Archive | March, 2017

Stratford wrestling team wins voting for WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports. com March High School Athlete of the Month

Posted on 31 March 2017 by paul

The Stratford wrestling team, winners of the WIAA Division 3 state team title, won the vote for the WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports.com March High School Athlete of the Month award. (Photo by Katie Marten/For MarshfieldAreaSports.com)

AthleteofmonthInside

MarshfieldAreaSports.com

The Stratford wrestling team has been voted as the WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports.com March High School Athlete of the Month.

The High School Athlete of the Month Award is sponsored by Marshfield Clinic, Cost Cutters Family Hair Care and Burt Trophy & Awards.

Varsity athletes from the following high schools are eligible to be nominated for the award: Abbotsford, Athens, Auburndale, Colby, Columbus Catholic, Edgar, Granton, Greenwood, Loyal, Marathon, Marshfield, Neillsville, Owen-Withee, Pittsville, Spencer, Stratford and Thorp.

Stratford wrestling garned 165 of the 360 votes cast.

Other nominees for the March award were the Loyal girls basketball team, winners of the WIAA Division 5 state title, and the Marshfield Columbus Catholic boys basketball team that reached the WIAA Division 5 state tournament semifinals.

Stratford won its first-ever state title by rolling past Random Lake 52-13 and Fennimore 49-13 at the WIAA State Team Wrestling Tournament on March 4 at the UW Fieldhouse in Madison. The Tigers won the Division 3 championship by taking 21 of the 28 matches they wrestled at state, including 10 by pin. Senior Mason Kauffman finished off an undefeated season with a pin and a technical fall in the two matches, ending his year with a 34-0 record.

The Stratford wrestling team joins Columbus Catholic volleyball player Kendra Baierl (September), Columbus Catholic soccer player Nadim Torbey (October), Abbotsford football player Ethan Kramas (November), Owen-Withee girls basketball player Jennifer Wendler (December), Marshfield boys basketball player Ethan Posteluk (January), and Columbus Catholic boys basketball player Tyler Fuerlinger (February) as winners of the award during the 2016-17 school year.

Nominate someone for the April Athlete of the Month award by emailing paul@marshfieldareasports.com. Voting will take place here from May 1-7.

Comments Off on Stratford wrestling team wins voting for WDLB-WOSQ Radio & MarshfieldAreaSports. com March High School Athlete of the Month

Stratford outlasts Spencer in softball opener

Posted on 31 March 2017 by paul

TotalElectricAdInside

This story is sponsored by Total Electric

MarshfieldAreaSports.com

SPENCER – Stratford scored three runs in the top of the first inning and held off a late rally to beat Spencer 5-2 in a nonconference softball game Friday at Spencer High School.

The game was the season-opener for both teams.

Stratford pushed its lead to 5-0 with single runs in the fourth and fifth innings.

Spencer scored twice in the bottom of the seventh but came up short in its comeback bid.

Brittany Bredemann went 4-for-4 with two runs scored, and Sammy Griesbach and Courtney Kaiser each had two hits in the win for the Tigers.

Kiana Weiler tossed a complete game, striking out six and allowing five hits and one walk to earn the win for Stratford.

Tiffany Meinders struck out 11 for Spencer.

“We got off to a bit of a rough start, but we played better as the game went on,” Spencer coach Jason Gorst said. “Stratford played a very fundamentally solid game. They should be a good team this year.”

Stratford makes a quick turnaround and plays a doubleheader at Poynette on Saturday against Poynette and Monona Grove.

Spencer hosts Eau Claire Regis in nonconference action on Monday.

Tigers 5, Rockets 2
Stratford 300 110 0 – 5 11 1
Spencer 000 000 2 – 2 5 3
WP:
Kiana Weiler. LP: Tiffany Meinders.
SO: Weiler 6; Meinders 11. BB: Weiler 1; Meinders 2.
Top hitters: ST, Brittany Bredemann 4×4, 2B, 2 runs; Sammy Griesbach 2×4, run; Courtney Kaiser, 2×4; Cassidy VanderLeest 2B. SP, Lexi Baehr 2B.
Records: Stratford 1-0; Spencer 0-1.

Comments Off on Stratford outlasts Spencer in softball opener

College roundup: Updates on Baierl, Fravert, Hutchison, Pilz

Posted on 31 March 2017 by paul

This story is sponsored by Forward Financial Bank

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

A number of former local high school athletes have moved on to the next level and are playing sports collegiately across the country.

Periodically, MarshfieldAreaSports.com will publish a College Sports Roundup updating readers of some of those local athletes’ exploits at the collegiate level.

This is the third of three reports on area high school graduates that either recently finished their winter sport, or are just starting their spring sport in college.

Abby Baierl

Baierl starts for Francisan women’s basketball
Abby Baierl, a 2016 graduate of Marshfield Columbus Catholic High School, recently completed her freshman season on the Franciscan University women’s basketball team.

Baierl started 22 of 24 games this past season for the Lady Barons, scoring 11.3 points per game. She shot 37.4 percent from 3-point range (45 of 128) and also chipped in 5.3 rebounds and 2.1 assists per game.

Baierl scored in double figures 13 times, including a season-high 28 in a win at Penn State-Altoona on Feb. 1.

Franciscan, located in Steubenville, Ohio, is an NCAA Division III school. The Lady Barons finished the season 3-21 overall and 3-15 in the Allegheny Mountain Collegiate Conference.

Adam Fravert

Fravert sees increased time at Oshkosh
Adam Fravert, a 2016 Marshfield High School graduate, recently completed his freshman season on the University of Wisconsin-Oshkosh men’s basketball team.

The former all-Wisconsin Valley Conference player played in 21 of the Titans’ 28 games this season, all in a reserve role, averaging 10.5 minutes, 2.1 points and 2.2 rebounds per game.

Oshkosh finished the season with a 17-11 record, including a 9-5 mark in the Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference.

The Titans lost 60-59 to UW-River Falls in the WIAC Tournament championship game on Feb. 25, and dropped its opener in the NCAA Division III Tournament to Hope College 87-85 on March 3.

Fravert came off the bench and played 16 minutes in the loss to Hope, scoring two points. He also had two rebounds and three assists.

Fravert had a season-high 13 points in a win at UW-Whitewater on Feb. 15, and was a perfect 3-for-3 shooting and scored seven points in the tournament game loss to River Falls.

Alexandra Hutchison

Hutchison running 200 at Winona
Alexandra Hutchison, a freshman on the Winona State (Minn.) University women’s track and field team, and a 2016 graduate of Marshfield Columbus Catholic High School, has been running in the 200 meters for the Warriors this spring.

Hutchison won the 200 in 25.85 seconds at the Wisconsin Shell Shocker on Feb. 17 in Madison, where Winona State, and NCAA Division II school, defeated numerous Division I programs and finished second overall in the team standings behind just host Wisconsin.

In her most recent event, Hutchison finished 15th in the preliminaries and did not qualify for the 200 finals at the Northern Sun Intercollegiate Conference Indoor Meet at Minnesota State in Mankato on Feb. 25. She ran the event in 25.81 seconds.

Winona State begins its outdoor season Saturday at the Early Birdinal at crosstown Saint Mary’s University in Winona.

Bobby Pilz

Pilz pitching at Stout
Bobby Pilz, a 2016 graduate of Spencer High School, is a freshman on the UW-Stout baseball team.

Pilz has pitched a total of three innings in three games for the Blue Devils (3-10) this season. He has allowed seven runs, five hits and seven walks, striking out one.

Stout plays a nonconference doubleheader at the University of St. Thomas in St. Paul, Minn., on Thursday and opens its WIAC season with doubleheaders at home against UW-Platteville on April 8-9.

Comments Off on College roundup: Updates on Baierl, Fravert, Hutchison, Pilz

Stratford STAR Men’s Basketball League results, March 26

Posted on 30 March 2017 by paul

NEWlemoine2

This story is sponsored by: American Family Insurance – Randy LeMoine Agency, LLC

MarshfieldAreaSports.com

STRATFORD – The Stratford STAR Men’s Basketball League continued play with seven games in two divisions on Sunday, March 26.

A Division
*Prudential/Success Realty whipped US Bancorp 71-47 behind 18 points from Cain Trunkel. Chris Murphy led US Bancorp with 13 points.

*Kafka Forestry cruised past Financial Strategies 71-46. Dalton Lehman had 15 points for Kafka. Nate Bennington scored 12 for Financial Strategies.

*Victory Apparel topped Nutz Deep II 68-51. Jordan Schlinsog had 16 points for Victory Apparel. Branson Witucki led all scorers with 20 points for Nutz Deep II.

B Division
*Chaps & Friends slipped past LJ’s Sport Zone 69-59. Dan Rammer had 24 points and Ryan Williams scored 21 for Chaps & Friends. Matt Lang led LJ’s with 21 points.

*Weiler’s C-Stores edged Clyde’s Clubbers 57-48. Danny Bargender had 22 points for Weiler’s. Brandon Kaiser topped Clyde’s with 16 points.

*Resource Recovery defeated Davis Auto 75-67. Derrick Schmidt had 24 points for Resource. Kyle Davis had a league-best 35 points for Davis Auto.

*Marshfield Country Club beat Lob City 62-50. Josh Hennes had 12 points for MCC. Mike Rindfleisch and Brad Guralski each scored 14 to lead Lob City.

Comments Off on Stratford STAR Men’s Basketball League results, March 26

Marshfield’s Roy-Peterson earns spot on 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Hockey Team

Posted on 30 March 2017 by paul

Marshfield goalie Haydon Roy-Peterson was an honorable mention choice to the 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Hockey Team. (Photo by Ron Sievers/RSpix, for MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by Victory Apparel

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Marshfield senior goalie Haydon Roy-Peterson was the lone Tiger named to the 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Hockey Team.

Roy-Peterson was an honorable mention choice after compiling a conference-high 353 saves and an 86.7 percent save percentage in nine conference games for the Tigers, who finished 1-8-1 in the WVC and 10-14-1 overall.

“Haydon was a player that allowed our young team to grow up in varsity hockey,” Marshfield coach Eric Bowman said. “When players made mistakes, often Haydon would bail us out with a big save. He kept our team close in games that we had no business being in, and he made saves that most goaltenders wouldn’t have stopped.

“He took big strides this season locker room this season as well, as he held his composure on nights where he was seeing 50-60 shots against some of the top teams in the state of Wisconsin, literally fighting through physical and mental exhaustion in the face of constant pressure from very talented opponents.”

Stevens Point sophomore Cole Caufield and Wausau West senior Nick Techel were both unanimous first-team selections at forward and were named Co-Players of the Year.

Caufield led the conference in goals with 24 and was tied for the lead in assists with 13. Techel had nine goals and six assists for Wausau West, which shared the conference title with Stevens Point.

Stevens Point goalie Phil Trzebiatowski, Wausau West defenseman Kellen Tharaldson, D.C. Everest defenseman J.J. Berdal, and Wausau West forward Josh Bohlin round out the first team.

2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Hockey Team
First Team
Goalie:
Phil Trzebiatowski, sr., Stevens Point.
Defensemen: J.J. Berdal, jr., D.C. Everest; Kellen Tharaldson, sr., Wausau West.
Forwards: *Cole Caufield, so., Stevens Point; *Nick Techel, sr., Wausau West; Josh Bohlin, jr., Wausau West. (*denotes unanimous selection)
Second Team
Goalie:
Jacob Warnke, sr., Wausau West.
Defensemen: Max Techel, jr., Wausau West; Isaac Gilbert, jr., Wisconsin Rapids.
Forwards: Seth Jablinski, sr., D.C. Everest; Austin Burgener, sr., Merrill/Wausau East; Christian Bardarson, sr., Wausau West.
Honorable Mention
Goalies:
Michael Janke, jr., D.C. Everest; Haydon Roy-Peterson, sr., Marshfield; Bryce Broeking, sr., Merrill/Wausau East.
Defensemen: Ben Brown, sr., Merrill/Wausau East; Jarett Jones, sr., Stevens Point; Jacob Evans, sr., Wausau West.
Forwards: Ryan Begley, jr., D.C. Everest; Barrett Brooks, fr., Stevens Point; Chase Miller, sr., Stevens Point; Marc Sippel, fr., Wausau West; Colton Flammini, so., Wisconsin Rapids.
Co-Players of the Year: Cole Caufield, Stevens Point, and Nick Techel, Wausau West.

Comments Off on Marshfield’s Roy-Peterson earns spot on 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Hockey Team

Bryan wins three events as Marshfield rolls to team title at home girls track indoor invite

Posted on 30 March 2017 by paul

Marshfield freshman Gracie Holland attempts the pole vault at the Marshfield Girls Indoor Track & Field Invitational on Thursday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Marshfield won eight events to cruise to the team title at the 2017 Marshfield Girls Indoor Track & Field Invitational on Thursday at Marshfield High School.

Junior Meg Bryan won three events for the Tigers, taking first in the 60-yard dash (7.90 seconds), 220-yard run (29.53), and the long jump (16 feet, 4¼ inches).

Also winning individual events for Marshfield were Alexa Aumann in the 440 (1:06.06) and Stephanie Rhodes in the high jump (5-0).

Marshfield won three of the four relays, taking first in the 640 (1:26.32), 1,280 (3:08.14), and the 1,600 (4:32.99).

Marshfield racked up 156.93 points, with Rib Lake second with 91.5 and Medford third with 81.86.

Taking second for Marshfield were Maddie Nikolai in the 60 hurdles (10.09), Shantel Nienast in the high jump (4-10), Gracie Holland in the pole vault (9-0), and Katie Osinski in the shot put (34-1).

Marshfield will host its annual indoor relay invitational on Tuesday.

2017 Marshfield Girls Indoor Track & Field Invitational
March 30, at Marshfield High School Fieldhouse
Team scores: 1. Marshfield 156.93; 2. Rib Lake 91.5; 3. Medford 81.86; 4. Abbotsford 56.93; 5. Colby 43; 6. Athens 42; 7. Prentice 32.5; 8. New Lisbon 25.86; 9. Mercer 19.43; 10. Marshfield Orange and Pittsville 18; 12. Marshfield White 4; 13. Marshfield Black 0.
Winners and Marshfield finishers
60: 1. Meg Bryan (MAR) 7.90; 3. Brooke McGrath (MAR) 7.96; 9. Lindsey Steffen (MARW) 8.21; 10. Samantha Hoch (MARO) 8.22; 23. Tymbar Williamson (MARB) 8.93; 25. Mackenzie Frankland (MARW) 9.12; 26. Makayla Weigel (MARO) 9.14; 27. Lindsey Nack (MARB) 9.21; 35. Lauren Weigel (MARW) 9.59; 37. Kayla Krause (MARB) 10.61.
220: 1. Bryan (MAR) 29.53; 5. Steffen (MARW) 32.18; 13. Kati Sadowska (MARO) 33.84; 15. Karly Nikolai (MARO) 34.21; 18. Kala Griebel (MARB) 35.14; 24. Nack (MARB) 36.75; 27. Apsen Begert (MARW) 37.37; 28. Kayla Krause (MARB) 37.38.
440: 1. Alexa Aumann (MAR) 1:06.06; 7. Abby Voss (MARO) 1:18.28; 14. Taylor Geurink (MARB) 1:27.06; 15. Zoe Peters (MARO) 1:28.68.
880: 1. Emily Espinosa (RL) 2:36.72; 14. Marah Jicinsky (MARB) 3:48.89.
1 mile: 1. Isabelle Feiten (COL) 6:29.30; 3. Sophia Schrodi (MAR) 6:39.63; 9. Emily Mueller (MARO) 7:48.44.
2 mile: 1. Caitlyn Fitzl (RL) 18:01.84.
60 hurdles: 1. Mel Kunze (ABBY) 9.44; 2. Maddie Nikolai (MAR) 10.09; 12. Jessica Wellner (MARO) 11.78; 16. Jamila Ougayour (MAR) 12.52; 21. Griebel (MARB) 19.43.
640 relay: 1. Marshfield 1:26.32; 10. Marshfield Orange 1:34.69; 12. Marshfield Black 1:35.57; 15. Marshfield White 1:42.14.
1,280 relay: 1. Marshfield 3:08.14; 5. Marshfield Orange 3:30.71.
1,600 relay: 1. Marshfield 4:32.99; 7. Marshfield Orange 5:43.47.
3,200 relay: 1. Rib Lake 11:02.47; 3. Marshfield 11:47.42; 5. Marshfield Orange 12:56.30.
High jump: 1. Stephanie Rhodes (MAR) 5-0; 2. Shantel Nienast (MAR) 4-10; 5. J. Ougayour (MAR) 4-6; 12. Kaydee Johnson (MAR) 4-4; 16. Sadowska (MARO) 4-0.
Pole vault: 1. Gabriella Janke (ATH) 10-0; 2. Gracie Holland (MAR) 9-0; 5. Madysen Bohman (MAR) 7-0; 7. Taylor Ferch (MARO) 6-0.
Long jump: 1. Bryan (MAR) 16-4.25; 3. McGrath (MAR) 14-9.5; 4. Steffen (MAR) 13-10; 13. Samantha Hoch (MARO) 11-11.5; 15. Wellner (MARO) 11-10.25; 23. Williamson (MARB) 10-7; 26. K. Nikolai (MARO) 10-4.25; 28. Frankland (MARB) 10-1.25; 29. Madi Hall (MARB) 10-1.
Triple jump: 1. Sami Stolp (MED) 31-5.75; 3. Nienast (MAR) 29-10; 7. Dezi Oertel (MARO) 27-0.25; 9. Ferch (MARO) 26-5.25; 12. Makyala Carle (MARO) 23-11.
Shot put: 1. Sydney Thompson (MER) 41-9; 2. Katie Osinski (MAR) 34-1; 4. Amy Martorano (MAR) 33-6.5; 7. Molly Meyers (MARO) 30-3; 16. Nadia Ougayour (MARO) 27-8; 20. M. Weigel (MARO) 26-5.5; 22. Hall (MARB) 25-7; 24. Louisa May (MARW) 24-6.5; 29. Jaidyn Teschner (MARW) 21-7; 31. Jozlyn Teschner (MARB) 21-4; 32. L. Weigel (MARW) 21-1.5; 33. Frankland (MARB) 20-5.

Comments Off on Bryan wins three events as Marshfield rolls to team title at home girls track indoor invite

Auburndale, Stratford grab spots on 2016-17 All-Marawood Conference South Boys Basketball Team

Posted on 29 March 2017 by paul

Auburndale senior guard Caleb Weinfurter was a first-team pick to the 2016-17 All-Marawood Conference South Division Boys Basketball Team. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Auburndale senior Caleb Weinfurter was a unanimous first-team selection to the 2016-17 All-Marawood Conference South Division Boys Basketball Team, as voted on by the seven conference coaches.

Weinfurter, a second-team selection last year as a junior, finished seventh in the Marawood South in scoring at 13.6 points per game and topped all players in free throw percentage at 85.7 percent, making 42 of 49 shots. He also was third in the conference in 3-pointers made with 31.

“Caleb dedicated a lot of his time in the offseason to becoming more of an all-around player,” Auburndale coach Chad Weinfurter said. “He spent a lot of time in the weight room and the gym, and it really paid off.”

Wisconsin Rapids Assumption junior Joe Grundhoffer was also a unanimous first-team pick and was named Player of the Year. He led the conference in rebounding at 10.8 per game and was second in scoring at 17.5 points per contest.

Pittsville senior Matthew Carlson was another unanimous first-team selection. Trevor Newton, a senior for Wisconsin Rapids Assumption, and junior Donavon Free of Marathon, the two co-champions of the conference, round out the first-team picks.

Auburndale sophomore Colton Wright and senior Luke Olsen, and Stratford freshman Vaughn Breit and senior Cole Hoffmann were among the honorable mention selections.

Wright finished 12th in the conference in scoring (10.6 points per game) and fourth in 3-pointers made with 27. Olsen averaged 10 points per game for the Apaches, who finished third in the conference standings.

“Luke was also in the weight room and gym a lot,” Chad Weinfurter said. “He was really good at taking the ball to the basket and turned into an excellent free throw shooter.

“Colton just missed second team (selection) by a couple of votes. He started off the year a little show, but then found his groove and became an excellent shooter and defender.”

Breit was fifth in rebounding (6.3) and 11th in scoring (11.2), for Stratford, which was 6-6 in the conference and ended its season in the WIAA Division 4 sectional finals.

“Cole was our best defensive player and was a great leader on this team,” Stratford coach Curt Schmidt said. “He and his fellow seniors led the young players on this team to believe in themselves.

“Vaughn had a great freshman season. He was a very capable kid who has great instincts for the game of basketball. We are fortunate to have him for three more years.”

2016-17 All-Marawood Conference South Division Boys Basketball Team
First team:
*Joe Grundhoffer, jr., Wisconsin Rapids Assumption; Trevor Newton, sr., Wisconsin Rapids Assumption; *Caleb Weinfurter, sr., Auburndale; Donavon Free, jr., Marathon; *Matthew Carlson, sr., Pittsville. (* denotes unanimous selection)
Second team: Jake Sullivan, jr., Wisconsin Rapids Assumption; Nathan Stoffel, jr., Marathon; Carter Hanke, so., Marathon; Braxton Resch, sr., Wausau Newman Catholic; Aiden Masanz, sr., Pittsville.
Honorable mention: Brandon Birkhauser, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Tyler Schmidt, jr., Wisconsin Rapids Assumption; Colton Wright, so., Auburndale; Luke Olsen, sr., Auburndale; Bryce Seubert, sr., Marathon; Cameron Schilling, so., Marathon; Alex Bollman, sr., Wausau Newman Catholic; Hadyn McKeough, sr., Wausau Newman Catholic; Jacob Price, sr., Northland Lutheran; David Burgess, jr., Northland Lutheran; Luke Denniston, jr., Pittsville; Donovan Grossman, sr., Pittsville; Vaughn Breit, fr., Stratford; Cole Hoffmann, sr., Stratford.
Coach of the Year: Gary Weisenbeck, Wisconsin Rapids Assumption.
Player of the Year: Joe Grundhoffer, Wisconsin Rapids Assumption.

Comments Off on Auburndale, Stratford grab spots on 2016-17 All-Marawood Conference South Boys Basketball Team

Columbus Catholic lands three on first team of 2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Boys Basketball Team

Posted on 29 March 2017 by paul

Marshfield Columbus Catholic senior Tyler Fuerlinger was named Cloverbelt Conference East Division Player of the Year and was one of three Dons selected to the first team of the all-conference squad. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

UWMarshfield

This story is sponsored by: The University of Wisconsin-Marshfield/Wood County

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

After its second-straight title, Marshfield Columbus Catholic was rewarded with three first-team selections to the 2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Boys Basketball Team.

Senior guard Tyler Fuerlinger was named Player of the Year after scoring 22.7 points and grabbing seven rebounds per game for the Dons, who won the conference title with a 15-1 record and ended up advancing to the WIAA state tournament in Division 5.

Fuerlinger, senior guard Hunter Schultz, and junior guard Nick Malovrh were all first-team picks for Columbus. Fuerlinger was a repeat first-team pick, while Schultz was a first team pick in 2015 and a second-team selection last year.

Schultz averaged 23.3 points per game and hit a team-best 89 3-pointers for the Dons. Malovrh was third on the team in scoring at 13.2 points per game and had 68 3-pointers.

Joining the Columbus trio on the first team were Loyal senior Cameron Brussow, Neillsville senior Adam Schmidt, and Owen-Withee senior Kole Karaba.

Brussow ended his career as a three-time first-team all-conference selection.

Spencer junior Jack Bezlyk earned second-team honors after scoring 16.5 points per game for the Rockets.

“Jack had a very good year this year and I’m really looking forward to seeing him next year as a senior,” Spencer coach Randy Reckner said. “Jack is able to score both inside and outside, which makes him tough to guard.”

Columbus Catholic senior guard Ryan Dieringer was an honorable mention pick.

2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Boys Basketball Team
First team:
Hunter Schultz, sr., Marshfield Columbus Catholic; Tyler Fuerlinger, sr., Marshfield Columbus Catholic; Nick Malovrh, jr., Marshfield Columbus Catholic; Cameron Brussow, sr., Loyal; Adam Schmidt, sr., Neillsville; Kole Karaba, sr., Owen-Withee.
Second team: Mathew Karl, sr., Colby; Riley Geiger, sr., Loyal; Isaac Bryan, sr., Neillsville; Marlin Pogodzinski, sr., Owen-Withee; Darryn Bottlemy, sr., Owen-Withee; Jack Bezlyk, jr., Spencer.
Honorable mention: Ryan Dieringer, sr., Marshfield Columbus Catholic; Roman Konsella, sr., Gilman; Devin Toburen, jr., Greenwood; Trevor Serocki, sr., Greenwood; Jordan Radue, jr., Loyal; Preston Shelton, sr., Owen-Withee.
Player of the Year: Tyler Fuerlinger, Marshfield Columbus Catholic.

Comments Off on Columbus Catholic lands three on first team of 2016-17 All-Cloverbelt Conference East Division Boys Basketball Team

Marshfield wins home boys track and field invitational; Stratford fifth, Auburndale eighth

Posted on 28 March 2017 by paul

highstreetad

This story is sponsored by: High Street Salon, Spa & Travel

MarshfieldAreaSports.com

MARSHFIELD – Marshfield won four individual events and a pair of relays to win the team title at the 2017 Marshfield Boys Indoor Track & Field Invitational on Tuesday at Marshfield High School.

The Tigers totaled 136.5 points, outlasting second-place Marathon, which finished with 83 points. Stratford was fifth with 56, Marshfield Orange had 47 to take sixth, Auburndale was eighth with 18, and Marshfield White was 12th with nine points.

Adam Elhendy-Gunnarsson won the 60-yard dash in 6.59 seconds, Bentley Schwanebeck-Ostermann took first in the 440-yard run in 57.83 seconds, Addison Hill won the 880-yard run in 2:18.51, and Quinton Alexander finished first in the shot put with a toss of 48 feet, 3½ inches, to lead Marshfield.

Marshfield also won the 640 relay (1:14.52) and the 3,200 relay (9:24.66).

Marshfield also got second-place finishes from Jon Wittman in the shot put (45-2), Adam Maki in the pole vault (11-0), and Skyler Theisen in the 220 (25.34) and 60 hurdles (8.83). Theisen was also third in the 440 (59.34).

Stratford’s top finishes came from David Marquardt in the 440 (59.20), Jacob Leick in the high jump (6-0), and Cade Lehman in the 880 (2:20.85).

Carver Empey was second in the triple jump (35-5.75) and fifth in the long jump (17-5) for Auburndale.

2017 Marshfield Boys Indoor Track & Field Invitational
Team scores: 1. Marshfield 136.5; 2. Marathon 83; 3. Rib Lake 64.5; 4. Stanley-Boyd 59; 5. Stratford 56; 6. Marshfield Orange 47; 7. Abbotsford 46.5; 8. Auburndale 18; 9. Colby, Cashton and Pittsville 17; 12. Marshfield White 9; 13. Medford 6; 14. Athens 4.5; 15. New Lisbon 4.
Winners, and Marshfield, Stratford and Auburndale finishers
60: 1. Adam Elhendy-Gunnarsson (MAR) 6.59; 4. Blaine Neinast (MARO) 6.78; 6. Quinton Alexander (MAR) 6.85; 7. Isiah King (MARW) 6.87; 10. Brant Bohman (MARW) 6.97; 11. Caden Pearce (MARO) 7.0; 17. Kyler Haupt (ST) 7.11; 20. Dylan Dehlinger (ST) 7.22; 25. Jesse Turner (MARW) 7.68; 30. Ryan Patyk (AUB) and Seth Kundinger (AUB) 7.89.
220: 1. Braxton Thompson (SB) 25.24; 2. Skyler Theisen (MAR) 25.34; 3. Pearce (MARO) 25.43; 5. Elhendy-Gunnarsson (MAR) 26.00; 6. James Heeg (ST) 26.46; 8. Jackson Ott (MARO) 26.69; 16. Simon Baity (MARW) 28.08; 17. A.J. Schoenfuss (ST) 28.24; 24. Jordan Seaton (AUB) 31.32; 26. Trevar Bauer (AUB) 32.63.
440: 1. Bentley Schwanebeck-Ostermann (MAR) 57.83; 2. David Marquardt (ST) 59.20; 3. Theisen (MAR) 59.34; 5. Ott (MARO) 1:00.58; 7. Dawson Tysver (MARO) 1:01.27; 8. Gage Stoflet (AUB) 1:01.56; 9. Jacob Danen (ST) 1:01.63; 10. Sam Hinson (MARW) 1:01.98; 14. Sam Schoenfuss (ST) 1:03.18; 17. Evan Gronski (MARW) 1:06.72; 19. Josh Steczynski (AUB) 1:08.82.
880: 1. Addison Hill (MAR) 2:18.51; 2. Cade Lehman (ST) 2:20.85; 3. Jordan Dzikowich (MARO) 2:21.90; 5. Paul Fischer (MAR) 2:23.16; 6. Nathaniel Phillips (MARO) 2:23.93; 10. Alex Wehrman (MARW) 2:25.78; 12. Paul Huther (ST) 2:27.82; 15. Jared Oemig (MARW) 2:35.80; 21. Isaac Guyer (ST) 2:37.92.
1 mile: 1. Joe Kraimer (MARAT) 5:08.66; 3. Oemig (MAR) 5:25.75; 6. Joshua McKee (MARO) 5:32.87; 7. Evan Ellis (MARW) 5:33.54; 8. Joseph McKee (MARO) 5:34.29; 9. Isaac Thompson (ST) 5:40.18; 12. Sam Huettl (MAR) 5:46.78; 15. Matt Leick (AUB) 5:55.76; 21. Ian Lang (AUB) 6:10.42.
2 mile: 1. Donald Dums (RL) 11:23.59; 4. Jacob Dick (MAR) 11:59.30.
60 hurdles: 1. Dustin Knoeck (MARAT) 8.72; 2. Theisen (MAR) 8.83; 3. Eric Kubash (MAR) 8.93; 5. Jareth Schaeffer (MARO) 9.25; 6. Damon Weix (ST) 9.59; 9. Carver Empey (AUB) 9.87; 11. Kyle Tremelling (MARW) 10.00; 16. Tyler Katzenberger (MARW) 11.37; 17. Michael Sternweis (MARO) 11.40.
640 relay: 1. Marshfield 1:14.52; 3. Stratford 1:15.70; 10. Auburndale 1:21.32; 11. Marshfield Orange 1:22.47; 13. Pittsville 1:26.73.
1,600 relay: 1. Marathon 3:59.77; 2. Marshfield Orange 4:01.27; 4. Stratford 4:16.46; 10. Marshfield 4:35.69; 12. Marshfield White 4:52.32.
3,200 relay: 1. Marshfield 9:24.66; 4. Auburndale 9:56.00; 6. Marshfield Orange 10:16.87; 9. Stratford 10:37.53; 11. Marshfield White 10:50.75.
High jump: 1. Ezra Kremsreiter (ABBY) 6-1; 2. Jacob Leick (ST) 6-0; 4. Collin Fravert (MARW) 5-10; 8. Hunter Reiff (ST) 5-4; 9. Bohman (MARW) 5-2; 12. Dylan Bredemann (MARO) 5-0; 16. Hinson (MAR) 4-10; 19. Drake White-Bergey (MARO) and Peter Alsides (MAR) 4-8.
Pole vault: 1. Bryce France (SB) 11-6; 2. Adam Maki (MAR) 11-0; 3. Tysver (MAR) 10-6; 7. Ben Claessens (MARO) 8-6; 10. Tyler Katzenberger (MARW) 8-6; 12. Brent Lau (AUB) and Dustin Altman (MARW) 8-0; 14. Hunter Gwynn (MARO), Garrett Holland (MARO), Devan Slominski (ST) and Paul Kollross (AUB) 7-0; 20. Evan Ellis (MARO) and McKee (MARO) 6-0.
Long jump: 1. Thompson (SB) 18-5.5; 3. James Heeg (ST) 17-6.25; 5. Empey (AUB) 17-5; 7. Neinast (MAR) 17-0.5; 10. Haupt (ST) 16-11; 13. Peter Alsides (MARO) 16-6; 16. Tremelling (MAR) 15-7; 17. Darren Kieffer (AUB) 15-4.75; 19. Pearce (MARO) 15-2.75; 22. Parker Hoffman (ST) 14-10.5; 26. Thompson (ST) 13-11.75; 28. Kameron Kopf (ST) 10-5.75; 29. Isaac Eberl (MARW) 10-2.
Triple jump: 1. Hunter Carpenter (ABBY) 35-11; 2. Empey (AUB) 35-5.75; 3. Danen (ST) 35-2; 6. Schwanebeck-Ostermann 34-9.75; 10. Marquardt (ST) 33-10.75; 11. Tremelling (MAR) 33-6.5; 17. Seth Browne (ST) 31-5; 18. Hoffman (ST) 31-3.25; 21. Steczynski (AUB) 28-1.
Shot put: 1. Alexander (MAR) 48-3.5; 2. Jon Wittman (MAR) 45-2; 7. Hunter Hannan (ST) 38-9; 13. Hector Rojas (ST) 35-1.5; 16. Wyatt Fowler (AUB) 33-8.5; 18. Alex Steines (MARO) 33-7.5; 20. Brody Anderson (MARW) 33-2; 22. Gabrial Raycher (MARW) 33-1; 31. Dylan Krug (MARO) 31-1.5; 35. Ryan North (MARO) 30-1; 36. Wyatt Curtice (ST) 29-10.5; 37. Koltin Pask (AUB) 28-11; 38. Aric Folz (MARO) 28-10; 41. Ethan Arndt (MARO) 27-7; 43. Cody Donovan (MARO) 26-8; 44. Karson Balz (ST) 26-6; 45. Tyler Lappe (ST) 25-9; 46. Remington Mueller (ST) 24-4; 47. Austyn Rauch (ST) 22-5.

Comments Off on Marshfield wins home boys track and field invitational; Stratford fifth, Auburndale eighth

Marshfield has four named to 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Basketball Team

Posted on 28 March 2017 by paul

Marshfield senior guard Alec Hinson was selected to the first team of the 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Basketball Team. This marks the second-straight season Hinson was a first-team all-conference choice. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

This story is sponsored by: WDLB-AM 1450 and WOSQ-FM 92.3 radio

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Marshfield senior guard Alec Hinson was one of six players named to the first team of the 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Basketball Team, as voted on by the conference coaches.

Hinson averaged 11.8 points and 3.7 assists per game this season for the Tigers, who finished 8-4 and in second place in the Valley behind champion Stevens Point. Hinson was the top free throw shooter at 95.1 percent (39 of 41), and finished third in 3-point percentage at 44.8 percent in the conference.

Joining Hinson on the first team are Stevens Point senior Drew Blair, Stevens Point junior Joey Hauser, Wausau East senior Sawyer Schlindwein, Wausau West senior Jakob Tordsen, and Merrill junior Zach Mootz. Blair, Hauser, Schlindwein and Tordsen were unanimous picks to the first team.

Blair and Hauser were named Co-Players of the Year.

“To me Alec, in one word, stability,” Marshfield coach Scott Scheuer said. “Not only was he a three-year starter, he was my point guard. I look at my point guard as my quarterback out there. He is extremely hard working. He has the confidence that he’s going to deliver, game after game after game.”

Scheuer and Stevens Point’s Scott Anderson were picked as Co-Coaches of the Year in the Valley.

After missing the first four conference games due to injury, Hauser returned and led the WVC in scoring (22.8), rebounding (10.0) and assist (5.6) per-game averages. Blair was second in scoring at 19.2 points per game.

Marshfield had three others earn all-conference honors.

Senior guard Ethan Posteluk was a second-team selection, with senior Grant Michaelis and junior Seth Anderson earning honorable mention accolades.

Posteluk finished tied for seventh in the conference in scoring at 13.3 points per game, and tied Hinson and D.C. Everest’s Dylan Ellenbecker, an honorable mention choice, for second in 3-pointers made with 26.

“Ethan worked hard on his game,” Scheuer said. “To have two guards as good as those two (Hinson and Posteluk), they were as good as any two in our conference. They feed off each other.”

Anderson shot 58 percent from the field and averaged 12.3 points and 4.3 rebounds per game in conference play. Michaelis shot 53 percent from the field, and chipped in 8 points, 4.4 rebounds and 2.6 assists per game for the Tigers, earning all-conference honorable mention status for the second-straight season.

2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Basketball Team
First team:
*Drew Blair, jr., Stevens Point; *Joey Hauser, jr., Stevens Point; *Sawyer Schlindwein, sr., Wausau East; *Jakob Tordsen, sr., Wausau West; Alec Hinson, sr., Marshfield; Zach Mootz, jr., Merrill. (* denotes unanimous selection).
Second team: Ethan Posteluk, sr., Marshfield; Riley Petersen, sr., D.C. Everest; Tommy Borta, sr., Wausau West; Zach Langemeier, jr., Wisconsin Rapids.
Honorable mention: Dylan Ellenbecker, sr., D.C. Everest; Grant Michaelis, sr., Marshfield; Seth Anderson, jr., Marshfield; Jared Ollhoff, jr., Merrill; Beau Rosenthal, sr., Stevens Point; Thomas Dunbar, sr., Wausau East; Matt Tuman, sr., Wausau East; Zach Raeder, sr., Wausau West; Dylan Bassuener, sr., Wisconsin Rapids.
Co-Players of the Year: Drew Blair, Stevens Point, and Joey Hauser, Stevens Point.
Co-Coaches of the Year: Scott Anderson, Stevens Point, and Scott Scheuer, Marshfield.

Comments Off on Marshfield has four named to 2016-17 All-Wisconsin Valley Conference Boys Basketball Team

Marshfield Tigers Booster Club
All Insurance
WDLB/WOSQ Radio
Victory Apparel
thirty-one
Business Sponsors
Marshfield Chaparrals Baseball Club
UW-Marshfield/Wood County
Hub City Times
Total Electric
Forward Financial Bank
Marshfield Alumni