Archive | May, 2010

Tags: ,

Spencer baseball moves on in Division 3 playoffs

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

OWEN – The Spencer baseball team survived its playoff opener, beating Cloverbelt Conference East Division rival Owen-Withee 8-6 in a WIAA Division 4 regional quarterfinal on Friday.

The Rockets (5-12) move on to play No. 1 seed Athens (12-5) in a regional semifinal at 4:30 p.m. Tuesday at Athens.

Game statistics were not provided.

Comments Off on Spencer baseball moves on in Division 3 playoffs

Tags: ,

Auburndale baseball shut out by Amherst

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

AMHERST – The Auburndale baseball team’s season came to an end Friday with a 16-0 loss to Amherst in a WIAA Division 3 regional quarterfinal.

Auburndale’s season ends with a 4-18 record.

Amherst (5-13) moves on to a Division 3 regional semifinal Tuesday at No. 1 seed Stevens Point Pacelli (21-4).

Game statistics were not provided.

Comments Off on Auburndale baseball shut out by Amherst

Tags: , ,

Stratford’s Griffith named to all-Marawood South baseball team

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

Stratford’s Matt Griffith was a unanimous first-team selection to the all-Marawood Conference South Division baseball team, which was released this week.

Griffith led the Tigers with a .429 batting average, which was 11th in the South, and was fourth with 10 stolen bases.

Stratford seniors Josh Franklin and Josh Kolbeck were named to the second team, and Chris Newburry and Alex Kitchner were honorable mention picks.

Franklin hit .350 with a team-high 15 runs scored. Kolbeck batted .405 with 14 runs scored.

Newburry was 4-2 with a 4.20 earned run average and also batted .310 with 10 RBIs and 14 runs scored. Kitchner hit .382 with 12 runs scored and six stolen bases.

Auburndale’s Tony Altmann and Dave Altmann were honorable mention choices.

Tony Altmann hit .263 with a team-high six RBIs, and Dave Altmann batted .235 with four RBIs.

Marathon’s Cody Hanke was named player of the year after going a perfect 9-0 on the mound, allowing just two runs and one earned run (0.14 ERA) and striking out 76 in 51 innings.

Steve Warren of Marathon was named coach of the year after leading the Raiders to their fourth-straight Marawood South championship.

All-Marawood Conference South Division Baseball Team
First team

*Nick Buntrock, so., Wisconsin Rapids Assumption; *Aaron Karlen, jr., Edgar; *Cody Hanke, jr., Marathon; *Nick Blume, sr., Marathon; *Koleman Schilling, jr., Marathon; *Nick Dahlke, sr., Wausau Newman; Nick Bush, jr., Wausau Newman; *Ryan Schwanebeck, jr., Pittsville; *Jordan Rayburn, jr., Pittsville; *Matt Griffith, sr., Stratford. (* unanimous)
Second team
Travis Primeau, jr., Wisconsin Rapids Assumption; Dylan Smith, sr., Edgar; Jarett Mueller, sr., Edgar; Will Reiche, sr., Marathon; Cole Peterson, sr., Marathon; Luke Prososki, jr., Wausau Newman; Chris Downs, so., Pittsville; Brad Ziemondorf, sr., Pittsville; Josh Franklin, sr., Stratford; Josh Kolbeck, sr., Stratford.
Honorable mention
Tony Altmann, Auburndale; Dave Altmann, Auburndale; Dakota Heidmann, Edgar; Dalton Lehman, Edgar; Aaron Hoyord, Northland Lutheran; Isaac Dahlke, Northland Lutheran; Kyle Krohn, Pittsville; Gavin Hautala, Pittsville; Chris Newburry, Stratford; Alex Kitchner, Stratford.
Coach of the year: Steve Warren, Marathon.
Player of the year: Cody Hanke, Marathon.

Comments Off on Stratford’s Griffith named to all-Marawood South baseball team

Tags: , ,

Stratford’s Doll named South Division softball player of year

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

Stratford had three first-team picks, including South Division player of the year Keri Doll, on the all-Marawood Conference South Division softball team, which was announced this week.

Doll joins junior Hilary Belter and sophomore Rachel Ludwig on the first team for the South Division champion Tigers, who were a perfect 14-0 in conference play.

Auburndale’s Kayleigh Kundinger, a junior, was the Apaches’ lone first-team pick. Teammate Kelli Isaacson was a second-team pick, and sophomore Kari Willfahrt and Stacy Brokish were honorable mention choices.

Doll, a senior, was third in the conference in hitting with a .522 average and led the South Division in doubles with eight, was tied for the lead in RBIs with 21.

Ludwig led the South in hitting with a .577 average and in stolen bases with 15.

Belter had an earned run average of 0.89 and struck out 83 in 94 1/3 innings in conference play.

Kundinger finished fourth in hitting at .510, and Isaacson was fifth at an even .500.

Stratford had a pair of second-team picks – juniors Haley Austin and Jordyn VanDerLeest. The Tigers also had two honorable mention selections in seniors Dani Austin and Aleena Cook.

Coach Mandy Pankratz, in her first year as Stratford’s coach, was named the South Division coach of the year.

All-Marawood Conference South Division Softball Team
First team

Kayleigh Kundinger, jr., Auburndale; Jaimie Willhite, sr., Edgar; Alex Boehm, jr., Marathon; *Kayla Stanley, so., Marathon; Brianna Jankowski, fr., Wausau Newman; Brianna Jehn, so., Wausau Newman; Sara Gross, jr., Northland Lutheran; *Maranda Kenyon, sr., Pittsville; *Keri Doll, sr., Stratford; Hilary Belter, jr., Stratford; Rachel Ludwig, so., Stratford. (* unanimous choice)
Second team
Kelli Isaacson, sr., Auburndale; Mariah Kohl, so., Edgar; Ellen Zimmel, sr., Marathon; Kim Steif, fr., Wausau Newman; Janine Wegner, sr., Pittsville; Cortnee Robus, jr., Pittsville; Arriel Kohl, sr., Pittsville; Haley Austin, jr., Stratford; Jordyn VanDerLeest, jr., Stratford.
Honorable mention
Jenna Moran, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Kirsten Clark, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Kari Willfahrt, so., Auburndale; Stacy Brokish, so., Auburndale; Amber Myszka, so., Edgar; Heather Krebsbach, jr., Edgar; Jacee Anderson, sr., Marathon; Danielle Kind, fr., Marathon; Jenny Line, sr., Wausau Newman; Emily Lambrecht, sr., Wausau Newman; Morgan Thums, fr., Northland Lutheran; Courtney Ferry, so., Northland Lutheran; Summer Wilke, jr., Pittsville; Brianna Fox, jr., Pittsville; Dani Austin, sr., Stratford; Aleena Cook, sr., Stratford.
Player of the year: Keri Doll, Stratford
Coach of the year: Mandy Pankratz, Stratford

Comments Off on Stratford’s Doll named South Division softball player of year

Tags: ,

Edgar ends Auburndale softball team’s season

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

EDGAR – Edgar used a five-run first inning and a six-run third inning to blow past Auburndale 14-7 in a WIAA Division 3 softball regional quarterfinal Thursday at Edgar High School.

Auburndale took a 3-0 lead in the top of the first, but Edgar responded with five runs off Auburndale pitcher Nicole Nikolay in the bottom of the inning, and knocked out the Apaches pitcher in the third when it scored six more.

Kelli Isaacson was 2-for-3 with a home run and two RBIs, and Katie Willfahrt and Kayleigh Kundinger each added two hits for the Apaches.

Mariah Kohl was 3-for-4 with a double, two RBIs and three runs scored to lead Edgar’s attack.

“We had some nice hits to start out the game and then Edgar’s defense stepped up and made some great plays,” Auburndale coach Dawn Urban said. “We couldn’t get the hits through when we had runners on base.”

Auburndale’s season end with a 5-16 record. Edgar (5-10) moves on to a regional semifinal Tuesday at No. 1 seed Stratford (19-2).

Wildcats 14, Apaches 7
Auburndale 300 031 0 – 7 8 5
Edgar 506 003 x – 14 13 4

WP: Amber Myszka. LP: Nicole Nikolay.
SO: Nikolay 1, Bailee Krajnik 0; Myszka 4. BB: Nikolay 4, Krajnik 2; Myszka 1.
Top hitters: A, Kelli Isaacson 2-for-3, HR, 2 RBIs; Katie Willfahrt 2-for-3, 2 SBs; Kayleigh Kundinger 2-for-4. E, Mariah Kohl 3-for-4, 2B, 3 runs, 2 RBIs; Jaimie Willhite 2-for-5, 2B.
Records: Auburndale 5-16; Edgar 5-10.

Comments Off on Edgar ends Auburndale softball team’s season

Tags: ,

Greenwood slams Columbus Catholic out of softball playoffs

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

GREENWOOD – Marshfield Columbus Catholic were held to only two hits and could not stop Greenwood’s offensive onslaught, losing a WIAA Division 4 softball regional quarterfinal 29-0 on Thursday.

Columbus Catholic had just two singles – from Olivia Larson and Haley Orella – and struck out eight times in the loss, ending its season at 6-11.

Greenwood (15-7) moves on to a regional semifinal Tuesday at No. 1 seed Athens.

Complete statistics were not provided.

Comments Off on Greenwood slams Columbus Catholic out of softball playoffs

Tags: , ,

Stratford, Columbus baseball bounced from playoffs

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

The Marshfield Columbus Catholic and Stratford baseball teams dropped WIAA playoff openers Thursday and were eliminated from the postseason.

Columbus lost a Division 4 regional quarterfinal to Tigerton 12-2 in five innings, ending its season with a 2-16 record.

Stratford lost at home Thursday to Cadott 6-2 in a Division 3 regional quarterfinal. The Tigers finish their season 12-10.

Tigerton moves on to play No. 1 seed Rosholt in a regional semifinal Tuesday. Cadott is at No. 1 seed Stanley-Boyd in a Division 3 regional semifinal, also Tuesday.

Statistics from both games were not provided to MarshfieldAreaSports.com.

Comments Off on Stratford, Columbus baseball bounced from playoffs

Tags: , , , ,

Stratford’s Zuelke, Spencer’s Kolstad win sectional track titles

Posted on 28 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

MARATHON – The Stratford boys track and field team had three individuals and one relay team qualify for next week’s state meet at the WIAA Division 3 sectional Thursday at Marathon High School.

Matt Zuelke won the 1,600 meters in 4 minutes, 34.94 seconds and helped the Tigers’ 3,200 relay team finish second in 8:24.78. Zuelke joined Steve Wenzel, Tylyn Hoover and Mark Marquardt on the relay team, which will compete at the WIAA State Track and Field Championships on June 4-5 at the University of Wisconsin-La Crosse.

The top four finishers in each event at the sectional meet qualified for the state meet.

Ben Robers was second in the pole vault (14-0) and Andre Tackes was second in the 100 (11.67) to also qualify for the Stratford boys.

The Stratford girls had one qualifier. The 800 relay team of Alyssa Fisher, Karissa Kaiser, Josie Kolbeck and Toshia Spindler was fourth in 1:51.55.

Spencer’s Tyler Kolstad won the boys high jump (6-2), Marcie Hebert was second in the girls discus (114-7) and freshman Tara Matter took third in the girls triple jump (34-1) to qualify for the state meet.

The Columbus Catholic teams had a combined 15 entries at the sectional, but only one qualified for the state meet.

The Columbus boys 400-meter relay team of Greg Wunrow, Austin Mahoney, Dodge Langreck and Beom Koh took fourth in a time 45.62 seconds to move on to state.

The Auburndale boys were shut out of state berths, but the girls team have two athletes going to state in three events.

Danica Harrison took third in the 3,200 (12:13.60) and the 1,600 (5:34.85), and Kelly Tomfohrde was second in the pole vault (10-6) to qualify for next week’s state meet in La Crosse.

Complete list of sectional finishes from Marshfield Columbus Catholic, Stratford, Auburndale and Spencer:
Boys

Pole vault: 2. Ben Robers (STR) 14-0; 8. Jake Griffith (STR) 11-0.
Long jump: 5. Andre Tackes (STR) 19-7 1/2; 11. Greg Wunrow (COL) 18-4.
Triple jump: 5. Bryan Brodziski (SP) 40-3; 8. Logan Reigel (COL) 39-1 1/4.
High jump: 1. Tyler Kolstad (SP) 6-2; 7. C.J. Castellano (AUB) 5-10.
100: 2. Andre Tackes (STR) 11.67.
200: (Preliminaries) 11. Austin Mahoney (COL) 24.34.
400: 14. Vincent Guntrum (COL) 57.04.
800: 11. Jared Snortheim (AUB) 2:09.86.
1,600: 1. Matt Zuelke (STR) 4:34.94; 11. Steve Wenzel (STR) 5:07.48.
3,200: 5. Zuelke (STR) 10:18.73; 11. David Haas (AUB) 10:49.39.
110 hurdles: 6. Jacob Dorshorst (AUB) 16.59.
300 hurdles: 8. Dorshorst (AUB) 42.82; 13. Ben Stassen (COL) 51.12.
400 relay: 4. Columbus (Wunrow, Mahoney, Dodge Langreck,Beom Koh) 45.62.
800 relay: 6. Columbus (Matthew Gotz, Mahoney, Langreck, Koh) 1:36.10; 8. Stratford (Tackes, Nolan Bargender, Mark Marquardt, Dylan Kell) 1:36.56.
1,600 relay: 11. Columbus (Langreck, Gotz, Reigel, Bryan Carey) 3:43.80; Spencer (Ben Bonitz, Brodziski, Rik Van hoof, Joshua Olson) DQ.
3,200 relay: 2. Stratford (Zuelke, Wenzel, Tylyn Hoover, Marquardt) 8:24.78.
Girls
High jump: 6. Karissa Kaiser (STR) 4-10; 11. (tie) Kyleigh Hebert (SP) 4-8.
Triple jump: 3. Tara Matter (SP) 34-1; 14. K. Hebert (SP) 31-2 1/2.
Discus: 2. Marcie Hebert (SP) 114-7; 14. Heather Schneider (STR) 84-11.
Pole vault: 2. Kelly Tomforhde (AUB) 10-6; 9. Toshia Spindler (STR) 7-6.
Long jump: 7. Tomforhde (AUB) 15-5 ½; 9. Elizabeth Manlick (COL) 15-3 1/2.
Shot put: 12. Kayla Leibl (AUB) 30-0 ½.
100 hurdles: (Preliminaries) 11. Dianna Holzberger (COL) 17.95; 15. Carrie Stroetz (STR) 18.94.
300 hurdles: 13. Julia Boushon (STR) 54.70.
100: 5. Mariah Heiman (COL) 13.11.
400: 14. Sandra Pumper (AUB) 1:07.62.
800: 12. Paige Albrecht (COL) 2:39.59.
1,600: 12. Jessica Ruhbusch (SP) 6:17.11; 14. Riley Roehl (COL) 6:26.93.
3,200: 3. Harrison (AUB) 12:13.60; 12. Hannah Strickland (STR) 13:37.89.
400 relay: 6. Columbus (Heiman, Lindsey Brandt, Manlick, Kayla Selz) 52.35; 8. Stratford (Alyssa Fisher, Kaiser, Josie Kolbeck, Spindler) 53.10; 11. Auburndale (Liz Breu, Emma Steines, Emma Stoflet, Tomfohrde) 55.05.
800 relay: 4. Stratford (Fisher, Kaiser, Josie Kolbeck, Spindler) 1:51.55; 6. Columbus (Heiman, LBrandt, Abby Gotz, Manlick) 1:53.37.
1,600 relay 10. Stratford (Kaiser, Christina Orth, Danielle Leffel, Boushon) 4:34.55.
3,200 relay: 5. Columbus (Albrecht, Deanna Kaiser, Claire Pinter, Roehl) 10:22.79; 8. Spencer (Alicia Endreas, Sam Hoeldtke, Runbusch, Macie Wienke) 11:06.19.

Team standings
Girls:
1. Edgar 158; 2. Wausau Newman Catholic 69; 3. Stevens Point Pacelli 49; 4. Marathon 40; 5. Wild Rose 37; 6. Pittsville 34; 7. Amherst 31; 8. Gillett and Rosholt 23; 10. Auburndale and Florence 22; 12. Lena/St. Thomas Academy 20; 13. Iola-Scandinavia 19; 14. Suring 18; 15. Tigerton and Marshfield Columbus Catholic 16; 17. Spencer 15; 18. Athens and Loyal 11; 20. Three Lakes, Port Edwards, Marion 10; 23. Stratford 8.5; 24. Shiocton 7.5; 25. Crivitz, Coleman and Niagara 5; 28. Tri-County 4; 29. Menasha St. Mary Central 2; 30. Gresham/Bowler 1.
Boys: 1. Edgar 72; 2. Marathon 62; 3. Iola-Scandinavia 55; 4. Rosholt 52; 5. Lena/St. Thomas Academy 48; 6. Stratford 44; 7. Athens 41; 8. Suring 36; 9. Amherst 34; 10. Wausau Newman Catholic and Wild Rose 30; 12. Tri-County 27; 13. Gillett 25; 14. Loyal 21; 15. Marion 17; 16. Gresham/Bowler 16; 17. Crivitz 15; 18. Spencer and Granton 14; 20. Stevens Point Pacelli 22; 21. Pittsville 10; 22. Marshfield Columbus Catholic 9; 23. Auburndale 6; 24. Tigerton and Florence 3; 26. Wisconsin Rapids Assumption, Shiocton and Port Edwards 2.

Complete sectional results courtesy of the WIAA.

Comments Off on Stratford’s Zuelke, Spencer’s Kolstad win sectional track titles

Tags: ,

Marshfield’s Stichert sweeps hurdles events at track sectional

Posted on 27 May 2010 by paul

MarshfieldAreaSports.com

WAUSAU – Marshfield High School senior Ellen Stichert will be a busy girl June 4-5 at the WIAA State Track and Field Championships.

Stichert won the 100-meter hurdles in 15.60 seconds and the 300 hurdles in 47.49 seconds, and was part of the 1,600 relay team that took third place on Thursday at the WIAA Division 1 sectional meet at Wausau East High School.

Stichert will join Alexa Fritsch, Amanda Cousins and Kelsey Weigel in the 1,600 relay at the state meet, as well as competing in the two hurdles events, next weekend at the University of Wisconsin-La Crosse.

Sophomores Bisola Omoba and Jeremy Robinson also qualified in individual events for the Tigers.

Omoba was second in the girls 100 meters with a time of 12.59 seconds.

Robinson won the 200 meters in 22.34 seconds and was part of the 400 relay team that included Riley Gebelen, Logan Schmitz and Dan Stanley that finished second in a time of 44.83 seconds.

Robinson, who won the triple jump at the Wisconsin Valley Conference Meet and the Division 1 regionals on Monday, fouled on his jumps and failed to make it to the state meet in that event.

The Marshfield girls finished fourth and the boys took seventh in the team standings. Wausau West won the girls team title and Hudson won the boys championship.

Team standings
Girls:
1. Wausau West 106; 2. D.C. Everest 92; 3. Hudson 80; 4. Marshfield 64; 5. Eau Claire Memorial 61.5; 6. Superior 52; 7. Lakeland 42.5; 8. Wausau East 42; 9. Menomonie 41; 10. New Richmond 39; 11. River Falls 33; 12. Chippewa Falls 21; 13. Eau Claire North 16; 14. Merrill 4.5; 15. Antigo 3.5; 16. Rhinelander 2.
Boys: 1. Hudson 115; 2. Wausau West 98; 3. D.C. Everest 95; 4. Lakeland 50; 5. Eau Claire Memorial 47; 6. Superior 41; 7. Marshfield 35; 8. Antigo 31; 9. New Richmond 30; 10. Rhinelander 28; 11. Merrill 27; 12. River Falls 26; 13. Wausau East 20; 14. Menomonie 19; 15. Chippewa Falls 15; 16. Eau Claire North 14.

Complete sectional results courtesy of the WIAA.

Comments Off on Marshfield’s Stichert sweeps hurdles events at track sectional

Tags: ,

Rapids edges Marshfield softball in 11 innings

Posted on 27 May 2010 by paul

Marshfield catcher Raelynn Wingert tags out Wisconsin Rapids runner Brittany Ziegel at home plate to end the third inning Thursday in a Wisconsin Valley Conference softball game at the Central Wisconsin Fairgounds. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – The Marshfield softball team found itself down 4-0 in the fourth inning but weren’t about to give up on its quest for a win in its season finale, and a shot at second place in the Wisconsin Valley Conference.

The Tigers fought back to force extra innings, but Wisconsin Rapids scored an unearned run with two outs in the top of the 11th inning and beat Marshfield 6-5 on Thursday at the Central Wisconsin Fairgrounds.

Taylor Varsho’s RBI single in the bottom of the seventh scored Andie Varsho to tie the score at 5-5..

Both teams had multiple chances to go ahead or win it in extra innings. Marshfield led the bases loaded in both the ninth and 10th innings, and Rapids stranded the bases loaded in the eighth and left two on base in the ninth.

The Raiders finally took the lead in the 11th when pinch runner Catherine Weinhold scored all the way from first on a single and a throwing error. Rapids pitcher Kelsey Kuhn sent the Tigers down in order in the bottom of the inning to preserve the win.

The game was the second time the Tigers and Raiders went extra innings this season. Wisconsin Rapids beat Marshfield 12-11 in 10 innings on April 22.

“This is one of those teams that we match-up well with they play us really tough,” Marshfield coach Mike Voss said. “It seems like every team has a team like that, and Rapids seems to be the one for us. We had a lot of chances, we just couldn’t come up with one more big hit when we needed it.”

Emily Romanski and Kuhn had RBI singles, and Shelby Steinke knocked in two runs with a single as the Raiders took a 4-0 lead in the fourth.

The Tigers battled back with a run on an RBI groundout by Raelyn Wingert in the fourth and another on a Lindsey Duerr RBI single in the fifth.

Rapids scored an unearned run in the sixth to make it 5-2, but the Tigers weren’t finished.

Kristen Kniech had a two-run single in the sixth and Taylor Varsho knocked in the tying run in the seventh to force extra innings.

Rhiannon Baierl allowed 17 hits and struck out three, going the entire way for Marshfield in a gutty performance.

Marshfield has a bye in the first round of the WIAA Division 1 playoffs and host the winner of Tuesday’s Merrill-Antigo game in a regional final next Thursday, June 3, at the Central Wisconsin Fairgrounds.

“We have a team that can win our first couple of games and get into the sectionals,” Voss said. “I don’t see why, if we play the way we did in nine of the 11 innings tonight, we can’t be in position.”

Raiders 6, Tigers 5 (11 inn.)
Wisconsin Rapids 000 401 000 01 – 6 17 3
Marshfield 000 112 100 00 – 5 11 4

WP: Kelsey Kuhn. LP: Rhiannon Baierl.
SO: Kuhn 5; Baierl 3. BB: Kuhn 6; Baierl 5.
Top hitters: WR, Megan Melville 2-for-5; Maisie Langhoff 3-for-5; Erica Langhoff 3-for-5, 2B; Shelby Steinke 3-for-5, 2 RBIs; Kuhn 2-for-4. M, Andie Varsho 2-for-5; Taylor Varsho 2-for-5; Kristen Kniech 2 RBIs; Morgan Chaffin 2-for-5; Becky Boehning 2-for-5, 2B.
Records: Wisconsin Rapids 9-10, 6-6 Wisconsin Valley; Marshfield 13-9, 7-5 Wisconsin Valley.

Comments Off on Rapids edges Marshfield softball in 11 innings

Marshfield Tigers Booster Club
Forward Financial Bank
Total Electric
Business Sponsors
thirty-one
Marshfield Alumni
Victory Apparel
WDLB/WOSQ Radio
High Street Salon, Spa & Travel
Hub City Times
All Insurance
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency