Archive | March, 2016

Marshfield wins four events, rolls to team title at home girls track indoor invite

Posted on 31 March 2016 by paul

The Marshfield girls track team celebrates its invitational win on Thursday at Marshfield High School. (Photo submitted by Dan Akin)

The Marshfield girls track team celebrates its invitational win on Thursday at Marshfield High School. (Photo submitted by Dan Akin)

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Marshfield won four events to take the team championship at the 2016 Marshfield Girls Track Indoor Invitational on Thursday night at The Boson Company Fieldhouse at Marshfield High School.

Marshfield finished with 123 team points, with Marathon a distant second with 89.75 and Rib Lake third with 88.25.

Mariah Goeppinger won the long jump with a leap of 14 feet, 6 ¾ inches, and Ana Jensen won the triple for jump with a leap of 29-11 for Marshfield’s two individual titles.

The Tigers also won a pair of relays. Meg Bryan, Dani Bender, Alexa Aumann and Courtney Brown took first in the 8-lap relay with a time of 3:08.08, and Jensen teamed with Bender, Aumann and Brown to win the 1-mile relay in 4:42.00.

Marshfield also got a second-place finish from Shantel Nienast in the triple jump as she finished second to Jensen by five inches with a jump of 29-6.

Placing third for Marshfield were: the 640 relay team (1:28.62), Sadie Degrand in the 60-yard dash (8.02), Brooke McGrath in the 220 (30.90), Katie Osinski in the shot put (32-0), Sara Dasler in the 440 (1:13.35), Sophia Schrodi in the 1 mile (6:38.36), and Brown and Nienast were among five tied for third in the high jump (4-4).

2016 Marshfield Girls Track Indoor Invitational
Team scores:
1. Marshfield 123; 2. Marahton 89.75; 3. Rib Lake 88.25; 4. Athens 63.33; 5. Medford 52; 6. Abbotsford 48.58; 7. Colby 48; 8. Stanley-Boyd 40.66; 9. Pittsville 32.58; 10. New Lisbon 16.5; 11. Marshfield Orange 11.33.
Winners and Marshfield finishers
60:
1. Autumn Wickman (ATH) 7.74; 3. Sadie Degrand (MAR) 8.02; 6. Brooke McGrath (MAR) 8.07; 10. Angelina Denomes (MAR) 8.28; 24. Jamila Ougayour (MAR) 8.91; 28. Dezare Oertel (MAR) and Makayla Weigel (MAR) 9.16; 30. Lindsey Nack (MAR) 9.21; 34. Molly Meyers (MAR) 9.52.
220: 1. Wickman (ATH) 28.65; 3. McGrath (MAR) 30.90; 5. Shatel Nienast (MAR)) 31.60; 7. Kessa Schreiner (MAR) 32.30; 20. Isabelle Denowski (MAR) 34.06; 21. Taylor Ferch (MAR) 34.12; 27. Taylor Geurink (MAR) 36.46.
Shot put: 1. Heather Milas (SB) 37-3; 3. Katie Osinski (MAR) 32-0; 10. Ougayour (MAR) 28-1.5; 14. Anna Ripp (MAR) 26-6; 15. Weigel (MAR) 26-3.5; 18. Madi Hall (MAR) 25-11; 22. Meyers (MAR) 24-3; 25. Leia Linzmeier (MAR) 23-8.
440: 1. Jasmine Fitzl (RL) 1:11.40; 3. Sara Dasler (MAR) 1:13.35; 8. Degrand (MAR) 1:15.98; 10. Riley Slade (MAR) 1:16.93; 16. Halle Hollatz (MAR) 1:19.44; 19. Julianna Kollross (MAR) 1:23.17.
880: 1. Anna Buchberger (MARA) 2:40.07; 6. Lilly O’Brien (MAR) 2:56.72; 9. Maddison Clemens (MAR) 3:09.22; 12. Molly Schuster (MAR) 3:13.87.
1 mile: 1. Buchberger (MARA) 5:47.01; 3. Sophia Schrodi (MAR) 6:38.36.
2 mile: 1. Bryn Pilgrim (MARA) 14;03.30; 4. Bailey-Ann Hollatz (MAR) 17:40.67.
60 hurdles: 1. Zoe Kremsreiter (ABBY) 10.01; 4. Isabelle Denowski (MAR) 10.59; 17. Kala Greibel (MAR) 13.10; 18. Hall (MAR) 14.23.
640 relay: 1. Pittsville 1:27.70; 3. Marshfield 1:28.62; 9. Marshfield Orange 1:34.98; 11. Marshfield Black 1:41.76.
8-lap relay: 1. Marshfield 3:08.08; 6. Marshfield Orange 3:25.34.
1,600 relay: 1. Marshfield 4:42.00; 8. Marshfield Orange 5:15.50.
3,200 relay: 1. Marathon 11:25.55; 4. Marshfield 12:19.32; 7. Marshfield Orange 13:15.79.
High jump: 1. Ashley Hoffman (MED) 4-8; 3. Courtney Brown (MAR), Nienast (MAR) (five-way tie) 4-4; 12. Sarah Nemitz (MAR) 4-0; 14. Slade (MAR) 3-8.
Pole vault: 1. Gabriella Janke (ATH) 8-6; 6. Kollross (MAR) 6-6; 8. Ferch (MAR) 6-0.
Long jump: 1. Mariah Goeppinger (MAR) 14-6.75; 4. Dasler (MAR) 13-11.5; 10. Jenna Reigel (MAR) 12-8.25; 19. Emma Gilkerson (MAR) 11-5.5.
Triple jump: 1. Ana Jensen (MAR) 29-11; 2. Nienast (MAR) 29-6; 9. Ferch (MAR) 23-11.5.

Comments Off on Marshfield wins four events, rolls to team title at home girls track indoor invite

Stratford softball drops opener at Chequamegon

Posted on 30 March 2016 by paul

NEWlemoine1

This story is sponsored by: Randy LeMoine Agency, LLC – American Family Insurance

MarshfieldAreaSports.com

PARK FALLS – Chequamegon scored three runs in the bottom of the sixth inning to pull out to a 4-3 victory over Stratford in a nonconference softball game Tuesday as both teams opened its 2016 season.

Stratford led 2-1 after scoring single runs in the fourth and fifth innings before the Screaming Eagles rallied for three in the bottom of the sixth against Stratford pitcher Kiana Weiler.

The Tiger scored once in top of the seventh but couldn’t push the tying run across.

Lorrie Luepke tossed three shutout innings and had three hits, including two doubles and an RBI, for Stratford. Brittany Bredemann also added a pair of hits for the Tigers.

“I’m very proud of our group,” Stratford coach Mandy Pankratz said. “We did some things both defensively and offensively that are very exciting. We definitely have things to work on and this group is determined to work together to improve each time out.”

Stratford will play three games at the Poynette Invitational on Saturday.

Screaming Eagles 4, Tigers 3
Stratford 000 110 1 – 3 10 2
Chequamegon 000 013 x – 4 7 0
WP:
Mackenzie Dane. LP: Kiana Weiler.
SO: Lorrie Luepke (3 inn.) 3, Weiler (3 inn.) 3; Dane 5. BB: Luepke 4, Weiler 1; Dane 4.
Top hitters: S, Brittany Bredemann 2×3, 2B, RBI; Luepke 3×4, 2 2Bs, RBI; Weiler RBI.
Records: Stratford 0-1; Chequamegon 1-0.

Comments Off on Stratford softball drops opener at Chequamegon

Marshfield wins home boys track indoor invitational

Posted on 29 March 2016 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Marshfield’s Calden Wojt won two events and Nate Beyer won another to lift the Marshfield Orange team to the team title at the 2016 Marshfield Boys Track Indoor Invitational on Tuesday at Marshfield High School.

Wojt won the 220-yard run in 24.81 seconds and the 440 in 55.70 seconds, to help Marshfield Orange, which finished with 112.5 points, 20.5 more than Medford.

Stratford tied Pittsville for fourth with 48 points and Auburndale was 11th with 24 points.

Beyer won the 60-yard hurdles in 8.83 seconds and also placed third in the triple jump with a leap of 35 feet, 7½ inches.

Nick Hoheisel had a pair of top-three finishes for Marshfield, taking second in the long jump (17-11) and third in the 60-yard dash (6.87 seconds).

Marshfield had two other individuals place second. Jacob Dick took second in the 2-mile run (12:03.62) and Bryce Null was second in the 880 (2:15.99).

The Marshfield Orange team also won the 1,600 relay (4:02.60), was second in the 640 relay 91:15.640, and took third in the 3,200 relay (9:39.50).

Auburndale’s Nick Steele earned the Apaches’ lone victory, taking first in the long jump with a leap of 18-3½.

Dylan Peplinski was second in the 60 with a time of 6.84 seconds, and Gage Stoflet took fourth in the 440 (1:00.76) for Auburndale.

Stratford’s only individual win came in the pole vault where John Geissinger won with a vault of 11 feet.

Jacob Leick was third in the high jump (5-4) and Kyler Haupt took third in the long jump (17-4) for Stratford.

Marshfield Boys Track Indoor Invitational
Team scores:
1. Marshfield Orange 112.5; 2. Medford 92; 3. Marathon 58; 4. Pittsville and Stratford 48; 6. Colby 44; 7. Stanley-Boyd 43.5; 8. Rib Lake 39; 9. Athens 34; 10. Abbotsford 25; 11. Auburndale 24; 12. Marshfield Black 14; 13. Marshfield White 3.
Winners and Marshfield, Stratford and Auburndale finishers
60:
1. Chris Snook (PIT) 6.79; 2. Dylan Peplinski (AUB) 6.84; 3. Nick Hoheisel (MARO) 6.87; 5. Tyler Gilbertson (ST) 6.91; 10. Hunter Hannan (ST) and Caden Pearce (MARO) 7.24; 12. Peter Alsides (MARB) 7.25; 15. Kyler Haupt (ST) 7.36; 17. Blake Neuenfeldt (ST) 7.52; 19. Andrew Bargender (ST) 7.59; 21. David Snortheim (ST) 7.65; 22. Brad Schneider (ST) and Nick Manecke (ST) 7.76; 25. Logan Schmoll (MARW) 7.93; 27. Seth Browne (ST) 7.99; 30. Seth Kundinger (AUB) 8.66.
220: 1. Calden Wojt (MARO) 24.81; 9. Neil Ott (MARO) 26.93; 11. Jackson Ott (MARB) 28.43; 13. Blake Neuenfeldt (ST) 28.47; 14. Jake Peplinski (AUB) 28.61; 17. Micah Pachal (MARW) 29.50; 18. Dylan Bredemann (MARW) 30.00; 19. Trevor Haumschild (AUB) 30.21.
440: 1. Wojt (MARO) 55.70; 4. Gage Stoflet (AUB) 1:00.76; 7. Bentley Ostermann-Schwanebeck (MARO) 1:01.26; 9. Skyler Theisen (MARB) 1:01.81; 10. Jacob Danen (ST) 1:02.09; 11. Kaleb David (AUB) 1:02.59; 15. Alex Wehrman (MARB) 1:05.67; 19. Sam Schoenfuss (ST) 1:08.19; 20. Ben LePage (MARW) 1:09.02.
880: 1. Jake Sullivan (MED) 2:14.58; 2. Bryce Null (MARO) 2:15.99; 4. Kyle Giebel (ST) 2:18.00; 8. Paul Fischer (MARB) 2:32.77; 11. Brady Aumann (MARB) 2:36.50; 14. Hayden Hill (AUB) 2:39.04; 18. Josh Steczynski (AUB) 2:55.35.
1 mile: 1. Jared Rudolph (MED) 4:52.28; 3. Carter Chojnacki (MARO) 5:13.69; 7. Jared Oemig (MARO) 5:33.28; 10. Isaac Guyer (ST) 5:50.93; 13. David Marsh (MARW) 6:01.81; 15. Cade Esker (MARW) 6:08.98; 19. Koy Hoffman (AUB) 6:31.50; 20. Josh Peplinski (AUB) 6:35.42; 22. Caleb Houk (MARB) 6:41.62.
2 mile: 1. Donald Dums (RL) 11:40.78; 2. Jacob Dick (MARO) 12:03.62; 6. Sam Huettl (MARO) 13:07.82.
60 hurdles: 1. Nate Beyer (MARO) 8.83; 5. Theisen (MARB) 9.59; 7. Aaron Peters (MARO) 9.68; 9. Damon Weix (ST) 9.75.
640 relay: 1. Medford 1:14.20; 2. Marshfield Orange 1:15.64; 8. Auburndale 1:20.67; 10. Stratford B 1:23.51; 11. Stratford C 1:23.76; 13. Marshfield White 1:27.84.
1,600 relay: 1. Marshfield Orange 4:02.60; 2. Stratford 4:03.71; 5. Marshfield Black 4:13.28; 11. Marshfield White 4:52.71.
3,200 relay: 1. Medford 9:12.91; 3. Marshfield Orange 9:39.50; 7. Marshfield Black 10:14.21; 9. Auburndale 10:25.45; 10. Marshfield White 11:11.00.
High jump: 1. Everett Rasmussen (PIT) 6-1; 3. Jacob Leick (ST) 5-4; 5. Hunter Reiff (ST) 5-4; 10. Andrew Gilkerson (MARB) and Nick Manecke (ST) 4-10; 14. Wehrman (MARB) 4-8.
Pole vault: 1. John Geissinger (ST) 11-0; 5. Dawson Tysver (MARO) 10-0; 6. Adam Maki (MARW) 9-6; 8. Kyle Giebel (ST) 9-0; 12. Branden Kummer (MARB) 7-6; 15. John Sebold (AUB) 6-6.
Long jump: 1. Nick Steele (AUB) 18-3.5; 2. Hoheisel (MARO) 17-11; 3. Haupt (ST) 17-4; 9. Andrew Bargender (ST) 16-4; 12. Carver Empey (AUB) 16-3; 13. Pearce (MARO) 16-2; 15. Neuenfeldt (ST) 15-9; 18. Alsides (MARB), Pachal (MARW) and Jesse Dickmann (ST) 15-3; 21. Hoffman (ST) 14-11.5; 24. Kummer (MARB) 14-5.5; 26. Bredemann (MARW) 12-5.
Triple jump: 1. Adrian Felix (MED) 40-7.5; 3. Beyer (MARO) 35-7.5; 4. Danen (ST) 35-7; 7. Ostermann-Schwanebeck (MARO) 35-3; 9. Empey (AUB) 34-5; 10. Hoffman (ST) 34-1; 12. Pearce (MARO) 33-4; 16. Seth Browne (ST) 31-5; 17. Manecke (ST) 30-3.
Shot put: 1. Bryce Seubert (MAR) 45-10; 6. Gilkerson (MARB) 41-5; 7. Quinton Alexander (MARO) 40-2.5; 9. Peters (MARO) 39-3.5; 10. Jon Wittman (MARB) 38-8; 17. Sam Bauman (MARW) 34-11.5; 19. John Roherty (MARW) 34-8; 21. Hunter Hannan (ST) 32-6; 22. Hector Rojas (ST) 32-5; 26. Wyatt Curtice (ST) 29-8.5; 27. Wyatt Fowler (AUB) 29-0; 28. Koltin Pask (AUB) 26-7.

Comments Off on Marshfield wins home boys track indoor invitational

Marshfield softball rips Tomah in season-opener

Posted on 29 March 2016 by paul

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

MarshfieldAreaSports.com

TOMAH – The Marshfield softball team began its 2016 season with a bang, routing Tomah 14-3 in a nonconference game Tuesday afternoon.

Megan Donahue was 4-for-5 with two doubles and four RBIs, and also struck out nine batters in 3 2/3 innings on the mound for the Tigers.

Emily Draeger also went 4-for-5, Jenna Jakobi hit a two-run home run, and Maddie Mews also drove in a pair for Marshfield.

Kaitlyn Konrardy earned the win for Marshfield, allowing two runs in 2 1/3 innings.

Eight of the Tigers’ nine starters had at least one hit.

Marshfield will head to Illinois to play three games later this week. The Tigers will play at Hersey High School in Arlington Heights on Friday and will play a doubleheader at Ottawa on Saturday.

Tigers 14, Timberwolves 3
Marshfield 405 113 – 14 16 3
Tomah 101 010 – 3 4 2
WP:
Kaitlyn Konrardy. LP: Reis Dermossean.
SO: Konrardy (2 1/3 inn.) 3, Megan Donahue (3 2/3 inn.) 9; Dermossean (4 inn.) 0, Morgan Wright (2 inn.) 0. BB: Konrardy 3, Donahue 3; Dermossean 6, Wright 0.
Top hitters: M, Jenna Jakobi HR, 2 RBIs; Emily Draeger 4×5, 2 2Bs, 3 runs; Donahue 4×5, 2 2Bs, 4 RBIs; Morgan Nordbeck 2 runs; Konrardy 2×3, 2 runs; Alyssa Ede 2B, 2 runs; Maddie Mews 2B, 2 RBIs; Melissa Roberts 2×4. T, Makayla Hove 2×4.
Records: Marshfield 1-0; Tomah 0-1.

Comments Off on Marshfield softball rips Tomah in season-opener

College roundup: Local athletes wrap up basketball seasons at collegiate level

Posted on 28 March 2016 by paul

Marshfield High School graduates Taylor Varsho, left, and Caitlin Michaelis recently finished their seasons on the women's basketball teams at the University of Sioux Falls and Minnesota-Crookston, respectively. (Submitted photo)

Marshfield High School graduates Taylor Varsho, left, and Caitlin Michaelis recently finished their seasons on the women’s basketball teams at the University of Sioux Falls and Minnesota-Crookston, respectively. (Submitted photo)

This story is sponsored by Victory Apparel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

A number of former local high school athletes have moved on to the next level and are playing sports collegiately across the country.

This is the first of a three-part series by MarshfieldAreaSports.com highlighting area athletes’ exploits at the collegiate level.

Varsho ends career in NCAA Div. II tournament
SIOUX FALLS, S.D. – Chili native Taylor Varsho, a 2012 graduate of Marshfield High School, recently wrapped up a stellar three-year career at the University of Sioux Falls (S.D.).

Varsho, the all-time leading scorer in the Marshfield girls basketball program’s history, was named the Northern Sun Intercollegiate Conference Women’s Basketball Player of the Year after scoring a career-high 17.7 points per game and making 113 3-pointers as the Cougars finished the season with a 27-6 record. Her 85 made 3-pointers in conference play this season are an NSIC record.

Varsho also earned NSIC Tournament Most Valuable Player honors as she helped USF to the title, and with that, its first-ever NCAA Division II Tournament berth.

Varsho also earned D2 College Commissioners Association Central Region First Team accolades as she was second on the team in assists (3.3 per game) and steals (1.6 per game), and third in rebounds (4.1 per game).

Sioux Falls lost its first-round tournament game to Pittsburg State (Kan.) 79-39 on March 11.

After transferring from Colorado State following her freshman season, Varsho ended her three-year career at Sioux Falls with 1,369 points, which ranks seventh on the USF all-time scoring list.

Michaelis helps Minnesota-Crookston to record-setting season
Caitlin Michaelis, a 2015 graduate of Marshfield High School, finished her freshman season on the University of Minnesota-Crookston women’s basketball team earlier this month.

Michaelis played in all 28 games for the Golden Eagles, including one start. UMC ended the season with an 18-10 record and a 14-8 mark in the Northern Sun Intercollegiate Conference, both program records for victories.

She averaged 17.5 minutes, 3.7 points and 2.3 rebounds per game for Crookston, and made 22 of 62 3-point attempts as the Golden Eagles finished seventh nationally (NCAA Division II) in 3-point shooting percentage at 39 percent.

Michaelis scored three points in Crookston’s final game, a 75-62 loss to the University of Sioux Falls – and former Marshfield teammate Taylor Varsho – in the NSIC tournament quarterfinals.

Matt Oestreich

Matt Oestreich

Oestreich, Zuiker cap sophomores seasons in WIAC
Matt Oestreich and Lucas Zuiker, both 2014 Marshfield High School graduates, recently completed their sophomore seasons with the University of Wisconsin-Platteville and UW-Stevens Point, respectively.

Oestreich started all 25 games for Platteville, which finished 11-14 overall and 5-9 in the Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference. He averaged 11.4 points, 3.2 rebounds, and 2.2 assists per game. He also finished with 19 steals and 23 made 3-pointers.

Zuiker played in 25 of UW-Stevens Point’s 26 games, including a pair of starts. He averaged 4.1 points and 1.6 rebounds per game and led the team in free throw percentage at 91.7 percent (11 of 12) and 3-point percent at 37.5 percent (18 of 48). He scored a season-high 15 points against UW-Stout on Feb. 10.

The Pointers finished 14-12 overall and 7-7 in the WIAC.

Comments Off on College roundup: Local athletes wrap up basketball seasons at collegiate level

Girls soccer preview: Experienced, balanced Marshfield squad aims to move up in WVC

Posted on 25 March 2016 by paul

Marshfield's Julia Urban, left, returns to the Tigers after earning first-team all-Wisconsin Valley Conference honors a year ago. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Marshfield’s Julia Urban, left, returns to the Tigers after earning first-team all-Wisconsin Valley Conference honors a year ago. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Forward Financial Bank

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – After a year of growing pains with a young squad, the Marshfield girls soccer program hopes to benefit this season as it gears up for the 2016 campaign with 14 returning varsity players.

Marshfield opens its season April 1 at home with a nonconference game against Pulaski before hitting the road for games at Chippewa Falls on April 5, at Tomah on April 7, and a two-day tournament at Urbana, Ill., on April 8-9.

The Tigers look to be strong offensively as they return four of their top goal scorers in seniors Olivia Haessly and Julia Urban, junior Maddie Haessly, and sophomore Kendra Tremelling. Urban was a first-team all-Wisconsin Valley Conference performer last year after totaling three goals and four assists for Marshfield.

Maddie Haessly had nine goals and Olivia Haessly seven for the Tigers a year ago to lead the team.

Junior midfielders Elizabeth Holbrook and Maureen Cassidy also return, giving the Tigers what could be a potent offense.

“In past years it’s been our defense, but I think our offense is going to be our strength,” Marshfield coach Steve Lindner said. “This year we have a strong front. Our mids (Holbrook and Cassidy) have been playing since their freshman year. They’ve playing together on the outside for their third year, along with Julia, which gives a strong nucleus up front.”

Defensively, the Tigers should also be a force to be reckoned with.

Second-team all-conference defender Emily Critelli, honorable mention choice Patty Jo Bloczynski, and senior McKayla Scheuer return to spearhead Marshfield’s defense that gave up 2.6 goals per game in WVC action last season.

Also back is goalkeeper Andrea Carolfi, who made 107 saves and gave up 2.64 goals per game last year. She had seven shutouts to give her a program-record 10 in her career.

“We’ve got three strong players that played a lot last year,” Lindner said. “We are real strong back there. McKayla brings a work ethic that’s like no other and she’s just a fantastic athlete. We have to find that fourth, fifth and sixth defender to step in and round out the rotation.”

With all the returning experience, the Tigers have big expectations on not only improving on last year’s 7-14-1 record and their fifth-place finish (4-8) in the Wisconsin Valley Conference, but on postseason success as well. Marshfield hosts the WIAA Division 2 sectional final on June 11 and wants to be playing in it.

“The expectations I have are to compete with Stevens Point and Wisconsin Rapids for second place in the Valley,” Lindner said. “(Defending conference and WIAA Division 1 state champion) D.C. Everest is going to be a powerhouse again. We have a strong nucleus that can compete with Point and Rapids, and Wausau West. We have the potential to be right up there with those teams for second, third, fourth, in the Valley.”

2016 Marshfield Tigers Girls Soccer
Last year’s record:
7-14-1, 4-8 Wisconsin Valley Conference.
WIAA playoffs: Lost WIAA Division 2 regional semifinal, 2-0 to Ashwaubenon in double overtime.
Returning players: Defenders – McKayla Scheuer, sr.; Emily Critelli, jr.; Francesca Tyler, sr.; Makenna Hart, so.; Patty Jo Bloczynski, sr. Forwards – Maddie Haessly, jr.; Kendra Tremelling, so.; Ciera Newfeld, jr.; Alexis Langteau, sr. Midfielders – Olivia Haessly, sr.; Maureen Cassidy, jr.; Elizabeth Holbrook, jr.; Julia Urban, sr. Goalkeeper – Andrea Carolfi, jr.
Newcomers: Nicole Simon, Gracia Sandok, Megan Wipfli, Mckensey Koran, Kate Herron, McKinsey Vrana, Melina Barker, Mikayla Brown.

Comments Off on Girls soccer preview: Experienced, balanced Marshfield squad aims to move up in WVC

Columbus Catholic’s Torbey, Marshfield’s Wojt finish in top 5 at Point Boys Track Invite

Posted on 20 March 2016 by paul

UWMfld14Big

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

MarshfieldAreaSports.com

STEVENS POINT – Columbus Catholic’s Farid Torbey took fourth in the high jump and Marshfield’s Calden Wojt was fifth in the 400 as the two teams started its 2016 season at the Point Boys Track Invitational on Saturday at the University of Wisconsin-Stevens Point.

Torbey had the Dons’ top finish with a leap of 6 feet in the high jump.

Wojt took fifth in the 400 meters in 52.12 seconds, just 1.1 seconds behind the winner.

Marshfield also had a pair of top-20 finishes by Carter Chojnacki, who was 17th in the 1,600 meters (4:58.88) and 19th in the 800 (2:19.10).

Fond du Lac outlasted D.C. Everest for the team title. Columbus Catholic tied Kaukauna for 18th and Marshfield tied Pacelli for 20th.

2016 Point Boys Track Invitational
March 19, at UW-Stevens Point
Team scores:
1. Fond du Lac 72.5; 2. D.C. Everest 64; 3. Stevens Point 61; 4. Kimberly 60; 5. Baraboo 49; 6. Neenah 37; 7. Appleton North 36; 8. Oshkosh North 29; 9. Ashwaubenon 24; 10. Iola-Scandinavia 16; 11. Wild Rose 14; 12. Marathon 13; 13. Lakeland 12; 14. Rosholt 11; 15. Oshkosh Lourdes 10; 16. Hortonville 9.5; 17. Waupaca 8; 18. Columbus Catholic and Kaukauna 5; 20. Stevens Point Pacelli and Marshfield 4; 22. Green Bay East and Wausau East 1.
Winners, and Marshfield and Columbus Catholic finishers
3,200 relay:
1. D.C. Everest (Anthony Anderson, Zach Ostrowski, JJ Burrill, Aaron Carr) 8:46.12; 15. Marshfield (Adam Maki, Alex Wehrman, Paul Fischer, David Marsh) 9:42.04.
Shot put: 1. Logan McCormick (KIM) 57-4.
High jump: 1. Parker VanLith (AN) 6-4; 4. Farid Torbey (CC) 6-0.
Long jump: 1. Kristian Welch (IS) 22-11.5.
Triple jump: 1. Eddie Negron (FDL) 42-4.
Pole vault: 1. Rashid Coulibaly (ON) 15-2; 18. Dawson Tysver (MAR) 10-0.
55 hurdles: 1. Konner Fierek (DC) 7.82.
55: 1. Nate Holly (ASH) 6.63.
1,600: 1. Derek Gross (NEE) 4:25.04; 14. Bryce Null (MAR) 4:54.78; 17. Carter Chojnacki (MAR) 4:58.88; 27. Jordan Dzikowich (MAR) 5:10.06; 35. Benny Frericks (CC) 5:20.83; 37. Scott Steinert (CC) 5:24.46.
800 relay: 1. Stevens Point (Colton Kizewski, Trent Hamerski, Chase Franz, Tyler Patoka) 1:35.43; 12. Marshfield (Blaine Nienast, Bentley Schwanebeck-Ostermann, Caden Pearce, Tysver) 1:43.71; 17. Columbus Catholic (Nadim Torbey, Leo Pittsley, Wyatt Bauer, Cullen Voss) 1:48.09.
400: 1. Trey Halfman (FDL) 51.02; 5. Calden Wojt (MAR) 52.12; 35. Jeremiah Giles (CC) 59.01; 37. Pittsley (CC) 59.71; 47. Voss (CC) 1:05.57.
800: 1. Gross (NEE) 2:04.17; 11. Hunter McManus (MAR) 2:14.75; 19. Chojnacki (MAR) 2:19.10; 28. Dzikowich (MAR) 2:21.91; 35. Giles (CC) 2;26.01; 36. Steinert (CC) 2:26.79.
3,200: 1. Noah Tagliapetra (FDL) 9:45.71; 29. Jared Oemig (MAR) 12:00.87; 30. Fischer (MAR) 12:06.59; 34. Zach Gotz (CC) 12:52.00.
1,600 relay: 1. Stevens Point 3:31.16.

Comments Off on Columbus Catholic’s Torbey, Marshfield’s Wojt finish in top 5 at Point Boys Track Invite

Columbus Catholic’s Hutchison, Auburndale’s Momont win events at UWSP Girls Track Invite

Posted on 20 March 2016 by paul

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

STEVENS POINT – Columbus Catholic’s Alexandra Hutchison and Auburndale’s Sylviann Momont won individual titles at the 2016 Point Girls Track Invitational on Friday at the University of Wisconsin-Stevens Point.

Hutchison won the 400 meters in 1:01.23 and Momont took first in the triple jump with a leap of 34 feet, 10 inches.

Momont also finished sixth in the long jump (15-9) and the Auburndale 1,600 relay team was seventh in 4:31.61 for the Apaches’ other top-10 finishes.

Auburndale tied for 12th in the team standings, Columbus Catholic was 16th and Marshfield tied for 18th. Kimberly won the team title.

Marshfield had three top-10 finishes. Meg Bryan was second in the triple jump (34-3¼), Alexa Aumann finished 10th in the 400 in 1:01.23, and the 1,600 relay team of Aumann, Bryan, Dani Bender and Courtney Brown was 10th in 4:33.72.

2016 Point Girls Track Invitational
March 18, at UW-Stevens Point
Team scores:
1. Kimberly 94; 2. Bay Port 49.3; 3. Appleton North 44; 4. Ashwaubenon 39; 5. Baraboo 37; 6. Neenah 35; 7. Stevens Point 26; 8. D.C. Everest and Green Bay East 19; 10. Fond du Lac 17; 11. De Pere 15.5; 12. Wausau East, Rosholt and Auburndale 15; 15. Waupaca 13; 16. Columbus Catholic 10; 17. Hortonville 8.6; 18. Adams-Friendship, Oshkosh Lourdes, Kaukauna and Marshfield 8; 22. Sevastopol, Wild Rose and Algoma 7; 25. Oshkosh North 5.5; 26. Mosinee 5; 27. Wisconsin Dells, Iola-Scandinavia and Green Bay West 2; 30. La Crosse Logan and Lakeland 1.
Winners and Marshfield, Auburndale, and Columbus Catholic finishers
55:
1. Adrienne Lewis (KIM) 7.51.
400: 1. Alexandra Hutchison (CC) 1:01.23; 10. Alexa Aumann (MAR) 1:05.22; 16. Dani Bender (MAR) 1:07.61; 46. Kimberly Scheider (MAR) 1:14.37; 58. Brionna Zygarlicke (CC) 1:23.09; 60. Cassie Strey (CC) 1:25.79; 62. Skyler Wolff (AUB) 1:34.28.
800: 1. Sage Wagner (ASH) 2:26.03; 22. Lilly O’Brien (MAR) 2:51.08; 36. Julianna Kollross (MAR) 3:00.06; 38. Jocelyn Anderson (MAR) 3:06.12; 44. Vickey Ertl (AUB) 3:36.87.
1,600: 1. Savannah Huben (BP) 5:33.06; 14. Natalie Pospyhalla (CC) 6:08.59; 15. Katie Leick (AUB) 6:08.60; 28. Hannah Grubofski (CC) 6:47.71; 36. Anna Kollross (AUB) 7:15.31; 37. Jordy Richardson (AUB) 7:15.79; 40. Haley Braund (MAR) 7:26.43; 41. Bailey-Ann Hollatz (MAR) 7:44.46.
3,200: 1. Maddy Sweeny (GBE) 12:06.25; 18. Pospyhalla (CC) 13:47.28; 21. Sophia Schrodi (MAR) 13:56.30; 27. Hannah Grubofski (CC) 15:04.92.
55 hurdles: 1. Kayla Vandehey (KIM) 9.23.
800 relay: 1. Bay Port (Paige DuBois, Maddie Biebel, Bailey Cesar, Meg Knutson) 1:52.31; 14. Marshfield (Angelina Dunomes, Courtney Brown, Kessa Schreiner, Mariah Goeppinger) 2:00.66; 27. Auburndale 2:11.02.
1,600 relay: 1. Neenah (Morgan McClone, Hannah Sorensen, Morgan Vandeyacht, Paige Helgerson) 4:21.55; 7. Auburndale 4:31.61; 10. Marshfield (Aumann, Meg Bryan, Bender, Brown) 4:33.72.
3,200 relay: 1. Appleton North (Mary Rose Flood, Olivia Flom, Dakota Holzem, Lauren Drankoff) 10:09.28; 16. Auburndale 12:06.80; 21. Marshfield (Anderson, Emma Gilkerson, Maddison Clemens, Halle Hollatz) 12:50.71.
High jump: 1. Marin McClowry (NEE) 5-2; 13. Amanda Momont (AUB) 4-6; 20. Shantel Nienast (MAR) 4-4.
Pole vault: 1. Kylie Swiekotowski (DP) 11-0.
Long jump: 1. Lewis (KIM) 16-10; 6. Sylviann Momont (AUB) 15-9.
Triple jump: 1. S. Momont (AUB) 34-10; 2. Bryan (MAR) 34-3.25.
Shot put: 1. Erin Dunning (ASH) 41-0.5.

Comments Off on Columbus Catholic’s Hutchison, Auburndale’s Momont win events at UWSP Girls Track Invite

Auburndale, Stratford land players on All-Marawood South boys & girls basketball teams

Posted on 17 March 2016 by paul

Auburndale senior Taylor Gotz (with ball) was named to the Marawood South all-conference girls basketball first team for the second-straight year. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Auburndale senior Taylor Gotz (with ball) was named to the Marawood South all-conference girls basketball first team for the second-straight year. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Auburndale senior Paiton Richardson was one of two Apaches named to the first team of the 201516 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Auburndale senior Paiton Richardson was one of two Apaches named to the first team of the 201516 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Auburndale duo named to Marawood South girls first team
Auburndale seniors Taylor Gotz and Paiton Richardson were among the five players selected to the first team of the 2015-16 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team, as voted on by the seven conference coaches.

Gotz was one of four unanimous first-team picks after finishing third in the conference in scoring at 15.2 points per game. She also was second in assists at 3.0 per game and averaged six rebounds a contest for the Apaches, who tied Wisconsin Rapids Assumption and Marathon for the conference title with a 10-2 record. Gotz finished her career with 894 points, 560 rebounds, 202 steals, and 193 assists.

“Taylor has continued to dominate in all areas of the game, leading the team in rebounds, assists and steals, while also scoring more than 350 points,” Auburndale coach Scott Meidl said. “She is a senior who leads by example in the way she plays every single night.”

Richardson finished second in scoring at 16.3 points per game and also averaged six rebounds a game for Auburndale. She ended her career with 814 points and 319 rebounds.

Joining the two Apaches on the first team were Wisconsin Rapids Assumption’s Gena Grundhoffer, who was named Player of the Year, and Macie Zurfluh, and Marathon’s Morgan Rachu.

“Paiton is definitely the most improved basketball player I have seen,” Meidl said. “She finally got her chance to start this year and took full advantage. Her ability to use both hands in the post allowed here to be more effective on the offensive end.”

Stratford senior guard Savannah Schillinger was second-team selection after leading the conference in 3-point percentage (37.3), finishing second in 3-pointers made with 24, and finishing fourth in scoring at 13 points per game.

Auburndale’s Sylviann Momont and Allison Linzmeier, and Stratford’s Sammy Griesbach and Andie Zuelke were among the honorable mention selections.

2015-16 All-Marawood Conference South Division Girls Basketball Team
First team:
*Gena Grundhoffer, sr., Wisconsin Rapids Assumption; *Macie Zurfluh, sr., Wisconsin Rapids Assumption; *Taylor Gotz, sr., Auburndale; *Morgan Rachu, sr., Marathon; Paiton Richardson, sr., Auburndale. (*unanimous selection)
Second team: Olivia Meurette, sr., Marathon; Jayci Blume, sr., Marathon; Lauren Fech, so., Wausau Newman Catholic; Rebekah Edelberg, sr., Northland Lutheran; Savannah Schillinger, sr., Stratford.
Honorable mention: Macyn Krings, Wisconsin Rapids Assumption; Olivia Skibba, Wisconsin Rapids Assumption; Sylviann Momont, Auburndale; Allison Linzmeier, Auburndale; Julia Anderson, Marathon; Amanda Kind, Marathon; Signe Fronek, Wausau Newman Catholic; Taylor Jankowski, Wausau Newman Catholic; Hannah Kloehn, Northland Lutheran; Jenna Hughes, Pittsville; Miranda Ortner, Pittsville; Sammy Griesbach, Stratford; Andie Zuelke, Stratford.
Coach of the Year: Scott Meidl, Auburndale.
Player of the Year: Gena Grundhoffer, Wisconsin Rapids Assumption.

Marawood South boys team features four seniors
Auburndale sophomore Caleb Weinfurter and Stratford senior Derrick Schmidt were named to the second team of the 2015-16 Marawood Conference South Division Boys Basketball Team.

Weinfurter led Auburndale in scoring at 10.8 points per game and hit a team-high 29 3-pointers in conference play.

Schmidt led Stratford in scoring (13 points per game) and rebounding (7 per game), where he finished second in the conference.

Auburndale’s Christian Firnstahl and Dylan Peplinski, and Stratford’s Ethan Nagel and Nick Stoflet were among the honorable mention choices.

Marathon’s Xavier Lechleitner and Wausau Newman Catholic’s Dane Fronek were named Co-Player of the Year and were among the five first-team all-conference selections.

Joining them on the first team were Preston Wirkus of Marathon, Joe Grundhoffer of Wisconsin Rapids Assumption, and Jake Allind of Pittsville.

2015-16 All-Marawood Conference South Division Boys Basketball Team
First team:
*Xavier Lechleitner, sr., Marathon; *Preston Wirkus, sr., Marathon; *Dane Fronek, sr., Wausau Newman Catholic; *Jake Allind, Pittsville; Joe Grundhoffer, so., Wisconsin Rapids Assumption. (*unanimous selection)
Second team: Jake Gajewski, sr., Wausau Newman Catholic; Matthew Carlson, jr., Pittsville; Caleb Weinfurter, so., Auburndale; Brady Baltus, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Derrick Schmidt, sr., Stratford.
Honorable mention: Trevor Newton, Wisconsin Rapids Assumption; Jake Sullivan, Wisconsin Rapids Assumption; Dylan Peplinski, Auburndale; Christian Firnstahl, Auburndale; Karter Underwood, Marathon; Ryan Gassner, Marathon; Bailey Lemke, Wausau Newman Catholic; Jason Tubbs, Wausau Newman Catholic; Jacob Price, Northland Lutheran; Noah Panzer, Northland Lutheran; Aidan Masanz, Pittsville; Paul Downs, Pittsville; Ethan Nagel, Stratford; Nick Stoflet, Stratford.
Coach of the Year: Adam Jacobson, Marathon.
Co-Players of the Year: Xavier Lechleitner, Marathon, and Dane Fronek, Wausau Newman Catholic.

Comments Off on Auburndale, Stratford land players on All-Marawood South boys & girls basketball teams

Columbus Catholic, Spencer earn multiple spots on Cloverbelt East all-conference boys & girls basketball teams

Posted on 16 March 2016 by paul

Spencer's Bobby Pilz drives past Columbus Catholic's Tyler Fuerlinger, left, and Evan Nikolai during a game earlier this season at Columbus Catholic High School. All three players were named to the first team of the All-Cloverbelt Conference East boys basketball team for 2015-16. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Spencer’s Bobby Pilz drives past Columbus Catholic’s Tyler Fuerlinger, left, and Evan Nikolai during a game earlier this season at Columbus Catholic High School. All three players were named to the first team of the All-Cloverbelt Conference East boys basketball team for 2015-16. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic's Tyler Fuerlinger, left, was a first-team pick to this year's All-Cloverbelt Conference East Division boys basketball team after leading the Dons in scoring. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic’s Tyler Fuerlinger, left, was a first-team pick to this year’s All-Cloverbelt Conference East Division boys basketball team after leading the Dons in scoring. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

NEWlemoine1

This story is sponsored by: Randy LeMoine Agency, LLC – American Family Insurance

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Columbus, Spencer has three on Cloverbelt East boys first team
Cloverbelt Conference East Division champion Marshfield Columbus Catholic had all five of its starters earn all-conference honors for the 2015-16 season as voted on by the conference coaches.

Senior Evan Nikolai and junior Tyler Fuerlinger were first-team selections, junior Hunter Schultz earned second-team honors, and senior Matthias Gouin and sophomore Nick Malovrh were honorable mention choices for the Dons, who finished the Cloverbelt East season with a perfect 16-0 record.

Fuerlinger led the Dons in scoring at 18.2 points per game, while Schultz totaled 18.0 and Nikolai 13.7 per contest. Malovrh added another 11.5 points per game, making 62 3-pointers overall this season.

Spencer senior guard Bobby Pilz, the Player of the Year in the conference last year, joins Fuerlinger, Nikolai, Loyal junior Cameron Brussow, Neillsville senior Michael Dux, and Owen-Withee junior Josiah Goerlitz on the first team.

Brussow and Pilz were repeat first-team performers, while Dux and Nikolai moved up after earning second-team honors a year ago.

Goerliz was named Player of the Year.

Pilz scored 22 points per game this season for the Rockets, who ended up 10-6 in the Cloverbelt East. He finished his career with more than 1,300 points and in second place on Spencer’s all-time scoring list.

“Bobby is probably the most unselfish payer I have ever coached,” Spencer coach Randy Reckner said. “He made tremendous strides all four years on varsity. He has always put the team ahead of himself and the numbers he has put up ranks him as one of the best players ever at Spencer.”

Spencer senior Calvin Lenz was a second-team pick and teammate Ryan Busse, also a senior, was an honorable mention choice.

Lenz chipped in 9.8 points, 4.6 rebounds and a team-high 3.3 assists per game, while Busse averaged 9.6 points and 7.5 rebounds a game for Spencer.

“Like in football, Calvin is a tremendous leader on the floor,” Reckner said. “He has a great sense for the game and his leadership will be hard to replace. Ryan was a three-year starter and improved every year. He has a very good work ethic and gives it his best effort all of the time.”

2015-16 All-Cloverbelt Conference East Division Boys Basketball Team
First team:
Evan Nikolai, sr., Marshfield Columbus Catholic; Tyler Fuerlinger, jr., Marshfield Columbus Catholic; Cameron Brussow, jr., Loyal; Michael Dux, sr., Neillsville; Josiah Goerlitz, jr., Owen-Withee; Bobby Pilz, sr., Spencer.
Second team: Hunter Schultz, jr., Marshfield Columbus Catholic; Mike Meddaugh, sr., Granton; Riley Geiger, jr., Loyal; Jake Kunze, sr., Neillsville; Kole Karaba, jr., Owen-Withee; Calvin Lenz, sr., Spencer.
Honorable mention: Eric Jorgenson, sr., Colby; Nick Malovrh, so., Marshfield Columbus Catholic; Matthias Gouin, sr., Marshfield Columbus Catholic; Derrick Howard, sr., Loyal; Luke Bogdnoovich, so., Loyal; Ryan Busse, sr., Spencer.
Player of the Year: Josiah Goerlitz, Owen-Withee.

Columbus Catholic's Abby Baierl, right, was a second-team selection to the 2015-16 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Columbus Catholic’s Abby Baierl, right, was a second-team selection to the 2015-16 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

Spencer’s Kind named to girls first team
Spencer senior Sydney Kind was one of the six players named to the 2015-16 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team.

Conference champion Loyal had three first-team picks – juniors Karsyn Rueth and Morgan Reinwand, and senior Devyn Schoonover, who was named Player of the Year. Joining the three Greyhounds and Kind on the first team were Neillsville senior Danielle Pfeiffer and Owen-Withee senior Whitney Baehr.

Rueth, Pfeiffer and Baehr are all repeat first-team honorees, while Schoonover was a second-team pick and Reinwand was an honorable mention choice last year.

Kind ranked third in the Cloverbelt East averaging 15.1 points per game for Spencer. The Rockets finished 9-7 and in fifth place in the standings.

“Sydney was a key component to our offense this year,” Spencer coach Brian Abel said. “She was a headache for other teams to defend as she could play in the post as well as shoot the 3.”

Columbus Catholic junior Abby Baierl was a second-team selection and teammate Jess Trad, a senior, was an honorable mention choice. Baierl was a second-team pick for the second year in a row. Trad was a first-team selection last year.

Baierl topped the Dons (12-13 overall, 6-10 Cloverbelt East) at 10.1 points and 2.9 assists per game. She also made a team-high 36 3-pointers. Trad averaged 9.2 points per game and made 22 3-pointers while also shooting 77 percent at the free throw line.

“Abby was the leader on the court, our quarterback,” Columbus Catholic coach Rhonda Keding said. “When we needed someone to get the ball, she would be the one. When it came to down-to-the-wire game situations, we looked for her on the court.

“Jess wasn’t afraid to put a game in her hands. We looked for her in key moments on the offensive end.”

Spencer’s Macie Weber also earned honorable mention accolades.

“Macie was very instrumental in our defense being as good as it was,” Abel said. “With her being in the middle it allowed our team to play a lot of zone defense and know the middle of the lane was secure.”

2015-16 All-Cloverbelt Conference East Division Girls Basketball Team
First team:
Karsyn Rueth, jr., Loyal; Morgan Reinwand, jr., Loyal; Devyn Schoonover, sr., Loyal; Danielle Pfeiffer, sr., Neillsville; Whitney Baehr, sr., Owen-Withee; Sydney Kind, sr., Spencer.
Second team: Samantha Hayes, sr., Colby; Abby Baierl, jr., Marshfield Columbus Catholic; Kassidy Lamovec, jr., Greenwood; Ryleigh Wilke, sr., Loyal; Kayla Lis, jr., Neillsville; Jennifer Wendler, fr., Owen-Withee.
Honorable mention: Ashley Streveler, fr., Colby; Jess Trad, sr., Marshfield Columbus Catholic; Kyla Schoene, sr., Gilman; Dani Anding, sr., Granton; Jaedyn Pieper, sr., Loyal; Mindy Schoengarth, jr., Neillsville; Lauren Mesar, so., Neillsville; Holly Hatlestad, jr., Owen-Withee; Macie Weber, sr., Spencer.
Player of the Year: Devyn Schoonover, Loyal.

Comments Off on Columbus Catholic, Spencer earn multiple spots on Cloverbelt East all-conference boys & girls basketball teams

Victory Apparel
Business Sponsors
Individual Sponsors Wall
Total Electric
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
WDLB/WOSQ Radio
thirty-one
Hub City Times
Forward Financial Bank
Marshfield Alumni
All Insurance
High Street Salon, Spa & Travel
Marshfield Tigers Booster Club