Marshfield boys finish second at SPASH Panther Cross Country Invitational

Posted on 09 September 2017 by paul

BoosterClub

This story is sponsored by: The Marshfield Tiger Booster Club

MarshfieldAreaSports.com

STEVENS POINT – The Marshfield boys cross country team continued its strong start to the season by taking second at the SPASH Panther Invitational on Saturday at Standing Rock Park.

Stevens Point won the boys team title with 73 points, with Marshfield a close second with 91. Auburndale was 16th with 437 points.

Marshfield had three medalists finishing in the top 15, led by senior Jordan Dzikowich, who took sixth in 17:01.3. Joseph McKee was right behind in seventh (17:02.1) and Addison Hill was 13th in 17:06.1. Jared Oemig ended up 27th (17:36.2) and Carter Chojnacki was 38th (18:07.6) to round out the Tigers’ top five.

“Our top four guys were ready to race today,” Marshfield coach Dan Akin said. “We wanted to run well on this course because the (Wisconsin Valley) conference meet is there in five weeks.”

Rosholt’s Adam Rzentkowski won the boys race in 16:25.1, 18 seconds ahead of Beaver Dam’s Cade Ferron. Stevens Point’s Johnny Hyland was third in 16:53.1.

Carl Lundrgen was Auburndale’s top runner, taking 63rd in 18:48.6.

Stevens Point also won the girls title with 102 points, 16 ahead of Beaver Dam. Auburndale was eighth with 192 points, and Marshfield 10th in 302 points.

Isabella Jewell was Auburndale’s top runner as she finished 18th in 21:03.6.

Senior Sophia Schrodi led Marshfield, taking 21st in 21:16.7.

Jada Donaldson of Beaver Dam won the girls race in 19:42.0, less than 1 second ahead of Wausau West’s Brooke Jaworski.

2017 SPASH Panther Cross Country Invitational
Boys
Team scores:
1. Stevens Point 73; 2. Marshfield 91; 3. D.C. Everest 108; 4. Port Washington 113; 5. Baraboo 134; 6. Rosholt 135; 7. Wausau West 192; 8. Beaver Dam 205; 9. Wisconsin Rapids Assumption 259; 10. Northland Pines 264; 11. Wisconsin Rapids 306; 12. Wausau East 313; 13. Waupaca 317; 14. Stevens Point Pacelli 373; 15. Merrill 400; 16. Auburndale 437; 17. Edgar 381; 18. Iola-Scandinavia 495; Adams-Friendship, Amherst, Nekoosa incomplete.
Top 10, and Marshfield and Auburndale finishers: 1. Adam Rzentkowski (ROS) 16:25.1; 2. Cade Ferron (BD) 16:43.1; 3. Johnny Hyland (SP) 16:53.1; 4. Isaiah Holland (PW) 16:56.0; 5. Isaiah Winowiski (DC) 16:57.8; 6. Jordan Dzikowich (MAR) 17:01.3; 7. Joseph McKee (MAR) 17:02.1; 8. Ethan Bohlman (DC) 17:02.4; 9. Jordan Straub (WE) 17:03.0; 10. Ryan Hartman (WW) 17:04.5; 13. Addison Hill (MAR) 17:06.1; 27. Jared Oemig (MAR) 17:36.2; 38. Carter Chojnacki (MAR) 18:07.6; 52. Jacob Dick (MAR) 18:28.3; 63. Carl Lundgren (AUB) 18:48.6; 64. Paul Fischer (MAR) 18:48.9; 79. Paul Kollross (AUB) 19:19.2; 81. Joshua McKee (MAR) 19:24.3; 106. Paul Peplinski (AUB) 20:09.3; 109. Matthew Leick (AUB) 20:13.4; 123. Darren Kieffer (AUB) 20:52.8; 128. Carver Empey (AUB) 21:47.8; 129. Josh Peplinski (AUB) 21:55.4; 132. Ian Lang (AUB) 22:08.9.
Girls
Team scores:
1. Stevens Point 102; 2. Beaver Dam 118; 3. Port Washington 125; 4. Wausau West 146; 5. Verona 147; 6. D.C. Everest 166; 7. Rosholt 190; 8. Auburndale 192; 9. Wausau East 258; 10. Marshfield 302; 11. Wisconsin Rapids 302; 12. Iola-Scandinavia 340; 13. Stevens Point Pacelli 347; 14. Amherst 353; 15. Baraboo 366; 16. Merrill 371; 17. Edgar 455; 18. Adams-Friendship 508; 19. Northland Pines 527; Wisconsin Rapids Assumption, Nekoosa, Waupaca incomplete.
Top 10, and Marshfield and Auburndale finishers: 1. Jada Donaldson (BD) 19:42.0; 2. Brooke Jaworski (WW) 19:42.8; 3. Marissa Ellenbecker (ED) 19:46.7; 4. Grace Belson (SP) 19:48.6; 5. Erika Kisting (IS) 19:52.2; 6. Mariah Haight (WE) 19:58.2; 7. Madeline Hyland (SP) 20:09.6; 8. Jada Beacom (IS) 20:29.3; 9. Jordan Zdroik (ROS) 20:31.7; 10. Paige White (BD) 20:34.1; 18. Isabella Jewell (AUB) 21:03.6; 21. Sophia Schrodi (MAR) 21:16.7; 35. Kali Karl (AUB) 21:48.3; 37. Erricka Zenner (AUB) 21:55.8; 43. Vanessa Mitchell (AUB) 22:06.8; 59. Taylor Stanton (AUB) 22:47.5; 60. Lilly O’Brien (MAR) 22:49.2; 61. Annalise Jewell (AUB) 22:51.6; 70. Ali Geiger (MAR) 23:10.8; 75. Dehlia Kilty (MAR) 23:23.9; 80. Lily Kloos (AUB) 23:37.6; 82. Madysen Bohman (MAR) 23:45.5; 88. Julianna Kollross (AUB) 23:55.6; 93. Leah Brown (MAR) 24:04.8; 100. Bailey Bauer (MAR) 24:18.1; 109. Elaina Kirschnik (MAR) 24:44.1.

Click here for complete results courtesy of performancetiming.com.

Comments are closed.

WDLB/WOSQ Radio
Individual Sponsors Wall
Marshfield Tigers Booster Club
Business Sponsors
Marshfield Alumni
Victory Apparel
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
Total Electric
Forward Financial Bank
Hub City Times
thirty-one
All Insurance
High Street Salon, Spa & Travel