Powered by Max Banner Ads 

Marshfield, Columbus runners solid at Columbus Invitational

Posted on 04 September 2010 by paul

This story is sponsored by: Williams-Gray Co.

Marshfield's Rebecca Voss runs toward a fourth-place finish Saturday at the Columbus Catholic Invitational at Wildwood Park in Marshfield. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

By Paul Lecker
MarshfieldAreaSports.com

Click here to view a photo gallery of the Columbus Invitational.

MARSHFIELD – The overall team finishes may not look all that impressive, but the Marshfield and Marshfield Columbus Catholic cross country teams had a number of good individual performances Saturday morning at the Marshfield Columbus Invitational at Wildwood Park.

The Marshfield girls finished fifth out of six teams and the boys seventh and last in the Division 1 brackets, but each had some impressive runs.

Marshfield’s Rebecca Voss finished fourth overall in a time of 15:24.6 and a pair of teammates, Lisa Kaiser (16:40.2) and Jennifer Kaiser (16:44.2) finished 20th and 21st, respectively, giving the Tigers a good showing from their top runners.

“It was a good individual day for us,” Marshfield coach Dan Akin said. “Rebecca stormed the course with our second fastest time ever for a Marshfield Tiger runner and Alexis Dzikowich ran a brilliant race for our girls team.”

Claire Pinter of Columbus took 30th in 17:01.2, which was seventh among the Division 3 teams.

On the boys side, Bryan Zimmerman was 32nd overall and 28th in Division 1 with a time of 17:36.7 to top the Marshfield runners.

Columbus Catholic’s Tyler Derfus was 104th and 25th among Division 3 runners with a time of 19:51.6.

Allie Woodward of Green Bay Notre Dame ran away with the girls race. She took off from the pack early and never looked back, finishing in a time of 14:28.9 – 40.5 seconds ahead of second-place finisher Emma-lisa Murphy of Whitefish Bay. Voss was 14.8 seconds behind third-place runner Katie Wetzstein of Hudson.

Whitefish Bay won the Division 1 team title with three top-eight finishes. Led by Woodward’s finish, Notre Dame won the Division 2 title. Edgar took first in Division 3.

The boys race turned into what some might see in a big Minnesota invite. The top five individual finishes came from runners from Minnesota teams, led by Josh Thorson of Division 1 team champ Wayzata in a time of 16:05.6.

Nekoosa won the Division 2 team title and Chequamegon was the Division 3 champion.

Marshfield hosts its annual Marshfield Invitational on Tuesday at Wildwood Park.

“The boys came in about one minute apart and we need to tighten this up,” Akin said. “Freshmen Nolan Redetzke and Max Tibbett ran very well for being only freshmen and I am pleased with their progress. Adam Voss, Adam Binder and Aaron Anderson all showed improvement over last year’s race.”

TEAM RESULTS
Boys Division 1:
1. Wayzata (Minn.) 31; 2. La Crosse Logan 68; 3. Stillwater (Minn.) 73; 4. Hudson 113; 5. Whitefish Bay 120; 6. Burnsville (Minn.) 140; 7. Marshfield 176.
Boys Division 2: 1. Nekoosa 39; 2. Green Bay Notre Dame 43; 3. Benilde-St. Margaret (Minn.) 62; 4. Adams-Friendship 115; 5. West Salem 123; 6. Colby/Abbotsford 144.
Boys Division 3: 1. Chequamegon 37; 2. Blair-Taylor 80; 3. Edgar 85; 4. Wisconsin Rapids Assumption 113; 5. Manitowoc Roncalli 119; 6. Bonduel 153; 7. Chippewa Falls McDonell 170; 8. Granton 180; 9. Marshfield Columbus Catholic 200; 10. Stanley-Boyd 242.
Girls Division 1: 1. Whitefish Bay 47; 2. Wayzata (Minn.) 69; 3. White Bear Lake (Minn.) 70; 4. Hudson 85; 5. Marshfield 97; 6. La Crosse Logan 142.
Girls Division 2: 1. Green Bay Notre Dame 24; 2. West Salem 74; 3. Colby/Abbotsford 78; 4. Benilde-St. Margaret (Minn.) 79; 5. Nekoosa 116; 6. Adams-Friendship 127.
Girls Division 3: 1. Edgar 65; 2. Manitowoc Roncalli 96; 3. Blair-Taylor 102; 4. Stevens Point Pacelli 106; 5. Chippewa Falls McDonell 143; 7. Wisconsin Rapids Assumption 151; 8. Chequamegon 189; 9. Bonduel 206; 10. Owen-Withee 213.
GIRLS INDIVIDUAL RESULTS
Overall top 10:
1. Allie Woodward (GBND) 14:28.9; 2. Emma-lisa Murphy (WB) 15:09.4; 3. Katie Wetzstein (HUD) 15:09.8; 4. Rebecca Voss (MAR) 15:24.6; 5. Kenzie Vicker (WB) 15:45.6; 6. Kelsey Coulter (WBL) 15:52.9; 7. Ana Breit (SPP) 15:55.7; 8. Ally Spiroff (WB) 16:02.2; 9. Allison Ternes (WBL) 16:03.1; 10. Bethany Kozak (WBL) 16:05.5.
Area results
MARSHFIELD:
4. Rebecca Voss 15:24.6; 20. Lisa Kaiser 16:40.2; 21. Jennifer Kaiser 16:44.2; 64. Alexis Dzikowich 18:11.1; 74. Hannah Gilbert 18:26.4; 141. Katie Urquhart 20:26.9; 142. Amanda Cousins 20:27.0; 143. Kim Xia 20:29.1.
COLUMBUS CATHOLIC: 30. Claire Pinter 17:01.2; 55. Sarah Brandt 17:56.1; 125. Rachel Albrecht 19:40.9.
BOYS INDIVIDUAL RESULTS
Overall top 10: 1. Josh Thorson (WAY) 16:05.6; 2. Cole O’Brien (BURN) 16:12.3; 3. Tom Linner (STIL) 16:19.7; 4. Mark Harries (WAY) 16:25.8; 5. Adam Moline (WAY) 16:30.6; 6. Louie Glofelty (LCL) 16:32.3; 7. Ryan Kromer (HUD) 16:33.5; 8. Wayde Hall (STIL) 16:37.9; 9. Alex Faber (ED) 16:39.0; 10. Mike Camilleri (WB) 16:4
Area results
MARSHFIELD:
32. Bryan Zimmerman 17:36.7; 48. Aaron Anderson 17:56.5; 52. Adam Voss 18:00.8; 57. Adam Binder 18:18.7; 64. Nolan Redetzke 18:33.0; 74. Max Tibbett 18:42.7; 98. Josh Herron 19:35.8.
COLUMBUS CATHOLIC: 104. Tyler Derfus 19:51.6; 115.Travis Wienke 20:17.6; 131. Patrick Sullivan 20:58.5; 149. Ethan Badzinski 21:48.2; 162. Malcom Pittsley 24:50.0.
JV Boys
MARSHFIELD:
25. Adrian Kaiser 19:01; 32. Mitch Fischer 19:12; 45. Kyle Meek 19:42; 49. Cole Irish 19:53; 51. Michael Yohn 19:58; 56. Kody Hastrieter 20:11; 74. Jake Akin 20:52; 88. Peter Breden 21:22; 91. Evan Schneider 21:25; 98. Zac Alboreo 21:47; 99. Michael Mrotek 21:48; 108. Rhishab Sharma 22:02; 110. Brett Roeglin 22:06; 111. Nick Bensen 22:08; 114. Brennan Schmoll 22:22; 116. Ian Thomasgard 22:25; 126. Andrew Waldo 23:27; 133. Joey Saucerman 24:10; 136. Nick Treankler 24:19; 146. Joseph Schaefer 146.
JV Girls
MARSHFIELD: 22. Kate Schumitsch 18:54; 32. Miranda Dennee 19;21; 34. Nikki Youngblood 19:24; 39. Melissa Brix 19:30; 57. Taylor Asplin 20:17; 66. Mai-Thy Tyler 20:35; 71. Kelsey Loos 20:50; 74. Amanda Merrill 20:59; 80. Alexis Free 21:15; 82. Carly Persson 21:17; 83. Emily Benson 21:18; 89. Brittney Braem 21:40; 99. Cassie Attoe 22:01; 108. Audrey Wood 22:36; 112. McKenna Eiberg 22:53; 128. Devon Stewart 25:54.

Complete individual results courtesy of performancetiming.com.

Comments are closed.

WDLB/WOSQ Radio
Premier Home Lending
thirty-one
Victory Apparel
Individual Sponsors
Business Sponsors
Marshfield Alumni
allmarshfield.com
Forward Financial
UW-Marshfield/Wood County