Auburndale girls win team title at Stratford Cross Country Invitational

Posted on 12 September 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

STRATFORD – The Auburndale girls had its best five finishers in the top 10 and cruised to the team title at the 2017 Stratford Cross Country Invitational on Tuesday.

The Apaches had just 31 points, winning the girls title easily over second-place Marathon (84) and Mosinee (85). Spencer was fourth with 115 points and Stratford took fifth with 123.

Isabella Jewell led Auburndale by taking third place in 22:16.5, 25 seconds behind winner Anna Buchberger of Marathon. Prentice’s Serena Moore was second in 21:56.7.

Kali Karl was fifth (22:49), Vanessa Mitchell took sixth (22:51), Errika Zenner was seventh (23:16), and Taylor Stanton finished 10th (23:43) for the Apaches. Anna Kollross finished 11th as well for Auburndale.

Macie Schillinger was ninth for Stratford (23:33.1) and Kaitlin Kasch topped Spencer by taking 12th (24:01.1).

Marathon won the boys team title with 61 points, 13 better than Mosinee. Stratford was fourth (105), Spencer fifth (123), and Auburndale seventh (137).

Nicholas Rogaczewski of Athens won the boys race, finishing 20 seconds ahead of Mosinee’s Grayton Barrett.

Stratford’s James Heeg took third in 19:00.6 and Isaac Thompson was 18th in 20:13.0 for the Tigers.

Spencer’s top runner was Aaron Pankratz, who finished 10th in 19:48.3, and teammate Collin Nieman took 17th in 20:11.6.

Carl Lundgren led Auburndale, finishing ninth in 19:42.6.

Auburndale, Spencer and Stratford will compete at the Smiley Invitational at Tribute Golf Course in Wausau on Saturday.

2017 Stratford Cross Country Invitational
Boys
Team scores:
1. Marathon 61; 2. Mosinee 74; 3. Athens 91; 4. Stratford 105; 5. Spencer 123; 6. Prentice 135; 7. Auburndale 137; 8. Owen-Withee 165.
Top 10, and Stratford, Auburndale and Spencer finishers: 1. Nicholas Rogaczewski (ATH) 18:36.5; 2. Grayson Barrett (MOS) 18:56.8; 3. James Heeg (ST) 19:00.6; 4. Eric Kordus (MOS) 19:06.3; 5. Joe Kraimer (MAR) 19:21.5; 6. Adam Dums (PR) 19:31.6; 7. Jacob Seidel (OW) 19:34.3; 8. Evan Pilgrim (MAR) 19:37.8; 9. Carl Lundgren (AUB) 19:42.6; 10. Aaron Pankratz (SP) 19:48.3; 17. Collin Nieman (SP) 20:11.6; 18. Isaac Thompson (ST) 20:13.0; 22. Lance Heidmann (ST) 20:32.2; 24. Paul Kollross (AUB) 20:35.8; 28. Brett Kasch (SP) 20:49.7; 29. Paul Peplinski (AUB) 20:51.5; 31. Derek Marten (ST) 21:03.7; 34. Brenden Fecker (ST) 21:11.8; 36. Matthew Leick (AUB) 21:13.6; 38. Ashton Ackman (SP) 21:20.0; 39. Bryce Shaw (SP) 21:25.2; 40. Antonio Verdone (ST) 21:27.3; 43. Andrew Chapel (ST) 21:34.6; 44. Tim Wenzel (ST) 21:46.6; 48. Darren Kieffer (AUB) 22:07.0; 50. Cody Miller (ST) 22:17.0; 54. Leo Rodriguez (SP) 22:26.6; 55. Josh Peplinski (AUB) 22:26.6; 57. Sam Schoenfuss (ST) 22:31.3; 59. Dominick Wichlacz (SP) 22:37.3; 66. Carver Empey (AUB) 23:39.3; 68. Ian Lang (AUB) 23:54.6; 70. Gage Stoflet (AUB) 24:56.6; 71. Brandon Ackley (ST) 25:02.3; 72. Spencer Grieptentrog (ST) 25:06.7; 74. Kaden Haupt (ST) 25:12.8; 76. Colten Post (SP) 25:15.4; 79. Taylor Bach (SP) 25:57.8; 82. Dan Lopez (ST) 28:06.3; 83. Benno Wenzel (ST) 28:22.2; 84. Braedon Miller (SP) 28:39.8; 87. Kobly Mueller (ST) 29:50.2; 89. Jake Skroch (ST) 30:38.5; 90. Tyler Lappe (ST) 32:38.8.
Girls
Team scores:
1. Auburndale 31; 2. Marathon 84; 3. Mosinee 85; 4. Spencer 115; 5. Stratford 123; 6. Prentice 128; 7. Athens 155; Owen-Withee incomplete.
Top 10, and Stratford, Auburndale and Spencer finishers: 1. Anna Buchberger (MAR) 21:51.0; 2. Serena Moore (PR) 21:56.7; 3. Isabella Jewell (AUB) 22:16.5; 4. Alysha Stieber (MAR) 22:35.0; 5. Kali Karl (AUB) 22:49.0; 6. Vanessa Mitchell (AUB) 22:51.0; 7. Erricka Zenner (AUB) 23:16.0; 8. Abby Van Rixel (ATH) 23:21.7; 9. Macie Schillinger (ST) 23:33.1; 10. Taylor Stanton (AUB) 23:43.6; 11. Anna Kollross (AUB) 23:45.5; 12. Kaitlin Kasch (SP) 24:01.1; 15. Angelia Verdone (ST) 24:12.6; 16. Annalise Jewell (AUB) 24:15.5; 18. Victoria Hasenohrl (AUB) 24:27.0; 20. Leah Nieman (SP) 24:28.4; 26. Kaily Northup (SP) 25:30.1; 30. Kaylee Hollatz (ST) 25:43.0; 31. Lily Kloos (AUB) 25:48.0; 36. Hannah Zastrow (SP) 26:25.0; 37. Kaylee Wehrman (SP) 26:25.3; 38. Taya Nett (ST) 26:29.0; 39. Leigh Anne Sieracki (SP) 26:30.6; 49. Lillian Onsager (AUB) 28:02.1; 50. Emmie Richardson (AUB) 28:29.9; 51. Amanda Momont (AUB) 28:41.0; 54. Maddy Pavloski (ST) 28:56.0; 60. Brenna Manecke (ST) 29:51.4; 61. Faith Miller (SP) 30:14.0; 62. Alexandra Wolf (AUB) 30:14.8; 64. Julia Schneider (ST) 30:56.1; 65. Megan Schmidt (ST) 31:23.9; 66. Rose Huther (ST) 31:26.2; 67. Hannah Schulte (AUB) 31:26.6; 68. Sydney Boeger (ST) 31:34.7; 72. Heather Greenberg (ST) 32:55.7; 73. Paige Kolbeck (ST) 32:58.6; 74. Saige Tichy (ST) 33:01.7; 79. Lydia Nieman (SP) 34:27.0.

Comments are closed.

Hub City Times
Total Electric
Individual Sponsors Wall
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
All Insurance
WDLB/WOSQ Radio
High Street Salon, Spa & Travel
Marshfield Tigers Booster Club
Victory Apparel
Forward Financial Bank
Business Sponsors
thirty-one
Marshfield Alumni