Categorized | Boys Swimming, Marshfield

Marshfield boys swimming third at Chippewa Falls Invitational

Posted on 02 December 2017 by paul

AllinsuranceAdBig

This story is sponsored by: All Insurance of Marshfield

MarshfieldAreaSports.com

CHIPPEWA FALLS – The Marshfield boys swim team had a strong showing by placing third at the Chippewa Falls Sprint Invitational on Saturday.

Marshfield totaled 287 points, just four behind second-place Chippewa Falls and 14 in back of meet champion Wisconsin Rapids.

Marshfield had nine individual top-10 finishes, including two each from Connor Berres, Nathan Albanito and Ethan Dagit.

Myles Jensen had Marshfield’s top finish, taking second in the 500-yard freestyle in 5:39.27.

Albanito took fourth in the 50 butterfly (28.12) and fifth in the 50 freestyle (25.30), Dagit was sixth in the 50 free (25.74) and seventh in the 100 free (59.27), and Berres took eighth in the 500 (6:29.23) and ninth in the 200 freestyle (2:22.70).

Scott Thompson took seventh in the 50 breaststroke (35.03) and Justin Kang was ninth in the 50 backstroke (32.78) for the Tigers’ other top-10 finishes.

Marshfield swims at Wausau East on Thursday.

Chippewa Falls Boys Swimming Sprint Invitational
Dec. 2, at Chippewa Falls High School
Team scores:
1. Wisconsin Rapids 301; 2. Chippewa Falls 291; 3. Marshfield 287; 4. Onalaska/Holmen/Aquinas 287; 5. River Falls 240; 6. Wausau East 236; 7. La Crosse Central/Logan 183; 8. Menomonie 166; 9. Rice Lake 150.
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Onalaska/Holmen/Aquinas (William Ranis, Isaac Killiles, Garrett Wise, Eddie Hale) 1:48.45; 9. Marshfield (Alec Brenner, Scott Thompson, Nathan Albanito, Jeffrey Berres) 2:02.84; 12. Marshfield (Calvin Lawler, Justin Kang, Myles Jensen, Ethan Dagit) 2:06.97.
200 freestyle: 1. Logan McLaughlin (RF) 1:56.32; 3. Jensen (MAR) 2:04.28; 9. Connor Berres (MAR) 2:22.70; 11. Craig Paulman (MAR) 2:39.26.
100 IM: 1. John Augustine (RF) 1:01.61; 12. Thompson (MAR) 1:10.34; 14. Lawler (MAR) 1:16.22; 15. Brock Hamm (MAR) 1:17.17; 18. Eli Swansen (MAR) 1:19.48.
50 freestyle: 1. Dylan Engelbright (WR) 23.29; 5. Albanito (MAR) 25.30; 6. Dagit (MAR) 25.74; 11. J. Berres (MAR) 26.31; 19. Brandon Koran (MAR) 28.19; 50. Adrian Mayagoitia (MAR) 37.48.
50 butterfly: 1. Wise (OHA) 25.14; 4. Albanito (MAR) 28.12; 11. Brenner (MAR) 29.50; 15. J. Berres (MAR) 30.97; 18. Hamm (MAR) 32.00.
100 freestyle: 1. Wise (OHA) 50.89; 7. Dagit (MAR) 59.27; 9. Kang (MAR) 1:03.01; 15. Cole Hanson (MAR) 1:07.39; 18. Gage Plechaty (MAR) 1:12.00; 23. Alex Wehrman (MAR) 1:17.33.
500 freestyle: 1. Zach Topitzhofer (CF) 5:22.56; 2. Jensen (MAR) 5:39.27; 8. C. Berres (MAR) 6:29.23; 11. Plechaty (MAR) 8:03.33.
200 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Nathan Scheunamann, Jackson Benda, Finn Wolf, Engelbright) 1:35.76; 10. Marshfield (Hamm, Paulman, Koran, C. Berres) 1:57.14; 13. Marshfield (Hanson, Mayagoitia, Plechaty, Swansen) 2:09.54.
50 backstroke: 1. Ranis (OHA) 28.88; 9. Kang (MAR) 32.78; 14. Brenner (MAR) 34.09; 20. Koran (MAR) 37.03; 21. Hanson (MAR) 38.89; 29. Mayagoitia (MAR) 42.28.
50 breaststroke: 1. Ian Olson (CF) 30.36; 7. Thompson (MAR) 35.03; 16. Lawler (MAR) 37.65; 23. Swansen (MAR) 41.26; 25. Wehrman (MAR) 42.09; 29. Paulman (MAR) 43.93.
8×50 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Scheunamann, Benda, Keaton Danula, Josh Niedblaski, Simon O’Day, Adam Price, Wolf, Engelbright) 3:22.02; 4. Marshfield (Albanito, Jensen, Brenner, C. Berres, Dagit, Kang, Thompson, J. Berres) 3:34.78; 8. Marshfield (Hamm, Hanson, Wehrman, Plechaty, Swansen, Paulman, Koran, Lawler) 3:59.59.

Comments are closed.

All Insurance
Victory Apparel
thirty-one
Individual Sponsors Wall
WDLB/WOSQ Radio
American Family Insurance - Randy LeMoine Agency
Marshfield Tigers Booster Club
High Street Salon, Spa & Travel
Business Sponsors
Total Electric
Marshfield Alumni
Hub City Times
Forward Financial Bank