sr., Green Bay Notre Dame.
Running backs: Nate Ihlenfeldt, sr., Green Bay Notre Dame; Bryce Herlache, sr., Wrightstown; Josh Komis, jr., Green Bay Southwest; Zayne Rodencal, jr., Fox Valley Lutheran; Derik LeCaptain, so., Southern Door; Hunter Merrill, sr., Ripon.
Quarterbacks: Quinn Pierner, sr., Bay Port; Ben Olson, sr., Wisconsin Rapids; Jon Deprey, sr., Luxemburg-Casco; Nicholas LeCaptain, sr., Southern Door.
Wide receivers: Isaiah Westfall, jr., Wisconsin Rapids; Kyle Hietpas, sr., Little Chute; Payton Ellis, sr., Ashwaubenon; Brady Hanson, sr., Kewaskum; Dalton Keller, sr., Peshtigo.
Tight ends/fullbacks: Cole Barrington, sr., Fox Valley Lutheran; David Clark, sr., Ashwaubenon.
Utility players: Jack Werch, sr., Berlin; Alec Elkin, sr., Neenah; Tony Steger, jr., Kewaskum.
Kicker: Eric Hietpas, sr., Little Chute.
Northwest Region
Defense
Linemen:
Ethan Fabry, sr., Stratford; Austin Bowman, sr., Grantsburg; Tyler Blomdahl, sr., Rhinelander; Thomas McKinney, sr., New Richmond; Caleb Gearhart, jr., St. Croix Falls.
Ends: Caiden Haake, sr., Pepin/Alma; Cody Ince, jr., Unity; Trevor Nelson, sr., St. Croix Central; Daniel Chuchwar, jr., Chetek-Weyerhauser.
Inside linebackers: Tanner Johnson, sr., Osceola; Kamren Bornbach, sr., Stratford; John Chenal, jr., Grantsburg; Cole Refsnider, sr., St. Croix Central; Josh Thiede, sr., Medford.
Outside linebackers: Joe Swanson, sr., Osceola; Alec Hafferman, sr., Edgar; Dakota Schultz, sr., Grantsburg; Isaac Nilssen, jr., Baldwin-Woodville.
Defensive backs: Jason Bents, sr., Osceola; Xavier Cummings, sr., Hayward; Brandon Powers, sr., New Richmond; Anthony Ebensperger, sr., Elmwood/Plum City; Jake Sullivan, sr., Medford; Diante Miller, sr., Hayward.
Southeast Region
Defense
Linemen:
Hawk Wimmer, sr., Franklin; Nate Shultz, sr., Hartland Arrowhead; Seth Bickett, jr., Pewaukee; Nick Honerlaw, sr., South Milwaukee; Gurtej Grewal, sr., Milwaukee Riverside.
Ends: Jake Powell, sr., Hartland Arrowhead; Blaze Beltran, sr., Pewaukee; Latron Kirk-Sprewer, sr., Franklin; Kendrick McGahee, sr., Shorewood/Messmer.
Inside linebackers: C.J. Goetz, jr., Waukesha Catholic Memorial; Alijhen Rosado, sr., Milwaukee King; Ezra Heinritz, sr., Lake Country Lutheran; A.J. Spychala, jr., Muskego; Trey Glass, jr., Kenosha Bradford.
Outside linebackers: Noah Harvey, sr., Hartland Arrowhead; Jaylen Campbell, sr., Waukesha Catholic Memorial; Nick Dulaney, sr., Oak Creek; Rusty Murphy, sr., Cudahy.
Defensive backs: Mike Oechsner, sr., Waukesha Catholic Memorial; Matt Thelen, sr., Greendale; Dwayne Ford, sr., Racine Case; Gerron Moss, sr., Milwaukee Riverside; Grant Brown, sr., Shorewood/Messmer; Alec Gessert, sr., Kenosha St. Joseph.
Punter: Christian Ishag, sr., Kettle Moraine.
Offense
Linemen:
Jordan Gallagher, sr., Racine Horlick; Bruce Mesa, sr., Waukesha Catholic Memorial; Mike WItkowski, sr., Greendale; Owen Rozumalski, jr., Oak Creek; Blaze Beltran, sr., Pewaukee; Keylan Hill, sr., Milwaukee Riverside; Austin Tuttle, jr., Racine St. Catherine’s; Eric Armbruster, sr., St. Francis; Ryan Wazielewski, sr., Greenfield; Bryce Texiera, jr., Waukesha West.
Running backs: Joe Garcia III, jr., Racine Horlick; Peter MacCudden, jr., Waukesha West; Paris Howell, sr., Wauwatosa West; Shamaj Williams, sr., Racine Lutheran; Devin Lacy, sr., Milwaukee King; Jaylen Campbell, sr., Waukesha Catholic Memorial.
Quarterbacks: Brennan Demark, sr., Waukesha North; Rayvon Bartlett Jr., sr., Greenfield; Ian Francis, sr., Brookfield Academy; Max Alba, jr., Franklin.
Wide receivers: Sam DeLany, sr., Kettle Moraine; Armani Carmickle, sr., Kenosha Indian Trail; Zach Harrison, sr., Greendale; Max Cooper, sr., Waukesha Catholic Memorial; Ethan Wittenburg, sr., Franklin.
Tight ends/fullbacks: Jared Davis, sr., Greenfield; Austin Young, sr., Waukesha Catholic Memorial.
Utility players: Ezekiel Banks, sr., Greenfield; Justice King, sr., Milwaukee King; Isiah Wright, jr., Milwaukee Bay View.
Kicker: Eric Fridl, sr., Waukesha Catholic Memorial.
Southwest Region
Defense
Linemen:
Juan Harris, sr., Janesville Parker; Bradley Sandiford, sr., Madison La Follette; Logan Muhlstein, sr., Darlington; Jacob McGlynn, jr., Reedsburg; Dylan Beaver, sr., Monroe.
Ends: T.J. Hollis, sr., Verona; Matt Reinfeldt, sr., Reedsburg; Jordan Mohlman, sr., Lancaster; Joseph Meyer, sr., Shullsburg.
Inside linebackers: Dalton Hahn, sr., Reedsburg; Joe Ludwig, sr., Middleton; Jesse Sturtz, sr., Darlington; Tanner Collins, sr., Potosi; Will Van Petersom, sr., Sun Prairie.
Outside linebackers: Marty Strey, jr., Sun Prairie; Cam Krantz, sr., Mount Horeb/Barneveld; Justin Allen, sr., Lancaster; Elias Sobah, sr., Madison La Follette.
Defensive backs: Tyler Mais, sr., Waunakee; Jarrett Maier, sr., Monona Grove; Bradly Laufenberg, sr., Verona; Wil Jessup, sr., Madison Memorial; Logan Green, sr., Pecatonica-Argyle; Kordell Stillmunkes, jr., Cuba City.
Punter: Anthony Hendrickson, sr., Pecatonica-Argyle.
Offense
Linemen:
Kayden Lyles, sr., Middleton; Blake Smithback, sr., Waunakee; Josh Isenberger, sr., Monona Groves; Logan Muhlstein, sr., Darlington; Sam Presser, sr., Sun Prairie; Larry Moore, sr., Lancaster; Drew Hoye, sr., Fort Atkinson; Samuel Shatrawka, sr., Mount Horeb/Barneveld; Jesse Sturtz, sr., Darlington; ian Carter, jr., Platteville; Jacob Rapps, sr., Waunakee.
Running backs: Hunter Johnson, sr., Darlington; Javian Dayne, jr., Waunakee; Elias Sobah, sr., Madison La Follette; Preston Strasburg, sr., Fort Atkinson; Noah Larson, sr., Baraboo; Luke Fugate, sr., Platteville.
Quarterbacks: Alec Ogden, jr., Monona Grove; Elijah Alt, sr., River Valley; John Ross Linscheid, sr., Highland.
Wide receivers: Terrell Carey, sr., Madison West; Andryi Nahiriniak, sr., Monona Grove; Anthony Hendrickson, sr., Pecatonica-Argyle; Tyler Mais, sr., Waunakee.
Tight ends/fullbacks: Hunter Bourne, sr., Verona; Hunter Matye, sr., Shullsburg.
Utility players: Trevor Johnson, sr., Darlington; Jackson Rose, sr., Mount Horeb/Barneveld.
Kicker: Collin Larsh, sr., Monona Grove.
West Central Region
Defense
Linemen:
Javon Whitesell, sr., La Crosse Logan; Jacob Lallemont, sr., Arcadia; Kyle Abramson, jr., Durand; Simon Martineau, sr., Chippewa Falls; Layne Anderson, sr., West Salem.
Ends: Cole Godbout, jr., Hudson; Caleb Doebereiner, sr., Nekoosa; Jaden Winchel, sr., Sparta; Hunter Groom, sr., Westby.
Inside linebackers: Cole Hannusch, sr., Chippewa Falls; Dereck Haines, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Adayre Glaus, sr., Durand; Alex Matz, sr., Bangor; Austin Steele, sr., La Crosse Central.
Outside linebackers: Donnell Finch, sr., Adams-Friendship; Luke Reader, jr., Bangor; Christian Kapanke, jr., La Crosse Logan; Jeff Maynard, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau.
Defensive backs: Jake Goodman, sr., Menomonie; Dane Lew, sr., Elk Mound; Joe Duty, sr., Adams-Friendship; Carter Halvorson, sr., Arcadia; Craig Newsome Jr., sr., Holmen.
Punter: A.J. Ruiz, sr., Nekoosa.
Offense
Linemen:
Isaac Benner, sr., Chippewa Falls; Alex Fenton, sr., Menomonie; Garrett Krueger, jr., Bangor; Nate Siebenaler, sr., Durand; Bennett Moen, sr., Eleva-Strum; Nathan Reihle, jr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Ryan Trussoni, sr., La Crosse Logan; Brett Davis, sr., Holmen.
Running backs: Seth Wilson, sr., Holmen; Dereck Haines, sr., Gale-Ettrrick-Trempealeau; Zach Loew, jr., New Lisbon; Cade Meinen, jr., Chippewa Falls; Trevor Smith, sr., Nekoosa; Josh Bisterveld, jr., Durand.
Quarterbacks: Brayton Duin, sr., Onalaska; Jace LaBuda, sr., Menomonie; Tristan Schmidtknecht, sr., Cochrane-Fountain City.
Wide receivers: Jalen Sample, sr., Onalaska; Mason Graetz, sr., River Falls; Garrison Barum, jr., Cochrane-Fountain City; Tyler Hughes, sr., Onalaska.
Tight ends/fullbacks: Devin Zonick-Greenwald, sr., Cochrane-Fountain City; Caleb Schauf, sr., Sparta.
Utility players: C.J. Siegal, jr., La Crosse Logan; Chris Deja, sr., Adams-Friendship.
Punter: Keyser Helterbrand, so., Hudson.
South Central Region
Defense
Linemen:
Michael Buetow, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Quin Meinerz, sr., Hartford; Lucius Rinehardt, sr., Evansville/Albany; Austin Gruss, sr., Columbus.
Ends: Matt Szeszol, sr., Lake Geneva Badger; Cole Ciochon, sr., Clinton; Andrew Rhode, sr., Columbus; German Fitzgerald, sr., Wisconsin Lutheran.
Inside linebackers: Ethan Cesarz, sr., Delavan-Darien; Christopher Garrett, sr., Wisconsin Lutheran; Tyler Johnson, sr., McFarland; Tanner Haase, sr., Winnebago Lutheran; Devin Nipple, sr., Evansville/Albany.
Outside linebackers: Alex Mashak, sr., Lodi; Ryan Sproul, sr., Lake Geneva Badger; Ebenezer Ikhumhen, sr., Wisconsin Lutheran; Jonah Thompson, jr., New Glarus/Monticello; Tyler Staffin, sr., Mayville.
Defensive backs: Andrew Johnson, sr., Omro; Jordan Jones, sr., Clinton; Noah Coughlin, sr., Columbus; Chase Katzenmeyer, sr., Evansville/Albany; Brandon Rosado, sr., Beaver Dam; Brian Corbins, sr., Wisconsin Lutheran.
Punter: Hunter Grams, sr., Lodi.
Offense
Linemen:
Josh Seltzner, sr., Columbus; Quintin Meinerz, sr., Hartford; Michael Buetow, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Matt Szeszol, sr., Lake Geneva Badger; Hunter Tierman, sr., New Glarus/Monticello; Lucius Rinehart, sr., Evansville/Albany; Adler Peterson, jr., Wisconsin Lutheran; E.J. Mastrocola, sr., Waterford; Austin Lynd, sr., Clinton; Brandon Malkow, jr., Beloit Turner.
Running backs: Ryan Zuern, sr., Hartford; Finton Floyd, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Brennan Banks, sr., Evansville/Albany; Brian Corbins, sr., Wisconsin Lutheran; Peyton Pope, sr., Clinton; Tanner Kerr, sr., Poynette.
Quarterbacks: Ben Nienhuis, sr., Oconomowoc; Dylan Fagerland, jr., Watertown; Ben Dunkleberger, jr., Lake Mills.
Wide receivers: Zach Clayton, sr., Oconomowoc; Ryan Hayden, jr., Watertown; Alex Ranney, sr., Lake Mills; Jimmy DuVal, jr., Whitewater.
Tight ends/fullbacks: Ethan Cesarz, sr., Delavan-Darien; Dawson Cole, sr., Waterloo; Heyden Reese, sr., Evansville/Albany.
Utility players: Jackson Enz, jr., Big Foot; Jake Beattie, sr., Laconia; Robert Brent, jr., Wilmot.
Kicker: Jeff Shoopman, sr., Wilmot.

Comments Off on Stratford, Spencer/Columbus players earn spots on WFCA all-region football teams

Spencer/Columbus football season ends at Amherst in WIAA Division 5 Level 2 playoff

Posted on 28 October 2016 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

AMHERST – The Spencer/Columbus Catholic football team’s season ended Friday the same way it did a year ago, with a loss to Amherst.

Amherst scored four first-half touchdowns – two coming on long passes from quarterback Brandon Piotrowski – and went on to a 42-14 win over the Rockets on Friday night in a WIAA Division 5 Level 2 playoff game at Amherst High School.

Amherst beat S/C in the WIAA Division 5 state championship game last season, 42-0.

The Rockets’ season ends with an 8-3 record. Amherst improves to 10-1 and moves on to a Level 3 game at home on Nov. 4 against Winnebago Lutheran. Winnebago Lutheran beat Southern Door 10-7 on Friday.

Amherst scored quickly as Brandon Piotrowski threw a 76-yard touchdown pass to Marcus Glodowski just 49 seconds into the game.

The Falcons added two more score in the first quarter before SC got on the board in the second.

Noah Zastrow caught a 33-yard pass from Jarred Mandel to cut the Falcons’ lead to 21-6 3:03 into the second quarter and that scored held until the waning seconds of the half when Piotrowski connected with Josh Cisewski for a 79-yard touchdown.

Amherst pushed its lead to 42-6 before Carson Hildebrandt scored midway through the fourth quarter for the Rockets.

Zastrow finished with 128 yards rushing and the long touchdown reception for the Rockets.

“I am really proud of our guys this season,” Spencer/Columbus coach Jason Gorst said. “We got down early, but kept on competing. Their work ethic and character will take them far in life. It has been a pleasure coaching them.”

Falcons 42, Rockets 14
Spencer/Columbus 0 6 0 8 – 14
Amherst 21 7 7 7 – 42
First Quarter

A – Marcus Glodowski 76 pass from Brandon Piotrowski (Carter Zblewski kick), 11:11.
A – Piotrowski 2 run (Zblewski kick), 5:18.
A – Glodowski 1 run (Zblewski kick), 1:29.
Second Quarter
SC – Noah Zastrow 33 pass from Jarred Mandel (run failed), 8:57.
A – Josh Cisweski 79 pass from Piotrowski (Zblewski kick), 0:27.
Third Quarter
A – Devin Ostrowski 3 run (Zblewski kick), 2:11.
Fourth Quarter
A – Ostrowski 12 run (Zblewski kick), 9:16.
SC – Carson Hildebrandt 15 run (Hunter Luepke run), 7:24.
Team Statistics
First downs:
Spencer/Columbus 13; Amherst 16.
Rushing (att-yards): SC 38-218; A 40-201.
Passing (comp-att-yards-int): SC 5-11-86-0; A 8-13192-0.
Penalties (no.-yards): SC 5-35; A 5-30.
Fumbles (total-lost): SC 3-3; A 0-0.
Punting (no.-avg.): SC 3-19.3; A 4-29.8.
Individual Statistics
Rushing:
SC, Noah Zastrow 22-128, Hunter Luepke 11-64, Carson Hildebrandt 3-21, Leonardo Rodriguez 1-5, Andres Rodriguez 1-0. A, Devin Ostrowski 17-81, Brandon Piotrowski 13-51, Marcus Glodowski 5-45, Chandler Benn 1-13, Aiden Elwood 3-7, Josh Cisewski 1-4.
Passing: SC, Zastrow 3-5-48-0, Jarred Mandel 2-6-38-0. A, Piotrowski 8-13-192-0.
Receiving: SC, Luepke 3-48, Zastrow 1-33, Hildebrandt 1-5. A, Glodowski 4-94, Cisewski 2-84, Joshua Schude 1-8, Ostrowski 1-6.
Punting: SC, Luepke 3-19.3. A, Bryce Holderman 2-29.5, Glodowski 1-35.0, Piotrowski 1-25.0.
Records: Spencer/Columbus Catholic 8-3; Amherst 10-1.

Comments Off on Spencer/Columbus football season ends at Amherst in WIAA Division 5 Level 2 playoff

2016 WIAA football playoffs, Level 2 scores

Posted on 23 October 2016 by paul

kohls3-mid

This story is sponsored by Kohl’s Department Stores

MarshfieldAreaSports.com

The 2016 WIAA football playoffs continued with Level 2 games in seven divisions on Friday, Oct. 28.

Winners move on to Level 3 on Nov. 4, with Level 4 state semifinals set for Nov. 11 and 12. The WIAA State Football Championships will be held at Camp Randall Stadium in Madison on Nov. 17-18.

Here is a look at the Level 2 scoreboard:

2016 WIAA Football Playoffs
Level 2 (all games are at 7 p.m. Friday, Oct. 28, unless noted)
Division 1
Group A

No. 1 Bay Port 62, No. 5 D.C. Everest 12
No. 2 Stevens Point 41, No. 3 Hudson 27
Group B
No. 1 Kimberly 42, No. 4 Appleton West 7
No. 2 Fond du Lac 38, No. 3 Milwaukee King 6
Group C
No. 5 Middleton 22, No. 8 Madison La Follette 17
No. 2 Lake Geneva Badger 22, No. 3 Verona 14
Group D
No. 1 Franklin 31, No. 4 Oak Creek 28
No. 2 Milwaukee Marquette 31, No. 3 Racine Horlick 15
Division 2
Group A

No. 1 Menomonie 31, No. 4 Green Bay Southwest 13
No. 6 Pulaski 56, No. 7 Holmen 49
Group B
No. 1 Brookfield Central 28, No. 4 Hartford 7
No. 3 Brookfield East 27, No. 7 Menomonee Falls 3
Group C
No. 5 Monona Grove 45, No. 1 Waunakee 20
No. 3 Waukesha West 49, No. 7 Watertown 14
Group D
No. 1 Mequon Homestead 31, No. 4 Germantown 7
No. 2 Whitefish Bay 48, No. 3 Greenfield 31
Division 3
Group A

No. 1 Rice Lake 27, No. 5 La Crosse Logan 23
No. 3 New Richmond 55, No. 2 Onalaska 29
Group B
No. 1 Green Bay Notre Dame 35, No. 4 Antigo 0
No. 2 Luxemburg-Casco 28, No. 3 West De Pere 7
Group C
No. 1 Monroe 41, No. 4 Fort Atkinson 40 (2 OT)
No. 3 Pewaukee 28, No. 7 Delavan-Darien 7
Group D
No. 1 Waukesha Catholic Memorial 30, No. 5 Wisconsin Lutheran 27
No. 2 Kewaskum 14, No. 3 Plymouth 6
Division 4
Group A

No. 4 St. Croix Central 21, No. 1 Osceola 14
No. 2 Gale-Ettrick-Trempealeau 34, No. 3 West Salem 13
Group B
No. 1 Little Chute 34, No. 5 Wrightstown 31 (2 OT)
No. 3 Freedom 35, No. 2 Berlin 21
Group C
No. 1 River Valley 33, No. 4 Lodi 7
No. 3 Lake Mills 44, No. 2 Platteville 26
Group D
No. 4 Kiel 10, No. 1 Sheboygan Falls 7
No. 2 Two Rivers 44, No. 3 University School of Milwaukee 7
Division 5
Group A

No. 1 Stanley-Boyd 39, No. 4 Elk Mound 0
No. 2 Durand 21, No. 3 Stratford 7
Group B
No. 1 Amherst 42, No. 4 Spencer/Columbus Catholic 14
No. 3 Winnebago Lutheran 10, No. 2 Southern Door 7
Group C
No. 1 Clinton 14, No. 4 Arcadia 7
No. 2 Lancaster 34, No. 3 Laconia 21
Group D
No. 1 Columbus 44, No. 5 Kenosha St. Joseph 16
No. 2 Cedar Grove-Belgium 43, No. 3 Racine St. Catherine’s 40
Division 6
Group A

No. 1 Grantsburg 27, No. 4 Spring Valley 13
No. 2 Eau Claire Regis 35, No. 3 Chetek-Weyerhaeuser 29
Group B
No. 1 Coleman 36, No. 5 Niagara/Goodman/Pembine 0
No. 2 Abbotsford 54, No. 3 Marathon 39
Group C
No. 1 Darlington 56, No. 4 Fennimore 7
No. 2 Pecatonica/Argyle 41, No. 3 Markesan 8
Group D
No. 1 Fond du Lac St. Mary’s Springs 31, No. 4 Lake Country Lutheran 12
No. 2 Ozaukee 17, No. 3 Iola-Scandinavia 0
Division 7
Group A

No. 1 Bangor 22, No. 4 De Soto 0
No. 2 Pepin/Alma 35, No. 6 Eleva-Strum 34 (OT)
Group B
No. 4 Edgar 60, No. 1 Wild Rose 7
No. 2 Loyal 9, No. 6 Owen-Withee 0
Group C
No. 4 Highland 49, No. 1 Ithaca 13
No. 2 Shullsburg 13, No. 3 Black Hawk 12
Group D
No. 1 Hilbert/Stockbridge 25, No. 4 Royall 8
No. 2 Cambria-Friesland 36, No. 3 Oshkosh Lourdes 0

Comments Off on 2016 WIAA football playoffs, Level 2 scores

Spencer/Columbus football blanks Bonduel in WIAA Division 5 playoff opener

Posted on 21 October 2016 by paul

The Spencer/Columbus football team lines up for introductions prior to its game against Bonduel on Friday night at Spencer High School. (Photo by Steve Pilz/For MarshfieldAreaSports.com)

The Spencer/Columbus football team lines up for introductions prior to its game against Bonduel on Friday night at Spencer High School. (Photo by Steve Pilz/For MarshfieldAreaSports.com)

kohls3-mid

This story is sponsored by Kohl’s Department Stores

By Steve Pilz
For MarshfieldAreaSports.com

SPENCER – It’s pretty safe to say that Hunter Luepke had some fresh legs as Spencer/Columbus Catholic took the field Friday night at Ted Fritsch Field when it faced the Bonduel Bears in a WIAA Division 5 Level 1 football playoff game.

Luepke, last season’s Offensive Player of the Year in the Cloverbelt Conference as a sophomore, had sat out the last two games against Altoona and Rib Lake/Prentice with an injury against Eau Claire Regis almost three weeks ago.

If there was any rust at all, Luepke shook it off it in a big way, rambling for 176 yards on just 16 carries and scoring three touchdowns as the Rockets pummeled the Bears 28-0. The win sets up a rematch of last season’s Division 5 state championship game when the Rockets will travel to Amherst next Friday at 7 p.m. The game will be broadcast on WDLB-AM 1450 and wdlbwosq.com.

Luepke wasted little time, or S/C coach Jason Gorst wasted little time, as Luepke got the ball on four of the first five plays from scrimmage. On the fifth carry, Luepke scampered for 21 yards and a score capping a 65-yard drive and giving the Rockets a quick lead.

Bonduel went on its longest drive of the night, covering 47 yards, but it culminated in a fumble that S/C’s Max Weber recovered. That was as close as the Bears would ever get to the end zone.

Bonduel opened the second quarter with a short drive but were forced to punt. A perfect kick put the ball on the Rockets’ 1-yard line.

Luepke would carry five times for 45 yards and Carson Hildebrandt once for 14 before Noah Zastrow cut across the field and outran everyone for a 31-yard TD. Luepke ran in the conversion and the Rockets led 14-0.

After another Bonduel punt it was Luepke again from the 8, capping off a 67-yard, 6-play drive. Luepke ran in the PAT again and the Rockets led 22-0 at the half.

“A lot of fun out there tonight,” Luepke said. “The line opened up some huge holes. We were really well prepared for this game both offensively and defensively. We were solid in all three phases of the game. That’s always good.”

After getting an unsportsmanlike penalty call for a low, late block in the back to end the first half, Bonduel apparently had a different plan as it came out for the second half.

Time after time early in the third quarter the baffled Bears took to committing 14 penalties in the third quarter alone for an unofficial 122 yards. Five of the penalties were personal fouls. Bonduel finished with 19 penalties for 176 yards.

“I’m proud of the character and composure of the guys,” Gorst said.” I don’t think I’ve ever been more proud of S/C football. It was just a great representation of what we’re all about. We talked to the guys about keeping our composure and maintaining class no matter what situation you’re put in. That’s a life skill. There’s times in your life when you want to react and they were put to the test on that and I’m absolutely proud of them.”

Luepke scored his third TD on a 13-yard run to end the scoring in the third quarter, and reiterated his coach’s feeling. “Coach told us to keep calm,” Luepke said. “We didn’t want to get kicked out for next week.”

As for Amherst, Gorst concluded, “They’re a good team and we’re excited to play them. We’re happy for the opportunity.”

Rockets 28, Bears 0
Bonduel 0 0 0 0 – 0
Spencer/Columbus Catholic 6 16 6 0 – 28
First Quarter

S/C- Hunter Luepke 21 run (run failed), 10:15.
Second Quarter
S/C – Noah Zastrow 31 run (Luepke run), 4:53.
S/C – Luepke 8 run (Luepke run), 0:47.
Third Quarter
S/C – Luepke 13 run (kick failed), 9:40.
Team Statistics
First downs:
Bonduel 7; S/C 14.
Rushing (att.-yards): Bonduel 31-122; S/C 44-332.
Passing (comp.-att.-yards-int.): Bonduel 6-19-2-58; S/C 3-8-0-34.
Punting (no.-avg.): Bonduel 4-37.7; S/C 3-28.
Penalties (no.-yards): Bonduel 19-167; S/C 3-25.
Fumbles (total-lost): Bonduel 1-1; S/C 1-0.
Individual Statistics
Rushing:
B, Elijah Mastey 14-59, Jordan Boldt 8-32,Jacob Banker 6-25, Wyatt Erb 2-6.
S/C, Luepke 17-176, Carson Hildebrandt 11-85, Zastrow 5-62, Bubba Post 5-23, Jarred Mandel 2-6.
Passing: B, Parker Bohm 5-17-2-52, Boldt 1-2-0-6. S/C, Mandel 3-8-0-34.
Receiving: B,Mastey 2-4, Brandon Olsen 1-29, Boldt 1-13, Erb 1-10, Bohm 1-2. S/C Karak Bushman 2-30, Hildebrandt 1-4.
Fumble recoveries (defense): S/C Max Weber.
Interceptions (defense): S/C Hayden Bauman, Jacob Miller.
Records: Bonduel 7-3. S/C 8-2.

Comments Off on Spencer/Columbus football blanks Bonduel in WIAA Division 5 playoff opener

WIAA football playoffs preview: Stratford, Spencer/Columbus, Auburndale hit gridiron Friday night

Posted on 20 October 2016 by paul

Spencer/Columbus senior running back Noah Zastrow has piled up 22 touchdowns this season. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Spencer/Columbus senior running back Noah Zastrow has piled up 22 touchdowns this season. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

The 2016 WIAA football playoffs begin Friday with Level 1 games in seven divisions across Wisconsin.

Three local teams will hit the gridiron Friday night with aspirations of moving on in the postseason.

Marawood Conference champion Stratford (8-1) will host Colby (4-5), and Spencer/Columbus Catholic (7-2) will be at home at Spencer High School against Bonduel (7-2) in Division 5 first-round games.

In Division 6, Auburndale (4-5) will play at Marawood-rival Marathon (8-1). All games Friday begin at 7 p.m.

Here’s a look at this week’s local matchups:

Auburndale at Marathon
Just two weeks ago, Auburndale lost 46-7 at home to Marathon, surrendering 419 yards rushing, including 214 to Mitchell Putnam, the Marawood Conference’s leading rusher with 1,124 yards this season.

The Apaches earned a rematch in the postseason after qualifying for the playoffs with a 24-19 win at Tomahawk last Friday.

Auburndale hit one big play through the passing game against Marathon, a 77-yard touchdown from Ryan Isaacson to Cale Jacoby, and had 169 yards in the air despite completing only 7 of 23 attempts.

Coach Eric Custer said the Apaches will have to play much better defensively in order to compete with Marathon this time around.

“We’ve got to be able to stop the run,” Custer said. “I think they’re the best passing team in our conference. They have a really good quarterback and perimeter athletes. I think we focused the pass a lot last time, but we have to be able to stop the run. We have to stop (Putnam) and force them to beat us passing the ball. If they beat us that way, then they deserve it.”

Following a disappointing 3-6 season a year ago, Auburndale regrouped this fall under the leadership of its five seniors to accomplish its goal of reaching the postseason.

“We’re happy to be back (in the playoffs) and it shows we’re a little bit better than last year,” senior running back/linebacker Aaron Willfahrt said. “Having this younger group, it means a lot to us.”

Marathon provides a difficult first-round matchup for the Apaches, and Willfahrt said it will take an improved defensive effort to give them a chance.

“We’re going to have to communicate a lot and cut down on the mental errors, like jumping offsides and things like that,” Willfahrt said. “They spread us out and running off tackle. Mitchell Putnam is pretty quick. I’m pretty confident in our pass defense, we are going to have to concentrate on our run defense.”

Colby at Stratford
Stratford has been playing at the top of its game for well over a month now, shutting out its last four opponents and winning eight games in a row overall.

The Tigers will get running back/linebacker Kamren Bornbach back this week after he missed the team’s finale. Bornbach scored a Marawood Conference-best 114 points this season on the strength of 16 touchdowns. He finished with 771 rushing yards in seven games, and Cole Hoffmann added another 357 yards on the ground and seven scores.

Colby boasts a diversified offense led by quarterback Trevor Stuttgen, who has 885 passing yards and nine touchdowns. Three different running games, along with Stuttgen, share the rushing duties.

“Defensively we have done a great job stopping the run all year,” Stratford coach Jason Tubbs said. “Getting healthy in the secondary, with Dave Marquardt and Cole Hoffmann, has made our pass defense a lot better and consistent.”

Bonduel at Spencer/Columbus Catholic
As has been the case the past two seasons, Spencer/Columbus has relied on the big play to fuel its offense.

The Rockets’ backfield tandem of Noah Zastrow and Hunter Luepke have combined for 2,000 rushing yards and 39 touchdowns. Of Zastrow’s 22 touchdowns, 14 are 35 yards or more.

The Rockets have averaged 39.7 points per game this season, but it could be the defense that will have to shine in their playoff opener against Bonduel.

Bonduel has won four games in a row by a combined score of 158-31 and has totaled 30 or more points in five of its seven victories this season. The Bears only losses came in back-to-back weeks to defending Division 5 state champion Amherst and Iola-Scandinavia.

WIAA Football Playoffs
Level 1
Friday, Oct. 21
Division 5

Bonduel at Spencer/Columbus Catholic (at Spencer), 7 p.m. (Radio: WDLB-AM 1450 and wdlbwosq.com)
Colby at Stratford (Tiger Stadium), 7 p.m. (Radio: WOSQ-FM 92.3 and wdlbwosq.com)
Division 6
Auburndale at Marathon, 7 p.m.

Comments Off on WIAA football playoffs preview: Stratford, Spencer/Columbus, Auburndale hit gridiron Friday night

Spencer/Columbus football whips Rib Lake/Prentice in regular-season finale

Posted on 14 October 2016 by paul

kohls3-mid

This story is sponsored by Kohl’s Department Stores

MarshfieldAreaSports.com

RIB LAKE – Sophomore quarterback Jarred Mandel threw for 177 yards and three touchdowns to help the Spencer/Columbus Catholic football team to a 43-8 rout of Rib Lake/Prentice on Friday night at Rib Lake High School.

Mandel threw TD passes of 26 and 81 yards to Ethan Meece, and 11 yards to Karak Bushman for the Rockets, who finish the regular season with a 7-2 record.

Meece finished with four catches for 119 yards and Noah Zastrow rushed for 125 yards and three touchdowns for Spencer/Columbus.

Spencer scored five touchdowns in the first half, including two from Zastrow and Mandel’s three TD throws, to take a 31-0 lead at intermission.

Zastrow and Leonardo Rodriguez added touchdown runs in the second half.

Colt Logan had a 68-yard touchdown run for the Hawks’ only score. The run accounted for one-third of Rib Lake/Prentice’s offense for the night as it SC outgained the Hawks 407-210.

Spencer/Columbus will learn of its first-round opponent for the WIAA playoffs on Saturday.

Rockets 43, Hawks 8
Spencer/Columbus 12 19 6 6 – 43
Rib Lake/Prentice 0 0 0 8 – 8
First Quarter

SC – Ethan Meece 26 pass from Jarred Mandel (run failed), 8:04.
SC – Karak Bushman 11 pass from Mandel (pass failed), 2:06.
Second Quarter
SC – Noah Zastrow 36 run (run failed), 11:52.
SC – Meece 81 pass from Mandel (pass failed), 8:43.
SC – Zastrow 35 run (Caden Schillinger kick), 6:56.
Third Quarter
SC – Zastrow 16 run (kick failed), 7:21.
Fourth Quarter
RLP – Colt Logan 68 run (Kai Vedder kick), 7:28.
SC – Leonardo Rodriguez 5 run (kick blocked), 1:07.
Team Statistics
First downs:
SC 22; RLP 9.
Rushing (att-yards): SC 35-239; RLP 38-167.
Passing (comp-att-yards-int): SC 8-21-168-2; RLP 4-16-43-0.
Penalties (no.-yards): SC 3-25; RLP 5-35.
Fumbles (total-lost): SC 0-0; RLP 3-3.
Punting (no.-avg.): SC none; RLP 3-6.0.
Individual Statistics
Rushing:
SC, Noah Zastrow 14-125, Andres Rodriguez 3-33, Carson Hildebrandt 8-28, Shane Hamm 2-21, Austin Bacon 2-14, Jacob Miller 5-13, Leonardo Rodriguez 1-5. RLP, Colt Logan 4-76, Hunter Swan 12-46, Taylor Brayton 10-27, Kai Vedder 8-16, Drew Rohde 3-3, No. 35 (no name provided) 1-minus 1.
Passing: SC, Jarred Mandel 7-20-177-2, Zastrow 1-1-minus 9-0. RLP, Ta. Brayton 4-16-43-0.
Receiving: SC, Ethan Meece 4-119, Karak Bushman 2-21, Hildebrandt 1-17, Miller 1-11. RLP, Trace Brayton 2-17, Rohde 1-21, Swan 1-5.
Records: Spencer/Columbus Catholic 7-2; Rib Lake/Prentice 6-3.

Comments Off on Spencer/Columbus football whips Rib Lake/Prentice in regular-season finale

Spencer/Columbus football rips Altoona

Posted on 07 October 2016 by paul

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

MarshfieldAreaSports.com

ALTOONA – The Spencer/Columbus Catholic football team responded from a 30-point loss a week ago with a convincing 33-14 victory over Altoona in a Cloverbelt Conference matchup Friday night at Altoona High School.

Spencer/Columbus finishes its Cloverbelt schedule with a 6-2 record, assuring it no worse than a tie for third place. Altoona drops to 5-3 and 5-2 in the conference. The Rockets finish their regular season with a nonconference game next Friday at Rib Lake/Prentice at Rib Lake High School.

The Rockets, coming off a disappointing 62-32 loss to Eau Claire Regis last Saturday, played without leading rusher Hunter Luepke. The offense started slow, but finished strong.

Carson Hildebrandt scored on a 9-yard touchdown midway through the second quarter and Noah Zastrow ran in a two-point conversion to give the Rockets an 8-0 lead, which held to halftime.

The Rockets then opened up the offense in the second half, scoring four unanswered touchdowns to take a 33-0 lead.

Zastrow had touchdown runs of 63 and 41 yards, and Karak Bushman caught touchdown passes of 37 and 29 yards from quarterback Jarred Mandel, to put Spencer/Columbus in control.

“I’m really proud of the way our team responded tonight,” SC coach Jason Gorst said. “We had a lot of guys step up and play well against a good team.”

Zastrow finished with 225 yards rushing on 18 carries for the Rockets, who outgained Altoona 428-221.

Rockets 33, Railroaders 14
Spencer/Columbus 0 8 12 13 – 33
Altoona 0 0 0 14 – 14
Second Quarter

SC – Carson Hildebrandt 9 run (Noah Zastrow run), 5:49.
Third Quarter
SC – Zastrow 6 3 run (Hildebrandt run), 10:14.
SC – Zastrow 41 run (pass failed), 1:20.
Fourth Quarter
SC – Karak Bushman 37 pass from Jarred Mandel (pass failed), 11:27.
SC – Bushman 29 pass from Mandel (Caden Schillinger kick), 6:09.
A – Connor Klatt 59 run (Isaac Koehler kick), 5:13.
A – Zac Klatt 11 run (Koehler kick), 2:47.
Team Statistics
First downs:
SC 16; A 6.
Rushing: SC 54-320; A 37-184.
Passing: SC 4-6-108-0; A 3-6-37-1.
Penalties (no.-yards): SC 6-50; A 6-30.
Punting (no.-avg.): SC 3-19.7; A 3-34.0.
Fumbles (total-lost): SC 2-2; A 1-1.
Individual Statistics
Rushing:
SC, Noah Zastrow 18-225, Carson Hildebrandt 17-92, Jacob Miller 8-23, Adam Walter 3-7, Austin Bacon 1-2, Andres Rodriguez 2-1, Shane Hamm 2-minus 4, Jarred Mandel 3-minus 26. A, Connor Klatt 18-89, Mitch Adrian 8-65, Kolten Wright 9-20, Zac Klatt 2-10.
Passing: SC, Mandel 3-5-98-0, Zastrow 1-1-10-0. A, Will Brahan 2-5-29-1, Adrian 1-1-8-0.
Receiving: SC, Karak Bushman 2-66, Hildebrandt 1-32, Ethan Meece 1-10. A, Adrian 2-29, Koby Gutsch 1-8.
Interceptions (defense): SC, Lukas Ellefson.
Punting: SC, Hildebrandt 2-11.5, Zastrow 1-36.0. A, Isaac Koehler 3-34.0.
Records: Spencer/Columbus 6-2 overall and Cloverbelt Conference; Altoona 5-3, 5-2 Cloverbelt Conference.

Comments Off on Spencer/Columbus football rips Altoona

Forward Financial Bank
Marshfield Tigers Booster Club
thirty-one
Marshfield Alumni
Marshfield Chaparrals Baseball Club
Hub City Times
Total Electric
UW-Marshfield/Wood County
All Insurance
Victory Apparel
Business Sponsors
WDLB/WOSQ Radio