Archive | Boys Soccer

Columbus Catholic’s Fuerlinger earns Wisconsin Soccer Coaches Association all-state honors

Posted on 22 November 2016 by paul

Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger, right, was named to the Best of the Rest squad on the 2016 Wisconsin Soccer Coaches Association all-state team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger, right, was named to the Best of the Rest squad on the 2016 Wisconsin Soccer Coaches Association all-state team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Marshfield Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger was named to the Best of the Rest, or honorable mention, list of the 2016 Wisconsin Soccer Coaches Association All-State Boys Soccer Team.

Fuerlinger, the Mid-State Soccer Conference Player of the Year and a unanimous first-team all-conference selection, helped the Dons to a 20-3 record, a conference championship, and a berth in the WIAA Division 4 sectional semifinals.

Fuerlinger, a senior, played the defensive midfielder/stopper position for the Dons, had 19 goals and two assists this season.

“Ten of his goals were scored with his head off of set plays,” Columbus Catholic coach Jeff Edwards said. “He was absolutely dominant in the air.”

Ben Leas, a senior defender for Division 1 state champion Milwaukee Marquette, was named state Player of the Year and was among the 11 players named to the all-state first team, which included D.C. Everest standout and Wisconsin Valley Conference Player of the Year Jack Mittelsteadt.

No Marshfield players were named to the all-state team.

2016 Wisconsin Soccer Coaches Association All-State Boys Soccer Team
First Team
Midfielders:
Alex Mirsberger, jr., Brookfield Central; Antonio De Castro, sr., Green Bay Preble; Nicholas Anguil-Andriacchi, sr., Whitefish Bay; Zak Wager, sr., Hartland Arrowhead.
Defenders: Ben Leas, sr., Milwaukee Marquette; Donte Bova, sr., Hartland Arrowhead; Shawn Azcueta, jr., Whitefish Bay.
Forwards: Bradan Allen, sr., Middleton; Jack Mittelsteadt, sr., D.C. Everest; Nick Cheung, jr., Milwaukee Marquette.
Goalkeeper: Elian Haddock, jr., Whitefish Bay.
Second Team
Midfielders:
Derek Waleffe, jr., Middleton; Lamin Jarju, sr., Oshkosh North; Matthew Comiskey, jr,. Whitefish Bay; Sam Holton, sr., Milwaukee Marquette.
Forwards: Alberto Martinez, sr., Beloit Memorial; Isaac Putzier, sr., Green Bay Preble; Jackson Dryden, jr., Whitefish Bay; Jaden Neumann, jr., Mount Horeb; Matt Fernandes, sr., Waukesha West; Tigrio Huerta, sr., Delavan-Darien.
Goalkeeper: Joe Jochem, sr., Milwaukee Marquette.
Best of the Rest (Honorable Mention)
Midfielders:
Andrew Schweinert, jr., Brookfield Central; Benny Boelter, sr., Hartland Arrowhead; Caleb Blair, so., McFarland; Cameron Briggs, jr., Oconomowoc; Dominic Lambo, jr., Milwaukee Marquette; Eric Peterson, jr., Cedarburg; Gerardo Rodriguez, sr., Delavan-Darien; Griffin Pecore, jr., Bay Port; Harrison Fuhr, sr., Phillips; Isai Luevano, St. Lawrence Seminary; Jonathan Soto, sr., Milwaukee Bradley Tech/Carmen; Kevin Garcia, jr., Evansville; Lucas Morris, sr., Waukesha Catholic Memorial; Michael Henry, sr., Manitowoc; Mike Howell, sr., Greendale; Nick Jatta, sr., Sun Prairie; Scott Biancofiori, sr., Milton; Tyler Fuerlinger, sr., Marshfield Columbus Catholic; Zuhad Ansari, sr., Kimberly.
Defenders: Alex Hummel, sr., Green Bay Preble; Davis Green, jr., Sun Prairie; Jacob Olp, sr., New Berlin Eisenhower; Jamie Rodriguez, jr., Delavan-Darien; Jared Short, sr., Cedarburg; Jonnie Winkler, sr., Mount Horeb; Lance Janowski, sr., Green Bay Preble; Nate Brody, sr., Madison West; Robby Zimmerman, sr., Oconomowoc; Tate Resch-Gauger, sr., Appleton Xavier.
Forwards: Alejandro Muro, sr., Oak Creek; Andres Villarreal, jr., Racine St. Catherine’s; Austen Schweinert, jr., Brookfield Central; Connor Provan, sr., Sussex Hamilton; Cris Trypak, sr., Hartford; Derrick Ten Dolle, sr., Oostburg; Hunter Holmes, sr., Rice Lake; Jack Longville, jr., Eau Claire Memorial; Joey Pumo, sr., Waukesha North; Jonah Bakunowicz, sr., Wisconsin Rapids; Kollin McGregor, sr., Berlin; Luke Meihack, sr., Winnebago Lutheran; Noal Baldwin, sr., Cedarburg; Seth Boldt, sr., Waupaca.
Goalkeeper: Josh Balicki, sr., Waukesha Catholic Memorial.
Player of the Year: Ben Leas, sr., defender, Milwaukee Marquette.
Division 1-2 Coach of the Year: Christopher Becker, Green Bay Preble.
Division 3-4 Coach of the Year: Mike Marse, Delavan-Darien.
Private Schools Coach of the Year: Ben Lake, Racine St. Catherine’s.

Comments Off on Columbus Catholic’s Fuerlinger earns Wisconsin Soccer Coaches Association all-state honors

Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey wins voting for WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports.com October High School Athlete of the Month

Posted on 09 November 2016 by paul

Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey has been voted as the winner of the WDLB-WOSQ Radio and MarshfieldAreaSports.com October High School Athlete of the Month. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey has been voted as the winner of the WDLB-WOSQ Radio and MarshfieldAreaSports.com October High School Athlete of the Month. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey was voted the WDLB-WOSQ & MarshfieldAreaSports.com High School Athlete of the Month for October. (Photo courtesy of Seehafer Broadcasting)

AthleteofmonthInside

MarshfieldAreaSports.com

Marshfield Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey has been voted as the WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports.com October High School Athlete of the Month.

The High School Athlete of the Month Award is sponsored by Marshfield Clinic, Cost Cutters Family Hair Care and Burt Trophy & Awards.

Varsity athletes from the following high schools are eligible to be nominated for the award: Abbotsford, Athens, Auburndale, Colby, Columbus Catholic, Edgar, Granton, Greenwood, Loyal, Marathon, Marshfield, Neillsville, Owen-Withee, Pittsville, Spencer, Stratford and Thorp.

Torbey received 466 of the 886 votes cast during voting from Nov. 1-7.

Other nominees for the October award were Marshfield volleyball player Stephanie Rhodes, Edgar cross country athlete Marissa Ellenbecker, and Abbotsford football player Brock Halopka.

Torbey, a sophomore, had eight goals in October for the Dons, who finished off an undefeated Mid-State Soccer Conference championship season and reached the WIAA Division 4 sectional semifinals before losing to Arcadia on Oct. 27. Torbey had a goal in the sectional loss and a hat trick in a regional semifinal victory over Nekoosa on Oct. 20.

Nominate someone for the November Athlete of the Month award by emailing paul@marshfieldareasports.com. Voting will take place here from Dec. 1-7.

Comments Off on Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey wins voting for WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports.com October High School Athlete of the Month

Columbus Catholic, Marshfield decorate respective all-conference boys soccer teams

Posted on 09 November 2016 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

The Marshfield Columbus Catholic and Marshfield high school boys soccer teams put together impressive winning seasons and it showed as the teams’ respective conferences recently released its all-conference squads for the 2016 season.

Columbus Catholic, which won the Mid-State Soccer Conference with a perfect 12-0 record and finished 20-3 overall before losing in the WIAA Division 4 sectional semifinals, had five first-team and three second-team selections to the all-conference squad.

Marshfield finished in third place in the Wisconsin Valley Conference at 6-5-1 and ended up 12-8-4 overall after losing in the WIAA Division 1 sectional final, just one win away from the state tournament. The Tigers had a pair of first-team picks and one second-team all-WVC honoree.

Marshfield Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger, with the header, was chosen as the Mid-State Soccer Conference Player of the Year and was one of five Dons picked to the first team of the all-conference squad. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger, with the header, was chosen as the Mid-State Soccer Conference Player of the Year and was one of five Dons picked to the first team of the all-conference squad. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Mid-State Soccer Conference
Marshfield Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger was named the Mid-State Soccer Conference Player of the Year and was one of five Dons chosen to the all-conference first team.

Fuerlinger, along with Tim Gruenloh, Charles Payant, and Calvin Brown, were unanimous first-team selections for the Dons. Ryan Dieringer was also a first-team selection. Fuerlinger and Brown also earned first-team all-conference accolades in 2015.

Nadim Torbey, Nick Malovrh, and goalkeeper Bailey Keffer were second-team honorees for the Dons.

Columbus Catholic’s Jeff Edwards was also named conference Coach of the Year after sharing the honor last season.

“This team was very successful this year in many aspects,” Edwards said. “We set school records in goals scored and assists given, shattering the previous records. We had six players score at least 10 goals and nine players had double-digit points scored. That speaks to the versatility we had on offense. Our defense led the way though, allowing only 10 goals in the regular season. Everything started from the back and went from there. I’m extremely proud of each and every player for all of the hard work and dedication they put in since June.”

2016 All-Mid-State Soccer Conference Team
(*unanimous selection)
First team:
*Tyler Fuerlinger, Marshfield Columbus Catholic; *Tim Gruenloh, Marshfield Columbus Catholic; *Charles Payant, Marshfield Columbus Catholic; *Calvin Brown, Marshfield Columbus Catholic; *Harrison Varline, Wausau Newman Catholic; *Connor Molski, Stevens Point Pacelli; *Chris Jensen, Stevens Point Pacelli; *Connor Schubring, Wisconsin Valley Lutheran; Ryan Dieringer, Marshfield Columbus Catholic; David Burgess, Northland Lutheran; Jacob Price, Northland Lutheran; Brad Maes, Stevens Point Pacelli; Rhein Zuelsdorff, Wisconsin Valley Lutheran; Tekoya Cosby, Wisconsin Valley Lutheran.
Second team: Nadim Torbey, Marshfield Columbus Catholic; Bailey Keffer, Marshfield Columbus Catholic; Nick Malovrh, Marshfield Columbus Catholic; Chamong Lo, Wausau Newman Catholic; Fernando Juan, Wausau Newman Catholic; Corey Baron, Stevens Point Pacelli; Katie Craig, Tri-County; Coleton Schubring, Wisconsin Valley Lutheran; Austin Pagel, Wisconsin Valley Lutheran.
Honorable mention: Andrew Blanker, Stevens Point Pacelli; Grant Faulkner, Wisconsin Valley Lutheran.
Player of the Year: Tyler Fuerlinger, Marshfield Columbus Catholic.
Coach of the Year: Jeff Edwards, Marshfield Columbus Catholic.

Marshfield senior Alec Hinson was a unanimous first-team selection to the 2016 All-Wisconsin Valley Conference Boys Soccer Team, as voted on by the conference’s seven coaches. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield senior Alec Hinson was a unanimous first-team selection to the 2016 All-Wisconsin Valley Conference Boys Soccer Team, as voted on by the conference’s seven coaches. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Wisconsin Valley Conference
Marshfield senior midfielder/defender Alec Hinson was a unanimous first-team selection and fellow senior midfielder/defender Luke McCann also was voted to the first team of the 2016 All-Wisconsin Valley Conference Boys Soccer Team.

Hinson had three goals and four assists during conference play, moving to defense early in the year due to injuries and necessity.

“He is a great communicator and organizer on defense,” Marshfield coach Steve McCann said. “He wins balls in the air and takes great angles on balls. As a defender, Alec always seemed to make the right choice.”

Luke McCann finished fifth in the Valley with 21 total points (eight goals, five assists).

McCann also moved back to defensive midfielder midway through the season to help the Tigers build up their resistance.

“This gave Luke more space to operate, helped our team defensively, and gave us better ability to get the ball switched side-to-side,” Steve McCann said. “Luke has excellent vision on the field and helps our team to be able to maintain possession and control with smart, accurate passes.”

Senior Klaus Friedli was the Tigers’ lone second-team pick. He finished seventh in the conference in points with 17 (five goals, seven assists).

Senior Collin Nikolai and sophomore Isaac Wellens were honorable mention choices for Marshfield. Nikolai finished with seven goals and two assists during WVC play.

“We started to play really well at the end of September when we beat Wausau West 2-0 and ended up winning eight of our next 10,” Steve McCann said. “We ended up leading the WVC in scoring, shots, corner kicks and fouls. We were really good at creating scoring chances. Our finishing was inconsistent but was definitely improving at the end of the year.”

2016 All-Wisconsin Valley Conference Boys Soccer Team
(* unanimous selection)
First team:
*Alex Pagel, sr., D.C. Everest (goalkeeper); *Jack Mittelsteadt, sr., D.C. Everest; *Alec Hinson, sr., Marshfield; *Joey Dorgan, sr., Stevens Point; *Pet Hefferan, sr., Stevens Point; *Adam Hahn, sr., Wausau East; *Jonah Bakunowicz, sr., Wisconsin Rapids; *Jack Kiiskila, jr., Wisconsin Rapids; Luke McCann, sr., Marshfield; Joe DeLoye, sr., Wausau West; Cullen Stangel, sr., Wausau West.
Second team: Matt Altmann, sr., Stevens Point (goalkeeper); Brennan Krieg, jr., D.C. Everest; Seth Jaglinski, sr., D.C. Everest; Austin Zettler, sr., Merrill; Jarett Jones, sr., Stevens Point; Klaus Friedli, sr., Marshfield; McKenon Diekroeger, sr., Stevens Point; Matt Lukasik, jr., D.C. Everest; Nate Napiwocki, sr., Stevens Point; Nick Lange, sr., Wausau East; Dylan Bassuener, sr., Wisconsin Rapids.
Honorable mention: Brayden McMahon, sr., Wausau West (goalkeeper); Gunnar Yonker, sr., D.C. Everest; Tamirat Knutson, fr., D.C. Everest; Keondre Porter, jr., Stevens Point; Ben Johnson, jr., Wausau West; Keegan Pulchinski, so., Wisconsin Rapids; Collin Nikolai, sr., Marshfield; Colin Lindvig, jr., Wisconsin Rapids; Zach Ostrowski, jr., D.C. Everest; Brendan Leahy, so., Stevens Point; Elkin Thao, jr., Wausau East; Isaac Wellens, so., Marshfield; Austin Burgener, sr., Merrill; Mark Raasch, jr., Wausau West; Bryson Einerson, jr., Wisconsin Rapids.
Player of the Year: Jack Mittelsteadt, sr., D.C. Everest.

Comments Off on Columbus Catholic, Marshfield decorate respective all-conference boys soccer teams

Arcadia shocks Columbus Catholic in WIAA Division 4 boys soccer sectional semifinal

Posted on 27 October 2016 by paul

Columbus Catholic's Tyler Fuerlinger, right, dribbles past Arcadia's Jonathan Rodriguez early in a WIAA Division 4 boys soccer sectional semifinal Thursday at Griese Park in Marshfield. Fuerlinger scored three times, but the Dons lost 7-5. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic’s Tyler Fuerlinger, right, dribbles past Arcadia’s Jonathan Rodriguez early in a WIAA Division 4 boys soccer sectional semifinal Thursday at Griese Park in Marshfield. Fuerlinger scored three times, but the Dons lost 7-5. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – The Marshfield Columbus Catholic soccer team had given up only 10 goals the entire season piling up a 20-2 record on its way to the sectionals.

However, the Dons’ defense had no answer for a potent Arcadia offense on Thursday.

Luis Zaragoza used an array of quick offensive moves to score five times and lift the Raiders to a 7-5 victory over Columbus Catholic in a wild WIAA Division 4 boys soccer sectional semifinal at Griese Park.

Arcadia moves on to a sectional final against Phillips (16-3) at 1 p.m. Saturday at Cumberland. Columbus finishes an impressive season with a 20-3 record.

“I’m absolutely shocked we gave up seven goals in this game and had only given up 10 all season,” Columbus Catholic coach Jeff Edwards said. “We got down early, we had to adjust, we had to push up and then got caught again. It’s very frustrating.”

Arcadia pulled out to a 4-1 lead behind Zaragoza, who hit for a hat trick in the first 41:05.

Tyler Fuerlinger scored his second goal of the game with 1:49 to go before halftime to cut the deficit in half, and Nadim Torbey scored 7:38 into the second half to bring the Dons to within 4-3.

Zaragoza weaved through the Dons’ defense and scored again 5 minutes later, and from there the two teams exchanged goals.

Columbus came within one twice – on a penalty kick from Calvin Brown and again on Fuerlinger’s third goal that was a header off a crossing pass from Charles Payant – but Arcadia responded each time.

Zaragoza finished off the scoring with another nifty goal with 1:19 remaining for Arcadia.

The Raiders had only nine shots on goal, seven of which found the back of the net.

“We kept stabbing at the ball instead of trying to contain him (Zaragoza),” Edwards said. “We talked about it at halftime and adjusted well, but when you are down two, we’re all pushed up. Their offense was kicking it deep and him running. He had a number of opportunities because we were pushed so much to equalize, and we got caught.”

Fuerlinger, Payant, Ryan Dieringer, Tim Gruenloh and goalkeeper Bailey Keffer played their final games for the Dons as seniors. That group completed one of, if not the best, four-year stretch of Columbus Catholic soccer ever, and leave a lasting impression on the rest of the team.

“Ending the season in this game was not what we expected, but these kids played their hearts out today and played their hearts out all season,” Edwards said. “They won a lot of games, two conference championships, four regional championships, I’m very proud of all of these seniors. That reflects on the rest of the team and they know what the expectation level is, and we’ll continue our run.

Click here for the complete WIAA sectional boys soccer scoreboard

Raiders 7, Dons 5
Arcadia 4 3 – 7
Columbus Catholic 2 3 – 5
First half:
1. A, Luis Zaragoza, 16:07; 2. CC, Tyler Fuerlinger (Ryan Dieringer), 33:07; 3. A, Heriberto Padilla (Derek Sabillon), 33:46; 4. A, Zaragoza, 39:40; 5. A, Zaragoza (Sabillon), 41:05; 6. CC, Fuerlinger, 43:11.
Second half: 7. CC, Nadim Torbey (Nick Malovrh), 52:38; 8. A, Zaragoza, 57:30; 9. C, Calvin Brown (penalty kick), 62:38; 10. A, Sabillon, 81:21; 11. CC, Fuerlinger (Charles Payant), 85:21; 12. A, Zaragoza, 88:41.
Total shots: Arcadia 10; Columbus Catholic 25.
Shots on goal: Arcadia 7; Columbus Catholic 9.
Corner kicks: Arcadia 1; Columbus Catholic 3.
Saves: A, Angel Anaya 4; CC, Bailey Keffer 2.
Records: Arcadia not reported; Columbus Catholic 20-3.

Comments Off on Arcadia shocks Columbus Catholic in WIAA Division 4 boys soccer sectional semifinal

2016 WIAA boys soccer playoffs, sectional scores

Posted on 23 October 2016 by paul

UWMarshfield

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

MarshfieldAreaSports.com

The field is set for the 2016 WIAA State Boys Soccer Tournament after sectional finals were held Oct. 29 in four divisions across Wisconsin.

The 2016 WIAA State Boys Soccer Tournament will be played at Uihlein Soccer Park in Milwaukee on Nov. 3-5.

Here is a look at the sectional scoreboard:

2016 WIAA Boys Soccer Playoffs
Division 1
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 D.C. Everest 4, No. 3 Stevens Point 1
No. 1 Green Bay Preble 4, No. 2 Appleton North 1
Sectional finals, Oct. 29
Green Bay Preble (24-1-1) 5, D.C. Everest (21-2-2) 0
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Middleton 2, No. 5 Madison East 0
No. 2 Sun Prairie 2, No. 3 Beloit Memorial 1
Sectional finals, Oct. 29
Middleton (18-2-2) 5, Sun Prairie (16-5) 2
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Brookfield Central 3, No. 2 Sheboygan North 0
No. 2 Hartland Arrowhead 2, No. 3 Oconomowoc 1
Sectional finals, Oct. 29
Brookfield Central (14-0-5) 1, Hartland Arrowhead (19-3) 0
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Milwaukee Marquette 4, No. 4 Milwaukee Bradley/Carmen South 0
No. 3 Muskego 5, No. 2 Oak Creek 3
Sectional finals, Oct. 29
Milwaukee Marquette (18-1-3) 3, Muskego (10-5-9) 2
Division 2
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 New Richmond 3, No. 2 Onalaska 0
No. 2 Marshfield 1, No. 1 Ashwaubenon 1 (OT) (Marshfield won shootout 4-2)
Sectional finals, Oct. 29
New Richmond (19-4-1) 4, Marshfield (12-8-4) 1
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Oregon 6, No. 5 Milton 0
No. 2 Elkhorn 4, No. 3 Sauk Prairie 0
Sectional finals, Oct. 29
Elkhorn (18-4-2) 0, Oregon (14-5-1) 0 (2 OT) (Elkhorn won shootout 4-3)
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Whitefish Bay 3, No. 5 Slinger 0
No. 2 Cedarburg 3, No. 3 Oshkosh North 1
Sectional finals, Oct. 29
Whitefish Bay (20-2-1) 4, Cedarburg (13-3-3) 0
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Waukesha West 2, No. 5 Wauwatosa West 1
No. 2 Pewaukee 2, No. 3 New Berlin Eisenhower 1
Sectional finals, Oct. 29
Waukesha West (14-5-2) 4, Pewaukee (16-4-4) 1
Division 3
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 2 Rice Lake 2, No. 1 Amery 0 (OT)
No. 1 Waupaca 5, No. 3 Mosinee 1
Sectional finals, Oct. 29
Rice Lake (18-6-2) 7, Waupaca (19-3-3) 1
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Mount Horeb 5, No. 4 Platteville/Lancaster 0
No. 2 McFarland 4, No. 6 Belleville/New Glarus 0
Sectional finals, Oct. 29
Mount Horeb (17-4-1) 1, McFarland (18-4-1) 0
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 4 Seymour 2, No. 8 Wrightstown 0
No. 2 Fox Valley Lutheran 0, No. 3 Appleton Xavier 0 (FVL won shootout 3-1)
Sectional finals, Oct. 29
Seymour (15-6-2) 2, Fox Valley Lutheran (16-6-1) 2 (2 OT) (Seymour won shootout 4-3)
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Delavan-Darien 5, No. 4 Grafton 1
No. 2 Waukesha Catholic Memorial 2, No. 6 Plymouth 2 (WCM won shootout 5-4)
Sectional finals, Oct. 29
Delavan-Darien (24-1-2) 4, Waukesha Catholic Memorial (12-4-7) 1
Division 4
Sectional 1
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 2 Phillips 4, No. 1 Barron 0
No. 3 Arcadia 7, No. 1 Marshfield Columbus Catholic 5
Sectional finals, Oct. 29
Phillips (17-3) 1, Arcadia 0
Sectional 3
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 Racine St. Catherine’s 2, No. 4 Wisconsin Heights/Barneveld 1 (OT)
No. 2 The Prairie School 9, No. 3 Prairie du Chien 0
Sectional finals, Oct. 29
Racine St. Catherine’s (12-6-1) 2, The Prairie School (Racine) (14-4-2) 1
Sectional 2
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 1 St. Lawrence Seminary 6, No. 4 Oshkosh Lourdes/Valley Christian 0
No. 2 Winnebago Lutheran 3, No. 3 Sturgeon Bay 1
Sectional finals, Oct. 29
Winnebago Lutheran (22-1-5) 1, St. Lawrence Seminary (18-2-4) 0 (OT)
Sectional 4
Sectional semifinals, Oct. 27

No. 4 University School of Milwaukee 2, No. 1 Oostburg 1
No. 2 Sheboygan County Christian/Sheboygan Lutheran 3, No. 3 Kettle Moraine Lutheran 2
Sectional finals, Oct. 29
Sheboygan County Christian/Sheboygan Lutheran (18-3) 0, University School of Milwaukee (13-2-2) 0 (2 OT) (Sheboygan County Christian/Sheboygan Lutheran won shootout 4-3)

Comments Off on 2016 WIAA boys soccer playoffs, sectional scores

Columbus Catholic blanks Aquinas in WIAA Division 4 boys soccer regional final

Posted on 22 October 2016 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Tyler Fuerlinger scored twice in the first half and it proved to be enough for Marshfield Columbus Catholic, which went on to beat La Crosse Aquinas 5-0 in a WIAA Division 4 boys soccer regional final Saturday afternoon at Griese Park.

Fuerlinger scored in the 5th and 26th minutes for the Dons, who improve to 20-2 this season. Columbus will play Arcadia in a sectional semifinal Thursday at 3:30 p.m. at Griese Park.

The winner moves on to a sectional final against either Barron or Phillips on Oct. 29 at Cumberland.

Charles Payant scored 6:48 into the second half, and assisted on goals by Calvin Brown and Zoe Stratman later in the half to provide the final score. Payant also assisted on both of Fuerlinger’s goals.

Bailey Keffer had three saves in goal for the Dons, who posted their 14th shutout of the season.

Dons 5, Blugolds 0
La Crosse Aquinas 0 0 – 0
Marshfield Columbus Catholic 2 3 – 5
First half:
1. CC, Tyler Fuerlinger (Charles Payant), 4:38; 2. CC, Fuerlinger (Payant), 25:45.
Second half: 3. CC, Payant, 51:48; 4. CC, Calvin Brown (Payant), 65:36; 5. CC, Zoe Stratman (Payant), 73:32.
Total shots: Aquinas 6; Columbus 21.
Shots on goal: Aquinas 3; Columbus 14.
Corner kicks: Aquinas 0; Columbus 10
Records: Aquinas 8-8-1; Columbus Catholic 20-2.

Comments Off on Columbus Catholic blanks Aquinas in WIAA Division 4 boys soccer regional final

Torbey, Hansen hit for hat trick as Columbus Catholic soccer wins WIAA Division 4 regional semifinal

Posted on 20 October 2016 by paul

Columbus Catholic's Nadim Torbey kicks toward the middle of the field during the Dons' 9-0 win over Nekoosa in a WIAA Division 4 regional semifinal Thursday at Griese Park. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic’s Nadim Torbey kicks toward the middle of the field during the Dons’ 9-0 win over Nekoosa in a WIAA Division 4 regional semifinal Thursday at Griese Park. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

kohls3-mid

This story is sponsored by Kohl’s Department Stores

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Nadim Torbey scored just 1½ minutes into the game to set the tone early for the Marshfield Columbus Catholic soccer team, which went on to whip Nekoosa 9-0 in a WIAA Division 4 boys soccer regional semifinal Thursday at Griese Park.

Torbey added another goal in the 19th minute and the Dons had three more goals before halftime to take a 5-0 lead.

Torbey and Noah Hansen each hit for a hat trick for the Dons (19-2). Calvin Brown had a goal and three assists, Ryan Dieringer scored a goal and added an assist, and Nick Malovrh had Columbus’ other goal in the win.

Columbus will host the winner of the La Crosse Aquinas-Stevens Point Pacelli game at 1:30 p.m. Saturday at Griese Park in a D-4 regional final.

“At the beginning we were a little high on adrenaline and we were putting a lot of shots over, but we settled down and put them on frame, at least,” Columbus Catholic coach Jeff Edwards said. “Then, the goals came naturally with some nice passes.”

The Dons, like has been the case for most of the season, dominated play. Columbus had a whopping 58 total shots, 28 on goal, while limiting Nekoosa to just one shot and none on goal.

Edwards said the Dons are healthy and playing at a high level, which will be needed in the regional final, and hopefully beyond.

“We don’t really have anyone dinged up right now, most of the starters are in good shape, their fitness level is good, and we should be in good shape for Saturday,” Edwards said.

Dons 9, Papermakers 0
Nekoosa 0 0 – 0
Columbus Catholic 5 4 – 9
First half:
1. CC, Nadim Torbey (Calvin Brown), 1:33; 2. CC, Torbey (Brown), 18:25; 3. CC, Brown (Alex Giles), 28:10; 4. CC, Ryan Dieringer (Kellen Heinzen), 34:02; 5. CC, Noah Hansen (Dieringer), 39:30.
Second half: 6. CC, Torbey (Brown), 53:55; 7. CC, Nick Malovrh (Charles Payant), 57:03; 8. CC, Hansen, 76:30; 9. CC, Hansen (Dieringer), 80:13.
Total shots: Nekoosa 1; Columbus Catholic 58.
Shots on goal: Nekoosa 0; Columbus Catholic 28.
Corner kicks: Nekoosa 0; Columbus Catholic 9.
Records: Nekoosa not provided; Columbus Catholic 19-2.

Comments Off on Torbey, Hansen hit for hat trick as Columbus Catholic soccer wins WIAA Division 4 regional semifinal

WIAA boys soccer playoffs, regional scores

Posted on 16 October 2016 by paul

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

MarshfieldAreaSports.com

The 2016 WIAA boys soccer playoffs continued Saturday with regional finals in four divisions across the state.

Winners move on to sectional semifinals on Thursday, Oct. 27. Sectional finals are set for Saturday, Oct. 29, with the survivors qualifying for the 2016 WIAA State Boys Soccer Tournament at Uihlein Soccer Park in Milwaukee on Nov. 3-5.

Here is a look at the statewide regional scoreboard:

2016 WIAA Boys Soccer Playoffs
Division 1
Sectional 1
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 D.C. Everest 6, No. 8 Eau Claire North 0
No. 4 Eau Claire Memorial 4, No. 5 Chippewa Falls 3
No. 3 Stevens Point 2, No. 6 Wausau West 1
No. 2 Hudson 5, No. 7 Superior 0
No. 1 Green Bay Preble 10, No. 8 Appleton East 0
No. 4 Kimberly 3, No. 5 De Pere 1
No. 3 Bay Port 4, No. 6 Wisconsin Rapids 1
No. 2 Appleton North 4, No. 7 Appleton West 1
Regional finals, Oct. 22
No. 1 D.C. Everest 5, No. 4 Eau Claire Memorial 3
No. 3 Stevens Point 4, No. 2 Hudson 2
No. 1 Green Bay Preble 4, No. 4 Kimberly 0
No. 2 Appleton North 5, No. 3 Bay Port 1
Sectional 3
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 Middleton 10, No. 16 Janesville Parker 0
No. 8 Mukwonago 2, No. 9 Madison Memorial 1 (OT)
No. 5 Madison East 1, No. 12 Kettle Moraine 0
No. 4 Madison West 6, No. 13 West Allis Hale 0
No. 3 Beloit Memorial 6, No. 14 Janesville Craig 0
No. 6 Verona 6, No. 11 Madison La Follette 2
No. 7 Lake Geneva Badger 2, No. 10 Waukesha South 1
No. 2 Sun Prairie 10, No. 15 West Allis Central 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Middleton 5, No. 8 Mukwonago 0
No. 5 Madison East 1, No. 4 Madison West 0
No. 3 Beloit Memorial 4, No. 6 Verona 0
No. 2 Sun Prairie 5, No. 7 Lake Geneva Badger 1
Sectional 2
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 Brookfield Central 10, No. 16 Fond du Lac 0
No. 9 Menomonee Falls 2, No. 8 Sussex Hamilton 1
No. 5 Hartford 5, No. 12 Manitowoc 3
No. 4 Sheboygan North 3, No. 13 Milwaukee King 0
No. 3 Oconomowoc 5, No. 14 Milwaukee Morse-Marshall/Carmen NW 0
No. 11 Germantown 1, No. 6 Neenah 0
No. 7 Oshkosh West 5, No. 10 Watertown 1
No. 2 Hartland Arrowhead 13, No. 15 Sheboygan South 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Brookfield Central 2, No. 9 Menomonee Falls 0
No. 4 Sheboygan North 2, No. 5 Hartford 1 (OT)
No. 3 Oconomowoc 3, No. 11 Germantown 1
No. 2 Hartland Arrowhead 3, No. 7 Oshkosh West 1
Sectional 4
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 Milwaukee Marquette 10, No. 16 Milwaukee Washington 0
No. 8 Racine Case 9, No. 9 Milwaukee Riverside/Meir 1
No. 12 Milwaukee South 1, No. 5 Kenosha Tremper 0
No. 4 Milwaukee Bradley/Carmen South 3, No. 13 Kenosha Bradford/Reuther 2 (OT)
No. 3 Muskego 5, No. 14 Racine Horlick 1
No. 11 Kenosha Indian Trail 3, No. 6 Franklin 1
No. 7 Milwaukee Hamilton 4, No. 10 Racine Park 2
No. 2 Oak Creek 10, No. 15 Milwaukee Reagan 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Milwaukee Marquette 3, No. 8 Racine Case 0
No. 4 Milwaukee Bradley/Carmen South 2, No. 12 Milwaukee South 0
No. 3 Muskego 5, No. 11 Kenosha Indian Trail 0
No. 2 Oak Creek, 9, No. 7 Milwaukee Hamilton 2
Division 2
Sectional 1
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 New Richmond 4, No. 8 Menomonie 0
No. 4 La Crosse Logan 2, No. 5 Holmen 0
No. 3 River Falls 2, No. 6 Tomah 0
No. 2 Onalaska 3, No. 7 La Crosse Central 0
No. 1 Ashwaubenon 5, No. 8 Merrill 2
No. 4 Wausau East 1, No. 5 Hortonville 1 (East won shootout 4-3)
No. 3 Pulaski 4, No. 6 Menasha 1
No. 2 Marshfield 7, No. 7 Rhinelander 1
Regional finals, Oct. 22
No. 1 New Richmond 1, No. 4 La Crosse Logan 0
No. 2 Onalaska 2, No. 3 River Falls 1
No. 1 Ashwaubenon 2, No. 4 Wausau East 0
No. 2 Marshfield 1, No. 3 Pulaski 0
Sectional 3
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 Oregon 10, No. 16 Portage/Poynette 0
No. 9 Reedsburg 2, No. 8 Fort Atkinson 2 (Reedsburg won shootout 3-1)
No. 5 Milton 3, No. 12 Westosha Central 1
No. 13 Wilmot 3, No. 4 Monona Grove 2
No. 3 Sauk Prairie 4, No. 14 Stoughton 2 (OT)
No. 11 DeForest 1, No. 6 Waunakee 1 (DeForest won shootout 6-5)
No. 7 Baraboo 3, No. 10 Waterford 2 (OT)
No. 2 Elkhorn 10, No. 15 Burlington 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Oregon 5, No. 9 Reedsburg 0
No. 5 Milton 6, No. 13 Wilmot 0
No. 3 Sauk Prairie 1, No. 11 DeForest 0
No. 2 Elkhorn 5, No. 7 Baraboo 0
Sectional 2
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 Whitefish Bay 11, No. 16 Green Bay West 0
No. 9 Glendale Nicolet 3, No. 8 Kaukauna 0
No. 5 Slinger 3, No. 12 Green Bay Southwest 1
No. 4 Mequon Homestead 4, No. 13 Beaver Dam 1
No. 3 Oshkosh North 4, No. 14 North Fond du Lac/Laconia/Oakfield/St. Mary’s Springs 0
No. 6 Port Washington 1, No. 11 West Bend West 0
No. 10 West Bend East 2, No. 7 Green Bay East 0
No. 2 Cedarburg 10, No. 15 West De Pere 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Whitefish Bay 9, No. 9 Glendale Nicolet 3
No. 5 Slinger 1, No. 4 Mequon Homestead 0
No. 3 Oshkosh North 2, No. 6 Port Washington 1
No. 2 Cedarburg 1, No. 10 West Bend East 0
Sectional 4
Regional semifinals, Oct. 20

No. 1 Waukesha West 8, No. 16 Milwaukee Pulaski/Juneau 0
No. 8 Greendale 5, No. 9 Whitnall 1
No. 5 Wauwatosa West 2, No. 12 Greenfield 0
No. 4 Brookfield East 4, No. 13 South Milwaukee 0
No. 3 New Berlin Eisenhower 10, No. 14 Milwaukee Bay View 0
No. 6 Waukesha North 2, No. 11 Milwaukee Pius XI 0
No. 7 Wauwatosa East 3, No. 10 Union Grove 1
No. 2 Pewaukee 6, No. 15 Cudahy/St. Francis 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Waukesha West 4, No. 8 Greendale 0
No. 5 Wauwatosa West 2, No. 4 Brookfield East 0
No. 3 New Berlin Eisenhower 2, No. 6 Waukesha North 1
No. 2 Pewaukee 6, No. 7 Wauwatosa East 1
Division 3
Sectional 1
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 9 Spooner/Shell Lake 3, No. 8 Osceola 2
No. 8 Amherst/Iola-Scandinavia/Rosholt 3, No. 9 Antigo 1
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 Amery 7, No. 9 Spooner/Shell Lake 0
No. 5 Ashland 2, No. 4 Somerset 0
No. 3 Baldwin-Woodville 6, No. 6 Medford 0
No. 2 Rice Lake 9, No. 7 Hayward 2
No. 1 Waupaca 9, No. 8 Amherst/Iola-Scandinavia/Rosholt 0
No. 4 Lakeland 3, No. 5 Shawano 2
No. 3 Mosinee 4, No. 6 Wautoma/Faith Christian/Wild Rose 0
No. 2 Clintonville 2, No. 7 New London 1
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Amery 1, No. 5 Ashland 0
No. 2 Rice Lake 3, No. 3 Baldwin-Woodville 1
No. 1 Waupaca 6, No. 4 Lakeland 1
No. 3 Mosinee 2, No. 2 Clintonville 2 (Mosinee wins shootout 3-0)
Sectional 3
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 17 Edgerton 4, No. 16 Black River Falls/Melrose-Mindoro 0
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 Mount Horeb 7, No. 17 Edgerton 0
No. 8 Dodgeville/Mineral Point 2, No. 9 West Salem 1 (OT)
No. 5 Sparta 2, No. 12 Madison Edgewood 1
No. 4 Platteville/Lancaster 6, No. 13 Jefferson 1
No. 3 Evansville 2, No. 14 Mauston 1
No. 6 Belleville/New Glarus 3, No. 11 Cambridge/Deerfield 1
No. 7 Monroe 2, No. 10 Lodi 1
No. 2 McFarland 10, No. 15 Adams-Friendship 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Mount Horeb 6, No. 8 Dodgeville/Mineral Point 1
No. 4 Platteville/Lancaster 0, No. 5 Sparta 0 (P/L wins shootout 5-4)
No. 6 Belleville/New Glarus 2, No. 3 Evansville 0
No. 2 McFarland 5, No. 7 Monroe 1
Sectional 2
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 16 Winneconne 1, No. 17 Manitowoc Roncalli/Two Rivers 0
No. 15 Marinette 11, No. 18 Denmark 1
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 New Holstein/Elkhart Lake-Glenbeulah 8, No. 16 Winneconne 1
No. 8 Wrightstown 2, No. 9 Sheboygan Falls 2 (Wrightstown won shootout 4-2)
No. 5 Berlin 1, No. 12 Little Chute 0
No. 4 Seymour 2, No. 13 Luxemburg-Casco 1
No. 3 Appleton Xavier 5, No. 14 Kiel 2
No. 6 Waupun 3, No. 11 Ripon 0
No. 7 Green Bay Notre Dame 6, No. 10 Freedom 1
No. 2 Fox Valley Lutheran 6, No. 15 Marinette 0
Regional finals, Oct. 22
No. 8 Wrightstown 0, No. 1 New Holstein/Elkhart Lake-Glenbeulah 0 (Wrightstown wins shootout 3-2)
No. 4 Seymour 3, No. 5 Berlin 0
No. 3 Appleton Xavier 3, No. 6 Waupun 0
No. 2 Fox Valley Lutheran 3, No. 7 Green Bay Notre Dame 1
Sectional 4
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 16 Milwaukee Lutheran 2, No. 17 Kewaskum 0
No. 14 Brown Deer 5, No. 19 Milwaukee Messmer 0
No. 18 Glendale Martin Luther 3, No. 15 Milwaukee Veritas/Tenor 2
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 Delavan-Darien 6, No. 16 Milwaukee Lutheran 0
No. 9 Milwaukee St. Thomas More 3, No. 8 Big Foot/Williams Bay 0
No. 5 Milwaukee St. Anthony 5, No. 12 Wisconsin Lutheran 0
No. 4 Grafton 6, No. 13 Milwaukee School of Languages 0
No. 14 Brown Deer 0, No. 3 Shorewood 0 (Brown Deer won shootout 4-3)
No. 6 Plymouth 2, No. 11 Whitewater 0
No. 10 East Troy 1, No. 7 New Berlin West 1 (East Troy won shootout 4-1)
No. 2 Waukesha Catholic Memorial 8, No. 18 Glendale Martin Luther 1
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Delavan-Darien 10, No. 9 Milwaukee St. Thomas More 0
No. 5 Milwaukee St. Anthony at No. 4 Grafton, 7 p.m.
No. 6 Plymouth 3, No. 14 Brown Deer 2
No. 2 Waukesha Catholic Memorial 7, No. 10 East Troy 0
Division 4
Sectional 1
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 8 Phelps 4, No. 9 Wausau Newman Catholic 3
No. 8 Nekoosa 5, No. 9 Tri-County 0
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 Barron 10, No. 8 Phelps 0
No. 4 Chippewa Falls McDonell/Eau Claire Regis 1, No. 5 Three Lakes 1 (M/R won shootout 4-3)
No. 3 Northland Pines 5, No. 6 Washburn/Bayfield/South Shore 1
No. 2 Phillips 4, No. 7 Cumberland 0
No. 1 Marshfield Columbus Catholic 9, No. 8 Nekoosa 0
No. 4 La Crosse Aquinas 4, No. 5 Stevens Point Pacelli 0
No. 3 Arcadia 1, No. 6 Wisconsin Valley Lutheran 0
No. 2 Coulee Christian 3, No. 7 Northland Lutheran 2
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Barron 3, No. 4 Chippewa Falls McDonell/Eau Claire Regis 0
No. 2 Phillips 5, No. 3 Northland Pines 1
No. 1 Marshfield Columbus Catholic 5, No. 4 La Crosse Aquinas 0
No. 3 Arcadia 4, No. 2 Coulee Christian 1
Sectional 3
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 17 Wisconsin Dells 4, No. 16 River Valley 3
No. 18 Richland Center 1, No. 15 Milwaukee Salam 0
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 Racine St. Catherine’s 6, No. 17 Wisconsin Dells 0
No. 8 Lakeside Lutheran 4, No. 9 Lake Mills 3
No. 5 Milwaukee Audubon Tech 6, No. 12 Milwaukee Cristo Rey Jesuit 2
No. 4 Wisconsin Heights/Barneveld 9, No. 13 Columbus 0
No. 3 Prairie du Chien 4, No. 13 Columbus 1
No. 11 Kenosha St. Joseph 0, No. 6 Milwaukee Faith Christian 0 (St. Joseph won shootout 6-5)
No. 7 Shoreland Lutheran 2, No. 10 Kenosha Christian Life 1
No. 2 The Prairie School 10, No. 18 Richland Center 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Racine St. Catherine’s 6, No. 8 Lakeside Lutheran 0
No. 4 Wisconsin Heights/Barneveld 3, No. 5 Milwaukee Audubon Tech 0
No. 3 Prairie du Chien 1, No. 11 Kenosha St. Joseph 0
No. 2 The Prairie School 3, No. 7 Shoreland Lutheran 0
Sectional 2
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 16 Mayville 4, No. 17 Lomira 2
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 St. Lawrence Seminary 6, No. 16 Mayville 0
No. 9 Neenah St. Mary Catholic 6, No. 8 Peshtigo 3
No. 12 Omro 3, No. 5 Central Wisconsin Central 1 (OT)
No. 4 Oshkosh Lourdes 5, No. 13 Campbellsport 4
No. 3 Sturgeon Bay 5, No. 14 Gibraltar/Sevastopol 0
No. 6 Kewaunee 4, No. 11 Gresham/Bowler 1
No. 7 Wayland Academy 1, No. 10 Algoma 0
No. 2 Winnebago Lutheran 2, No. 15 Green Bay NEW Lutheran 0
Regional finals, Oct. 22
No. 1 St. Lawrence Seminary 6, No. 9 Neenah St. Mary Catholic 0
No. 4 Oshkosh Lourdes/Valley Christian 1, No. 12 Omro 0
No. 3 Sturgeon Bay 6, No. 6 Kewaunee 0
No. 2 Winnebago Lutheran 4, No. 7 Wayland Academy 1
Sectional 4
Regional quarterfinals, Oct. 18

No. 16 Milwaukee Heritage Christian 3, No. 17 University Lake/Trinity Academy 0
No. 18 Ozaukee 3, No. 15 Random Lake 2
Regional semifinals, Oct. 20
No. 1 Oostburg 6, No. 16 Milwaukee Heritage Christian 0
No. 8 Watertown Luther Prep 3, No. 9 Howards Grove 1
No. 5 Lake Country Lutheran 4, No. 12 Living Word Lutheran 0
No. 4 University School of Milwaukee 5, No. 13 Whitefish Bay Dominican 0
No. 3 Kettle Moraine Lutheran 1, No. 14 Cedar Grove-Belgium 0
No. 6 Kohler 3, No. 11 St. John’s Northwest Military Academy 2 (OT)
No. 7 Brookfield Academy 6, No. 10 Dodgeland/Hustisford 0
No. 2 Sheboygan County Christian/Sheboygan Area Lutheran 10, No. 18 Ozaukee 1
Regional finals, Oct. 22
No. 1 Oostburg 3, No. 8 Watertown Luther Prep 0
No. 4 University School of Milwaukee 2, No. 5 Lake Country Lutheran 1
No. 3 Kettle Moraine Lutheran 4, No. 6 Kohler 0
No. 2 Sheboygan County Christian/Sheboygan Area Lutheran 3, No. 7 Brookfield Academy 0

Comments Off on WIAA boys soccer playoffs, regional scores

Columbus Catholic soccer whips Tri-County, finishes off unbeaten conference season

Posted on 13 October 2016 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

PLAINFIELD – The Marshfield Columbus Catholic soccer team finished off an undefeated season in the Mid-State Soccer Conference with a dominating 8-0 victory over Tri-County on Thursday.

The Dons outshot Tri-County 28-1 overall and 20-0 on goal en route to the win.

Columbus finishes its regular-season schedule with an 18-2 record overall and a perfect 12-0 mark in the Mid-State Soccer Conference.

Charles Payant scored twice in the first half, and Kellen Heinzen, Tyler Fuerlinger, Zoe Stratman and Matt Olsen also had goals to put the Dons up 6-0 at halftime.

Bailey Keffer and Jose Martin added goals in the second half for Columbus.

The Dons will open the WIAA playoffs by hosting a Division 4 regional semifinal on Oct. 20 at Griese Park.

Dons 8, Penguins 0
Columbus Catholic 6 2 – 8
Tri-County 0 0 – 0
First half:
1. CC, Charles Payant, 0:41; 2. CC, Kellen Heinzen (Calvin Brown), 9:19; 3. CC, Tyler Fuerlinger, 14:30; 4. CC, Payant, 23:53; 5. CC, Zoe Stratford, 41:16; 6. CC, Matt Olsen (Tom Nystrom), 44:40.
Second half: 7. CC, Bailey Keffer (Ella Schultz), 58:00; 8. CC, Jose Martin (Olsen), 74:35.
Total shots: CC 28; TC 1.
Shots on goal: CC 20; TC 0.
Corner kicks: CC 9; TC 1.
Records: Columbus Catholic 18-2, 12-0 Mid-State Soccer Conference; Tri-County 0-12, 0-10 MSSC.

Comments Off on Columbus Catholic soccer whips Tri-County, finishes off unbeaten conference season

Columbus Catholic soccer shut out by Phillips

Posted on 10 October 2016 by paul

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – The Marshfield Columbus Catholic soccer team lost for just the second time this season, falling 2-0 to Phillips in a nonconference game Monday at Griese Park.

Columbus drops to 17-2 overall, with a Mid-State Soccer Conference game at Tri-County on Thursday left on its regular-season schedule. Phillips is now 13-3.

Phillips outshot Columbus 15-12 overall and 8-6 on goal. Bailey Keffer had six saves in goal for the Dons.

Comments Off on Columbus Catholic soccer shut out by Phillips

Victory Apparel
Hub City Times
thirty-one
Marshfield Alumni
Marshfield Chaparrals Baseball Club
All Insurance
WDLB/WOSQ Radio
Business Sponsors
Total Electric
UW-Marshfield/Wood County
Forward Financial Bank
Marshfield Tigers Booster Club