Archive | Volleyball

Stratford earns six spots on 2017 All-Marawood Conference South Division Volleyball Team

Posted on 14 November 2017 by paul

Stratford junior Mazie Nagel led the Tigers in kills and digs this season, and earned unanimous first-team honors on the 2017 All-Marawood Conference South Division Volleyball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford junior Jadyn Dahlke was a unanimous first-team pick on the 2017 All-Marawood Conference South Division Volleyball Team after topping the Tigers in service aces and assists this season. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Stratford tied Wausau Newman Catholic for the conference title and reaped the rewards with six selections to the 2017 All-Marawood Conference South Division Volleyball Team.

Stratford went 10-1 to earn its first-ever Marawood South championship and went all the way to the WIAA state tournament, which was also a first in program history.

Juniors Mazie Nagel and Jadyn Dahlke were unanimous first-team selections for the Tigers, junior Brooke Peterson and senior Olympia Garrigan were second-team picks, and senior Madisyn Daul and junior Blaire Lindner earned honorable mention status.

Nagel topped Stratford with 507 kills and 405 digs, and Dahlke led the Tigers with 88 service aces and 678 assists, and added 114 kills and 224 digs.

“Mazie is both the offensive and defensive kill leader for our team and strives for the best, and doesn’t rest until she achieves it,” Stratford coach Brooke Kafka said. “Jadyn has proven herself as an asset both offensively as a hitter and defensively. She is a very determined individual, which has shown in her achievements this season.”

Peterson was second on the team with 671 assists and had 213 kills, Lindner had 145 kills, Garrigan had 80 aces, and Dahl had 223 digs.

“Olympia proved her ability early in the season and has brought a lot of personality to our team,” Kafka said. “Olympia often put a spark in the team with her serving abilities. Brooke has really shown her ability to keep the other team guessing. She is a smart setter and has proved to be an effective hitter as well.”

Auburndale junior Mackenzie Raab was a second-team selection, and the Apaches had two honorable mention picks in seniors Rachael Bolder and Hannah Bolder.
Raab led the Apaches with 495 assists, and was second on the team with 74 aces and 305 digs.

Rachael Bolder had 168 kills and 326 assists, and Hannah Bolder led Auburndale in kills with 177.

Newman Catholic, which also advanced to the WIAA state tournament, had six all-conference players as well, including first-team picks Mackenzie Krach and Player of the Year Rylie Vaughn.

2017 All-Marawood Conference South Division Volleyball Team
(*denotes unanimous selection)
First team:
Chrysten Linzmeier, sr., Wisconsin Rapids Assumption; *Elizabeth Boehm, so., Marathon; *Jenna Dick, sr., Marathon; *Rylie Vaughn, sr., Wausau Newman Catholic; *Mackenzie Krach, jr., Wausau Newman Catholic; *Mazie Nagel, jr., Stratford; *Jadyn Dahlke, jr., Stratford.
Second team: Mackenzie Raab, jr., Auburndale; Bailey Imhoff, so., Edgar; Brooke Balz, sr., Marathon; Lauren Shields, so., Wausau Newman Catholic; Grace Ende, jr., Wausau Newman Catholic; Brooke Peterson, jr., Stratford; Olympia Garrigan, sr., Stratford.
Honorable mention: Claire Preuss, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Ellie Schill, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Rachael Bolder, sr., Auburndale; Hannah Bolder, sr., Auburndale; Daria Hoesly, jr., Edgar; Gabbi Keim, fr., Edgar; Karley Fischer, sr., Marathon; Stephanie Draeger, sr., Marathon; Julianne Barkholz, sr., Wausau Newman Catholic; Linnea Svennes, sr., Wausau Newman Catholic; Madisyn Daul, sr., Stratford; Blaire Lindner, jr., Stratford.
Player of the Year: Rylie Vaughn, Wausau Newman Catholic.

Comments Off on Stratford earns six spots on 2017 All-Marawood Conference South Division Volleyball Team

Regis outlasts Stratford to capture Division 3 semifinal at WIAA State Girls Volleyball Tournament

Posted on 03 November 2017 by paul

Stratford’s Madisyn Daul digs out a shot from Regis during the fourth set of the Division 3 semifinal match Friday at the WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford’s Olympia Garrigan serves during the opening set of the Tigers’ WIAA state tournament Division 3 semifinal match against Eau Claire Regis on Friday at Resch Center In Green Bay. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford senior Makayla Krall dives to dig out a Regis kill attempt during the fourth set of the Division 3 semifinal match at the WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay on Friday afternoon. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Madisyn Daul, left, Brooke Peterson (12), and Mazie Nagel yell after Stratford clinched the first set of its Division 3 semifinal on Friday at the WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay. Regis went on to win the match, 3-2. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Forward Financial Bank

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

GREEN BAY – After a pair of comeback wins in sectional play, the Stratford volleyball team found itself in defensive mode during its Division 3 semifinal on Friday afternoon at the 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center.

The Tigers looked like the better team for the first two sets before Eau Claire Regis turned the tables and pulled out a 3-2 victory over Stratford. Regis won 23-25, 15-25, 25-14, 25-20, 19-17, to move on to Division 3 state championship match, which will be at 11:30 a.m. Saturday. The Ramblers (26-6) face Lake Country Lutheran (44-5), which defeated Waterloo 3-2 in the other semifinal Friday.

“We have no reason to hang our heads at this point,” Stratford coach Brooke Kafka said. “It was an amazing season for all of us. We were put in some positions where we were down and had to dig ourselves out of a hole, and it just came a little too close at the end.”

A back-and-forth first set, which saw neither team lead by more than two points, ended with a late Stratford run. The Tigers were down 22-21 before scoring three points in a row, one on a Callie Lehman kill, and ended it on a kill from Makayla Krall to win 25-23.

Stratford (44-2) dominated the second set and looked well on its way to playing for a state title.

Krall had five kills and Mazie Nagel added three as the Tigers rolled to a 25-15 win and a 2-0 lead.

However, an 11-0 run in the middle of the third set turned things around for the Ramblers.

After a sideout earned on a Stratford service error, Elle Matson served 10 points in a row to put Regis up 17-7 and the Tigers got no closer than seven the rest of the way before falling 25-14.

Regis jumped out to an 11-2 lead in Game 4 before it was the Tigers turn to comeback.

Freshman Lauryn Nagel had two kills in a 7-2 run that turned a three-point deficit into a 20-18 lead for Stratford and things seemed to be looking up again. That feeling quickly changed. Following a sideout, Regis scored the last six points of the game on the serve of Ariel Kern, to finish off a 25-20 win and knot the match at two games apiece.

“I feel like the communication, we could have been a lot better, and things weren’t going in our favor,” Krall said.

Kafka said both teams were countering with different adjustments during the third and fourth set, and the Tigers just couldn’t regain the success they were enjoying in the first two sets.

“We talked during our timeouts about different holes they had on their side of the court and where to put the ball, and immediately after we made those adjustments, so did they,” Kafka said.

The fifth-set tiebreaker was as tight as expected, with both teams holding off numerous match points.

A kill from Krall and a violation on Regis allowed Stratford to stave off two match points and tie the game at 14-14.

The Tigers held off another match point with a kill from Mazie Nagel, and after an ace by Brooke Peterson gave Stratford a match point, Regis managed to tie it. Stratford had another match point at 17-16 before Regis finally ended the game with three straight points.

“It sums up our season actually,” Regis coach Travis Eichner said. “We started super slow, got really good in the middle, and we’re finding ways to win. Our blocks were kicking in, our defense was being scrappy, our hitters were powering it in at the end of the game.”

Krall and Mazie Nagel each had 18 kills, Nagel and Olympia Garrigan both contributed 12 digs, and Jadyn Dahlke had 30 assists and 11 digs for Stratford.

“What a great season for these seniors to have,” Mazie Nagel, a junior, said. “The first time in school history (to make it to the state tournament), that’s groundbreaking and I don’t think that’s anything to hang your heads about.”

Comments Off on Regis outlasts Stratford to capture Division 3 semifinal at WIAA State Girls Volleyball Tournament

2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament scores

Posted on 01 November 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

GREEN BAY – The 2017 WIAA Girls Volleyball Tournament concluded Saturday, Nov. 4, with four divisional championship matches at Resch Center.

Burlington outlasted previously unbeaten River Falls 3-2 in the Division 1 championship match, capturing its third state title. Burlington, participating in its eighth state tournament in the past nine years, also won titles in 2011 and 2012.

Lakeside Lutheran of Lake Mills (Division 2) and Lake Country Lutheran of Hartland (Division 3) each won its first state title in program history.

Clayton won the Division 4 title after topping four-time defending champion Wausau Newman Catholic in a semifinal match. The state title was the third for Clayton to go along with ones in 1990 and 1996.

Here is a look at the state tournament scoreboard:

2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament
Nov. 2-4, at Resch Center, Green Bay
Thursday, Nov. 2
Division 1 quarterfinals

River Falls (41-0) 3, Kimberly (26-11) 0 (25-21, 25-19, 25-10)
Oconomowoc (31-9) 3, Waunakee (44-8) 0 (25-15, 25-12, 25-22)
Milwaukee Divine Savior Holy Angels (37-14) 3, Greendale (32-11) 2 (25-18, 25-27, 21-25, 25-17, 15-11)
Burlington (33-10) 3, Mukwonago (33-7) 0 (25-22, 25-21, 25-19)
Friday, Nov. 3
Division 4 semifinals

Clayton (31-2) 3, Wausau Newman Catholic (29-12) 2 (25-18, 23-25, 25-21, 20-25, 15-8)
Oshkosh Lourdes Academy (35-9) 3, Benton (25-3) 0 (25-23, 25-20, 25-15)
Division 3 semifinals
Eau Claire Regis (26-6) 3, Stratford (44-2) 2 (23-25, 15-25, 25-14, 25-20, 19-17)
Lake Country Lutheran (44-5) 3, Waterloo (27-16) 2 (25-11, 22-25, 19-25, 25-17, 16-14)
Division 2 semifinals
Luxemburg-Casco (41-8) 3, Merrill (32-8) 1 (17-25, 25-10, 25-23, 25-20)
Lakeside Lutheran (38-5) 3, Waukesha Catholic Memorial (30-22) 0 (25-20, 25-19, 25-20)
Division 1 semifinals
River Falls (42-0) 3, Oconomowoc (31-10) 1 (26-24, 25-22, 22-25, 25-19)
Burlington (34-10) 3, Milwaukee Divine Savior Holy Angels (37-15) 1 (25-23, 16-25, 25-16, 25-16)
Saturday, Nov. 4
Championship matches

Division 4: Clayton (32-2) 3, Oshkosh Lourdes Academy (35-10) 1 (25-15, 25-20, 25-27, 25-22)
Division 3: Lake Country Lutheran (45-5) 3, Eau Claire Regis (26-7) 1 (23-25, 25-12, 25-17, 25-19)
Division 2: Lakeside Lutheran (39-5) 3, Luxemburg-Casco (41-9) 2 (19-25, 13-25, 25-22, 25-23, 15-10)
Division 1: Burlington (35-10) 3, River Falls (42-1) 2 (25-20, 25-15, 22-25, 17-25, 15-13)

Comments Off on 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament scores

Another comeback sends Stratford volleyball to state

Posted on 28 October 2017 by paul

The Stratford volleyball team celebrates its sectional championship after topping Neenah St. Mary Central 3-2 in a WIAA Division 3 sectional final Saturday at Athens High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford’s Madisyn Daul hugs teammate Mazie Nagel after the Tigers finished off a WIAA Division 3 sectional final victory over Neenah St. Mary Catholic on Saturday at Athens High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford’s Olympia Garrigan returns a St. Mary Catholic spike during the Tigers’ win in a WIAA Division 3 sectional final Saturday at Athens High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Stratford’s Blaire Lindner sends home a kill during the Tigers’ win over Neenah St. Mary Catholic in a WIAA Division 3 sectional final Saturday at Athens High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

ATHENS – For the second straight match, the Stratford volleyball team found itself down after three sets and in a must-win situation.

And, for the second straight match, the Tigers were able to regroup and continue their season.

Stratford rallied from a 2-1 deficit to knock off Neenah St. Mary Catholic 3-2 in a WIAA Division 3 girls volleyball sectional final on Saturday night at Athens High School. With the victory, the Tigers advance to the state tournament for the first time in program history.

Stratford won the match 23-25, 25-14, 17-25, 25-18, 15-9, to move on the 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay. Stratford will face Eau Claire Regis in a Division 3 semifinal Friday, Nov. 3, at 1 p.m. Waterloo and Lake Country Lutheran will play in the other semifinal, with the winners meeting for the state title on Saturday, Nov. 4, at 11:30 a.m.

“It’s so amazing,” Stratford senior Makayla Krall said. “I love being a part of a team like this because I love every single girl on my team. I’m so close with everyone, especially because I have a sister (McKenna) on the team. It’s amazing to be able to share this experience with her.”

Stratford found itself down 2-1 against Athens in the sectional semifinal on Thursday at Auburndale, and Tigers coach Brooke Kafka said the experience her team fought through in that match was a definite bonus, especially with all that was on the line.

“We knew coming in that this was going to be a tough game, what game isn’t when you get to this point of the season, and I couldn’t be more proud of my girls,” Kafka said. “I couldn’t have asked for a better way to prepare for this situation.”

Stratford struggled much of the time on offense during the first three sets.

St. Mary Catholic pulled ahead 21-17 with a run of four points in a row in Game 1 and held on with two kills from Abbi Thelen and another from Alyssa Rankin to finish off the 25-23 win.

Mazie Nagel, Stratford’s top hitter, found her groove in the second set, pounding home seven kills. Krall added five kills as well as the Tigers evened the match with a 25-14 win.

However, the Tigers’ offense fell silent again in the third set, managing just six kill points. A pair of kills from Megan Berg closed out a 25-17 win for the Zephyrs and put Stratford on life support.

“Some of our passes were getting there and we weren’t able to get the ball to our hitters,” Krall said. “We had to push Mazie out in order to get her to put the ball down because they were blocking her cross. They were triple-blocking the middle, so we had to find where the holes were.”

Leading 13-11, Stratford earned a sideout and ripped off three more points on kills from Brooke Peterson, Krall and Blaire Lindner to go up by six. An ace from Madisyn Daul finished off a 25-18 victory to even the match again and set up a fifth and final set for the sectional title.

Stratford’s offense continued to roll in Game 5. Nagel had three kills in a 9-3 run to start the game and the Tigers never looked back, closing out the match with a 15-9 win.

Nagel finished with 22 kills and 24 digs, Jadyn Dahlke had 28 assists and 20 digs, Peterson had 27 assists, and Krall had 16 kills and 19 digs for the Tigers.

“I was waiting for them to play their game, and I hadn’t seen it,” Kafka said. “I said, ‘I want to see you play your game, I want to see you earn this, I want to see you be you. They finally showed.

“I said to them that we can’t make our defense work as hard as it’s working if we can’t run our offense. Our defense is strong, but our offense is even stronger, so I was glad that we finally pulled that out.”

Comments Off on Another comeback sends Stratford volleyball to state

Stratford volleyball storms back to beat Athens in WIAA Division 3 sectional semifinal

Posted on 26 October 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – The Stratford volleyball team was on the brink of elimination before a big rally saved its season.

Stratford defeated Athens 25-19, 22-25, 19-25, 25-21, 15-9, to win a WIAA Division 3 girls volleyball sectional semifinal Thursday night at Auburndale High School.

Stratford moves on to a Division 3 sectional final Saturday night at Athens against Neenah St. Mary Catholic. The match begins at 7 p.m. and the winner advances to the 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay on Nov. 2-4. The Division 3 state semifinals are Friday, Nov. 3, at 1 p.m., and the championship match is Saturday, Nov. 4, at 11:30 a.m.

Stratford and St. Mary Catholic have never qualified for the state tournament.

Makayla Krall had 19 kills and 11 digs, Mazie Nagel added 18 kills and 19 digs, Jadyn Dahlke had 28 assists, 10 kills and nine service aces, and Brooke Peterson had 26 assists for Stratford.

Comments Off on Stratford volleyball storms back to beat Athens in WIAA Division 3 sectional semifinal

2017 WIAA girls volleyball playoffs, sectional scores

Posted on 23 October 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

The 2017 WIAA girls volleyball playoffs continued with sectional play on Oct. 26 and Oct. 28.

Sectional winners qualified for the 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament on Nov. 2-4 at Resch Center in Green Bay.

Here is a look at all of the sectional scores:

2017 WIAA Girls Volleyball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 26, at D.C. Everest

No. 1 River Falls 3, No. 4 Stevens Point 0 (25-17, 25-15, 25-17)
No. 6 D.C. Everest 3, No. 2 Eau Claire North 1 (21-25, 25-21, 25-23, 25-19)
Sectional finals, Oct. 28
River Falls 3, D.C. Everest 1 (25-21, 25-15, 16-25, 25-14)
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 26, at Ashwaubenon

No. 1 Kimberly 3, No. 5 Bay Port 1 (23-25, 25-16, 25-22, 25-20)
No. 2 Appleton North 3, No. 3 Hortonville 0 (25-18, 25-18, 25-22)
Sectional finals, Oct. 28
Kimberly 3, Appleton North 1 (25-20, 22-25, 25-14, 25-18)
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 26, at Middleton

No. 1 Sun Prairie 3, No. 4 Middleton 2 (25-27, 25-23, 24-26, 25-10, 15-8)
No. 2 Waunakee 3, No. 3 Verona 2 (23-25, 22-25, 25-21, 25-23, 25-6)
Sectional finals, Oct. 28
Waunakee 3, Sun Prairie 2 (25-17, 13-25, 25-19, 17-25, 15-13)
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 26, at Oshkosh North

No. 1 Oconomowoc 3, No. 4 Sheboygan North 0 (25-13, 25-20, 25-23)
No. 3 West Bend West 3, No. 2 Neenah 1 (17-25, 25-22, 25-20, 25-23)
Sectional finals, Oct. 28
Oconomowoc 3, West Bend West 1 (21-25, 25-17, 25-21, 25-21)
Sectional 5
Sectional semifinals, Oct. 26, at Oshkosh North

No. 1 Menomonee Falls 3, No. 5 Cedarburg 2 (25-20, 15-25, 25-23, 19-25, 15-10)
No. 3 Mukwonago 3, No. 2 Hartland Arrowhead 1 (16-25, 25-19, 25-20, 25-23)
Sectional finals, Oct. 28
Mukwonago 3, Menomonee Falls 1 (25-17, 23-25, 26-24, 25-19)
Sectional 6
Sectional semifinals, Oct. 26, at Stoughton

No. 1 Burlington 3, No. 4 Janesville Craig 0 (25-16, 25-9, 25-9)
No. 3 Westosha Central 3, No. 2 Milton 0 (25-21, 26-24, 25-18)
Sectional finals, Oct. 28
Burlington 3, Westosha Central 0 (25-18, 25-11, 25-21)
Sectional 7
Sectional semifinals, Oct. 26, at Racine Park

No. 1 Greendale 3, No. 4 Franklin 2 (25-13, 21-25, 25-22, 20-25, 15-13)
No. 2 West Allis Hale 3, No. 3 Oak Creek 0 (25-17, 25-11, 25-9)
Sectional finals, Oct. 28
Greendale 3, West Allis Hale 1 (19-25, 25-23, 25-21, 25-16)
Sectional 8
Sectional semifinals, Oct. 26, at Glendale Nicolet

No. 1 Brookfield Central 3, No. 5 Glendale Nicolet 1 (25-21, 25-18, 18-25, 25-7)
No. 3 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 3, No. 2 Brookfield East 1 (16-25, 25-20, 25-23, 25-13)
Sectional finals, Oct. 28
Milwaukee Divine Savior Holy Angels 3, Brookfield Central 0 (25-21, 25-22, 25-21)
Division 2
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 1 St. Croix Central 3, No. 3 Rice Lake 1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-22)
No. 1 Merrill 3, No. 1 Mosinee 1 (28-25, 26-24, 25-20, 29-27)
Sectional finals, Oct. 28
Merrill 3, St. Croix Central 1 (25-23, 25-18, 19-25, 25-21)
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 2 Luxemburg-Casco 3, No. 1 Green Bay Notre Dame 2 (25-27, 25-21, 25-16, 19-25, 15-11)
No. 1 Little Chute 3, No. 3 Fox Valley Lutheran 1 (25-19, 23-25, 25-21, 25-12)
Sectional finals, Oct. 28
Luxemburg-Casco 3, Little Chute 1 (12-25, 25-15, 25-16, 25-13)
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 1 Mount Horeb 3, No. 1 Reedsburg 0 (25-12, 25-9, 25-18)
No. 1 Lakeside Lutheran 3, No. 2 East Troy 2 (31-29, 19-25, 23-25, 34-32, 15-13)
Sectional finals, Oct. 28
Lakeside Lutheran 3, Mount Horeb 0 (25-17, 25-17, 25-11)
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 2 Pewaukee 3, No. 1 Kettle Moraine Lutheran 2 (25-15, 25-21, 23-25, 23-25, 17-15)
No. 1 Waukesha Catholic Memorial 3, No. 2 Wisconsin Lutheran 1 (25-16, 25-10, 20-25, 25-16)
Sectional finals, Oct. 28
Waukesha Catholic Memorial 3, Pewaukee 1 (25-21, 21-25, 25-14, 25-20)
Division 3
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 1 Grantsburg 3, No. 3 Colfax 0 (25-16, 25-16, 25-12)
No. 1 Eau Claire Regis 3, No. 3 Cochrane-Fountain City 2 (25-22, 20-25, 25-19, 24-26, 18-16)
Sectional finals, Oct. 28
Eau Claire Regis 3, Grantsburg 1 (23-25, 26-24, 25-21, 25-18)
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 2 Neenah St. Mary Catholic 3, No. 1 Oconto 1 (25-21, 25-21, 14-25, 25-21)
No. 1 Stratford 3, No. 3 Athens 2 (25-19, 22-25, 19-25, 25-21, 15-9)
Sectional finals, Oct. 28
Stratford 3, Neenah St. Mary Catholic 2 (23-25, 25-14, 17-25, 25-18, 15-9)
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 3 Waterloo 3, No. 1 Cuba City 1 (23-25, 25-19, 25-19, 25-18)
No. 1 Winnebago Lutheran Academy 3, No. 2 Fond du Lac St. Mary’s Springs 1 (21-25, 25-22, 25-19, 25-23)
Sectional finals, Oct. 28
Waterloo 3, Winnebago Lutheran Academy 0 (25-11, 25-10, 25-16)
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 1 Manitowoc Lutheran 3, No. 2 Oostburg 0 (25-23, 25-19, 25-11)
No. 1 Lake Country Lutheran 3, No. 3 Living Word Lutheran 0 (25-20, 25-10, 25-18)
Sectional finals, Oct. 28
Lake Country Lutheran 3, Manitowoc Lutheran 0 (25-22, 25-16, 25-20)
Division 4
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 3 Shell Lake 3, No. 1 Mercer 2 (26-24, 25-12, 21-25, 22-25, 19-17)
No. 1 Clayton 3, No. 2 Chippewa Falls McDonell 2 (25-20, 25-22, 16-25, 22-25, 15-11)
Sectional finals, Oct. 28
Clayton 3, Shell Lake 0 (25-18, 25-7, 25-16)
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 1 Wausau Newman Catholic 3, No. 2 Marshfield Columbus Catholic 0 (25-20, 25-8, 25-18)
No. 1 Florence 3, No. 3 Gresham 0 (25-18, 25-22, 25-18)
Sectional finals, Oct. 28
Wausau Newman Catholic 3, Florence 0 (25-5, 25-12, 25-7)
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 2 Bangor 3, No. 1 Royall 2 (10-25, 28-26, 17-25, 27-25, 15-13)
No. 3 Benton 3, No. 1 Seneca 0 (25-15, 25-21, 25-17)
Sectional finals, Oct. 28
Benton 3, Bangor 0 (30-28, 25-23, 25-19)
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 26

No. 2 Oshkosh Lourdes 3, No. 1 Hilbert 0 (25-17, 25-20, 25-21)
No. 2 Burlington Catholic Central 3, No. 1 Randolph 2 (20-25, 25-21, 25-27, 25-23, 15-10)
Sectional finals, Oct. 28
Oshkosh Lourdes 3, Burlington Catholic Central 2 (25-17, 25-18, 19-25, 24-26, 15-8)

Comments Off on 2017 WIAA girls volleyball playoffs, sectional scores

2017 WIAA girls volleyball playoffs, regional scores

Posted on 22 October 2017 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

The sectional field is set after regional finals in four divisions as the 2017 WIAA girls volleyball playoffs continued Saturday, Oct. 21.

Sectional semifinals are set for Thursday, Oct. 26, and sectional finals will be played Saturday, Oct.28. Survivors qualify for the 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay on Nov. 2-4.

Here are all of the regional scores:

2017 WIAA Girls Volleyball Playoffs
Division 1
Sectional 1
Regional semifinals, Oct. 19

No. 8 Marshfield 3, No. 9 Chippewa Falls 1 (22-25, 25-13, 25-16, 25-18)
No. 5 Wausau West 3, No. 12 Wisconsin Rapids 0 (25-20, 25-23, 25-19)
No. 4 Stevens Point 3, No. 13 Wausau East 0 (25-19, 25-12, 25-11)
No. 3 Eau Claire Memorial 3, No. 14 Menomonie 0 (25-12, 25-15, 25-21)
No. 6 D.C. Everest 3, No. 11 New Richmond 0 (25-16, 25-11, 25-7)
No. 7 Hudson 3, No. 10 Superior 0 (28-26, 25-14, 25-18)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 River Falls 3, No. 8 Marshfield 0 (25-17, 25-9, 25-9)
No. 4 Stevens Point 3, No. 5 Wausau West 2 (16-25, 25-21, 27-25, 23-25, 15-13)
No. 6 D.C. Everest 3, No. 3 Eau Claire Memorial 0 (25-20, 25-22, 26-24)
No. 2 Eau Claire North 3, No. 7 Hudson 0 (25-18, 25-22, 25-10)
Sectional 2
Regional semifinals, Oct. 19

No. 8 Appleton West 3, No. 9 Kaukauna 1 (25-22, 25-23, 24-26, 25-19)
No. 5 Bay Port 3, No. 12 Green Bay Preble 0 (25-21, 25-19, 25-14)
No. 4 Appleton East 3, No. 13 Green Bay Southwest 0 (25-10, 25-14, 25-11)
No. 3 Hortonville 3, No. 14 Green bay East 0 (25-9, 25-9, 25-12)
No. 6 Ashwaubenon 3, No. 11 West De Pere 2 (22-25, 25-17, 25-10, 21-25, 15-10)
No. 7 De Pere 3, No. 10 Pulaski 1 (25-22, 20-25, 25-16, 25-14)
No. 2 Appleton North 3, No. 15 Menasha 0 (25-9, 25-6, 25-7)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Kimberly 3, No. 8 Appleton West 0 (25-13, 25-13, 25-16)
No. 5 Bay Port 3, No. 4 Appleton East 0 (25-19, 25-16, 25-18)
No. 3 Hortonville 3, No. 6 Ashwaubenon 1 (25-14, 25-6, 22-25, 25-22)
No. 2 Appleton North 3, No. 7 De Pere 0 (25-13, 25-16, 25-22)
Sectional 3
Regional semifinals, Oct. 19

No. 9 Madison Memorial 3, No. 8 Onalaska 1 (25-19, 25-22, 22-25, 25-20)
No. 5 Monona Grove 3, No. 12 Madison West 2 (25-18, 25-11, 26-28, 19-25, 15-8)
No. 4 Middleton 3, No. 13 Tomah 1 (25-17, 25-17, 23-25, 25-12)
No. 3 Verona 3, No. 14 Madison East 0 (25-9, 25-8, 25-23)
No. 6 DeForest 3, No. 11 Madison La Follette 1 (25-23, 27-25, 23-25, 25-19)
No. 7 Holmen 3, No. 10 Baraboo 0 (25-14, 25-16, 25-18)
No. 2 Waunakee 3, No. 15 La Crosse Central 0 (25-11, 25-14, 25-9)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Sun Prairie 3, No. 9 Madison Memorial 0 (25-15, 25-17, 25-19)
No. 4 Middleton 3, No. 5 Monona Grove 1 (16-25, 28-26, 25-20, 25-21)
No. 3 Verona 3, No. 6 DeForest 1 (25-8, 25-21, 20-25, 25-20)
No. 2 Waunakee 3, No. 7 Holmen 0 (25-23, 25-18, 25-19)
Sectional 4
Regional semifinals, Oct. 19

No. 8 Slinger 3, No. 9 West Bend East 1 (25-22, 25-13, 22-25, 25-22)
No. 5 Watertown 3, No. 12 Beaver Dam 0 (25-10, 25-11, 25-16)
No. 4 Sheboygan North 3, No. 13 Oshkosh North 0 (25-9, 25-13, 25-21)
No. 3 West Bend West 3, No. 14 Sheboygan South 0 (25-14, 25-14, 25-8)
No. 6 Fond du Lac 3, No. 11 Manitowoc 0 (25-22, 25-15, 25-20)
No. 7 Hartford 3, No. 10 Oshkosh West 0 (25-22, 25-12, 25-20)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Oconomowoc 3, No. 8 Slinger 0 (25-17, 25-18, 25-15)
No. 4 Sheboygan North 3, No. 5 Watertown 1 (25-22, 25-18, 25-27, 25-21)
No. 3 West Bend West 3, No. 6 Fond du Lac 1 (25-22, 25-23, 19-25, 26-24)
No. 2 Neenah 3, No. 7 Hartford 0 (25-23, 25-19, 25-18)
Sectional 5
Regional semifinals, Oct. 19

No. 8 Sussex Hamilton 3, No. 9 Germantown 0 (25-11, 25-21, 25-18)
No. 5 Cedarburg 3, No. 12 Waukesha South 0 (25-12, 25-14, 25-16)
No. 4 Waterford 3, No. 13 Milwaukee Madison University 0 (25-2, 25-0, 25-10)
No. 3 Mukwonago 3, No. 14 Milwaukee Vincent 0 (25-4, 25-7, 25-10)
No. 6 Waukesha West 3, No. 11 Waukesha North 0 (25-21, 25-18, 25-23)
No. 7 Kettle Moraine 3, No. 10 Mequon Homestead 0 (25-18, 25-18, 25-23)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Menomonee Falls 3, No. 8 Sussex Hamilton 0 (25-21, 25-16, 25-7)
No. 5 Cedarburg 3, No. 4 Waterford 2 (16-25, 25-16, 17-25, 25-23, 15-8)
No. 3 Mukwonago 3, No. 6 Waukesha West 1 (19-25, 25-18, 25-18, 25-16)
No. 2 Hartland Arrowhead 3, No. 7 Kettle Moraine 0 (25-14, 25-8, 25-12)
Sectional 6
Regional semifinals, Oct. 19

No. 8 Kenosha Bradford/Reuther 3, No. 9 Oregon 2 (25-21, 23-25, 16-25, 25-15, 15-11)
No. 12 Kenosha Tremper 3, No. 5 Kenosha Indian Trail 1 (27-25, 25-16, 20-25, 25-22)
No. 4 Janesville Craig 3, No. 13 Elkhorn 0 (25-11, 25-20, 25-14)
No. 3 Westosha Central 3, No. 14 Wilmot 0 (25-18, 25-13, 25-23)
No. 6 Stoughton 3, No. 11 Janesville Parker 0 (25-16, 25-19, 25-20)
No. 10 Lake Geneva Bader 3, No. 7 Fort Atkinson 2 (17-25, 25-17, 25-23, 23-25, 15-7)
No. 2 Milton 3, No. 15 Beloit Memorial 0 (25-15, 25-15, 25-4)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Burlington 3, No. 8 Kenosha Bradford/Reuther 1 (28-26, 25-13, 22-25, 25-18)
No. 4 Janesville Craig 3, No. 12 Kenosha Tremper 2 (25-17, 25-19, 25-27, 20-25, 15-11)
No. 3 Westosha Central 3, No. 6 Stoughton 0 (25-11, 25-16, 25-19)
No. 2 Milton 3, No. 10 Lake Geneva Badger 0 (25-20, 25-17, 25-22)
Sectional 7
Regional semifinals, Oct. 19

No. 9 Muskego 3, No. 8 South Milwaukee 0 (25-18, 25-14, 25-17)
No. 5 Union Grove 3, No. 12 Milwaukee Reagan 0 (25-12, 25-18, 25-9)
No. 4 Franklin 3, No. 13 Racine Park 0 (25-11, 25-12, 25-8)
No. 3 Oak Creek 3, No. 14 Milwaukee Hamilton 0 (25-12, 25-3, 25-2)
No. 6 Greenfield 3, No. 11 West Allis Central 0 (25-16, 25-12, 25-15)
No. 7 Racine Case 3, No. 10 Racine Horlick 2 (25-15, 16-25, 21-25, 25-22, 15-8)
No. 2 West Allis Hale 3, No. 15 Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 0 (25-1, 25-10, 25-9)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Greendale 3, No. 9 Muskego 0 (25-16, 25-14, 25-19)
No. 4 Franklin 3, No. 5 Union Grove 2 (22-25, 25-23, 15-25, 25-20, 15-8)
No. 3 Oak Creek 3, No. 6 Greenfield 2 (21-25, 25-12, 17-25, 28-26, 16-14)
No. 2 West Allis Hale 3, No. 7 Racine Case 0 (25-8, 25-14, 25-15)
Sectional 8
Regional semifinals, Oct. 19

No. 8 Milwaukee King 3, No. 9 Milwaukee Riverside/Golda Meir 0 (25-19, 25-18, 25-15)
No. 5 Glendale Nicolet 3, No. 12 Milwaukee Bradley Tech 0 (25-5, 25-5, 25-16)
No. 4 Wauwatosa West 3, No. 13 Milwaukee Marshall 0 (25-6, 25-5, 25-3)
No. 3 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 3, No. 14 Milwaukee Washington 0 (25-4, 25-2, 25-6)
No. 6 Wauwatosa East 3, No. 11 Milwaukee South 0 (25-9, 25-3, 25-4)
No. 7 Whitefish Bay 3, No. 10 Milwaukee Pulaski/Carmen South/Carmen Southeast 0 (25-10, 25-6, 25-8)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Brookfield Central 3, No. 8 Milwaukee King 0 (25-14, 25-15, 25-12)
No. 5 Glendale Nicolet 3, No. 4 Wauwatosa West 2 (22-25, 25-16, 25-22, 19-25, 15-8)
No. 3 Milwaukee Divine Savior Holy Angels 3, No. 6 Wauwatosa East 1 (25-17, 25-14, 21-25, 25-12)
No. 2 Brookfield East 3, No. 7 Whitefish Bay 0 (25-15, 25-12, 25-15)
Division 2
Sectional 1
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 9 Osceola 3, No. 8 Somerset 1 (25-21, 14-25, 25-21, 25-17)
No. 5 Altoona 3, No. 12 Northwestern 0 (25-12, 25-4, 25-12)
No. 4 Ellsworth 3, No. 13 Baldwin-Woodville 0 (25-19, 25-12, 25-16)
No. 3 Rice Lake 3, No. 14 Ashland 0 (25-9, 25-12, 25-8)
No. 6 Barron 3, No. 11 Hayward 0 (25-20, 25-16, 25-9)
No. 7 Prescott 3, No. 10 Amery 0 (25-22, 27-25, 25-18)
No. 4 Northland Pines 3, No. 5 Rhinelander 0 (25-12, 25-19, 25-18)
No. 3 Medford 3, No. 6 Tomahawk 0 (25-15, 26-24, 25-18)
No. 2 Antigo 3, No. 7 Lakeland 0 (25-11, 25-16, 25-20)
No. 5 La Crosse Logan 3, No. 4 Sparta 2 (25-17, 21-25, 20-25, 25-23, 15-11)
No. 3 Black River Falls 3, No. 6 Nekoosa 1 (22-25, 25-21, 25-21, 25-19)
No. 2 West Salem 3, No. 7 Gale-Ettrick-Trempealeau 1 (25-21, 25-22, 23-25, 25-12)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 St. Croix Central 3, No. 9 Osceola 0 (25-21, 25-21, 28-26)
No. 4 Ellsworth 3, No. 5 Altoona 0 (25-14, 25-21, 25-23)
No. 3 Rice Lake 3, No. 6 Barron 1 (25-20, 25-21, 24-26, 25-15)
No. 2 Bloomer 3, No. 7 Prescott 1 (25-15, 25-18, 23-25, 25-22)
No. 1 Merrill 3, No. 4 Northland Pines 0 (26-24, 25-17, 25-19)
No. 3 Medford 3, No. 2 Antigo 0 (32-30, 25-15, 25-18)
No. 1 Mosinee 3, No. 5 La Crosse Logan 0 (25-17, 25-21, 25-15)
No. 3 Black River Falls 3, No. 2 West Salem 2 (21-25, 16-25, 25-23, 25-23, 15-12)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 St. Croix Central 3, No. 4 Ellsworth 1 (25-22, 25-19, 15-25, 25-15)
No. 3 Rice Lake 3, No. 2 Bloomer 1 (21-25, 25-20, 25-22, 25-20)
No. 1 Merrill 3, No. 3 Medford 0 (25-12, 25-19, 25-18)
No. 1 Mosinee 3, No. 3 Black River Falls 2 (23-25, 25-8, 19-25, 25-19, 15-12)
Sectional 2
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 Wrightstown 3, No. 9 Freedom 2 (26-28, 17-25, 25-19, 25-21, 15-11)
No. 5 Oconto Falls 3, No. 12 Clintonville 0 (25-11, 25-9, 25-19)
No. 4 Shawano 3, No. 13 Two Rivers 0 (25-9, 25-8, 25-14)
No. 3 Seymour 3, No. 14 Marinette 0 (25-9, 25-4, 25-6)
No. 6 Denmark 3, No. 11 Sturgeon Bay 0 (25-14, 25-20, 25-22)
No. 7 Peshtigo 3, No. 10 Valders 1 (22-25, 30-28, 25-20, 25-21)
No. 2 Luxemburg-Casco 3, No. 15 Green Bay West 0 (25-8, 25-7, 25-6)
No. 8 Waupun 3, No. 9 Ripon 1 (25-22, 19-25, 25-23, 28-26)
No. 5 Winneconne 3, No. 12 North Fond du Lac 0 (25-20, 25-14, 27-25)
No. 4 Chilton 3, No. 13 Kiel 0 (25-14, 25-16, 25-14)
No. 3 Fox Valley Lutheran 3, No. 14 Lomira 0 (25-5, 25-9, 25-9)
No. 6 New London 3, No. 11 Omro 1 (23-25, 25-17, 29-27, 25-18)
No. 7 Berlin 3, No. 10 Waupaca 1 (25-13, 25-14, 22-25, 25-15)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Green Bay Notre Dame 3, No. 8 Wrightstown 0 (25-14, 25-16, 25-17)
No. 4 Shawano 3, No. 5 Oconto Falls 0 (25-6, 25-18, 25-17)
No. 3 Seymour 3, No. 6 Denmark 2 (25-23, 22-25, 22-25, 25-21, 15-9)
No. 2 Luxemburg-Casco 3, No. 7 Peshtigo 0 (25-14, 25-16, 25-13)
No. 1 Little Chute 3, No. 8 Waupun 0 (25-11, 25-8, 25-6)
No. 4 Chilton 3, No. 5 Winneconne 1 (20-25, 25-18, 25-22, 25-21)
No. 3 Fox Valley Lutheran 3, No. 6 New London 0 (25-16, 25-13, 25-13)
No. 2 Appleton Xavier 3, No. 7 Berlin 0 (25-22, 25-12, 25-14)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Green Bay Notre Dame 3, No. 4 Shawano 0 (25-9, 25-14, 25-20)
No. 2 Luxemburg-Casco 3, No. 3 Seymour 0 (25-17, 25-14, 25-16)
No. 1 Little Chute 3, No. 4 Chilton 1 (26-24, 25-13, 20-25, 25-10)
No. 3 Fox Valley Lutheran 3, No. 2 Appleton Xavier 2 (25-21, 25-18, 11-25, 23-25, 25-20)
Sectional 3
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 4 Wautoma 3, No. 5 Mauston 1 (27-25, 25-21, 12-25, 25-21)
No. 3 Wisconsin Dells 3, No. 6 Adams-Friendship 1 (18-25, 25-18, 25-13, 25-11)
No. 2 Lodi 3, No. 7 Portage 0 (25-20, 25-15, 25-21)
No. 4 River Valley 3, No. 5 Sauk Prairie 2 (25-21, 22-25, 25-18, 17-25, 15-12)
No. 3 Richland Center 3, No. 6 Monroe 0 (25-16, 25-19, 25-5)
No. 2 Platteville 3, No. 7 Dodgeville 0 (25-10, 25-15, 25-14)
No. 9 Big Foot 3, No. 8 Jefferson 1 (25-16, 26-17, 27-29, 25-17)
No. 5 Madison Edgewood 3, No. 12 Columbus 0 (25-10, 25-14, 25-13)
No. 4 Lake Mills 3, No. 13 Delavan-Darien 0 (25-20, 25-20, 25-17)
No. 3 Edgerton 3, No. 14 Beloit Turner 0 (25-12, 25-16, 25-6)
No. 6 McFarland 3, No. 11 Evansville 0 (26-24, 25-20, 25-21)
No. 7 Watertown Luther Prep 3, No. 10 Whitewater 0 (25-19, 25-8, 25-14)
No. 2 East Troy 3, No. 15 Clinton 0 (25-8, 25-11, 25-9)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Reedsburg 3, No. 4 Wautoma 0 (25-11, 25-21, 25-14)
No. 2 Lodi 3, No. 3 Wisconsin Dells 2 (25-15, 24-26, 25-12, 25-27, 15-11)
No. 1 Mount Horeb 3, No. 4 River Valley 1 (23-25, 25-15, 25-22, 25-18)
No. 2 Platteville 3, No. 3 Richland Center 2 (19-25, 19-25, 25-20, 25-20, 15-9)
No. 1 Lakeside Lutheran 3, No. 9 Big Foot 1 (25-17, 22-25, 25-22, 25-18)
No. 4 Lake Mills 3, No. 5 Madison Edgewood 2 (21-25, 20-25, 25-23, 25-18, 15-10)
No. 3 Edgerton 3, No. 6 McFarland 1 (21-25, 25-15, 25-14, 25-19)
No. 2 East Troy 3, No. 7 Watertown Luther Prep 0 (25-12, 27-25, 25-15)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Reedsburg 3, No. 2 Lodi 0 (25-18, 26-24, 25-22)
No. 1 Mount Horeb 3, No. 2 Platteville 2 (29-27, 23-25, 18-25, 25-21, 15-9)
No. 1 Lakeside Lutheran 3, No. 4 Lake Mills 0 (25-23, 25-13, 25-19)
No. 2 East Troy 3, No. 3 Edgerton 0 (25-12, 25-10, 25-23)
Sectional 4
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 University School of Milwaukee 3, No. 9 Mayville 0 (25-14, 25-20, 25-21)
No. 5 Plymouth 3, No. 12 Port Washington 0 (25-11, 25-11, 26-24)
No. 4 Kewaskum 3, No. 13 Brown Deer 0 (25-15, 25-8, 25-16)
No. 3 Grafton 3, No. 14 Milwaukee Lutheran 0 (25-8, 25-9, 25-10)
No. 6 Shorewood 3, No. 11 Milwaukee School of Languages 0 (25-15, 25-10, 25-21)
No. 7 Sheboygan Falls 3, No. 10 Campbellsport 0 (25-15, 25-17, 25-20)
No. 2 Pewaukee 3, No. 15 Milwaukee Messmer 0 (25-8, 25-6, 25-9)
No. 8 Greendale Martin Luther 3, No. 9 Milwaukee Pius XI Catholic 2 (21-25, 25-23, 26-24, 23-25, 15-13)
No. 5 Milwaukee St. Thomas More 3, No. 12 Milwaukee Veritas/Tenor 0 (25-5, 25-10, 25-7)
No. 4 Whitnall 3, No. 13 Milwaukee Carmen Northwest 0 (25-6, 25-7, 25-8)
No. 3 Racine St. Catherine’s 3, No. 14 Milwaukee St. Anthony 0 (25-1, 25-1, 25-7)
No. 6 New Berlin Eisenhower 3, No. 11 Cudahy 0 (25-6, 25-7, 25-9)
No. 7 New Berlin West 3, No. 10 St. Francis 0 (25-7, 25-18, 25-8)
No. 2 Wisconsin Lutheran 3, No. 15 Milwaukee Audubon 0 (25-3, 25-5, 25-5)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Kettle Moraine Lutheran 3, No. 8 University School of Milwaukee 0 (25-12, 25-10, 25-18)
No. 4 Kewaskum 3, No. 5 Plymouth 1 (23-25, 25-23, 25-22, 25-15)
No. 3 Grafton 3, No. 6 Shorewood 1 (25-18, 25-20, 17-25, 25-22)
No. 2 Pewaukee 3, No. 7 Sheboygan Falls 1 (25-19, 25-12, 22-25, 25-13)
No. 1 Waukesha Catholic Memorial 3, No. 8 Greendale Martin Luther 0 (25-8, 25-17, 25-11)
No. 4 Whitnall 3, No. 5 Milwaukee St. Thomas More 0 (25-17, 25-16, 25-18)
No. 3 Racine St. Catherine’s 3, No. 6 New Berlin Eisenhower 2 (22-25, 25-21, 25-21, 19-25, 15-12)
No. 2 Wisconsin Lutheran 3, No. 7 New Berlin West 0 (25-23, 25-21, 25-13)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Kettle Moraine Lutheran 3, No. 4 Kewaskum 0 (25-17, 25-14, 25-15)
No. 2 Pewaukee 3, No. 3 Grafton 2 (25-20, 17-25, 25-18, 25-27, 15-8)
No. 1 Waukesha Catholic Memorial 3, No. 4 Whitnall 0 (25-21, 25-20, 25-23)
No. 2 Wisconsin Lutheran 3, No. 3 Racine St. Catherine’s 0 (25-18, 25-18, 27-25)
Division 3
Sectional 1
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 9 Chequamegon 3, No. 8 Cumberland 0 (25-23, 26-24, 25-16)
No. 5 Clear Lake 3, No. 12 Chetek-Weyerhaeuser 0 (25-16, 25-8, 25-23)
No. 4 Phillips 3, No. 13 Glenwood City 0 (25-17, 25-8, 25-17)
No. 3 Colfax 3, No. 14 Boyceville 0 (25-15, 25-10, 25-20)
No. 6 Cameron 3, No. 11 Unity 1 (25-17, 25-22, 19-25, 25-14)
No. 10 Webster 3, No. 7 Ladysmith 0 (25-18, 27-25, 25-20)
No. 2 St. Croix Central 3, No. 15 Spooner 0 (25-7, 25-13, 25-14)
No. 9 Brookwood 3, No. 8 Mondovi 2 (25-20, 13-25, 16-25, 25-20, 17-15)
No. 5 Elk Mound 3, No. 12 Spring Valley 0 (25-9, 25-13, 25-12)
No. 4 Westby 3, No. 13 Viroqua 0 (25-21, 25-22, 25-18)
No. 3 Cochrane-Fountain City 3, No. 14 Whitehall 0 (25-6, 25-14, 25-16)
No. 6 Melrose-Mindoro 3, No. 11 Durand 1 (25-23, 25-20, 19-25, 25-20)
No. 7 Arcadia 3, No. 10 Osseo-Fairchild 0 (25-22, 25-23, 25-14)
No. 2 La Crosse Aquinas 3, No. 15 Onalaska Luther 0 (25-18, 25-14, 25-20)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Grantsburg 3, No. 9 Chequamegon 0 (25-21, 25-21, 25-16)
No. 5 Clear Lake 3, No. 4 Phillips 0 (25-12, 25-23, 27-25)
No. 3 Colfax 3, No. 6 Cameron 0 (25-19, 25-13, 25-21)
No. 10 Webster 3, No. 2 St. Croix Falls 1 (25-21, 25-12, 19-25, 25-13)
No. 1 Eau Claire Regis 3, No. 9 Brookwood 0 (25-2, 25-19, 25-13)
No. 5 Elk Mound 3, No. 4 Westby 1 (25-19, 25-18, 23-25, 25-9)
No. 3 Cochrane-Fountain City 3, No. 6 Melrose-Mindoro 2 (21-25, 27-25, 25-17, 19-25, 15-12)
No. 2 La Crosse Aquinas 3, No. 7 Arcadia 0 (25-17, 25-14, 26-24)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Grantsburg 3, No. 5 Clear Lake 0 (25-19, 25-11, 25-15)
No. 3 Colfax 3, No. 10 Webster 1 (25-22, 19-25, 25-12, 25-17)
No. 1 Eau Claire Regis 3, No. 5 Elk Mound 1 (25-12, 25-18, 16-25, 25-20)
No. 3 Cochrane-Fountain City 3, No. 2 La Crosse Aquinas 2 (25-18, 20-25, 23-25, 25-23, 15-11)
Sectional 2
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 Weyauwega-Fremont 3, No. 9 Manawa 2 (17-25, 26-24, 18-25, 25-21, 15-11)
No. 5 Crivitz 3, No. 12 Shiocton 0 (25-16, 25-13, 25-19)
No. 4 Amherst 3, No. 13 Coleman 0 (25-14, 25-13, 26-24)
No. 3 Wittenberg-Birnamwood 3, No. 14 Crandon 0 (25-13, 25-21, 25-15)
No. 6 Bonduel 3, No. 11 Wabeno/Laona 0 (25-23, 25-23, 25-12)
No. 10 Rosholt 3, No. 7 Iola-Scandinavia 1 (25-23, 25-21, 19-25, 25-17)
No. 2 Neenah St. Mary Catholic 3, No. 15 Menominee Indian 1 (25-8, 25-10, 22-25, 25-5)
No. 9 Thorp 3, No. 8 Colby 1 (25-23, 20-25, 25-19, 25-22)
No. 5 Stanley-Boyd 3, No. 12 Neillsville/Granton 0 (25-20, 25-23, 25-17)
No. 4 Abbotsford 3, No. 13 Edgar 0 (25-13, 25-23, 25-16)
No. 3 Athens 3, No. 14 Augusta 0 (25-9, 25-9, 25-12)
No. 6 Marathon 3, No. 11 Fall Creek 2 (19-25, 25-11, 21-25, 25-11, 16-14)
No. 7 Auburndale 3, No. 10 Spencer 1 (25-16, 25-14, 26-28, 25-23)
No. 2 Stevens Point Pacelli 3, No. 15 Cadott 0 (25-12, 25-21, 25-19)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Oconto 3, No. 8 Weyauwega-Fremont 0 (25-19, 25-17, 25-11)
No. 5 Crivitz 3, No. 4 Amherst 2 (20-25, 25-22, 13-25, 25-17, 15-7)
No. 3 Wittenberg-Birnamwood 3, No. 6 Bonduel 1 (25-16, 25-13, 23-25, 25-11)
No. 2 Neenah St. Mary Catholic 3, No. 10 Rosholt 0 (25-6, 25-14, 25-23)
No. 1 Stratford 3, No. 9 Thorp 0 (25-17, 25-14, 25-11)
No. 4 Abbotsford 3, No. 5 Stanley-Boyd 2 (25-21, 25-27, 25-22, 18-25, 15-10)
No. 3 Athens 3, No. 6 Marathon 0 (25-23, 25-12, 25-16)
No. 2 Stevens Point Pacelli 3, No. 7 Auburndale 2 (25-22, 25-23, 17-25, 17-25, 15-9)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Oconto 3, No. 5 Crivitz 1 (22-25, 25-21, 25-18, 25-8)
No. 2 Neenah St. Mary Catholic 3, No. 3 Wittenberg-Birnamwood 0 (25-18, 25-20, 25-19)
No. 1 Stratford 3, No. 4 Abbotsford 0 (25-16, 25-15, 25-23)
No. 3 Athens 3, No. 2 Stevens Point Pacelli 1 (19-25, 25-20, 25-22, 25-9)
Sectional 3
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 1 Cuba City 3, No. 16 New Glarus 0 (25-12, 25-12, 25-11)
No. 9 Marshall 3, No. 8 Boscobel 1 (25-23, 19-25, 25-23, 25-20)
No. 5 Darlington 3, No. 12 Parkview 0 (25-16, 25-15, 25-12)
No. 4 Brodhead 3, No. 13 Deerfield 0 (25-18, 25-8, 25-13)
No. 3 Waterloo 3, No. 14 Fennimore 0 (25-6, 25-4, 25-9)
No. 6 Belleville 3, No. 11 Prairie du Chien 0 (25-16, 25-23, 25-16)
No. 7 Mineral Point 3, No. 10 Cambridge 0 (25-19, 25-21, 25-23)
No. 2 Wisconsin Heights 3, No. 15 Lancaster 0 (25-9, 25-11, 25-10)
No. 8 Dodgeland 3, No. 9 Palmyra-Eagle 0 (25-21, 25-20, 25-21)
No. 5 Laconia 3, No. 12 Montello 1 (25-13, 25-16, 20-25, 25-14)
No. 4 Princeton/Green Lake 3, No. 13 Johnson Creek 0 (25-7, 25-18, 25-14)
No. 3 Markesan 3, No. 14 Westfield 0 (25-17, 25-20, 25-22)
No. 6 Necedah 3, No. 11 Pardeeville 0 (25-10,26-24, 25-23)
No. 7 Horicon 3, No. 10 Poynette 1 (25-14, 25-7, 14-25, 26-24)
No. 2 Fond du Lac St. Mary’s Springs 3, No. 15 Wayland Academy 0 (25-12, 25-2, 25-9)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Cuba City 3, No. 9 Marshall 0 (25-14, 25-15, 25-11)
No. 5 Darlington 3, No. 4 Brodhead 2 (22-25, 25-23, 25-18, 17-25, 15-13)
No. 3 Waterloo 3, No. 6 Belleville 0 (25-13, 25-21, 25-21)
No. 2 Wisconsin Heights 3, No. 7 Mineral Point 0 (25-13, 25-15, 29-27)
No. 1 Winnebago Lutheran Academy 3, No. 8 Dodgeland 0 (25-21, 25-23, 25-13)
No. 4 Princeton/Green Lake 3, No. 5 Laconia 0 (25-18, 25-22, 25-17)
No. 3 Markesan 3, No. 6 Necedah 0 (25-21, 27-25, 25-23)
No. 2 Fond du Lac St. Mary’s Springs 3, No. 7 Horicon 0 (26-24, 25-17, 25-10)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Cuba City 3, No. 5 Darlington 0 (25-16, 25-20, 25-8)
No.3 Waterloo 3, No. 2 Wisconsin Heights 2 (21-25, 25-20, 23-25, 25-13, 15-7)
No. 1 Winnebago Lutheran 3, No. 4 Princeton/Green Lake 2 (21-25, 29-27, 17-25, 25-17, 15-11)
No. 2 Fond du Lac St. Mary’s Springs 3, No. 3 Markesan 0 (25-20, 25-19, 25-22)
Sectional 4
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 Sevastopol 3, No. 9 Cedar Grove-Belgium 0 (25-13, 25-19, 25-16)
No. 5 Brillion 3, No. 12 Mishicot 0 (25-21, 25-22, 25-12)
No. 4 New Holstein 3, No. 13 Kewaunee 0 (25-9, 25-13, 25-14)
No. 3 Howards Grove 3, No. 14 Manitowoc Roncalli 0 (25-20, 25-9, 25-15)
No. 6 Algoma 3, No. 11 Gibraltar 0 (25-15, 25-14, 25-13)
No. 7 Southern Door 3, No. 10 Reedsville 0 (25-17, 25-15, 25-13)
No. 2 Oostburg 3, No. 15 Kohler 0 (25-15, 25-6, 25-18)
No. 9 Random Lake 3, No. 8 Ozaukee 1 (25-11, 19-25, 25-22, 25-15)
No. 5 Kenosha Christian Life 3, No. 12 Brookfield Academy 2 (18-25, 25-18, 21-25, 25-23, 15-3)
No. 4 Kenosha St. Joseph 3, No. 13 Milwaukee Cristo Rey Jesuit 0 (25-3, 25-4, 25-8)
No. 3 Living Word Lutheran 3, No. 14 Miwaukee Juneau Complex 0 (25-6, 25-11, 25-6)
No. 6 Williams Bay 3, No. 11 Racine Lutheran 2 (25-23, 22-25, 26-24, 17-25, 15-5)
No. 7 Shoreland Lutheran 3, No. 10 Whitefish Bay Dominican 2 (19-25, 25-21, 24-26, 25-12, 15-6)
No. 2 The Prairie School 3, No. 15 Milwaukee Hope Christian 0 (25-2, 25-1, 25-3)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Manitowoc Lutheran 3, No. 8 Sevastopol 0 (25-22, 25-18, 25-12)
No. 5 Brillion 3, No. 4 New Holstein 2 (20-25, 25-19, 25-21, 20-25, 15-6)
No. 3 Howards Grove 3, No. 6 Algoma 1 (25-21, 23-25, 25-12, 29-27)
No. 2 Oostburg 3, No. 7 Southern Door 0 (28-26,25-18, 25-20)
No. 1 Lake Country Lutheran 3, No. 9 Random Lake 0 (25-12, 25-12, 25-14)
No. 5 Kenosha Christian Life 3, No. 4 Kenosha St. Joseph Catholic 1 (26-24, 24-26, 25-23, 25-21)
No. 3 Living Word Lutheran 3, No. 6 Williams Bay 1 (25-9, 25-27, 25-10, 25-22)
No. 2 The Prairie School 3, No. 7 Shoreland Lutheran 1 (21-25, 25-19, 25-9, 25-20)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Manitowoc Lutheran 3, No. 5 Brillion 0 (25-18, 25-18, 25-15)
No. 2 Oostburg 3, No. 3 Howards Grove 1 (25-17, 25-13, 15-25, 25-23)
No. 1 Lake Country Lutheran 3, No. 5 Kenosha Christian 0 (25-13, 25-10, 25-16)
No. 3 Living Word Lutheran 3, No. 2 The Prairie School 2 (28-26, 22-25, 25-16, 17-25, 17-15)
Division 4
Sectional 1
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 Butternut 3, No. 9 Bayfield 1 (25-18, 25-21, 24-26, 25-15)
No. 5 Mellen 3, No. 12 Hurley 0 (25-11, 25-20, 25-18)
No. 4 Drummond 3, No. 13 Lac Courte Oreilles 0 (25-15, 25-14, 25-15)
No. 3 Shell Lake 3, No. 14 Winter 0 (25-12, 25-2, 25-12)
No. 6 Siren 3, No. 11 South Shore 0 (25-12, 25-11, 25-17)
No. 7 Birchwood 3, No. 10 Northwood 1 (25-27, 25-22, 25-23, 25-21)
No. 2 Washburn 3, No. 15 Solon Springs 0 (25-5, 25-11, 25-7)
No. 8 Plum City 3, No. 9 Bruce 1 (25-16, 25-17, 20-25, 25-19)
No. 5 Turtle Lake 3, No. 12 Elmwood 0 (30-28, 25-14, 25-19)
No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 0 (25-12, 25-16, 25-19)
No. 3 Luck 3, No. 14 Frederic 0 (25-6, 25-5, 25-3)
No. 6 Gilman 3, No. 11 Flambeau 0 (25-7, 26-24, 25-14)
No. 10 Prairie Farm 3, No. 7 Lake Holcombe 1 (25-17, 25-14, 25-27, 25-18)
No. 2 Chippewa Falls McDonell 3, No. 15 New Auburn 0 (25-9, 25-0, 25-9)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Mercer 3, No. 8 Butternut 0 (25-8, 25-18, 25-9)
No. 4 Drummond 3, No. 5 Mellen 1 (25-17, 18-25, 25-21, 25-17)
No. 3 Shell Lake 3, No. 6 Siren 0 (25-16, 25-20, 25-23)
No. 2 Washburn 3, No. 7 Birchwood 2 (25-16, 8-25, 25-20, 22-25, 15-11)
No. 1 Clayton 3, No. 8 Plum City 0 (25-16, 25-20, 25-10)
No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 3, No. 5 Turtle Lake 0 (27-25, 25-23, 31-29)
No. 3 Luck 3, No. 6 Gilman 0 (25-21, 25-13, 25-13)
No. 2 Chippewa Falls McDonell 3, No. 10 Prairie Farm 0 (25-12, 25-17, 25-6)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Mercer 3, No. 4 Drummond 0 (25-15, 25-10, 25-13)
No. 3 Shell Lake 3, No. 2 Washburn 1 (23-25, 25-14, 25-22, 25-19)
No. 1 Clayton 3, No. 4 Eau Claire Immanuel Lutheran 0 (25-11, 25-16, 25-11)
No. 2 Chippewa Falls McDonell 3, No. 3 Luck 0 (25-19, 25-18, 25-18)
Sectional 2
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 9 Greenwood 3, No. 8 Port Edwards 2 (26-24, 25-23, 19-25, 24-26, 15-7)
No. 5 Tri-County 3, No. 12 Wisconsin Valley Lutheran 0 (28-26, 25-19, 25-11)
No. 4 Wisconsin Rapids Assumption 3, No. 13 Loyal 0 (25-10, 25-20, 25-18)
No. 3 Rib Lake 3, No. 14 Almond-Bancroft 0 (25-7, 25-17, 25-8)
No. 6 Prentice 3, No. 11 Northland Lutheran 0 (25-14, 25-14, 25-12)
No. 7 Pittsville 3, No. 10 Owen-Withee 2 (27-25, 14-25, 20-25, 25-20, 15-13)
No. 2 Marshfield Columbus Catholic 3, No. 15 Wild Rose 0 (25-7, 25-12, 25-14)
No. 1 Florence 3, No. 16 Marion 0 (25-14, 25-20, 25-9)
No. 9 Bowler 3, No. 8 Tigerton 1 (22-25, 25-14, 25-13, 25-15)
No. 5 Wausaukee 3, No. 12 Pembine/Goodman 0 (25-13, 25-14, 25-13)
No. 4 Elcho 3, No. 13 St. Thomas Aquinas 0 (25-17, 25-10, 25-15)
No. 3 Gresham 3, No. 14 Phelps 0 (25-13, 25-22, 25-14)
No. 6 Niagara 3, No. 11 Lena 1 (23-25, 25-17, 25-13, 25-22)
No. 10 Gillett 3, No. 7 Suring 2 (25-15, 25-13, 20-25, 22-25, 15-11)
No. 2 Three Lakes 3, No. 15 White Lake 0 (25-9, 25-7, 25-15)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Wausau Newman Catholic 3, No. 9 Greenwood 0 (25-12, 25-10, 25-5)
No. 4 Wisconsin Rapids Assumption 3, No. 5 Tri-County 1 (25-10, 25-14, 24-26, 25-20)
No. 3 Rib Lake 3, No. 6 Prentice 0 (25-9, 25-21, 25-18)
No. 2 Marshfield Columbus Catholic 3, No. 7 Pittsville 0 (25-14, 25-15, 25-12)
No. 1 Florence 3, No. 9 Bowler 1 (25-12, 23-25, 25-17, 25-17)
No. 5 Wausaukee 3, No. 4 Elcho 2 (16-25, 24-26, 25-11, 25-22, 15-10)
No. 3 Gresham 3, No. 6 Niagara 0 (25-20, 25-18, 25-18)
No. 2 Three Lakes 3, No. 10 Gillett 0 (25-21, 25-21, 25-21)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Wausau Newman Catholic 3, No. 4 Wisconsin Rapids Assumption 0 (25-16, 25-20, 25-20)
No. 2 Marshfield Columbus Catholic 3, No. 3 Rib Lake 1 (25-14, 25-18, 13-25, 25-20)
No. 1 Florence 3, No. 5 Wausaukee 1 (24-26, 25-16, 25-16, 25-23)
No. 3 Gresham 3, No. 2 Three Lakes 2 (16-25, 18-25, 25-15, 25-20, 15-8)
Sectional 3
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 Cashton 3, No. 9 La Farge 0 (25-13, 25-14, 25-10)
No. 5 Lincoln 3, No. 12 Gilmanton 1 (27-25, 25-19, 19-25, 25-15)
No. 4 Alma/Pepin 3, No. 13 Wonewoc-Center 2 (18-25, 27-25, 15-25, 25-16, 15-12)
No. 3 Hillsboro 3, No. 14 Weston 0 (25-7, 25-9, 25-8)
No. 6 New Lisbon 3, No. 11 Independence 1 (20-25, 25-16, 25-14, 25-15)
No. 10 Blair-Taylor 3, No. 7 Eleva-Strum 0 (25-17, 25-21, 25-23)
No. 2 Bangor 3, No. 15 Coulee Christian/Providence Academy 0 (25-3, 25-1, 25-23)
No. 1 Seneca 3, No. 16 De Soto 0 (25-8, 25-12, 25-14)
No. 8 Highland 3, No. 9 Wauzeka-Steuben 1 (25-14, 25-21, 20-25, 25-20)
No. 5 Iowa-Grant 3, No. 12 Ithaca 0 (25-20, 25-15, 25-21)
No. 4 Southwestern 3, No. 13 Riverdale 0 (25-19, 25-15, 25-14)
No. 3 Benton 3, No. 14 Belmont 0 (25-18, 25-12, 25-9)
No. 6 Potosi 3, No. 11 Cassville 0 (25-10, 25-19, 25-19)
No. 7 Kickapoo 3, No. 10 North Crawford 0 (25-7, 25-22, 25-20)
No. 2 River Ridge 3, No. 15 Shullsburg 0 (25-10, 25-15, 25-14)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Royall 3, No. 8 Cashton 0 (25-10, 25-17, 25-17)
No. 4 Alma/Pepin 3, No. 5 Lincoln 0 (25-20, 25-11, 18-25, 25-16)
No. 3 Hillsboro 3, No. 6 New Lisbon 0 (25-15, 28-26, 25-15)
No. 2 Bangor 3, No. 10 Blair-Taylor 0 (25-13, 25-23, 25-14)
No. 1 Seneca 3, No. 8 Highland 0 (25-16, 25-11, 25-21)
No. 4 Southwestern 3, No. 5 Iowa-Grant 0 (27-25, 25-23, 25-22)
No. 3 Benton 3, No. 6 Potosi 1 (25-19, 21-25, 25-22, 25-17)
No. 2 River Ridge 3, No. 7 Kickapoo 0 (25-21, 25-22, 25-23)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Royall 3, No. 4 Alma/Pepin 0 (25-16, 25-17, 25-17)
No. 2 Bangor 3, No. 3 Hillsboro 2 (27-25, 25-20, 23-25, 20-25, 15-9)
No. 1 Seneca 3, No. 4 Southwestern 0 (25-16, 25-15, 25-17)
No. 3 Benton 3, No. 2 River Ridge 0 (28-26, 25-23, 25-14)
Sectional 4
Regional quarterfinals, Oct. 17

No. 8 Stockbridge 3, No. 9 Eastbrook Academy 0 (25-8, 25-17, 25-23)
No. 5 Hustisford 3, No. 12 Oneida Nation 0 (25-16, 25-18, 26-24)
No. 4 Oakfield 3, No. 13 Heritage Christian 0 (26-24, 25-14, 25-21)
No. 3 Central Wisconsin Christian 3, No. 14 Elkhart Lake-Glenbeulah 0 (25-11, 25-7, 25-8)
No. 6 Oshkosh Valley Christian 3, No. 11 Sheboygan County Christian 0 (25-14, 25-19, 25-22)
No. 7 Green Bay NEW Lutheran 3, No. 10 Sheboygan Area Lutheran 2 (21-25, 24-26, 25-13, 28-26, 15-13)
No. 2 Oshkosh Lourdes 3, No. 15 Milwaukee Salam 0 (25-6, 25-9, 25-5)
No. 9 Juda 3, No. 8 University Lake 0 (25-13, 25-22, 25-9)
No. 5 Barneveld 3, No. 12 Pecatonica 0 (25-16, 25-20, 27-25)
No. 4 Black Hawk 3, No. 13 Faith Christian 0 (25-11, 25-6, 25-6)
No. 3 Argyle 3, No. 14 Monticello 0 (25-18, 25-8, 25-13)
No. 6 Fall River 3, No. 11 Rio 1 (25-10, 25-20, 24-26, 25-19)
No. 10 Madison Abundant Life/St. Ambrose 3, No. 7 Cambria-Friesland 2 (25-20, 25-23, 25-27, 16-25, 15-8)
No. 2 Burlington Catholic Central 3, No. 15 Albany 0 (25-3, 25-13, 25-10)
Regional semifinals, Oct. 19
No. 1 Hilbert 3, No. 8 Stockbridge 0 (25-12, 25-13, 25-8)
No. 5 Hustisford 3, No. 4 Oakfield 1 (25-21, 20-25, 25-9, 26-24)
No. 3 Central Wisconsin Christian 3, No. 6 Oshkosh Valley Christian 0 (25-14, 25-14, 25-20)
No. 2 Oshkosh Lourdes 3, No. 7 Green Bay NEW Lutheran 0 (25-12, 25-17, 25-17)
No. 1 Randolph 3, No. 9 Juda 0 (25-15, 25-15, 25-15)
No. 4 Black Hawk 3, No. 5 Barneveld 2 (22-25, 25-16, 23-25, 25-21, 15-8)
No. 3 Argyle 3, No. 6 Fall River 2 (25-7, 25-10, 24-26, 21-25, 15-11)
No. 2 Burlington Catholic Central 3, No. 10 Madison Abundant Life/St. Ambrose 0 (25-11, 25-6, 25-18)
Regional finals, Oct. 21
No. 1 Hilbert 3, No. 5 Hustisford 0 (25-11, 25-14, 25-7)
No. 2 Oshkosh Lourdes 3, No. 3 Central Wisconsin Christian 2 (25-10, 22-25, 25-19, 21-25, 15-8)
No. 1 Randolph 3, No. 4 Black Hawk 0 (25-14, 25-18, 25-11)
No. 2 Burlington Catholic Central 3, No. 3 Argyle 0 (25-14, 25-22, 25-21)

Comments Off on 2017 WIAA girls volleyball playoffs, regional scores

Stratford volleyball sweeps Abbotsford to win WIAA Division 3 regional title

Posted on 21 October 2017 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

MarshfieldAreaSports.com

STRATFORD – The Stratford volleyball team is regional champions after sweeping Abbotsford 3-0 in a WIAA Division 3 regional final Saturday afternoon at Stratford High School.

The Tigers won 25-16, 25-15, 25-23, to advance to next week’s sectionals.

Stratford moves on to a sectional semifinal Thursday, Oct. 26, against Athens at Auburndale High School. The match will begin at 7 p.m. Oconto will take on Neenah St. Mary Catholic in the other semifinal, with the winners playing in the sectional final Saturday, Oct. 28, at Athens.

The sectional champion moves on to the 2017 WIAA State Girls Volleyball Tournament at Resch Center in Green Bay on Nov. 2-4. Stratford has never made it to the state tournament.

Mazie Nagel had 14 kills and 15 digs, Makayla Krall added 10 kills and 12 digs, and Jadyn Dahlke had 17 assists and 12 digs for Stratford. Brooke Peterson had a team-high 26 assists as well for the Tigers.

Comments Off on Stratford volleyball sweeps Abbotsford to win WIAA Division 3 regional title

Stratford volleyball dominates Thorp in WIAA Division 3 regional semifinal

Posted on 19 October 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

STRATFORD – The Stratford volleyball team is a win away from a regional title after a 3-0 sweep of Thorp in a WIAA Division 3 regional semifinal Thursday night at Stratford High School.

The Tigers won the match 25-17, 25-14, 25-11, to advance to a regional final Saturday at home against Abbotsford. The match begins at 7 p.m.

Stratford had its offense working on all cylinders against the Cardinals, belting 15 service aces and 41 kills in the victory.

Mazie Nagel led Stratford with 13 kills and 11 digs, Makayla Krall added eight kills, eight aces and nine digs, Brooke Peterson had 21 assists, and Jadyn Dahlke had 19 assists for the Tigers.

Comments Off on Stratford volleyball dominates Thorp in WIAA Division 3 regional semifinal

Stratford tops Auburndale in Marawood South volleyball finale

Posted on 10 October 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

AUBURNDALE – Stratford came back after losing the first set to beat Auburndale 3-1 in the teams’ Marawood Conference South Divison finale on Thursday night at Auburndale High School.

The Tigers won 18-25, 25-12, 25-15, 25-19. With the victory, Stratford shares the Marawood South title with Wausau Newman Catholic, the only team to beat the Tigers this season.

Mazie Nagel had 16 kills and 19 digs, and Makayla Krall added seven kills and 10 digs for Stratford.

Alexis Soppe and Marissa Ponshock each had five kills, and Maggie Willfahrt and Mackenzie Raab each had 17 digs for Auburndale. Raab also had 13 assists for the Apaches.

Both teams are off until next week when the WIAA playoffs begin. Brackets will be announced later this week.

Comments Off on Stratford tops Auburndale in Marawood South volleyball finale

Marshfield Tigers Booster Club
High Street Salon, Spa & Travel
Victory Apparel
Hub City Times
All Insurance
Forward Financial Bank
Individual Sponsors Wall
Marshfield Alumni
thirty-one
Business Sponsors
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
WDLB/WOSQ Radio
Total Electric